Konec RD před 3. narozeninami, mám nárok na příspěvek?

maxinkaa
20. srp 2014

Holky, jak to je, rodičák vyčerpám v únoru 2015, poslední peníze tedy dostanu v březnu, malá má ale 3 roky až v srpnu a já jdu do práce v září. Mám nárok na nějaký příspěvek a placení sociálního a zdravotního pojištění? Prac. smlouvu mám na dobu neurčitou,ale uvažuji o změně práce.
Moc děkuji za rady

maqggienka
20. srp 2014

Ahoj, nevím jak to přesně je, ale peníze asi žádný nedostaneš a sociální a zdravotní by měl platit stát. Já si taky nechám rodičák na kratší dobu a doma budu do 3 let věku dítěte. Takže také budu nějaký ten měsíc bez peněz, protože těch 220000,- budu mít už vyčerpáno. Ještě si to musím pořádně zjistit 🙂

veri0007
20. srp 2014

@maxinkaa až do tří let věku dítěte máš rodičovskou dovolenou, kdy ti stát hradí zdravotní, jen prostě už nedostaneš žádné penízky na ruku když sis těch 220.000 vyčerpala rychleji😉 Ale jestli máš nárok na nějaký další příspěvek po dobu co budeš bez příjmu, to ti nepovím...

amabilis
20. srp 2014

Holky pozor, rodičák končí, jakmile vyčerpáte danou částku. Pak musíte buď zažádat o péči o dítě do sedmi let (to se dělá na zdravotní pojišťovně) nebo jít na pracák, do práce, či zůstat doma a hradit si zdravotní samy (sociální není povinné) 😉
K tomu, aby vám rodičák neukončili je potřeba, abyste čerpali nějakou částku a jako minimální je udáno 50Kč měsíčně. Jinak při pobírání rodičáku se smí i pracovat, takže je výhodnější si to rozepsat na dýl.

j.a.n.i
21. srp 2014

@amabilis No, ale to záleží na tom, zda trvá pracovní pomer, nebo ne, pokud netrvá, tak máš pravdu, ale pokud trvá pracovní poměr, tak je člověk na RD = rodičovské dovolené i po vyčerpání rodičáku a nemusí se vůbec nikam hlásit, ani nic platit.

amabilis
21. srp 2014

@j.a.n.i Díky za upřesnění, já jsem právě ten případ bez pracovního poměru, tak to beru podle toho. A kdo pak platí zdravotní? Zaměstnavatel?

j.a.n.i
21. srp 2014

@amabilis Stát.