Má cenu stavební spoření pro dítě?

hojda
29. zář 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda jste zakládaly dětem stavební spoření? Malému jsem ho nechala udělat, ale to bylo za starých podmínek, tak nevím jestli se to teď ještě vůbec vyplatí. Chtěla bych ho pro malou, aby to měli stejné. Nebo poradíte něco jiného, kam spořit dlouhodobě dětem?

díky

d.

kate013
29. zář 2012

Ahojky, já mám v plánu založit malé spoření,ale ne stavebko..to se nevyplatí 😉 budu jí zakládat otvřený podílový fond ( o dost lepší podmínky než stavebko🙂 název toho programu je ČP INVEST...ale je jich víc 🙂 kdybys chtěla vědět víc, tak písni do IP 🙂

monivo
29. zář 2012

Myslím, že stavebko je klasika, tomu bych se nebránila. Ale na delší investování, právě pro děti, jsou opravdu lepší fondy. Táta dělá finančního poradce a taky teď doporučuje ČP Invest nebo taky Conseq. Chce se to s někým více poradit, kdo tomu rozumí. Určitě bych ale volila konzervativnější typ fondů.

ange_de_la_morte
29. zář 2012

Chceme po narození založit stavebko , s tím že to bude tak na 20 let spoření minimálně ( vílová částka asi půl milionu) ... mi rodiče stavebko založili a když sme loni řešili hypotéku a rekonstrukci tak sem za to byla fakt vděčná ... ale po stránce finanční se v tom až tak nevyznám, i když myslím že stavebko má pořád relatiuvně nějvyšší výnos ( vzadu v procentech)

petit.a.nge
29. zář 2012

tak stavebko je opravdu výhodné, 2% úroku + 2.000,- státní podpory a navíc potom výhodnější úvěr na bydlení. Nad investováním jsem taky přemýšlela, ale je to opravdu pro lidi, co jim věří a nevadím jim, že občas někde ztratí.....Já zvážuji nakonec ale stavební spoření nebo dětskou vkladní knížku od spořky, vychází opravdu hezky a nemusí být u výběru oba rodiče jako u SS. 😉

svoba
29. zář 2012

mám spoření u allianz. na 21let. s pojištěním. kvůli dovoleným. 🙂

bulinka
29. zář 2012

Stavební spoření se už pro dětičky nevyplatí ☹, já bych volila jiný způsob spoření. Buďto již zmiňovaný Conseq nebo ten ČP Invest. Pracuji jako finanční poradkyně 😀, já osobně dělala dětem Conseq

honzulka
29. zář 2012

My máme Sluníčko..zařizoval to MM,ale prý je to pojištění i se spořením.. 😕 Ale hlavně teď zvedli věk,takže Terezka to dostane až někdy v 25 nebo tak nějak..tak taky nevím,zda to nezměníme... 😕

stavba
29. zář 2012

ahoj, jestli mohu poradit, obrať se na nezávislého finančního poradce, který ti nejlépe vysvětlí, co je pro spoření dětem nejvhodnější. Souhlasím s názory, že podílové fondy jsou daleko výhodnější, ať už se to týká poplatků, zdanění výnosů nebo přístupu k penězům. Je z čeho vybírat, existují i zajištěné fondy, kde neriskuješ ztrátu.

sarkar
1. říj 2012

Taky doporučuju spíš podílové fondy než stavebko, pokud nejsi extrémě konzervativní. Stavebko není vhodné na dlouhodobé spoření (třeba 18 let), ale na střednědobé (právě třeba těch 6 let). S manželem máme Conseq a udělám ho i dětem, taky se trochu zabývám fin. poradenstvím a když lidem vyjíždím kalkulace na podílových fondech tak zcela nepokrytě závidím, takový částky ti stavebko nikdy neudělá (ale samozřejmě musíš tomu dát hodně moc let a nebát se riskovat, ale existují i fondy na kratší dobu nebo konzervativní fondy, kde zas tak moc neriskuješ).
Stavebko je fajn, i když je taky důležitý se rozmyslet, jestli ho zakládáš za účelem spoření anebo s tím, že si dítě jednou vezmě úvěr (kvůli úrokové sazbě) - to je dobrý zmínit při zakládání. Taky si uvědom, že úrok ze stavebka je 2%, ale inflace je taky kolem 2% a že ještě navíc platíš různé poplatky...
SS a penzijko zůstává v ČR nejoblíbenějším spořícím produktem a možná proto jsou češi s financema tam, kde jsou ☹