Kolik utratíte za měsíc za jídlo? My 5000 Kč, je to málo?

lili1986
16. únor 2012

Ahoj
chci se zeptat kolik dva lídé jako my utratíte za měsíc za jídlo? My sice 5000kč ,ale pořád se mi zdá ,že to nestačí! Přítel ji za 10 a stěžuje si ,že nemá co jíst. Když nakoupím je schopný vyjíst celou ledničku najednou 😀 Nevím co mám kupovat až ho to zasytí.

lenka5731
15. črc 2016

@pandabox tak proc ne, celkem chapu, ze to ma kazdy jinak, jen jsem se tomu proste holt vyse v diskusi podivila, coz taky neni nic proti nicemu 🙂 Kazda mame jine vychozi nastaveni, jine zkusenosti, podminky .... chodit v botach te druhe, vidime to treba taky jinak.

pandabox
15. črc 2016

@lenka5731 ja to chapu, ale ja takhle vyrostla..nasi nemeli nikdy moc penez, ja chodila priserne oblecena, ale vzdycky jsme dobre jedli..
tenkrat v devasatych tata prines domu lososa a pod...takze ja to mam po nich🙂 jsem da se rict gurmanka..rada varim a rada do toho invetstuju, vice nez do obleceni a ikea nabytku🙂

sammaelka
15. črc 2016

Rada bych se pripojila k diskuzi, jestli jeste stale zije puvodni tema. Brzy budeme 4 a az prejdu z materske na rodicak, bude nam po zaplaceni vseho nutneho zbyvat cca 6tis na jidlo, drogerii, benzin, obleceni, boty, leky, zabavu...
Pocitam ze s benzinem se snad vejdem do 1000,- na mesic (uvidime), takze budeme mit 5tis na bezne nakupy. Da se s tim vyjit pro 4clennou rodinu? Vcetne plen, popr.UM?
Mame domaci vajicka a sem tam zeleninu nebo marmelady a zavareniny od babicek. Jinak vse kupujem.

alexah89
15. črc 2016

@sammaelka a muzu se zeptat, co budete delat, když vam tu reknou, ze se s tim vyjit neda?? neberte si to nejak osobne, ale tyhle dotazy opravdu nechapu..

pandabox
15. črc 2016

@sammaelka pleny muzete mit hadrove, tim usetrite dost penez..

victress
15. črc 2016

@sammaelka my jsme 4 a 5000 Kč utratíme jenom za jídlo + plenky a UM zvlášť tak 1500 Kč měsíčně, a to ještě hodně šetřím a nakupuju v akcích...

blahova_andrea
15. črc 2016

@sammaelka když jsem měla dítě na um, tak to bylo za pleny a um cca 2000 měsíčně a to jsem nakupovala obojí jedině v akcích, plenky tesco nebo albert. tak ti moc přeji, aby ti klaplo raději kojení 😅 druhé dítě jsem kojila a tam ty náklady byly nula nic, jako by v rodině další človíček ani nepřibyl 😀

victress
15. črc 2016

@alexah89 ptá se proto, aby mohla začít šetřit něco stranou na ty horší časy na rodičáku už teď..

gabriela_85
15. črc 2016

@sammaelka no 5t na měsíc na jídlo i s plenama a UM, to si nemyslím že stačí...ale zase, to je o prioritách atd. Já jsem nedávno zkoušela vyjít s 1000,-/týden na jídlo, ale jen jídlo + třeba mýdlo nebo tak, ale pleny a UM to je dost velká položka na to, abych to z toho ještě táhla. Záleží na co jste zvyklý. Já utratím týdně teď 2t a v tom je jídlo + UM pro syna (2krabice na měsíc) a to už je v pohodě. ale s tou částkou a při představě nějaké nemoci a platby léků v lékárně...já budu upřímná - nezvládla bych to.

victress
15. črc 2016

@gabriela_85 tak asi by se to dalo, ale museli by se moc uskrovnit, maso 1x týdně a zbytek na polévkách, luštěninách, žádné ovoce ani zelenina, měli by jednostrannou stravu, nikoli pestrou...

gabriela_85
15. črc 2016

@victress jo to je přesně co píšu - já za sebe NE, nezvládla bych to, ale to je přesně ono no - člověk když nemusí...a když musí tak mu nic jiného nezbyde,ale třeba vím, že když dcera nastoupila do školky a začal ten super kolotoč kdy byla věčně nemocná, tak jsem v lékárně nechali klidně 1500,- měsíčně a protože mam děti dvě a syn to od ní věčně chytal, bylo to občas i víc, platba na pohotovosti 90,- byla taky xkrát měsíčně, ono se to nezdá. ale člověk je tvor přizpůsobivý 🙂

lenka5731
15. črc 2016

@sammaelka to vis ze s tim vyjdes, treba to na zacatku nebude snadne, ale budes muset, protoze ti nic jineho nezbyde, kdyz vic nebudes mit. Proste budes planovat, nebudete se prezirat, budes vyuzivat lusteniny, delat jidlo z levnych druhu zelenina / repa, zeli apod. Pujde to.

drzticka81
15. črc 2016

tak tam je fakt blbe, ze to neni jen na jidlo, protoze kdyz prijde nemoc deti, hnedka vyplajznete 500 ani nemrknete!!! jeste do toho pocitat plenky a UM, drogerii, mazec, pak treba narozky, vanoce, porad je neco.......my davame 6 000 na jidlo a drogerii, zvlast si plati muz benzin, ja mam taky penize zvlast-kupuji obleceni, darky, lekarnu atd.a i tak se snazim setrit!!

lenka5731
15. črc 2016

holky, ja zase nechapu, ze pisete, ze byste s tim nevysly ... 😅 Jak by to vypadalo? Dva tydny pred vyplatou byste se svijely v krecich z hladu a pily jen vodu z vodovodu, nebo sly prosit rodice o jidlo? Prece vzdy vyziju s tim, co mam, at je ta castka jakakoliv. Kdyz je to 5 tisic, tak si vse naplanuji tak, aby to stacilo.

martiniquest
15. črc 2016

@sammaelka Podle mě se s tím vyžít nedá. 5 tisíc je málo jen na jídlo pouze pro nás dva. Běžně utratíme tak 6-7tis měsíčně. Kdybychom se uskromnili a nekupovali dobrůtky a lepší potraviny, možná bychom se vešli tak akorát na těch 5 tis. Ale za dva lidi a jen za jídlo. Mít to pro čtyři a ještě na další výdaje na absolutní utopie, pokud se nechcete živit jen luštěninami a chlebem.

gabriela_85
15. črc 2016

@lenka5731 jak jsem psala, kdybych musela tak by mi nic jiného nezbylo, to je jasné, ale za sebe v tuto chvíli s naším stylem života atd by mi to nestačilo a nemůžeš počítat že máš 5t na jídlo, když je to na všechno včetně UM, plen, léků...dárky atd by mi žíly netrhaly, to se dá vždycky nějak domluvit, ale je to fakt o lidech. U nás včera snědli děti dohromdy k večeři salatovou okurku a 3 rajčata + 4 míchaná vajíčka se šunkou a chleba a to jsou jen děti, my s mužem jsme taky jedli. Mě osobně by prostě trvalo fakt asi dlouho naučit se s takovou částkou žít a asi bych se v tom chvíli plácala a musela si pujčit u rodičů, než by mi došlo, že jiné už to nebude

martiniquest
15. črc 2016

@lenka5731 "holky, ja zase nechapu, ze pisete, ze byste s tim nevysly ... emoticon Jak by to vypadalo? Dva tydny pred vyplatou byste se svijely v krecich z hladu a pily jen vodu z vodovodu, nebo sly prosit rodice o jidlo? " - Tak především bych nikdy nedopustila, abychom se do této situace dostali. Pokud by k tomu náhodou přechodně došlo, máme značnou finanční rezervu, ze které bychom rozpočet dotovali.

veronikajanova
15. črc 2016

my 8000

pandabox
15. črc 2016

@victress maso jednou tydne taky staci🙂))

lenka5731
15. črc 2016

@martiniquest tak se treba nekdy budou zivit jen lusteninami a chlebem. Proc ne? Neni na tom nic spatneho, je to celkem zdrave, nasi predkove tak zili bezne. To jen my jsme jako spolecnost uz neskutecne konzumni a zmlsani. 😒

gabriela_85
15. črc 2016

@lenka5731 a když to přepočtu přímo na naší situace tak 5t - 700,- (pleny) - 250,- (UM) - 300 (drogerie) - 200 (lékárna) a už mi na jídlo zbývá jen 3500,- na měsíc. a to nevim jestli v tom není u paní taky benzín a tak, to je u nás 6t měsíčně...ty brdo a jsem v mínusu a nemam ani kurku od chleba 😀

nita1984
15. črc 2016

Holky, díky za tuhle diskuzi. Aktuálně s manželm oba vydělávám poměrně dost, ale o to citelněji podítíme můj odchod na rodičák (mateřskou nejspíš mít nebudu nebo jen směšnou, jsem OSVČ). Takže pomalu začínám pracovat na to jak se uskrovnit, abychom vytvořili nějakou rezervu (ta kterou jsme měli původně padla teď na koupi domu).
Přiznám se, že když tady čtu s kolika penězi vyjdete, přistihnu se, že neskutečně plýtváme a utrácíme. Takže moc, moc díky za všechny tipy, jsem za ně moc ráda, ať se můžu vrhnout do šetření 🙂

gabriela_85
15. črc 2016

@martiniquest no zas na druhou stranu ne kazdy je v situaci, kdy si značnou finanční rezervu může vytvořit...

lenka5731
15. črc 2016

@gabriela_85 samozrejme bych se v takove situaci taky necitila komfortne, ale vim, ze bychom to po trose planovani zvladli. Deti ti snedi to, co jim das, vsak si zvyknou 🙂 Kdyz udelas zelny salat a das jim michany vajicka bez sunky, tak to snedi taky a vyzivovy prinos se moc nezmeni, vsak i kvalitni sunka je stale uzenina, tzn. nezdrava.

gabriela_85
15. črc 2016

@lenka5731 to určitě, jak jsem psala, tohle je nás styl života a převedla jsem to na naší rodinu...v první řáadě bych se snažila najít si přivýdělek a pokud bych nemohla já vzhledem k hlídání dítěte, kojení nebo ja nevim proč, tak bych to řešila s manželem, aby si našel práci navíc on, třeba jen na víkend, třeba jen roznos letáků, co já vím, ale v takové sitauci, pár stovek navíc pomůžou

lenka5731
15. črc 2016

@gabriela_85 my jsme jednou prisli na navstevu, zrovna to vyslo na obed. Ta rodina obedvala, nam taky dali a normalne jsme vsichni jedli suche brambory .... Mozna k tomu byla nejaka zelenina, typu syrova mrkev, v malem mnozstvi, to uz si nepamatuju. Ja jsem se v duchu smala dceri, protoze ta z toho mela uplne sok. 😀 😀 Kdyz jsme posedeli a bavili jsme se o jidle a otvirali lednicku a spajzku, tak proste bylo videt, ze tam nic nemaji ... K svacine byly jablka. Co vecereli, to nevim ...

gabriela_85
15. črc 2016

@lenka5731 😕

lenka5731
15. črc 2016

@gabriela_85 to je jasna vec, snazit se zvysit prijmy. Ale to muze jit a vyjit a nemusi, byla nastinena ta nejhorsi situace.

martiniquest
15. črc 2016

@gabriela_85 Promiň, ale je na každém, jakou situaci si v životě vytvoří. Jistě, jsou lidé, kteří jsou na tom hůř nebo líp, ale každý má právo volby a možnost svou situaci změnit. Ovšem je potřeba přemýšlet dopředu několik let.

lenka5731
15. črc 2016

@martiniquest promin, ale toto jsou hrabeci reci. Protoze uplne vse v zivote opravdu ovlivnit nemuzes.