Kolik utratíte za měsíc za jídlo? My 5000 Kč, je to málo?

lili1986
16. únor 2012

Ahoj
chci se zeptat kolik dva lídé jako my utratíte za měsíc za jídlo? My sice 5000kč ,ale pořád se mi zdá ,že to nestačí! Přítel ji za 10 a stěžuje si ,že nemá co jíst. Když nakoupím je schopný vyjíst celou ledničku najednou 😀 Nevím co mám kupovat až ho to zasytí.

78marcela
15. črc 2016

@pandabox tak je dobře, že jsi na tom nikdy nebyla tak špatně. Jenže těch rodin je spousta, které se musí dívat na každou korunu a než nějaký sladkosti, bonbony apod si myslím, že laciný jogurt je pořád ta lepší varianta.
Vidím to kolem sebe, tady u nás je vysoká nezaměstnanost, a když práce, tak za 10-12 čistyho, k tomu žena na mateřský za 6000 a taky mají hypotéku, chtějí bydlet a jíst...
Já sama si to taky neumím představit.
Ale je dost lidí, kteří takto opravdu žijí. A zvládají to, i když si koupí mliko za 8korun.

chris_n
15. črc 2016

@victress halusek *

chris_n
15. črc 2016

@pandabox aha... husty

chris_n
15. črc 2016

@78marcela hele my jsme žili v regionu kde to se zaměstnanosti šlo. A stejně po zaplacení hypotéky a věci okolo bydlení nezbývalo nějak extrémně moc na běžný věci... dneska to máš těžký. Proto jsme kyvli na změnu místa a země

pandabox
15. črc 2016

@chris_n ja se teda do Nemecka odstehovala diky priteli, ktereho jsem zase potkala na misi v zahranici..jinak bych do Nemecka nesla.. ale ja si vzdycky vystacila s malem. I ted, mame naprosto obycejne auto, ikdybysme mohli asi mit vsechno lepsi, tak to proste lepsi nepotrebujeme..nejak nemam etu materialni potrebu.
Ale musim uznat, ze je tady asi o torsku jednodussi zivot, kdyz ma jeden stalou praci, ale byt v Nemecku bez prace a platit ty najmy (900 euro min. za mesic..je teda mazec).

drzticka81
15. črc 2016

zadny neziskovy sektor neni ve skutecnosti neziskovy -tam jsou nejvetsi prachy -mely by se vsechny zrusit!! pak to tady dopada, tak jak to dopada .-(((

pandabox
15. črc 2016

@drzticka81 a to jako proc?? ja nevim ale zas takovy prachy tam nejsou a myslim, ze sdruzeni typu na pomoc detem autistum, postizenym, duchodcum..to by delal kdo?? coca cola??

lenka5731
15. črc 2016

@victress recept si vygoogli 🙂 je to směs co dum dal, spíš tvrdší těstoviny, ruzne upravené zelí, vyprazena slanina nebo uzene, klobasa, třeba cibule, sladka paprika... nebo bez masa. Klidne I zapéct 🙂 Jako halušky.

lenka5731
15. črc 2016

@pandabox když je to neziskove, tak kdo vás platil?

chris_n
15. črc 2016

@pandabox souhlasím. Je to tu lehčí. Ale jen díky manželovi příjmu. Spousta těch cizinců co tu žije, i němců... úplně koukám za co jsou schopni vyzit

chris_n
15. črc 2016

@lenka5731 tak jsem byla pro mléko a schválně koukla na ten květák... 2€ a to prosím v diskontu typu penny

chris_n
15. črc 2016

@lenka5731 neziskové je, že ta společnost nemá po zaplacení zaměstnanců a tak zisky navíc. Ne že nevydělá vůbec nic. A plat v neziskových fakt nic moc... proto jsem tam po školách ani nešla delat

lenka5731
15. črc 2016

@chris_n no a kdo to teda platil? Platili si za poskytnuté sluzby sami uprchlíci? Rec je o tomhle konkrétním oboru.

chris_n
15. črc 2016

@lenka5731 v případě uprchlíků to bude stát. Potažmo město, kde je ten tábor.

lenka5731
15. črc 2016

@chris_n jakože kdo plati ty zaměstnance a zároveň za co se plati neziskovce, když pises, že vytváří zisk. . V pripade uprchlíků.

nita1984
15. črc 2016

@lenka5731
@chris_n
@pandabox holky, už jste dost off-topic 😉

zuzineckah
15. črc 2016

@lenka5731 neziskovka nevytvari zisk, neni to obchodni spolecnost. Zamestnance platí z rovnakych zdroju jako náklady na provoz - z daru, prispevku donoru, dotaci a fondu. Mnoho neziskovek slouzi jako slusna pracka na penize pro ruzne pochybné firmy, ale to je samozrejme druhá vec...

lenka5731
15. črc 2016

@zuzineckah už vidim, že blbe čtu :( Kdo tedy plati ty dobrovolníky pomáhající uprchlíkům? Předpokládám dárci?

zuzineckah
15. črc 2016

@lenka5731 jo, nebo bych rekla, že ve velke mire jsou zrovna v tehle oblasti neziskovky napojeny na stat príp. dotacni fondy eu, osn, unicef a pod.

sammaelka
15. črc 2016

Dekuji vam vsem za nazory i tipy a napady, pozorne jsem procetla vsechny.
Abych uvedla veci na pravou miru:
Bydlime na vsi, nejblizsi obchodaky (tesco, kaufland, lidl, penny) mame 20km, drogerie je tam jedna a to DM. Takze bohuzel je pro mne nerealne denne nebo obden behat po obchodech a vybirat ve slevach. Nakupujeme tak 1x tydne spis mene, 1x za 14 dni vetsi nakup.
Manzel ma na mistni pomery velmi dobre placenou praci s dobrou pracovni dobou. Ja jsem momentalne na nemocenske kvuli rizikovemu tehu, pak materska a pak rodicak.
Nicmene mame dum, takze hypoteka, zalohy, telefony, internet, poplatky, pojistky, skolka pro dceru a podobne nutne vydaje proste jsou a neptaji se. Po zaplaceni vseho tohoto nam bude (az budu na rodicaku) zbyvat pouhych 6tis. Jo ja vim, je to malo. Ted projime vic a to jsme zatim jen tri, ale priznavam, ze to az tak moc nehlidam. Koukam po akcich, to asi kazdy, ale uplne na tom nelpim.
Snazim se kupovat kvalitni potraviny, ale zas na druhou stranu si nijak extra nevyskakujeme (drahe pochoutky atd).

Je mi jasne, ze s min penezi proste budu muset nejak vyjit, i kdyz se mi to ted zda nerealne. Jen bych nerada kupovala levne veci na ukor kvality. Mame par vlastnich zdroju - jak jsem psala uz predtim - mame domaci vajicka, moznost domaciho sezonniho ovoce a zeleniny od rodicu, sem tam zavarenina nebo dzem od babicek. Maso kupuji minimalne, jime ho casto, ale uz druhym rokem delame zjara s prateli napul zabijacku, vyjde nas to cca na 3-3,5tis a mame maso na cely rok, vc.zabijackovych vyrobku jako tlacenka, jelitka atd.

Nemyslim si, ze jsme nejak rozezrani nebo vybiravi, ale ano, jsou veci, ktere nejime, nechutnaji nam, ale moc jich neni. Velka spotreba u nas je mleko (a ano, krabicove, kupujeme ho v akcich a nam chutna, ovsem mame beznou spotrebu min.litr denne, kdyz pecu nebo mame navstevu tak i dva). Nastesti nikdo z nas nema zadne zdravotni omezeni nebo diety, takze specialni potraviny kupovat nemusim.

Financni rezervu nemame, vsechno spolkl dum a rekonstrukce, ktera stale postupne probiha, podle toho jak je cas a moznosti.

sammaelka
15. črc 2016

Manzel jezdi denne do prace autem, ja obcas na ty nakupy nebo k lekari (auto mame jedno). Domaci zvire mame jedno a to kocku. Krouzky tu zadne nejsou, takze dcera chodi akorat do skolky. Stravu ma pres den tam, takze pro ni max.odpol svacinu a pak veceri. To same manzel, obedy ma v praci, doma svaci a veceri. Vecere delam prevazne teple a varim tak, aby mi zbyla na druhy den porce pro me k obedu a pak veceti delam zas cerstvou. Nekdy vyjde na dva dny ale casto to neni. O vikendech varim obedy a zbyde i na veceri nebo veceri mame studenou nebo ted v lete treba grilujeme.

pandabox
15. črc 2016

@lenka5731 donori..stat..nejvetsi procento neziskovych organizaci jsou sporrtovni sdruzeni ,detsky spolky dobrovolni hasici, skauti....ale treba i cesky olympijsky svaz...doufam, ze vase deti se niceho takovyho blbyho jako obcanskych sdruzenich a neziskovek nezucastnuji..
Pak.jelsou tu socialni sluzby...jako katolicka charita,nejvetsi poslytovatel soc sluzeb..
Jen tak pro zajimavost nejvic penez ze statnich dotaci na nezisk jde do fotbalu..takze asi tak...pak ty neziskivky co opravdu neco delaji a pomahaji lidem byste tady zavirali..to je jako by mluvil pan prezident..

Divadla a kultura jsou taky placeny castecne statem..me to prijde v poradku..to delal uz karel uv nebo rudolf..

chris_n
15. črc 2016

@sammaelka pokud se toho bojíš, je otázka, zda nepřemýšlet nad dřívejším návratem do práce, a tudíž rodičákem jen na 2 roky (mít tedy vyšší částku)

sammaelka
15. črc 2016

@chris_n Ano, nad tim jsem premyslela, ze pujdu na 3roky. Ale manzel je proti. Chce abych si vzala rodicak ve ctyrlete variante, jako jsem to mela u dcery a abych byla s detmi doma. Ze zkratit to muzeme vzdycky, coz je pravda. U dcery jsem vzdy pres leto mela brigadu, vzdy na pul dne a hlidala moje maminka, takze se to dalo krasne zvladat a byl moc pekny privydelek. Jen ted s dvema detmi nevim nevim, zda to opet pujde. A hlavne resim ty "prechodne" mesice. Bydlime v turisticke oblasti, tudiz tady je moznost brigady pouze v lete.

mischel26
15. črc 2016

@margarithka je i normalni hladka,necelozrnna..

chris_n
15. črc 2016

@sammaelka pak bych mu to nastavila tak, ze pokud te chce mit doma takto dlouho, tak ale musi nekde zajistit ten rozdíl v příjmech. Jako ja si nedokazu 4 letou variantu predstavit aniza mák.... i ta 3 leta je tak tak

margarithka
15. črc 2016

@mischel26 A můžu se ještě zeptat, kde ji kupujete? Děkuji.

sammaelka
15. črc 2016

Jeste jsem chtela dodat k tomu nakupovani, ze treba plenky kupuji Tesco, detske presnidavky nekupujeme (delala jsem a budu delat doma), balenou vodu nepijeme, ani limonady, ledove caje atd, to vubec nekupuji, hotova jidla jako polivky v pytliku atd taky ne.
Uzeniny temer nekupuju, max.parky v Lidlu s vysokym obsahem masa a nebo sunku taktez, vyjimecne na chut pro manzela vysocinu nebo cabajku klobasku, ale to je tak jednou za pul roku. Jogurt jsme si oblibili to kg baleni z Lidlu, vydrzi nam dlouho-nejime denne, ochucujeme si sami doma - ovocem, marmeladou atd.
Zeleninu/ovoce co nejvic jime z vlastnich zdroju, ale taky kupuji. Pochutiny kupuji malo a kdyz tak spis pro dceru, sem tam cokoladku, gum.bonbony apod, manzel ma rad bramburky, ale to kupujeme ty v Lidlu, zadne Bohemky apod.
Z drogerie kupuji vetsinu prostredku v Lidlu tu jejich znacku W5 (tablety do mycky, cistic koupelny, prostredek na podlahu). Peru v kapslich Ariel nebo Persil, kupuji vzdy v akci, ted naposledy za 4,60 za kapsli.

chris_n
15. črc 2016

@margarithka zdrava vyziva cca 33kc... nebo ted uz i LIDL ma svou 3 typy... cca 35kc

chris_n
15. črc 2016

@sammaelka ty praci kapsle jsu v porovnani s gelem furt drahe ne?