Menší byt nebo větší, kdy by nám zbylo méně peněz?

lucisuska1
9. únor 2013

Ahoj, moc bych vás chtěla poprosit o radu. Dostali jsme se s přítelem do určité situace a nevíme, jak se rozhodnout. ☹ Máme byt 2kk (36m2) a plánujeme miminko, ideálně dvě děti do budoucna. Teď máme nabídku koupit si za super cenu nový byt 3+1, který by byl 2x tak velký jako ten náš současný. Kdybychom ho koupili, začali splácet hypotéku, platili vyšší náklady na bydlení (voda, elektřina atd.), tak by nám při mé mateřské zbývalo asi 8000 Kč měsíčně na všechno ostatní, kromě nákladů na bydlení. (jídlo, oblečení, ostatní věci na dítě nebo pro nás, auto atd.) Nemluvím o tom, že bychom asi nic neušetřili. Jak byste prosím řešily naši situaci. Byly byste v tom malém bytě, kde by nebyli tak vysoké náklady i s dítětem (dětmi) nebo byste koupily ten větší byt, ideální pro rodinu, kde byste ale možná nevycházely s penězmi?Je 8000 Kč měsíčně na vše dost pro tří(čtyř)člennou rodinu? Děkuji za odpověď.

jancip
9. únor 2013

@lucisuska1 Těch 8 tis. by zbývalo při mateřské nebo při rodičáku? To může být velký rozdíl. Já bych asi zůstala zatím v tom menším bytě (miminko nepotřebuje vlastní pokoj), šetřila a zkusila si, zda jsme schopni vyjít s 8 tis. Pokud ano, něco bych tím pádem i našetřila a po 1-2 letech bych šla do většího bytu.

lucisuska1
autor
9. únor 2013

@jancip těch 8000 Kč by bylo při rodičáku....Je možné zůstat v tom malém bytě, ale zase to miminko by nemělo žádné soukromí atd. Je to tady opravdu maličké, ani nevím, jestli by se mu sem někam vešla postýlka. ☹ O vlastním pokojíčku ani nemluvím...:-/

anetka1701
9. únor 2013

@lucisuska1 v dnešní době je cena bytů opravdu hodně dole. Já bych na vašem místě do toho šla, pokud oba pracujete - předpokládám, že příjmy jsou tím pádem vyšší než budou na rodičáku - tak ho v klidu zařídit a zkusit něco ušetřit no a až potom přijde mimčo, tak se uskromnit. 8tis není moc, ale žít se z toho dá, pokud člověk nedělá hlouposti :o) Upřímně nikdo ti neřekne co bude třeba za rok, za dva - jestli nebude možnost hlídání a brigády na zvýšení příjmů... Navíc úroky z hypotéky jdou do určitý míry odečíst z daní přítele, stejně jako dítě (obojí umí dělat něco kolem tisícovky měsíčně) a pokud by jste se vzali, tak máte nárok na dalších cca. 24tis ročně na "vyživovanou manželku". Mimčo toho místa chce opravdu málo, ale čím víc poroste, tím to bude náročnější. Já bydlela s malou v 2kk do jejích tří/čtyř měsíců a bylo to v pohodě, ale pak jsme se stěhovali a upřímně si oddechli, když měla vlastní pokojík :o) Jedna moje kamarádka 2+1 vlastní a taky teďka intenzivně řeší, jak to udělat (čekají druhé mimčo), aby se všici 4 vešli a opravdu počítají místo na centimetry... Jako jde to, ale přinese to hodně nepohodlí... Já bych se raději uskromnila, ušetřila a pak šla někam na brigády a byla ve větším, než se mačkat v maličkém bytě...

jancip
9. únor 2013

@lucisuska1 Miminko nepotřebuje soukromí. Syn má 11 měsíců a stejně je pořád se mnou....ale to fakt záleží na vás. Já si neumím představit žít s 8tis., ale nepopírám, že to jde. Když se ale stane, že žena nemůže kojit, což se dnes docela stává, tak jen mléko a plenky stojí tak 3 tis. na měsíc. Proto bych si napřed zusila žít s těmi 8 tis. a šetřila na větší byt.

llluckaaa
9. únor 2013

@lucisuska1 Pokud se ti ten nový byt líbí, tak bych do koupi bytu šla. Pak bych ho nějak zařídila a zkusila ušetřit nějaké peníze, abyste měli rezervu, až se narodí mimčo.

andelka
9. únor 2013

My máme 2+1, dvě děti a je to občas mazec jak se sem vlézt. Auto zatím nemáme, naspořeno taky moc ne, ušetřím když je dobře tak tisícovku za měsíc. Když odečtu hypo a věci spojené s bydlením, tak nám zbývá asi 15tisíc, a je to jen tak tak, přitom neutrácím moc, sem tam něco pro radost, ale vyloženě drahé zbytečnosti rozhodně ne. s jedním dítkem to šlo (měla jsme i vyšší RP),ale taky nebylo na vyskakování.. s druhým se i částka za bydlení zvedla, další jídlo, plínky (starší je chválabohu už bez), taky DPH je vyšší, všechno zdrahlo...takže vaše dilema chápu a nevím co poradit, hlavně si to dobře spočítejte, a bylo by dobré mít něco našetřené dopředu a i možnost nějakého přilepšení.
Nevycházení s penězi člověku moc dobře nedělá, dokáže to hodně potrápit.

mataharyy
9. únor 2013

@lucisuska1 Z osmi tisíc se vyžít dá, ale záleží hodně kde a jaké máte nároky 😉 Větší byt je rozhodně do budoucna lepší o tom žádná a pokud si myslíš že je to taková cena která už se nebude opakovat tak do té koupě jděte. Pokud jsem správně pochopila, tak zatím miminko plánujete, tedy těhotná nejsi a kdo ví jak rychle se vám zadaří, tak máš ještě minimálně osm/devět měsíců na šetření, potom mateřská a až pak rodičák. Hodně záleží odkud jste, ale je možnost nějakého přijmu z domova, případně po nějaké době brigády/zkráceného úvazku. Doba je taková že nevíš co bude zítra, ne to ještě za rok/dva tři. Ono poradit ti tu můžeme těžko, jen můžeme napsat vlastní zkušenosti/názor a ty si pak musíš poradit sama. Vím jak se žije i z méně než osmi tisíc měsíčně, není to med, ale v případě nutnosti to po určitou dobu určitě jde. Taky vím jak se žije v bytě 2+kk 😀 Vlivem okolností momentálně v takovém bytě žijeme (rozloha je 40m2) a vejdeme se dva dospělí, dvě děti a máme tu už i postýlku pro dítko (dokonce dvě, jedna v ložnici, jedna v obýváku), když šikovně pořešíš úložné prostory, tak jde vše 😉 Ale taky vím že déle než dva roky tu nebudeme, pak půjde nejstarší do školy a bude potřeba více prostoru, aby měl vlastní klid na učení atp. Ale jako dočasné řešení na pár let to jde 🙂

lucisuska1
autor
9. únor 2013

@andelka Co se týká toho přivýdělku myslela jsem si, že možnost máme. Učím angličtinu, takže bych mohla učit kurzy v jazykovce, ale přítel bohužel pracuje na směny a hlídání bychom neměly - nemáme žádnou babičku...☹ Takže bohužel o přivýdělku nemůžu uvažovat...

lucisuska1
autor
9. únor 2013

Úplně nehorší je, že se teď kvůli tomu pořád hádáme, přítel mi vyčítá, že prý mám vysoké nároky, představuji si život v luxusu, když mu řeknu, že si myslím, že osm tisíc pro rodinu je málo. Tím pádem přemýšlím, jestli je opravdu chyba na mé straně nebo na jeho...Doteď to nebyl problém, ale vidím, že máme asi každý o životě odlišné představy. Vůbec netuším jak z toho ven...Prožily jste někdy některá něco podobného? Nechci se s ním rozejít, ani o něj přijít, ale jak mám sladit naše představy o životě?

xpila
9. únor 2013

@lucisuska1 Máte třeba ušetřené nějaké peníze na zařízení apod., prostě na ty prvotní výdaje spojené s přeštěhováním?

j.a.n.i
9. únor 2013

@lucisuska1 Zkusím to vzít postupně 🙂

Je velký rozdíl mít 2+kk a 3+1, takže bych do toho většího šla, kdybyste měli 2+1, tak už je to na váhání, ale 2+kk bude dřív nebo později nevyhovující.

Pro nás by bylo 8000,- na měsíc málo, máme vysoké náklady, ale žít se s tím dá. Nicméně souhlasím s tím, že je to zatím daleko, když nejsi ještě ani těhotná.

To samé s přivýdělkem, nepsala bych teď, že o něm nemůžeš uvažovat, když je potřeba a chce se, tak jde zařídit skoro všechno, i bez babiček a se směnami.

kajalka
9. únor 2013

Myslím, že 8000 není ani moc ani málo, záleží, jaké máte nároky. Je pravda, že hypotéky jsou na historickým minimu, ceny bytů taky. Ale určitě se to tak ještě chvilku udrží. Zvážila bych, jestli je to byt opravdu v novostavbě, pak by náklady na vytápění byly opravdu malé. Taky orientaci ke světovým stranám, zisky se slunce nejsou zanedbatelný.
Angličtinu bys přeci mohla vyučovat v jedné z místností. Kamarádka tak s maličkou 3 měsíční holčičkou doučuje, jde to. Věci na mimčo se daj pořídit z druhý ruky, místo drahejch papírovek se daj používat látkový plíny, tím se taky dost ušetří. Já bych do toho šla. S mužem jsme se vrhli na stavbu domu, taky si budem muset dost utáhnout opasky, ale stojí nám to za to, než se tísnit v nějaký kůče. Utěšuju se, že náklady vzrostou, až když děti půjdou do školy, a to už zas budu vydělávat.

jancip
9. únor 2013

@lucisuska1 Já myslím, že je úplně běžné, že se ženy a muži dívají úplně odlišně na to, na čem by se dalo šetřit a co je naopak nutné koupit....Zkus si vést tabulku v excelu výdajů a uvidíš, kde ty výdaje letí nejvíce, a kde by se mohly omezit. Já jsem si to takto zkusila, protože mě zajímalo, kam ty peníze letí, když nekupuji nějaké blbosti a fakt jsem byla překvapena a musím říct, že šlo téměř jen o věci, které byly nutné. Proto si moc neumím představit, jak bych vycházela s 8 tis. pro celou rodinu, i když věřím, že někdo to musí opravdu zvládnoout.

evitaa
9. únor 2013

Jestli to dobře chápu, těch 8 tis. je jen na jídlo, oblečení, benzín? To by přeci mělo v pohodě stačit! Moje mamka nemá ani těch 8 tis. důchodu, platí z toho nájem (3+1), energie, oblečení, spoří si na stavebku a penzijním připojištění a ještě jí zbývá. Podle mě 2+kk je pro rodinu nedostačující. Já bych rozhodně šla do většího. Pokud zůstanete v malém, tak už se z něj "nevyhrabete". Když půjdeš na mateřskou, sníží se ti příjem a budeš mít pocit, že byste hypotéku neutáhli. Nemluvě o tom, že by vám banka ani tu hypotéku nemusela dát, protože nebudete mít dostačující příjmy. A pokud učíš angličtinu, je to ideální práce přivýdělku!!!!!!!!! Pokud bys dávala soukromé hodiny, stačí se se žákem domluvit na hodině podle směn přítele. Zkrátka by nebyl pevný rozvrh.

andelka
9. únor 2013

@jancip já bych z 8tis nevyžila, máme minimálně 5tis na jídlo..a kde je zbytek? Nekupuju předražené blbosti a stejně mi těch 15 stačí jen tak tak . Hodně se ale utratí za jídlo v práci, jízdné..

andelka
9. únor 2013

@lucisuska1 mylsím že na přivýdělek máš ideální obor. Nemusíš jen doučovat, mohla bys dělat i něco jiného ne? třeba překlady, opravy..něco na pc co můžeš dělat podle možností, když bude mimi spát. Anebo jak píšou holky, doučovat doma,. když bude přítel taky doma.

myrer
9. únor 2013

@lucisuska1 Jsme dva dospělí a dítě, projíme měsíčně 7-8 tisíc, přes týden vařím levnější jídla, peču, jídlo nevyhazuji. Při dnešních cenách potravin, není se co divit a jsem s tím smířená. U nás by to tedy nestačilo, další položkou jsou občas léky, drogerie, zubař, nějaké oblečení, pleny, nečekané výdaje. Jak ti psaly holky, umělé mléko v případě nekojení se pěkně prodraží a výbava se dá pořídit levně na bazaru. Na druhou stranu chápu touhu po větším bytě. Psala bych si ted všechny výdaje, pokusila bych se udělat co největší rezervu, doučovala bych angličtinu, rodičák na dva roky a asi bych šla do většího, já jsem ráda, že někdy zavřu dveře od pokojíčku a máme s manželem chvilku jeden pro druhého a pak i sami každý pro sebe. Já chodím brzy spát a on se dlouho dívá na TV, čte si, nebo je na PC.

orchidis
9. únor 2013

@lucisuska1 Je dobře, že se ptáš a řešíš to v předstihu.

Podle mého názoru je 8 000 hrozně málo, zvlášť jestli máte auto, což je s dětmi většinou naprostá nutnost.
Nám na vše kolem vyjma bydlení nestačí cca 25 000, zvládla bych se vejít do 20 000, to vím, ale míň? To už si nejsem jistá. Žijeme skromně, nekupujem zbytečnosti, hodně ušetříme na jídle, mamka mi vaří a nosí obědy od nich a nic za to nechce, já vařím jen o víkendu. S dítětem teď ani extra necestujem, odpadly kávičky a restaurace, ale přesto je těch 20 000 na režii minimum.

orchidis
9. únor 2013

@evitaa No, nevím, dítě mělo nedávno virozu bakterialniho puvodu a jen v lékárně jsem nechala 1500 Kč. Na korunu 1489. Od příplatku na léky od Dr. po dětský probiotika. Nevím, jak to děláme, ale i přes ty výhody, které máme a využíváme bychom se do 8 000 nevešli, to je jen na jídlo.

jancip
9. únor 2013

@andelka Já bych s tím taky nevyžila...jen mléko a pleny stojí 3-4 tis. K tomu jídlo pro nás, léky, drogerie, to nejnutnější oblečení....Opravdu nevím, na čem bych mohla ušetřit, abych se vešla do 8 tis. Proto jsem psala dotyčné, ať si sepisuje všechny výdaje a posoudí to dle jejich potřeb.

orchidis
9. únor 2013

@jancip Souhlasím, taky zapisujeme vše, včetně 10 Kč za rohlíky ke svačině pro manžela. Teď na to zrovna koukám a krom 2 hraček, vína a 78 Kč za sladkosti jsem nenašla zbytečného nic. Žádné zbytečné hadříky pro mě (jen těhurifle 😀 ), žádné cigarety, žádný chlast. Prostě nic a celkově za leden jen za režii a inkaso (3800) máme 21 000 pryč a to to byl dobrej měsíc, neklekla pračka, neporouchalo se auto, nebyli jsme nikde na delších trasách, neplatili jsme nic do domu, ani žádné nedplatky - to teprv přijde 🙂.

maximka33
9. únor 2013

pokud chcete mít dvě děti, určitě je fajn mít větší byt a oddělené místnosti. znám to, když odcházím vedle, když manžel chrápe. on zas může odejít, když ho v noci bude rušit dítě. jak to zvládnete finančně, to je asi na vás. ale dokud nejsi těhotná, je te´d větší šance na větší byt, tedy pokud vyděláváš. mateřská bude taky slušná. horší pak s rodičákem..

mataharyy
9. únor 2013

@lucisuska1 Tak doučovat se dá zrovna i bez toho aby jsi byla v jazykovce, můžeš si nahodit inzerát a doučovat doma kdy se ti to hodí, což je velké plus, navíc to máš prachy bokem, většinou bez papíru a tudíž je výdělek v čistém 😉 Rozcházet se mi přijde jako zoufalý výkřik do ticha, ono opravdu nejvíce záleží na tom odkud jste, rozdíl je mít v Praze osmičku a mít jí někde na malém městě, náklady jsou rozdílné, když jsme bydleli na vesnici, tak mi fakt bylo jedno jestli děti lítají po venku ve stoletých teplácích, no v Praze (nejdeme li vysloveně norovat do písku atp.) už to není takové 😉 Pak jak už bylo zmíněno záleží jak to pojmete, pokud by jsi chtěla super novou luxusní výbavičku na dítě a každý druhý měsíc nový kočárek, tak z té částky rozhodně nevyjdete, taky to zda se ti podaří kojit je po finanční stránce hodně zdát, já bohužel nekojila a na prvního syna byl rozpočet jen na umělé mléko a vodu kolem čtyř tisíc, u druhého (nebyl tak vybíravý na mléko a to drahé mu nechutnalo😀 ) to bylo ke třem tisícům za měsíc... Pak oblečení, pokud ti nevadí bazarové, či podarované, já dětem zatím kupovala minimum, zato boty na ty jsem pes a to je 2-3 x do roka slušná pálka 😅
Navíc mi přijde že to řešíš tak trochu na slepo, já být na tvém/vašem místě asi bych byt vzala (do budoucna je to rozhodně lukrativnější) a šetřila kde se dá a v případě že by přišlo těhotenství (můžeš otěhotnět hned, nebo třeba za rok), tak budete mít něco stranou, při mateřské můžete taky ještě co to odložit a pak si myslím že není problém, rodičák můžeš mít až 11500,- což taky není málo a myslím, že pokud do toho nebudete mít velké výdaje s předěláváním, či zařizováním bytu/domu, tak se vyjít dá celkem slušně 😉 Jasný z některých nároků člověk slevit musí, ale... 🙂

andelka
9. únor 2013

@jancip tak já kojím a používám převážně látkové plínky, ale i tak bych prostě nevyšla, s poloviční sumou, i když by bylo dítko jen jedno (teďka ale taky plínkuju jen jedno a oblečení má po starším). A navíc s autem...to nemáme, prootže na něj a jeho provoz prostě nemáme. Jen výdaje na moje těhotenství a výbava na mimi přišla na 30tisíc, a to jsem kupovala hodně z druhé ruky, levnější nebo měla půjčené.
@lucisuska1 je to složité, věřím ale že řešení najdete.

lucisuska1
autor
9. únor 2013

Moc vám holky všem děkuji, nakonec jsme se rozhodli, že ten byt vezmeme a snad to zvládneme. Něco už našetřené máme, takže hypotéka, kterou si vezmeme bude necelých 700000 Kč. S miminkem uvidíme, možná ho budeme teď muset na nějakou dobu odložit...

helcenka
9. únor 2013

@lucisuska1 - myslím, že jste se rozhodli správně. My jsme bydleli s jedním prckem v 1+1 do jeho roka a čtvrt a pak jsme se přestěhovali do 3+1, protože potřebujeme každý kousek svého soukromí.
Vzhledem k tomu, že ještě ani nejsi těhotná (tedy předpokládám podle tvých příspěvků), tak pořád chodíš do práce a můžete dost našetřit, než se miminko narodí a pak půl roku mateřská taky bude větší, takže si klidně můžete udělat finanční rezervu.
Jinak nám při rodičáku zbývá po odečtení nákladů na bydlení, pojistek, telefonu, školky nějakých 9-10 tisíc měsíčně a vyjít se rozhodně dá. Platíme z toho drogerii, benzín, oblečení, jídlo, občas kulturu, léky, kroužky. Děti nepotřebujou značkový oblečení, dá se nakoupit spoustu oblečení levněji a opravdu moc hezké kousky. Radši s nima půjdu do cukrárny, nebo na výlet. To jim dá víc. A rozhodně nemůžu říct, že by jsme nějak živořili. Jen teď nic neušetříme. Občas je třeba za něco vydat větší částku, tak na to máme menší finanční rezervu, kterou se nám čas od času podaří doplnit.

smardik
9. únor 2013

my žili ve 2+1 s 2 dětma, stěhovali jsme se když měl mladší rok a fakt jsme se nemohli dočkat (spolu spát nemohli, budili se, mladší byl v obyváku ale kolem toho roku už mu televize vadila), dá se to ale ve 3+1 je to lepší. ted jsou byty na dobré ceně, ještě těhotná nejsi takže bych do toho šla a zároven se snažila něco ušetřit dokud pracuješ, případně miminko o půl roku odložit, přece jen času je ještě dost když nejsi těhotná. nepočítám že otěhotníš hned zítra, těhotenství chvíli trvá, pak je mateřská, na vyskakování by to nebylo ale dalo by se to zvládnout

s 8 000 se vyžít dá, ale chce to nějakou rezervu jinak je to dost na houby když se něco pokazí a není to na vyskakování ale dá se žít

lu777
9. únor 2013

@lucisuska1 fakt hodně záleží kde bydlíš (8 tis. v Praze je málo, to bych musela mít po někom totálně celou výbavu pro děti vč. bot a nesměly by být nikdy nemocné apod..)
... a taky ten přivýdělek je dost podstatný... my jsme na tom třeba finančně katastrofálně, muž je 15 měsíců bez práce, už jsme museli prodat auto a teď i byt, šíleně na tom proděláme ☹ hroznou sumu, ale prostě to neutáhneme... já si našla práci na 4-5 h denně ale to účty nezaplatí samozřejmě a plný úvazek nedám, mladší má kratší školku, ještě není ve státní a muž chodí po interview, takže zase kdykoli taky hlídat nemůže...
hlavně nekupovat zbytečnosti a výdaje si zapisovat..... ale člověk prostě nikdy neví, my třeba měli do léta tak 3 tisíce navíc za malou měsíčně, protože měla speciální dietu... naštěstí z toho vyrostla a taky už nenosí plínky, jen na noční spaní, tak to je velká úleva... ale prostě nějakou rezervu to chce, protože stačí aby jeden přišel o práci nebo byl déle nemocný a může to být velký problém.... my se třeba pak neměli na koho obrátit, má rodina je bez koruny a manželova to má tak akorát na vyjití, hlídání jsem taky neměla, no jsem fakt ráda, že malé odpadla dieta a mohla aspoň do předškolky (přispívá tam městská část, takže jsem mohla jít aspoň na část. úvazek do práce).....

jinak moje hlavní rada po katastrofálním roce zní pořizovat si jen tolik dětí, kolik by člověk případně uživil sám.... u nás to mělo i obrovský vliv na vztah, jsme před rozvodem a tak sama vidím jak pak souběh finančních potíží a dvou dětí krátce po sobě může zamávat s tím nejzákladnějším, se vztahem...

takže doporučuju si to rozmyslet, opravdu probrat pořádně mezi sebou, aby byla jistota, že oba chcete to samé a že máte taky nějakou fin. rezervu.... my třeba nechali dost peněz i v IVF centru.... člověk fakt neví co se mu v životě přihodí 😉

deniskateniska134
9. únor 2013

já bych neváhala a šla do toho ! hold by se táta musel víc otáčet kdyby ty peníze nestačili no ...

jasekd
9. únor 2013

@lucisuska1 asi bych do toho sla, na druhou stranu my jsme 4 v byte 1+1 (nebo 2+kk), ma to 40 metru, k bytu je sklep, balkon neni. A zdaleka to neni tak tragicke, jak nektere pisou. S malymi detmi jsi stale pohromade tak jako tak. Pro me je zaklad pohodlneho bydleni kuchyn spojena s obyvakem a moc vic nepotrebuju, zatim.
K tem 8 tisicum. My se do toho vetsinou teda nevejdem. Pisu si vydaje kazdy mesic a do tohoto pocitam jidlo, lekarnu, drogerii, auto (naftu i opravy, ale uz ne treba povinne ruceni) a ostatni (obleceni, vstup nekam, darky...). Nejsou v tom telefony, sporeni a naklady na bydleni.
Za jidlo pro 4 dame tak 5-6 tisic.
Za auto jak kdy. Obecne nikam nejezdime, jen s dcerou do Prahy na kontroly, jinak vyjimecne (decka zvraci, je to stejne jen o nervy nekam jet 😀 ), maximum obejdem pesky a muz na kole (bydlime ve meste, nejsme na aute zavisli).
Drogerka a lekarna tak do 1000 Kc, deti jsou celkem zdrave, nekupuju zbytecnosti. Oba uz jsou komplet bez plin, predtim jsem latkovala. Dceru jsem rok kojila, ale doted oba piji UM.
Fakt neutracim, vsechno si 10x promyslim... Jen hresime v jidle obcas, cokolada apod.
Radim psat si vydaje. Dite zatim nemate a muzete vydelavat. Na druhou stranu to chce mit aspon trochu rezervu, sama jsem ted v situaci, se kterou se nepocitalo a ktera nam nabourala plany...