Kolik stojí měsíčně miminko?

berunka
12. únor 2007

Zdravim všechny šťastné maminky.S manželem začíname řešit otazku plánování rodiny.Proto bych se vas zasvěcených ráda zeptala,kolik prrůměrně měsíčně dáte za věci pro miminko?Myslim kompletně od plenek po oblečení.Předem budu ráda za každý názor 🙂

lucisa
12. únor 2007

no, tak to bych musela, berunko, začít počítat. ono je to dost individuální.
je rozdíl, jestli čekáš první nebo už další dítě (pokud ti nevadí, že děti po sobě dědí), jestli máš možnost si od příbuzných nebo kámošek nějaké věci půjčit, příp. levně koupit.

myslím, že ty prvotní pořizovací náklady jsou nejvyšší, pak už tohle kupovat nemusíš (postýlka, vanička, přebalovák - někdo ho nemusí, kočárek - někdo chce na každé dítě nový) atd.

pokud pominu fakt, že tohle všechno máš vyřešené, tak čistě provozní náklady -

kosmetika (olejíček, krémík na obličej, krém na dupku, nějaká koupel, příp. šampon - vystačí tak na 2 měs.): 300 - 500 kč, záleží na značce, vlhčené ubrousky - v akci se dají koupit pod 50 kč za 72 ks balení, vložky do podprsenky - 30-40 kč, přebalovací podložky balík kolem 100 kč, ale vydrží dlouho. něco třeba z toho ani nebudeš používat.

pleny (pokud jen látkové, tak bys jich měla mít počítám kolem 80, ale to ti víc poradí látkovkářky, pokud papírové, tak ti stačí tak 10-20 látkových pod hlavičku, na odblinknutí, jedna plena cca 20 kč, 4 osušky po cca 40 kč, papírových plen budeš ze začátku potřebovat tak 10-12 denně), tzn. cca 80 týdně, v balíku klasika bývá pro nejmenší kolem 60 plen, v jumbo balení pak kolem 80-90. jeden balík, pokud trefíš akci nebo koupíš levnější značku, tě vyjde tak na 200-350 kč, jumbo pak kolem 500 kč, to je celkem látkové 400 kč (jednorázově)+ papírové 1.500 měs., tahle částka je ale pohyblivá, v různém období budeš potřebovat různé počty a velikosti (velké velikosti = méně plen v balíku). nebo se můžeš dát na tzv. bezplenkování, jak to praktikují některé maminky, koukni se na diskusi na koníkovi - volná témata.

jídlo - pokud se ti podaří kojit, což je vůbec nejjednodušší a nejlevnější, tak prvních 6 měsíců nic, pokud budeš muset mít mimčo na umělé výživě, tak podle kámošek to dělá tak 1.000 kč na měsíc, pokud bude mít dítě nějakou alergii a budeš potřebovat jen některé spec. druhy mlék, tak počítej i s vyšší částkou.

praní - já měla tak 1 pračku co druhý den, vodu a energii si spočítej podle svého bydliště. při používání jen látkových je to praní samozřejmě častěji. já ze začátku používala spec. kojenecké prášky na praní, které jsou dražší. aviváž jsem do 6 měs. nepoužívala vůbec. al ezjistila jsem, že holky snáší prádlo dobře, takže kolem 4-5 měs. už jsem prala v normálním, které běžně používám na naše prádlo.

hračky - ze začátku nic velkého, max. nějaký kolotoč nad postýlku, dá se půjčit od známých nebo koupit levně v dětských bazarech. postupem času budeš muset asi nějaká štěrkátka koupit, ale bývají to oblíbené dárky od návštěv

povlečení do postýlky - já kupovala polštář a deku z dutého vlákna - sada stála asi 1.000 kč, povlečení jsem měla včetně baldachýnu nad postýlku - celkem 1.500 kč, ale pokud jsi ty nebo babička šikovná, můžeš si ušít sama.

oblečení - nové, dost drahé, v bazarech - značná úspora, zvlášť u těch nejmenších, rychle z toho vyrostou, prakticky každý týden budeš vyřazovat, věci jsou téměř nezničené. já koupila novou soupravu do porodnice, pár bodýnek a dupaček, jinak v bazarech, dárečky návštěv. já sama půjčuju všem kámoškám z okolí a švagrové.

do kočárku - ozdobné dečky jsem nekupovala, nějak na to nejsem, saténová zavinovačka do porodnice a na pár prvních týdnů cca 500 kč, obyč. zavinovačka cc 250-300 kč, fusak (měla jsem zimní miminka) 700-1.000 kč, malá dětská larisa cca 300 kč.

do auta (pokud máte a budete jezdit): nejoblíbenější autosedačky chicco syntheis, maxi cosi cena cca 1.500 - 2.000 kč, vydrží tak do 10-12 měsíců, podle velikosti mimča.

nevím, jestli jsem, berunko, na něco nezapomněla, snad si vzpomene ještě někdo další s něčím novým. 😉

marcetka
12. únor 2007

Tleskám!!!!Lusica to zvládla na jedničku!!!!

lucisa
12. únor 2007

marcetko, děláš si legraci? 😉

Třeba jsem na něco zapomněla, nebo něco přeháním, ale já jen v rychlosti uvažovala, co je tak třeba, já už u druhého tak nemusela uvažovat, protože prakticky kromě plen a kosmetiky jsem nemusela nic velkého nového kupovat.

a obě holky jsem dost dlouho kojila, takže o umělé výživě taky nemám moc přehled....

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
13. únor 2007

Ono i ty vstupni naklady jsou dost individualni - ja uprimne doufam, ze z te vanicky, kterou jsme koupili za 200 Kč vytahnu decko uplne stejne ciste, jako z tech, co v obchode meli za 1200. A predpokladam, ze se da curat uplne stejne do nocniku za 100 Kc jako za 900 Kc. Proste se jen clovek nesmi nechat zblbnout silenou reklamou a komerci, ktera provazi detske obchody stejne jako napr. kramy s vecma pro domaci mazlicky 😉 .

Gedren - Ty jsi koupila vlnene kalhotky? A co, jak to funguje? Peres v lanolinu??? My jsme je na zkousku taky koupili a jsem moc zvedava, jak to pujde...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
13. únor 2007

Pribeh redukce veci, aneb od jednoho ke trem:

Kdyz jsem cekala prvni ditko, obchazela jsem neustale obchody s miminkovskymi potrebami. Tu se mi libilo to, tam ono. Latkove pleny a kalhotky na ne (tehdy byly k dostani jen ctvercovky a takove ty umelohmotne kalhotky, co nejen, ze nedrzi, ale taky zapachaji a spatne se perou), prebalovaci podlozka, luzkoviny do postylky... a oblecky, ach ty oblecky... ty nadherne sametove dupacky, kosilky a kabatky, a protoze to bylo na zimu, tak zateplene. A cepicky. Spoustu cepicek... ke kazdemu kabatku pekne do barvy! A aby to ladilo taky se zavinovackou a s kocarkem a samozrejme i se satkem. Satek mi taky s kocarkem perfektne ladil, to abych mohla vyuzit oboji najednou.
Pak jsem objevila kouzlo secondhandu. U druheho ditete uz to byla temer posedlost.
Prebalovaci pult jsem kupovala az na druhe ditko. Prvni jsem prebalovala na stole. Do postylky jsem nakoupila pekne dalsi sadu veci (to je moje uchylka - deky, perinky, mantinely...) a s objevem novych latkovych plen jsem se jala experimentovat. Takze dalsi naklady. Dokonce jsem si nasla zcela novy styl oblekani a v detskych sekacich travila cim dal vice casu.
Pak prislo treti dite. Poridila jsem nocnicek a prodala vetsinu tech uzasnych objemnych a ted uz nepotrebnych plen. Prebalovak jsem taky prodala. I celou sadu perinek a povleceni do postylky. A holcici oblecky (pravda, nekolik pytlu se mi jich jeste vali na pude). I prebalovaci podlozka se tam vali, ale ta uz je asi neprodejna. A ted tak trochu premyslim o tom, ze prodam i kocarek, stejne se na nej prasi...

berunka
autor
14. únor 2007

Děkui všem za vyčerpávající odpovědi.Ani jsem nečekala,že to vezmete tak zodpovědně.Moc děkuju. Je tu nějaká maminka,která je na mateřské a máte hypoteku?Jak to zvládáte?My právě tento rok půjdeme do koupě bytu,tudíž i do hypoteky.Zatim si nedovedu představit jak to budeme zvládat,miminko a hypo ☹

kristi
14. únor 2007

berunko, na matersky jsem, hypoteku mame a reknu ti za mesic, jak jsme na tom, budu si to pocitve psaat...

berunka
autor
14. únor 2007

to jsi hodná 🙂 🙂 jde samozřejmě taky o to,kolik vydělává manžel.U nás jsme na tom tak asi průměrně. manžel má tak 17.000 čistého.Na jednu tranu z toho máme srach ale na druhou se strašně těšíme na svůj byteček a na mimi samozřejmě taky moc moc.Jak se daří malé?

msunny
14. únor 2007

berunko: My si hypotéku právě zařizujeme a upřímně řečeno,taky mám z toho docela strach... Má matřská je 8000,přítel má 15000. Někomu to může přijít už dost,ale já myslím,že budeme rádi když to nějak vystačí. Ono když si vezmete 7000 na hypotéku+1000 na UM+pleny a tak... Navíc musíme koupit pračku, ledničku,vymalovat a další věci a do konce meěsíce už to bude naše.
Ale už se těším,až budeme konečně spolu. Hrozně mě mrzí,že přítel má tolik práce a aby jezdil v 10 večer,to by nemělo cenu ☹

berruna
14. únor 2007

taky máme oba hypotéku, takže jsem na to v červenci zvědavá, potom poreferuju.. 🙂

berunka
autor
14. únor 2007

msunny_to tě chápu.my ted bydlíme už druhý rok v podnájmu a už se nám nechce dávat peníze do cizího.Prosím te mateřskou ti vypočítali z platu?myslela jsem že je to dané státem 7500. My jsme na tom podobně jako budete vy,8000 hypo + 3500 za náklady na byt a pak ještě náklady na rodinu.je to síla,peníze jedny co?

msunny
14. únor 2007

Od státu je až rodičovskej příspěvek. Těch 8000 mám vypočítaný ze základního výměru. Měla jsem hold kliku. Jelikož jsem neměla žádný problémy na začátku těhu,tak jsem po matuře nastoupila na brigádu,bohužel mi to nedělalo dobře,takže jsem šla na rizikový a zaměstnavatel mi platí. Sice je to blbý,ale jsem ráda za to,že jsem šla na riziko. Protože jinak,bych musela brát hned ten rodičovskej. A jelikož se mateřská počítá jako nemocenská,tak mám občas i přes 8000 a jsem ráda že vyjdu a představa,že bych měla o 1000 míň je nepředstavitelná. Jo a to jsem ještě zapomněla,že přítel je OSVČ takže si soc. a zdr. platí sám a ještě má dluh u pojišťovny,takže platí každej měsíc 5000 pojišťovně.

berunka
autor
14. únor 2007

to jo to chápu že před porodem se to počítá z platu,ale píšeš že mám 3měsíční mimko.to už jsi na rodičovském příspěvku ne? a ten je tech 7500

msunny
14. únor 2007

Nee,mateřská se počítá myslím 36.týdnů. Až pak jdeš na rodičovskej a ten je do 3-4 let věku dítěte

berunka
autor
14. únor 2007

berrunka_chodíš zatím normálně do práce?

berunka
autor
14. únor 2007

slyšeli jste o tom,že by se měl rodičovský příspěvěk od r. 2008 snížit na 5000,-?

msunny
14. únor 2007

No bohužel jsem o tom slyšela. Jsou to pěkný šmejdi!!!!

jita2
14. únor 2007

Asi nejvíc záleží, jakou značku čeho kupuješ..třeba u umělého mlíka, existují levné a drahé, taktéž plínky, levné i drahé, různé příkrmy, kupované nebo doma dělané, oblečení ze se káče nebo značkové...kočár normál nebo luxus....zkrátka na těchto věcech se dá obrovská částka ušetřit... 😉

msunny
14. únor 2007

jita2 má pravdu. A taky je dobrá výhoda mít známý,co už mají větší mimi. My například máme postlku a kočárek po známých zadarmo. Autosedačku i s klokankou jsme koupili za 1000 na inzerát 😕

skafandrik
14. únor 2007

Mimčo ještě nemáme a zatím ani v té úplně nejbližší budoucnosti neplánujema (myslím tím třeba horizont jednoho roku), ale pročetla jsem to tady a souhlasím např. s jitou, že asi opravdu záleží na tom, co bude člověk kupovat a v jakém množství. Tzn.jestli podlehne reklamním trendům nebo nakoupí třeba stejně kvalitní, ale za výhodnější cenu. Nedávno jsme něde tak pokukovali a ty rozdíly v cenách jsou fakt dost patrné a hlavně se to pak asi opravdu nasčítá, takže se může jednat o značnou sumičku. Navíc ten prcek nevnímá, jestli má na sobě značkové hadýrky, hlavně když je mu teploučko, takže na co a navíc i v těch sekáčcích se dají sehnat pěkné zachovalé věci.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
14. únor 2007

gedren,
to prodas... na mma se proda skoro vsechno...

msunny
14. únor 2007

gedren: Koukám,že to s tím oblíkáním máme podobně! Já Honzíkovi klidně dávám svetřík ještě po mě,ale HOnza řekl,že přeci nebude chodit v bílým svetříku s červenoým vzorem! No chápete to? Přitom mu červená vyloženě sluší! 😅

renataku
14. únor 2007

ahojte holky, no mě vyjde malý měsíčně tak na těch pět tisíc...a to jsme mu teprve ted kupovali botičky, hrůza...všecko je strašně drahý...no já hodně chodím malému nakupovat do sekáčků, mají tam někdy super oblečení...takže... jo a msunny mám chlapečka a taky chodí v červené...sluší mu...

haluskacz
14. únor 2007

ja ruzovou nemam rada ani na holkach, ale babicky nejak nejsou schopny to pochopit 😀

berunka
autor
24. únor 2007

ahojky maminky_je tu některá z vás,která platí hypo a má malé miminko?jak to zvládáte s penízkama? 🙂

ikuska26
24. únor 2007

ahoj berunka, my platime aj hyposku aj nejake sporenia
zvladame to vdaka manzelovemu platu a tiez ze od noveho roku zvysili matersku, navyse nam pomohlo aj porodne a teraz som vybavila na socialke aj pridavky na dieta, sice 256 ,-mesacne, ale lepsie ako nic....Setrime, ale mame sa dobre a drzime sa hesla, ze vsetko sa da zvladnut, ked sa chce a je vola....kde je vola, tam je cesta...

haluskacz
24. únor 2007

my zatim neplatime, ale chystame se kupovat dum. A myslim, ze to zvladneme dobre, jen penize, ktere ted jdou na ruzna sporeni, pujdou na tu hypoteku. Na deti moc penez potreba neni (kdyz nekupuju umely mliko ani pleny), to teprve prijde se skolou. A nehodlam deti davat na dva krouzky denne 😀