Kolik utratíte za měsíc za jídlo? My 5000 Kč, je to málo?

lili1986
16. únor 2012

Ahoj
chci se zeptat kolik dva lídé jako my utratíte za měsíc za jídlo? My sice 5000kč ,ale pořád se mi zdá ,že to nestačí! Přítel ji za 10 a stěžuje si ,že nemá co jíst. Když nakoupím je schopný vyjíst celou ledničku najednou 😀 Nevím co mám kupovat až ho to zasytí.

janca26
4. bře 2012

@lili1986 ahoj, dávám recept na rychlou cuketovou omáčku, je opravdu super: na másle podusíš nakrájenou cibulku, přidáš nahrubo nastrouhanou cuketu (množství dle potřeby), přiliješ mléko a chvilku povaříš. Pak se tam přidá nějaký smetanový sýr, výborná je Lučina nebo Apetito apod., chvilinku se povaří a nakonec malinko osolí. Podává se s těstovinami. Je to výborné, hlavně v létě, ale manžel mi to nejí 😒 tak jen já s malým, ale je to fakt mňamka !! 😀

petamaskova
6. bře 2012

my jsem 4 a za jídlo 6-8 tísíc☹

brisalek
7. bře 2012

necetla jsem diskuzi, ale my utratime za jidlo ve 3 nejmene 8000,- do restauraci nechodime....a na jidlo proste setrit neminim 🙂. Ale je fakt, ze koupim na co mam chut a co si myslim, ze by mela chut mala, rozhodne nenakupuju v akcich. Kupuju zasadne jihoceske maslo, kvalitni sunku, kvalitni jogurty , varim doma klasickou ceskou kuchyni a travit vsechen cas jen varenim jeste k tomu pecenim chleba atd to za to radsi dam ty penize☹. I kdyz uz jsem o tom take uvazovala, protoze dnes bohuzel i v chlebu a rohlikach jsou Ecka🙂, ale oni budou asi i v tech pecicich smesich ne??

kamchinka
30. bře 2012

Já jen zírám, tak jsem si březen spočítala a vyšlo mi - 10 tis - čistě za jídlo (bez drogerie), zda 2dosp a 4lete dite... a to nekupuju uplne vse,ale zase nesetrim kdovi jak.
nechápu to s 5ti tisici. co jíte? mam v tech 10ti - snidane co si kupuju v praci, semtam obed v rpaci, nebo si nosim uvareny z domova, manzelovi jidlo do prace, dcera dobrutky, jogurty atd.semtam lahvinka vina, nebo kdyz je navsteva nejake pochutiny.

petrakol
30. bře 2012

U nás 5000 Kč na jídlo max. na 2 týdny, ale i tak se mi to zdá docela málo, při dnešních cenách.

kamchinka
2. dub 2012

@petrakol tak to jsem ráda, že nejsem sama, fakt jsem začla uvažovat co bysme jedli, kdybych mela mít jen tolik co tu píší ostatní na jídlo. To bych fakt nedala. a to nekupuji žádné bio nebo předražené věci, plno věcí (drogerka) kupuji také v akcích atd. ale též mám tak 10 tis ciste na jidlo za mesic.

lenka5731
2. dub 2012

@kamchinka ale to víš, že bys vyšla i s 5000 na měsíc na rodinu, když bys musela, nic jiného by ti nezbylo. 🙂
na vyskakování by to opravdu nebylo, ale když se kupují základní potraviny a vše se vaří doma, používají se hodně luštěniny, tak to rozhodně není ani na umření hlady. Jen člověk trochu musí pozměnit svoje zvyklosti, rozežranost a chutě 😅

kamchinka
2. dub 2012

@lenka5731 to jo, ale zase me by stresovalo nedat si tu zeleninu a maso, kdyz to mam rada a neni to nic nezdraveho. nekupuji zadne bio ani tak neco draheho, ale nastesti zatim nenastala chvile abych musela vyjit s 5ti tis.

kacerka
2. dub 2012

Snažila jsem se dneska šetřit, tak jsem vzala kysanou smetanu v hypermarketovým obalu (takže nejlevnější produkt mezi tímto sortimentem) a koukám na složení a vedle mléka a smetanových kultur také škrob 😝 😝 😝 Tak jsem sáhla po druhé nejlevnější, kde už bylo na obalu uvedeno, že je bezlepková a také ve složení žádný škrob nefiguroval. Takže tím fakt rodinu cpát nechci a tudíž si na jídle připlácíme. Myslím, že nakupujeme kvalitně, jednou za čas jezdíme taky do Německa, tam MM udělá vždy velkou zásobu sýrů, které pak třeba měsíc zde nekupuji . . . Ale projíme ve 4 cca 10 tis. Je pravda, že máme maso skoro denně, MM by prostě o těstovinách a zelenině asi dlouho nevydržel 😀

kamchinka
3. dub 2012

@kacerka ono i ta zelenina, pokud nemám možnost ji mít ze zahrádky není levná sranda:(
a myslím, že být 4 utratím stejné množství, pro 2,5 člověka(dcera jí málo) se špatně vaří:(

marrei
3. dub 2012

Předně velký dík za tuto diskusi 🙂 Jsme 4 a myslím, že měsíčně utratíme max. 6000,-, a je v tom i drogerie atd. A to bych neřekla, že se nějak omezujeme, kupujeme i bedýnky (biozeleninu + ovoce), kvalitní jogurty (Hollandia - těch je u nás velká spotřeba), máme rádi hovězí maso.... Co skoro nekupujeme, jsou uzeniny, u nás to jí jenom manžel, na večeře nechodíme, skleniček (výživu pro malýho) mám velkou zásobu koupenou na MMB nebo tady v bazaru, plenky kupuju taky zásadně na MMB nebo tady, vyjdou na polovinu... Budu si tento měsíc schovávat účtenky, jestli se teda nepletu, ale myslím, že je to fakt max. 6000,-...
A nejvíc ušetřím, když jdu nakupovat max. 2x týdně do malýho obchodu u domu (Billa), doma si napíšu, co je potřeba a obchodem většinou jen tak proletím, mám u sebe 2 děti, takže není čas na okukování zbytečností. Horší to je, když jdu s manželem 😅 , ten vždycky vymyslí plno zbytečností, a pohroma je nákup ve velkým hypermarketu, takže těm se vyhýbáme.... Max. když je dobrá akce třeba na maso, tak tam naběhneme. Maso taky kupuju ve velkým a doma naporcuju a dám do mražáku, kuřata taky zásadně celý a doma rozporcovat, ze skeletů je dobrá polévka... Chleba peču domácí 🙂 Jediný, co dostáváme, jsou domácí vajíčka od tchýně a od bráchy...

kamchinka
3. dub 2012

@marrei
Zkuste to, já jsem si to právě spočítala, že jsem počítala úplně kažou drobnost, každý kousek co jsem si koupila v práci na snídani, tady žvýkačky atd, ono ty drobnosti mi to taky pěkně nasčítaly.Ohledně nákupů toho taky nebude tolik. Vařím víkendy i v týdnu, manžel si dá večeři a pak se ale dojídá ještě později večer blbinama.

zzikk
3. dub 2012

Ahoj holky, my jsme dva a utratíme cca 8 tisíc včetně drogerie (a to jsme cca 1x týdně v restauraci), ale co mě zaráží, že já se naprosto neomezuju, slevy neřeším, kupuju zdravé a kvalitní potraviny - třeba 10dkg šunky za 35kč, jezdím si do Makra na ryby, k řezníkovi pro maso. Prakticky denně vařím s masem nebo bílkovinami typu tofu atp - večeře. Manžel má snídani a minimálně dvě svačinky denně s sebou do práce - bagetky s drahými sýry, kefírové nápoje , tak 3x do týdne oběd s sebou, a tak nechápu, že někteří se při sumě 6000-7000tisíc omezují a nepočítají do toho obědy. A to podotýkám pijeme balenou vodu, ale nekupuju naprosto nic jako čokoláda, oplatky, chipsy....takže věřím, že to není jen o ceně, ale taky o složení jídla, my se dojídat nepotřebujeme a těžko si dokážu představit, že počítám kolik, kdo čeho snědl. Pro mě je dobré a zdravé jídlo prioritou a řekla bych, že se to odráží na našem zdraví i vzhledu.

mitote
3. dub 2012

tak ja to pocitala naposledy v srpnu a to jsme za jidlo pro nas dva utratili asi 4500Kc, ted mam pocit, ze je to vic, ale jsme jen sami dva. Jsou to teda ciste jen potraviny a piti.

minina
3. dub 2012

My jsme dva a utratíme určitě min. 6.000,- Kč jen za jídlo a pití, co kupujeme domů. A to tam nepočítám vůbec obědy a když někam jdeme na véču....

petrajurinova
3. dub 2012

Tak my jsme 4 - dva dospělí a 2 děti. Já jsem na rodičáku, starší dítě chodí do školky a manžel do práce. Jen za jídlo dáme tak 6000 až 7000 měsíčně. Kdyby se něco stalo a musela bych začít šetřit, jsem si jistá, že bych to zhruba o ty dva tisíce dokázala snížit. Denně vařím, manžel si nosí jídlo do práce z domu (nemají kantýnu ani jídelnu), syn přes týden obědvá ve školce. Nakupuji na týden dopředu - vždycky si sesumíruju co chci vařit a jdu na velký nákup - to zůstane v obchodě tak 800 až 1000 Kč, přes týden pak dokupuji akorát čerstvé pečivo a případně nějakou zeleninu v obchůdku u školky. Sladkosti, chipsy a podobné blbiny kupuji vyjímečně - děti mají raději domácí buchtu a tyčinky z listového těsta.

acacia
3. dub 2012

Osobně si nemyslím, že 5 tisíc je moc.
Záleží na mnoha faktorech... kde nakupuješ, co nakupuješ. Zda vaříš nebo ne.

kamchinka
3. dub 2012

@zzikk ja si pocitala mesic v dobe kdy jsme nemeli dite, v dobe kdy jsem byla na MD a nyni. a velke rozdily v tom nebyly. co se jídla týká. je to ale tím, že teď více vařím(před malou jsem moc nevarila, chodila jsem dost pozde z prace), takze manzel se cpal blbinama a aby se najedl, tak toho snedl hodne.
takže, věřím, že se do tech 8mi vejdete i s touto skladbou jidla.

já mám jídlo - čistě bez drogerie, ale včetně pečiva v práci, obědů v práci atd, 10 tis.a taky nesetrim na ovoci,mase atd. šunku taky radeji koupim drzsi dobrou, nez to co si šunka jen říká.

sarkar
2. srp 2012

@lili1986 No ty brďo...my jsme 2 a dáme max. 3 tis. a předpokládám, že s miminem se to moc nezmění, aspoň ze začátku. A to fakt nehladovíme a kupujeme kvalitní potraviny - šunku kupuju za 50 Kč/20 dkg, jogurty jen Choceňské nebo Holandie (a ty když nejsou v akci vyjdou na cca 16-17 Kč), chleba žitný, sýry jen tvrdé a kvalitní (ne z Polska), žádné margaríny, těstoviny buď celozrnné (pro ty jezdíme do Německa) nebo Panzani (v akcích vyjdou na 22 Kč) a maso kupuju v masně (ne v supermarketech), mléko jen plnotučné a to i když není v akci...
...Je fakt, že máme zeleninu a ovoce ze zahrady a že nemlsáme, nekupujeme brambůrky, oříšky, sušenky, vejce dostáváme od manželových šéfů výměnou za starý chleba a skořápky, taky nekupujeme žádné limonády, konzervy a kromě šunky ani salámy.
Naučila jsem se vařit večeře tak, že vždy máme ještě do práce na oběd na druhý den, hodně vařím luštěniny (sáček cizrny nebo čočky vyjde na 20 Kč a jsou toho minimálně 4 porce a do toho přidávám většinou jen pár věcí, co moc nestojej). Přítel občas v práci ujede a koupí si nějaký sušenky, ale to už neudělá tak velkou položku...

petrajavor
2. srp 2012

@sarkar hrozně moc ušetříš za zeleninu a ovoce...my utratíme pro dva cca 5000,- a z toho je tak polovina právě za ovoce a zeleninu (manžel je snad převlečený králík) 😀
Jinak se u nás hodně jí (teda krom té zeleniny a ovoce) maso,sýry,těstoviny...Jinak co se jídla týká na něm nešetříme,ráda si za kvalitní suroviny připlatím a musím se přiznat,že si s manželem rádi zamlsáme,ale to není nijak velká položka 🙂

sarkar
2. srp 2012

@petrajavor No vím že když jsme kupovali třeba brambory (ze začátku, než jsme začali obdělávat zahradu) tak to bylo asi taky víc...Teď máme fakt skoro všechno. Na zahradě máme letos snad 100 sazenic rajčat, dělám si dom.kečup, různý zeleninový směsi na těstoviny, máme i cibuli a třeba i fazole - loni jsem dělala fazole v tomatě a byly výborný. Ale spousta z těch věcí jsou sezónní, papriky jsme letos zatím sklidili 3. Až dozrajou tak se musí rychle zpracovat a čerstvý zase budeme kupovat 😒 Nebo třeba ovoce - co jsem těhu tak ujíždím na broskvích a ty bohužel nemáme. Takže něco z toho rozhodně padne na tu zeleninu a ovoce. Ale jakmile začneme sklízet úrodu tak jíme maso jen minimálně...I když teď jsme se přestěhovali ke tchýni a ta ten princip moc nechápe...Jinak mi nedochází proč v létě, kdy je všude spoustu květáku, cuket a jiné zeleniny vaří knedlo vepřo zelo, kuře na paprice, svíčkovou a tak 😖 Ale to si platí ona...

taky je fakt, že manžel třeba šunku nebo sýr moc nemusí, ráno snídá skoro výhradně ovesný vločky s mlékem nebo cornflakes a to je taky zapakatel...A co jsem těhotná tak se nám výdaje zřejmě ještě sníží, já poslední dobou sním hodně málo, i když už se to zase začíná vracet do normálu.

Když jedeme nakupovat do Německa tak to se nám ty výdaje vyhoupnou výš, většinou tam necháme tak 2500 Kč na jeden nákup, ale to je tak 1x za 3 měsíce a ty další měsíce zas nic nekupujeme...A v tom německu kupujeme i mlsání - tu velkou kilovou nutellu, která tam vyjde asi na 100 Kč, čokolády Ritter atd.

My jsme se hodně usměrnili potom co jsme si začali výdaje psát. Teď jsem na to teda neměla moc čas, takže poslední dva měsíce nemám přehled, kvůli stěhování, svatbě a otěhotnění, ale znovu se do toho pustím. předtím jsem si to psala přes rok a fakt to pomáhalo...

sweet81
2. srp 2012

My jsme dva a taky necháme za jídlo cca 8tis + já chodim v práci na obědy a to se vyšplha na taky dost.
Jednou jsem to počítala a v půlce měsíce raději přestala.

baraz
4. srp 2012

my dáme ve dvou cca 4-5 tis. teda je v tom i něco málo drogerie - to neodlišuji. já bych ráda ušetřila, ale přítel je hodně masový a hodně velký jedlík. já sama bych jedla klidně luštěniny,ale on ne .. také rádi jíme slané - brambůrky nebo tyčinky - tak pytlík za týden. šunku jíme také více než 90% a hodně zeleniny. takže pokud máte typy na levná masová jídla,tak sem s nimi 🙂

marecek4
4. srp 2012

no u nás padne tak 10 000,- ale je nás na to 6 tak si myslím,že takový průměr,byly ale i doby kdy jsem vyšla se 2 000,- a míň - to byly velcí malí a měli jsme hodně jídla od tchýně - maso,vajíčka,zelenina,dokonce když jsme bydleli v Čechách tak nám to posílala v balících,takový domácí špek byla pro nás lahůdka,ale dneska i když máme zahradu tak nějak neušetřím,nic nestihne dojít do kuchyně,chodí to ožírat už tam,hlavně že na nic nesáhnou aby třeba okopali jahody,jestli to je taky tím,že velcí si začali dost vybírat a co není čerstvě uvařené nechtějí jíst ☹,tak teď budou mít smůlu,budou chodit ve škole na obědy,já i můj se obejdu s něčím a každý den teplá večeře fakt nebude,no a malý ten už bude baštit ve školce takže taky pořešené,tak jsem zvědavá jak se výdaje zvednou či sníží,nebo jestli to bude nastejno

ruzenkas
4. srp 2012

Ahoj, my jsme dva a počítám tak 7-8 tisíc. Snažíme se kupovat kvalitní potraviny. Já moc nejím, ač na to teda nevypadám a manžel jí celkem dost a to by do něj zase taky nikdo neřekl 😀. V ceně jsou obědy. Myslím, že když se kupuje kvalitní jídlo, je to sice jednorázová větší investice, ale zase to víc a správně zasytí a tělo potom stále nevyžaduje jíst. My třeba kupujeme pečivo jen minimálně, vlastně jen manžel, já pečivo nejím, nějak nemám potřebu. Ze salámů kupujeme jen šunku a to ty, které mají více než 85% masa. Jsou dražší, ale vlastně levnější, protože mají maso a ne vodu, jako ty levné.

ruzenkas
4. srp 2012

Ještě jsem zapomněla dodat, že vajíčka, brambory, česnek, cibuli...aj.ovoce a zeleninu máme svoje, nebo od rodičů, takže to vůbec během roku nekupujeme 🙂

olusenka
4. srp 2012

Já si uvědomuju, že absolutně ale absolutně netuším, kolik jsme měšíčně dosud ve dvou utráceli za jídlo. Občas nějaká restaurace (čínské bistro, kebab apod.), několikrát v týdnu jsem vařila doma, zeleninu, vejce z domácích zdrojů, na tom ušetříme hodně, halvně přes léto žijeme z cuket. Ale účtenky si neschovávám, nepočítám, sem tam nějaká útrata v pekárně a v lahůdkách, kde člověk účtenku stejně nedostane, takže fakt nemám přehled.
Teď jsme 3, malý začíná s příkrmy, tak nakupuju skleničky do zásoby, jsem na mateřské se 7000Kč, takže už by mě to zajímalo, ale stejně to nedáme dohromady, takže stále nevím. Ale když nad tím tak uvažuju, myslím, že do 5000 Kč se dostaneme, v létě 100%. Horší je to v zimě, když zelenina vlastní není a vařím jiná jídla, víc maso.

olusenka
4. srp 2012

A ještě dodám, že slevové akce v letácích sleduju pořád a nakupuju téměř výhradně podle toho, hlavně mléčné výrobky tedy sýry hlavně, ale kromě ceny mě vždycky zajímá i kvalita. Vařením doma se dá hodně ušetřit, jsou jídla, která stojí pár korun.

janinkaf
9. zář 2012

@sygy ,...tak já budu mít pět tisíc na měsíc na vše,budu s dcerou sama a bojím se že nevyjdu....jak to holky děláte???

zelvatko
11. zář 2012

my se do 5tis vlezeme.. fakt jo, teď jsem to tak v duchu spočítala, .. jdu max 3x v týdnu do obchodu.. v pátek bývá větší nákup tak za 500kč, jinak běžně něchám v obchodě kol 200kč..velký hyper, maximálně 1x za měsíc, jinak nakupuji v místním malém obchodě.. jíme vše, zeleninu, maso, pečeme buchty.. myslím, že všeho máme dost, nestrádáme..