Maminky se třema dětma, jak vycházíte s penězma?

emilly40
22. kvě 2014

ahoj holky ,mám tři děti 17 14 a 2.5 roku 😅 chci se zeptat ,jak zvládáte finančně domácnost vy co to máte podobně....na čem nejvíc ušetříte ,co si musíte odpustit ,co dětem nedopřejete ,jak prostě vyjdete u nás už to začíná být nezvládnutelné ,poradte ,prosím ,budu vděčná za všechny rady a připomínky,děkuji ☹

svasa
22. kvě 2014

@emilly40 ahoj, taky máme tři děti, ještě nejsou tak velké jako ty tvoje (4,7,10) - nejvíc ušetříme na jídle. Každý den vařím a peču. Snažím se dělat domácí jogurty, zmrzliny, chleba. My jsme rodina jogurtožroutů, denně spotřebujeme cca 10 jogurtů. Pokusili jsme se jim vysvětlit, že značkové oblečení není nejdůležitější - naštěstí to pochopily 🙂. Ale bojím se toho, že za pár let už je nebude naše vysvětlení moc zajímat. Pak samozřejmě šetříme na sobě. Je to těžké, ale ani na vteřinku bych neměnila. Musíme si držet palce, že to vždy nějak zvládneme

emilly40
autor
22. kvě 2014

@svasa no já bych taky neměnila ,ale je to fakt náročné ,hlavně ten největší ,nechce se vymykat z průměru spolužáku a tudíž ,to jsou znač.oblečení ,boty atd ,navíc posiluje jí mi denně 2 jogurty a dvě vaničky tvarohu mimo jiné jídlo ,vyžaduje denně maso ,teplou večeři ,taky peču chleba z kvásku ,dělám jogurty ,priibináky ,peču sladké ,nakupuji alespon dvěma mladším v sekáčích atd.o sobě a manželovi nemluvím ,nekoupíme si takřka nic ,já mám brigádu ,tak můžu alespon ke kadeřnici a na pedikůru ,no je to těžké ,nevím jakl víc šetřit ☹

sheeni123
22. kvě 2014

@svasa moc me zaujali domaci jogurty, mame silenou spotrebu..muzete mi prosim poslat do vzkazu nejaky recept, postup? Moc dekuji!!

antoinet
22. kvě 2014

Taky máme v plánu 3 děti, zatím máme jen jedno, ale zajímá mě to. V rodině si navzájem předáváme oblečení, z kterého děti vyrostou, taky hračky a jiné dětské potřeby. Na jídle se dá ušetřit tím vaření,to souhlasím, sama si doma každý den vařím a vejdu se do 30 Kč za oběd, suroviny ale nakupuju kvalitní a snažím se vyhnout zdánlivě výhodným akcím, které akorát víc naplní košík. Peníze často tečou do provozu aut, vytápění apod., to jsou velké částky, kde se dá spíš ušetřit, než na jogurtech. No a dětičky musí doma pomáhat, aby pak od 16ti začali chodit na brigádu a naučili si peněz vážit.

benjik
22. kvě 2014

@sheeni123 na mimibazaru je postup,jsou super na chut

benjik
22. kvě 2014

Naše třetí má jen 2 týdny,takže cjak to bude finančně se uvidí.Ale všeobecně šetříme na oblečení,nekoupím tričko za 300,-,když ho ve výprodeji můžu mít za 100,-. My jíme porce jak dřevorubci,takže třeba kuře radši rozpoorcuji a mám maso na 2 jídla a polévku,než když ho celé upeču k obědu.Sleduji akce a podle toho vařím.

amabilis
22. kvě 2014

@emilly40 Tak koukám, že nejstaršímu je 17, tak pokud chce komfort navíc, poslala bych ho na brigádu 😉 On je ten, který by měl mít rozum a ne žít na úkor ostatních. Takže základní oblečení mu zajistíte, ale pokud chce značkové, tak ať si prostě připlatí. Dřív to tak taky fungovalo a i u nás. Pokud jsme nechtěli standardní oblečení, tak jsme vytáhli z kasičky peníze a doplatili rozdíl. Naučí se tím i hodnotu peněz, ty přece neroste na stromech a pokud se bude muset angažovat, tak třeba nebude tak náročný. Držím palce, ať to nějak promyslíte. Jo a se synem bych si sedla a situaci s ním řádně probrala. Určitě není z kamene...

brunetka11
22. kvě 2014

@emilly40 My jsme byli vychovaní tak, že co je "nadstandard", na to si musíme našetřit. Tzn. buď jsme si to koupili z dárků od příbuzných nebo se šlo na brigádu.
Jeden čas byl problém s naším nejmladším bratrem - velmi rychle vystřízlivěl z touhy po drahých věcech, když zjistil, kolik práce a úsilí ho bude stát mikina za dva litry. Dokonce si na ni půjčil, a když zjistil, že dluhy za něj nikdo hradit nebude, hodně se "zlobil".
Neustoupili jsme, musel se dát dohromady. A ano, nás tyhle výchovné metody možná bolely víc, než jeho. Člověk by rád dopřál svým nejbližším a milovaným...
Ale i on by měl brát ohledy na vás.

P.S.
A ano, také jsme si vyslechli, že žádné brigády nejsou (Ostravsko). Jsou - v restauraci u nádobí vždy někoho potřebují, každá uklízecí agentura bude mít vždy nedostatek pracovních sil... a vždy se najde potřebný soused, co bude potřebovat posekat trávník nebo vyklidit dvorek. Jen to chce zvednout zadek a jít práci hledat.

svasa
22. kvě 2014

@antoinet naprosto souhlasím s benjik, taky jsem ho dělala podle mimibazaru.

sheeni123
22. kvě 2014

@benjik Diky.o)

ivetap3
22. kvě 2014

Ahoj, taky mám tři děti 1,2 a 8 let. Musím přiznat, že na mateřské s dvěma mlíkama a plenama, máme problém vůbec vyjít. Mám výhodu, že oblečení dostávám od sestry a švagrové.Nejhorší je nakupování botů a jídla, nejstarší dcera a manžel mají celiakii takže jídlo nám vyjde moc draho. Taky stále jen uvažuju jak ušetřit, a za každou radu budu vděčná.

kristyn.g
22. kvě 2014

tak já své děti ještě nemám, můžu jen říct jak to fungoalo u mě a u bratra. Od střední školy jsme dostávali "paušálně" peníze plus placenou prukazku na autobus a lístky na obědy + dvakrát za rok boty, případně nutné oblečení - kalhoty, zimní budnu atd.. když už bylo potřeba. Jinak vše ostatní jako svačiny, diskotéky, ostatní hadříčky a modní doplnky, šminky atd jsem si platila z toho kapesného, které činilo asi 2tis na měsíc + od 15 let brigáda, jinak bych na to neměla, vydělala jsem si tak 3tis měsíčně v call cantru, chodila jsem tam rovnou ze školy do večera a pak jela 2 hodiny vlakem domů. To samé bratr.

marketa11112
30. kvě 2014

@sheeni123 mam jogurtovac. je to super věc . staci 1 litr mleka( v akci koupi za 13 kc), 1 maly jogurt ( v akci za 6 kc) a 3 lzice sušeného mleka ( dle ceny --2-3 kc) a je to-- jogurtovac nam udela 7 jogurtu sam. a jsou mnohem lepsi nez kupovane -- nejsou kysele a mají smetanovou chut. nic nemusim hlidat, resit teplotu a tak. dostali jsme ho jako darek před 5 lety a lezel dlouho ve skrini ladem. nechapu, proc jsem jej nezacala používat hned. jde o znacku bravia. ted jsem dokoupila i par sklenicek navíc, kdyby se nejaka rozbila 🙂))

stachovka6
3. srp 2014

Ahoj i já mám tři děti 7,14,16-docela finančně náročné,jsem rozvedená sice OSVČ ,ale v oblasti ne moc výdělečné-vzala jsem to kvůli času,abych se mohla věnovat dětem-nemám hlídání a finančně mi také nikdo z okolí nevypomůže.Mám výživné 7000 Kč na děti+nějaký ten můj příjem+přídavky na děti.Náklady na vše mám měsíčně 14000 Kč.Nyní se třeba můj bývalý rozhodl neplatit na děti,takže jsem sáhla do úspor na lyžařský výcvik,který jsem měla našetřený pro holku,která ho má mít povinně jinak ji nepustí k maturitě,tím jsem poplatila nájem,aby nám nenaskakoval dluh.Zahájila jsem krutou dietu ať mají ,alespoň děti.Samozřejmě jsem ihned zajela na soud na exekutorské a pojistila si,že výživné mu budou rovnou brát z platu.Když máte partnera je to mnohem snazší-pokud mu tedy něco zbývá z platu.dnešní školství je také na nic-vše platíte a na střední to je také pěkné.Čekám až ta nejmenší trochu povyroste a najdu si ještě jednu práci.