Kolik utratíte za měsíc za jídlo? My 5000 Kč, je to málo?

lili1986
16. únor 2012

Ahoj
chci se zeptat kolik dva lídé jako my utratíte za měsíc za jídlo? My sice 5000kč ,ale pořád se mi zdá ,že to nestačí! Přítel ji za 10 a stěžuje si ,že nemá co jíst. Když nakoupím je schopný vyjíst celou ledničku najednou 😀 Nevím co mám kupovat až ho to zasytí.

chris_n
15. črc 2016

@blahova_andrea no, u nas se to proste za syrova nesní... mozna ja. Ale urcite ne mlada ani muz..

lenka5731
15. črc 2016

@chris_n ne, z tehle rady asi ne, ten nejlevnejsi.

blahova_andrea
15. črc 2016

@chris_n no to je jasný. já taky nemůžu řešit jídlo jen podle sebe. já bych se taky uměla uskromnit nebo rozežrat úplně jinými směry než si to můžu dovolit vůči rodině 😅

chris_n
15. črc 2016

jinak celé toto téma je také o tom, jak jsou lidi rozežrany a jak velky porce potrebují. Když si vezmu, že koupim třeba 700g zeleniny mražené (třeba směs italská to je jedno), udělam ji jako grilovanou nebo na pánvičce, k tomu vajíčka (malá jedno, my dospělí každý 2), tak to sníme na večeři a ja i muž pak mame ještě hlad a jíme znovu.

nebo si dam talíř polévky s krajíčkem chleba a za 2 hodiny muzu jíst znovu, atd. atd...

chris_n
15. črc 2016

@lenka5731 jojo, ty z té obyč jsou myslím za pár šupů. Já musím mít neco s tím PH neutral :/ a to mam ted jeste vyhodu, ze mi sampon neubyva, jelikoz díky hormonum si nemusim umyvat hlavu tak casto.

zuzineckah
15. črc 2016

@zanet22 mrkni na slozeni a zjistis jaky chemicky kokteil ti ten pocit dava😉 Ja kupuji kosmetiku yves rocher, ktera je cenove dostupna, prirodni a kvalitni.
Ale to je asi jako o tom mleku - je neco, co se barvou na mleko matne podoba a koupis toho litr za 8 korun. A pak je mleko, to opravdove, ktere nejen vypada jak mleko, ale i chutna a obsahuje vse, co mleko ma obsahovat. Ale za 8 korun ho nesezenez ani v diskontu v den spotreby...
Porad mluvime o tom,že se i za málo penez dá najist. Vycet toho, co si uvedla vidím jako nouzovy jidelnicek - to ano, je to dobre A levne vychodisko. Ale nemluv o kvalite. Kolem te to ani nebezelo.

yipee
15. črc 2016

K tomu mléku v krabici, to mi teda nedá. Výkupní cena mléka je nyní přibližně 7,50 Kč/ litr. Takže jestli se někomu vyplatí takové mléko vykoupit, zpracovat, zabalit, rozvézt do obchodních řetězců a po odečtení marže řetězci prodávat za 7,90 se ziskem, tak co asi v té krabici je...

zanet22
15. črc 2016

@amazonka.k prectete si muj prvni prispevek v teto diskuzi. Rozhodne ted netrem bidu, za plat panbuh, ale bohuzel byly horsi casy kdyz pritelova firma krachla a mi nevideli 4mesice vyplatu. Clovek proste zije poklidne ma vsechno a najednou prijde velka vlna,necekane a jste na dne. Pak se to na cloveka vali ze vsech stran, vy najedne strane bezmocna s malim ditetem a rodicakem 7tisic+chlap bez prijmu, ja nemam rodice ani prarodice treba kteri by nam byvali pomohli, do toho to ponizeni ze neplatite najem, zacnou vas vyhazovat z bytu, pak upominky za elektriku, po mesici nam prijeli odstrihnout elektriku, takze bez teple vody, nemohli jsme ani topit, varit, v zime ve 4 tma, tak se chodilo spat, doma nam sla para od huby, k tomu pausaly, internet, splatka lednicky, pliny, jidlo. A pomoc od statu? Ani nahodou. Prvni mesic na pracaku nemel narok ani na blbou podporu protoze tu mu mel vyplatit zamestnavatel :-/ po trech mesicich vyhlasily zamestnavateli insolvenci a urad prace nam dal z kazde vyplaty jen 7000 jako nahradu a ze je to fifty. Z toho se zaplatil najem a dluh za elektrinu. A zase nanovo bez penez. Financni rezervu co jsme meli deset tisic jsme nechali na jidlo s tim ze kazdy mesic muteme za jidlo dat2000 aby jsme prezily 5 mesicu. Nakonec nam to vyslo tak tak akorat a pritel sehnal konecne fleka,sice 30km daleko ale v tu chvili nam to bylo fuk. Toto obdobi je nastesti 3roky za nami a uz se mame dobre. Ale nezapomenu na to nikdy,hodne mi to vzalo,ale jeste vic dalo. Jedinou oporou nam tehda byla pritelova maminka, ktera pomahala jak jen to bylo mozne, i kdyz bydlela 50km daleko.

zuzineckah
15. črc 2016

@chris_n U nás zeli ledá tak jako priloha ke kachne nebo huse 😂 jo a salat, buď klasicky nebo coleslaw, ktere už ale taky uplne low-cost neni... kvetak jsem ani nevedela, že se dá jist neupraveny, ja ho jedla vzdycky minimalne nakladany. Ale manzel ho nepozre na zadny zpusob, dcera a syn jen smazeny nebo polivku.
Kdybych musela varit levne, tak bych asi vsadila hodne na lusteniny, ty se daji delat na x zpusobu a ve spravne kombinaci poskytnou i kvalitni vyzivu. Ale ja bych spis hledala zpusob jak rodine zvysit prijem. Jsem presvedcena, že hranica ziti a prezivani existuje a v te druhe se nedá dlhodobe existovat. Takze jedina cesta je zvysit rozpocet...

zanet22
15. črc 2016

@yipee slevy v obchodnich retezcich se ale ridi uplne jinak. Reknu ti to asi takhle jak to vim od nekoho jineho kdo tomu rozumi. Dam ti priklad na pivu. Velky obchodni retezec udela akci 50% na pivo holba,k tomu da podminku max.2basy na osobu aby se dostalo na co nejvic lidi. Tim ze ho prodava za tuto cenu uz prodelava. Ale toto celi je zamer. Protoze ten retezec z toho svym zpusobem tezi vic nez si myslis. Nejde jim o to pivo, ale o ty veci navic co si lidi koupi. Celi zamer je nalakat co nejvic lidi aby videlali na ostatnich vecech. To je strategie

yipee
15. črc 2016

A obecně, každý ať si jí podle svého rozpočtu, o tom žádná. Jestli někdo utratí za jídlo měsíčně 20 tis, to neznamená, že musí jíst nutně lépe než někdo, kdo disponuje rozpočtem 5 tis. Mně je obecně špatně z názorů: nám to stačí co jíme, stejně to skončí v záchodě. Přitom jako by si lidé neuvědomovali, že to co jíme a pijeme tvoří naše tělo, a to je to nejdůlěžitější a ne jaký mám životní standard co se týká hmotných věcí. Mám pocit, že lidé v ČR jsou obecně ztotožněni s tím, šetřit na jídle na úkor kvality ( a to se nebavím o drahým potravinách, které nejsou životně důležité, které lidé je kupují v podstatě z rozmařilosti, ale o základních potravinách). A pak jsou hrozně překvapení, že trpí nadváhou, různými neduhy, mají v mladém věku civilizační choroby a musí se ládovat tunami prášků. Kdyby se zamysleli nad tím, co do té papule strkají, spousty nemocí a nepříjemností by se mohli vyvarovat.

koordinatorka_odboje
15. črc 2016

já vám ani nebudu psát, jak to mám "spočítané" já v současnosti, protože bych akorát dostala čočku 😎
Ale na vysoké jsem zažívala těžké časy, měla jsem tisícovku na měsíc + sem tam malý přivýdělek a z toho jsem si platila i vlak. Dělala jsem to tak, že jsem si jídlo rozpočítávala - tenhle jogurt bude na večeři, půlka pletýnky k němu, druhá na snídani, zbytky z domu na oběd atd. Kdybych se o víkendu nenajedla doma normálního jídla, tak nevím. Ale dá se přežít a naučilo mě to 😀 Horší je tohle dělat s malým dítětem, to člověk potřebuje trochu větší zázemí a i když není na UM, kojící žena potřebuje pestrou stravu, nemůže se odbývat.

pandabox
15. črc 2016

@78marcela nemusis mit mleko kazdy den, to je moje teorie...ja taky nepiju kazdy den mleko..takze namisto dvou krabicovych si koupis jedno cerstve..ja nevim no, je pravda, ze jsem nikdy na tom nebyla tak abych si nemohla koupit dobre jidlo a to cely zivot pracuji v neziskovem sektoru, takze penez moc nevydelavam, ale to co mam mi k zivotu staci...nepotrebuju luxus, ale lacine jogurty plne ecek proste ne...no

koordinatorka_odboje
15. črc 2016

@zanet22 samozřejmě. A navíc oni předtím stlačí dolů také výkupní ceny od samotných dodavatelů. Tak moc na tom zase ten supermarket neprodělá

koordinatorka_odboje
15. črc 2016

@pandabox a kolik máš dětí?

pandabox
15. črc 2016

@koordinatorka_odboje cekam prvni..ale na jidlo u nas bude vzdycky..🙂

pavlinaoo
15. črc 2016

Hodně z Vás tady řeší cenu mléka v krabici. Po přečtení vašich názorů musím většině oponovat. Kvalita čerstvého a krabicového mléka rozdílná je, to souhlasím. Většina tady ale nechápe cenu 7,90 Kč apod. Tady na těchto akcích vůbec nejde řetězcům o zisk a výdělek z té konkrétní potraviny! Dají velkou slevu na pár druhů potravin, dejme tomu to mléko, tím natáhne lidi, kteří zde pak udělají velký nákup + koupí 2 kartony mléka. Takhle to funguje. Málokdo objede 6 obchodů a v každém koupí JEN 2 věci v akci a jede dál.... 😉 😅

pandabox
15. črc 2016

@pavlinaoo proto razim teorie, ze pro me je lepsi nakupovat v biobchoded ci na trzich, pac tam neutratim za veci v akci, ale koupim jen to co potrebuju - nic nevyhodim, pac nekupuju kraviny a utratim mene nez lidi co jezdej do kauflandu...🙂

zanet22
15. črc 2016

S tim souhlasim, mozna by tazatelka mela doma nadhodit, zda by se nechtel manzel poohlednout po lepe placenem fleku. Je jasny ze vyzit celkove s 5tisici s detmi neni dlouhodobe reseni. Takto nebyli me prispevky ani mireny. Jen jsem chtela tazatelku povzbudit ze se takto ,,prezivat,, da. Nikoliv vsak zit. Ze zkusenosti vim ze to neni dobre ani na psychiku, a jde to na ukor kvality vztahu (castejsi hadky,podrazdenost,mrzutost, skleslost) No nic k teto diskuzi jsem sve napsala a drzim pesti vsem co jsou v krizi at se z toho vylizou, a ostatnim at je toto nikdy nepotka. Mejte se ;)

koordinatorka_odboje
15. črc 2016

@pandabox u prvního to je pohoda. Si neumím představit, jak živit z rodičáku 6111 Kč ještě další dítě.

yipee
15. črc 2016

@zanet22 ahoj, pohybuji se v oboru, ne na straně obchodních řetězců, takže vím moc dobře jak tohle chodí a sama jsi to popsala. Z mé zkušenosti jsou to výrobky, které jsou dobře vnímáných značek a na které je poté například sleva 40-50%, která přiláká spotřebitele a ti jsou pak ochotni udělat v řetězci velký nákup, který vykompenzuje slevu. To ale nic nemění na tom, že ani takové slevy se nedostávají pod výrobní náklady daného produktu. Nevím, jak to chodí u krabicového mléka, jestli tohle je zrovna ten typ produktu kdy řetězec podrazí cenu, a s přilákal bonitní zákazníky, kteří mu svým nákupem slevu vykompenzují. Upřímně si moc nejsem jistá. Já každopádně poukazuji na to, že výrobek, který stojí míň, než by měla být cena vstupních surovin, opravdu v pořádku není.

pandabox
15. črc 2016

@koordinatorka_odboje ja verim, ze se da vzdycky jeste k tomu pracovat, alespon vetsina mych kolegyn delaji veci na castecny uvazek. V tomhle je neziskova sfera dobra, protoze je otevrena matkam s detmi a da se dobre privydelavat...takze me se to rysuje podobne.
Ale chapu, ze ne kazdy ma tu moznost - ja bych z rodicaku 6 111 Kc nevyzila ani z jednim ditetem...

koordinatorka_odboje
15. črc 2016

@pandabox smím vědět, čím se neziskovka, kde pracuješ zabývá? Já jsem na vysoké chodívala do brněnského Nesehnutí

chris_n
15. črc 2016

@zuzineckah já hlavně nejsem na nějaký dlouhodobý pojídání luštěnin stavěna. Hrách ani čočku nějak extrémně nemusim. Fazole nejraději v chilli con carne, atd...

victress
15. črc 2016

@lenka5731 dáš recept na ty těstoviny se zelím a slaninou?

pandabox
15. črc 2016

@koordinatorka_odboje ja jsem twd na volny noze..jsem red v zahranici a pracovala jsem s uprchliky ze syrie..
Predtim pomoc v zahranici prevazne.

chris_n
15. črc 2016

@pandabox já myslela že o teď pomoc uprchlíkům na dobrovolné bázi, že za to neplatí. Teda tady v německu..m ale nepidila jsem se po tom

chris_n
15. črc 2016

@victress to bude asi na způsob zákusek řekla bych. Já to mám ráda se speclema

pandabox
15. črc 2016

@chris_n naopak..🙂 ja byla celou dobu v prijimacim kempu a vydelala jsme si celkem dost..ale taky to byla celkem husta prace..(uprchlici v pohode, jen jich bylo moc a chodili ze zacatku hlavne hodne vyrizeni, kolabovali fyzicky a tak...jakmile se pak lepe zkoordinovala ta balkanska cesta tak to bylo lepsi, chodili uz v lepsim stavu..a kolik nam chodilo rodin..jejda..novorozencu.... 😔 )

victress
15. črc 2016

@chris_n zákusek?