Menší byt nebo větší, kdy by nám zbylo méně peněz?

lucisuska1
9. únor 2013

Ahoj, moc bych vás chtěla poprosit o radu. Dostali jsme se s přítelem do určité situace a nevíme, jak se rozhodnout. ☹ Máme byt 2kk (36m2) a plánujeme miminko, ideálně dvě děti do budoucna. Teď máme nabídku koupit si za super cenu nový byt 3+1, který by byl 2x tak velký jako ten náš současný. Kdybychom ho koupili, začali splácet hypotéku, platili vyšší náklady na bydlení (voda, elektřina atd.), tak by nám při mé mateřské zbývalo asi 8000 Kč měsíčně na všechno ostatní, kromě nákladů na bydlení. (jídlo, oblečení, ostatní věci na dítě nebo pro nás, auto atd.) Nemluvím o tom, že bychom asi nic neušetřili. Jak byste prosím řešily naši situaci. Byly byste v tom malém bytě, kde by nebyli tak vysoké náklady i s dítětem (dětmi) nebo byste koupily ten větší byt, ideální pro rodinu, kde byste ale možná nevycházely s penězmi?Je 8000 Kč měsíčně na vše dost pro tří(čtyř)člennou rodinu? Děkuji za odpověď.

lajlinka78
9. únor 2013

V malém bytě se dá žít, ale bez peněz ne, Než se dostat to tížíme finační situace a strádat jak vy tak děti, zůstala bych jednoznačně v malém a přizpůsobila ho, Znám několik rodin co žili v bytě 40m2 ve čtyřech. A nic jim tam nechybělo. 8000,- Kč je málo! Nemluvím o nepředvídatelných výdajích a dnes i zdarvotní péče. Počkejte si až na tom budete lépe. To je můj názor, ale nikdy bych nepřivedla rodinu do takového stavu a nervovala se kdy bude prcek potřebovat nové boty apod... Nebo jestli je můžu vzít někdy na bazén či do kina...

lajlinka78
9. únor 2013

@lucisuska1 miminko nepotřebuje soukromí.. budeš ho mít vždy v místnosti kde budeš ty, alespoň z vlastní zkušenosti

lajlinka78
9. únor 2013

@lucisuska1 určitě stímto příjmem se budete muset uskromnit, miminko spoliká jen na plenách a mlíku 2000/měs. Za to přítel nemůže..))) Já nepřestala pracovat a hodně kamarádek jak přestali kojit chodili na brigády,když museli...budete se muset otáčit oba jestli si budete chtít udržet nějaký standard. Hádkami to asi nevyřešíte a vzájemnými výčitkami už vůbec ne. Máme tohle, pojdme se bavit o tom co máme a budeme mít..ne co by mohlo být...pokud bude něco lepšího jedině dobře.Ale vycházejte ze současného stavu.

kacenka1111
9. únor 2013

tak my - 2dospeli + dite 8m + retrivr v 1+1... mala na special UM - 3tis mesicne, plus plinky atd. - tedy za dite cca 6500mesicne, do cehoz nepocitam obleceni apod. jen ty zakladni vydaje ( ani hracky ). prostoru je sakra malo, penez taky. 8000 mame tak na jidlo - ted co ma mala prikrmy to tak tak vyjde. plus pes. auto sem tam. ja bych sla a s miminem pockala, navic jak sama pises, nevis, jak ten vztah, odlisny nazory atd...byt muzes kdyztak prodat, dite ne.

kacenka1111
9. únor 2013

@lajlinka78 tak tak 🙂

jarkalada
9. únor 2013

miminko možná soukromí nepotřebuje. Ale psala, že má přítele/muže, který dělá na směny- takže občas asi bude potřebovat soukromí, aspoň na vyspání se, on. Si myslím 😎

kacenka1111
9. únor 2013

@jarkalada ti je taky pravda, mm dela obcas nocni a v jednom pokoji nejsem schopna byt s malou potichu. takze tam to chce asi vetsi byt.

lajlinka78
9. únor 2013

@jarkalada Jedna místnost pokojík pro děti, a rozkládací gauč v obávýku pro rodiče...tak to mají většinou v těchto malých bytech. Takže maminka může do pokojíku a manža na gauč nebo obráceně... Máme větší byt, v jednom pokoji spíí větší děti, mimi se mnou ložnici, takže když by dělal na směny a chtěl soukromí stejně skončí na gauči.....)))

lajlinka78
9. únor 2013

a zakladatelka diskuse má právě 2+kk.)

jarkalada
9. únor 2013

@lajlinka78 a jo, nějak se mi zafixovala garsonka,když psala o těch asi třiceti metrech 😎

romantika
9. únor 2013

@lucisuska1
z vlastni zkusenosti 8000 je malo na to co pises - auto a tak. Silene malo.Pokud teda chapu ze mas 8000 jako z obou prijmu manzela i RP? My jsme cekali dite a protoze jsme 3 roky bojovali s hypo, coz jsem si s mimi a Rp neumela predstavit, sli jsme do najmu. Bohu diky za to. Sice trpime, ze nejsme ve vlastnim, ale ty nervy ze kazdy mesic nevyjdes, uz nechci zazit.
Jedine pokud mate nekde neco nasetreno. 8000 dame tak za jidlo. Jen kdyz zacnou prikrmy a obdobi nez se zbavis plen, sem tam nejake leky, doktori, poroucvha se ti auto, paltis kopu pojistek, telefony. 8000 fakt mizerie. Spocti si realne rocni naklady a rozdel na mesic 8000 bude sakra malo - benzin, mobil, vsechny pojistky, preplatky nedoplatky za energie, mozne poruchy, leky a navstevylekaru+ockovani, atd atd.
A pokud bydlis 2kk tak spis bych pockala na levnejsi moznost k najmu. Od narozeni male jsem teprv poznala co je to nevyjit s penezi. A to uz si na sebe a pro sebe nedovolim nic. Kamaradka bydli s ditetem ve stejne velkem ale garsonce, male je 1,5 a da se to. Bohuzel doba je takova.

romantika
9. únor 2013

@lucisuska1 chtela jsem napsat pockej na lepsi moznost vlastni koupe bytu ne najmu. opravdu narozeni ditete je velky vydaj a dlouho jeste bude.

katerinanov
9. únor 2013

8000 je málo. To vypadá, že malé mimčo nic moc nepotřebuje ale strašně rychle to roste a to máš jedno s druhým. U nás to je furt - kašičky, plínky, krém na opruzeniny, krém na pusinku, krém proti mrazu, dětské mýdlo, dětský olejíček, gel na zuby jeden, gel na zuby druhý (střídáme), vlhčené ubrousky, ponožky, papučky, hrnečky s pítkama - než se naučil a našli jsme to správné trvalo, používáme homeopatika na ekzém, na zuby, dudlíky, při nemoci v lékárně hvízdne 800 ani sama nevím jak, sem tam nějaká hračka. Oblečení máme po mojem bráchovi ale stejně to jednou mikynka, jednou bodyčko,... Zatím nepočítám jídlo protože ty porce jsou zanedbatelné.

Neříkám, že to co jsem napsala se všechno kupuje každý měsíc, jsou to malé položky ale nasbírá se to. A to jsou jenom prkotiny co mě napadly ani jsem neotevřela šuflík s věcma od malého. Navíc to jsou věci jen pro "běžný provoz". A to se ještě stává, že zjistíš, že polovina věcí, co jsi koupila do výbavičky je blbost a spousta věcí ti chybí 🙂)

helcenka
9. únor 2013

JOJO holky, to je sice všechno pravda, ale pokud se jim naskytla dobrá příležitost pro koupi většího bytu, tak bych neváhala. Děti nemají, těhu taky není a hypotéka 700 000 není zas taková hrůza. A úrokové sazby z hypoték jsou teď také přijatelné.
Může se sice cokoli stát, to je jasný, proto mají ještě spoustu času vytvořit si nějakou finanční rezervu, dokud budou jen 2. Musí si o tom rozumně promluvit, ale pokud bych měla myslet jen na to, že to nepůjde a bude to tak a tak, tak si větší byt nekoupí nikdy.
Až budou děti větší, tak sice nebudou potřebovat pleny, popř. mlíko, ale zase budou kroužky, výlety ve škole a další výdaje. Taky jim už třeba nebude úplně jedno, co jim rodiče koupí na sebe...
A může se stát, že taková příležitost pro koupi bytu nebude, půjdou třeba nahoru, úrokové sazby se zvýší...
A ve 2+kk je pokoj s kuchyňským koutem a další místnost, ale mají to dost malinký podle těch metrů.
Nám taky nezbývá převeliká částka díky vysoké hypotéce, jak už jsem psala. A nemůžu říct, že bych se musela nervovat, že nebudou mít děti boty. Každé jaro/léto a podzim/zima počítám s většími výdaji na boty a oblečení, to stejné jako musím počítat s většími výdaji v měsících, kdy se platí třeba odpad, pojistka za auto, garanční prohlídky..... A na nečekané výdaje máme finanční rezervu, na kterou se jinak prostě nesahá, pokud se z ní vyčerpá, tak se to snažíme zase zase "dočerpat", třeba když se vrací daně, vánoční odměny...... A výlety, cukrárna, divadýlko, pizza na oslavu narozenin - o to opravdu nepřicházejí.
Ale je to jen a jen o nich, záleží na tom, jak jsou zvyklý žít, co je pro ně standart a co už je navíc a jak jsou oba dva schopni se uskromnit....

katerinanov
9. únor 2013

Ale správně se na to podle mě dívá @helcenka. Asi nebude lepší příležitost ke koupi bytu než když oba pracují a jsou bezdětní. Ale dotaz byl, jestli se dá žít z 8 000 s dítětem. Asi jo, ale těžko si dovedu představit jak.

aideen
9. únor 2013

souhlasím s @helcenka . Těhotná nejsi, oba vyděláváte. Máte skvělou příležitost ke koupi bytu. I když mimčo do budoucna plánujete, může to být za rok, za dva, ale třeba i více. Navíc na RD nebudeš věčně, pak opět půjdeš pracovat, navíc možnost přivýdělku máš opravdu velikou. Navíc, i kdybyste peněz teď měli víc, nikdo ti nezaručí, že to tak bude i za rok za dva, ale i naopak. Je to samozřejmě tvoje rozhodnutí, tvůj život, ale kdybych byla v tvé situaci, šla bych do toho. Takovou příležitost už mít nemusíte. 🙂 Přeju, abyste se rozhodli k vaší spokojenosti 🙂

helcenka
9. únor 2013

@katerinanov - myslím, že dá. Záleží opravdu na tom, jak jsou zvyklí žít. Ono nikdo nevíme, co budoucnost přinese. My se stěhovali s ročním dítětem, hypotéku jsme si brali, když já byla na rodičáku. Byl to strašný šok, prvních pár měsíců, o tolik peněz míň v rodinném rozpočtu.
Ale naučila jsem se na určitých věcech ušetřit, jiné jsem dělala jinak. A to prcek měl ekzém, takže speciální krémy a byl víceméně od 5 měsíců jen na UM. V té době nám zbýval pouze můj rodičák - po odečtu výdajů za bydlení, energie, telefony a pojistky. A i občas zbylo na to, aby jsme si s manželem vyrazili na večeři nebo někam jinam.
Nicméně časem se všechno změnilo, manžel má o něco vyšší příjem, sice nám přibyly další výdaje za školku a kroužky, přibylo další dítko, nicméně rodičák zůstal stejný 😝 . Takže po odečtení všeho nám zbývá o 1-2,5 tisíce víc než předtím.
Pořád musím počítat s nečekanými výdaji, ale to asi každý. Nikdo nevíme, co se může stát za měsíc, rok. Manžel může mít lepší práci, ale také může o ní přijít. Opravdu nidko neví. Uvažuji naprosto reálně, počítám se spoustou věcí, máme hypotéku, takže pojistka pro neschopnost splácet byla nezbytná, finanční rezerva také... Ale na druhou stanu nemůžu žít tak, že se budu klepat z toho, že nevyjdu finančně. Beru to, jak to je.
Je to jen a jen na nich.

lajlinka78
9. únor 2013

@helcenka dotaz byl s mimčem...pokud mají v plánu být nějaký čas sami a naspořit ..pak jednoznačně ano, Ale 8 tis. s mimi ani náhodou. A jít do bytu s hypo bez rezervy je všeobecně sebevražda s mimi i bez něj.

lucisuska1
autor
9. únor 2013

Vidím, že se tady rozpoutala velká debata...🙂 Moc vám děkuji za vaše názory. Jsme zatím sami dva a když jsme řešili tu naši situaci, asi bude lepší ještě s miminkem chvíli počkat, koupit ten byt, přestěhovat se a šetřit penízky. Jak jste některé psaly, ten náš současný byt je opravdu maličký i pro dva, takže si tu opravdu neumím představit bydlet s miminkem, ikdyž by to asi v krajní nouzi muselo jít. Jinak s přítelem oba pracujeme, platy máme průměrné, takže teď je možné ušetřit, těch 8000 Kč bylo až s tím miminkem, ale třeba to vyjde s tím doučováním a nebude to tak špatné. Nebo, jak jste už psaly, se změní situace a přítel bude mít lepší práci nebo něco jiného...

jasekd
9. únor 2013

Jeste musim napsat, ze mimino nepotrebuje milion kremu a kosmetiky, da se latkovat, vlhcenym ubrouskum se da taky vyhnout, prikrmy se vari doma... me mimina zas tolik nestaly, kluk vic, byl brzo na UM a bral nejake leky, ale i tak. Oblecky zdedene nebo z bazaru, a rozhodne nechodi jak trhani. Pri nakupu vybavicky premejslet, zda to vubec potrebuju, ja nekupovala moc veci a i tak jsem zjistila, ze bez nekterych bych se obesla.
U tech vsech moznych pojistek, co tu pisete, bych si dobre spocitala, zda se to vubec vyplati. To same poplatky bance. Premrstene ucty za telefon, co tu obcas holky pisi, to mam oci navrch halvy, kolik se utrati 😕
To uz jsem spis v tematu "Jak usetrit", ale nedalo mi to.

edeltraut
10. únor 2013

Já bych do toho nejspíš šla... Nákup nemovitosti je investicí do budoucna. Vzhledem k tomu, že máte byt velký přibližně jako naše starší děti pokojík... 😉 . Spočítala jsem naše náklady (je nás 5, miminko kojené): jídlo 5800, telefony+internet 1000, drogerie vč.plenek 1000, benzín 2500 (jsme na vsi a denně jezdíme do města), škola, kroužky, obědy ve škole 1400, oblečení 500. Jsou to průměrné částky - mám tabulku kam si zapisuji výdaje tohle jsou průměry za rok. Kdybychom byli jen sami dva, tak bych byt koupila a snažila bych se udělat rezervu. Je to opravdu o nárocích každého, ale nás nejml. nestojí a nestála skoro nic a to jsem výbavičku po starších dětech dala pryč a pořízovala všechno (kromě postýlky a autosedačky) nové-staré 🙂.
Přeju hodně štěstí!

marcelka287
10. únor 2013

@lucisuska1 ahoj, promiň vím že už máte vyřešeno, ale nedá mi to sem nenapsat.. Nevím jestli 8 tisíc je hodně nebo málo.. Ale upřímně, docela by mě zajímalo @orchidis kam se Vám ty peníze ztrácí?🙂 Můžu Ti říci, že pro mě je to neuvěřitelná suma. My jsme teda zatím s manželem dva, ale když vynechám bydlení a spočítám jídlo, auto, telefon atp, tak když to přeženu, tak maximálně těch 7 tis. za měsíc utratíme a to vařím téměř každý den!!🙂 A jinak lucisuska já ani manžel nemáme průměrný plat, jestli to bereš podle těch teď teda nevim, je to nějak pres dvacet tisic. Hypoteku si taky chceme vzit, snad na jaře a rozhodně bude větší než 700000. A to teď čekáme miminko🙂 Máme teda i nějaké penízky ušetřené, které nechceme utrácet a máme je jako nouzovku. Takže je prima, že také chcete šetřit určitě je to dobře.. Ale nejlepší asi opravdu je si sednout a psát si každou částku, abyste věděli jaké výdaje máte, jaké by se daly omezit, aby popřípadě kdyby pomohl osud k miminku, jste nemuseli být ve stresu, že se to nezvládne🙂
Já jen aby ses fakt nevyděsila tak vysokých měsíčních nákladů🙂 Jde to i o mnoho levněji než je 21 tisíc za měsíc🙂 Ono totiž spousty lidí ani tolik peněz za měsíc nevydělá🙂

cenichmat
10. únor 2013

No tedy, to se musím smát.... Hypotéku máme, koupili jsme před pěti lety 3+KK, platíme 7500,-měsíčně (jen hypo).... Třeba v lednu, což je klasicky finančně nejnáročnější měsíc, mi zbyly 3000,- a manžel se VELICE divil, jak to, že nevycházím... Těch 8 tisíc je pro mě částka z říše snů, to bych s koupí bytu vůbec neváhala, při dnešních cenách.

helcenka
10. únor 2013

@lajlinka78 - já vím, že s miminkem, taky jsem psala, že my jsme se stěhovali do většího s ročním dítětem a vystačili pouze s rodičákem - 7600,- po odečtení nákladů, jakých, to už jsem psala. S finanční rezervou sice, ale opravdu jen velmi malou a byla pouze např. na opravu auta nebo nějaké nenadálé události. A to nejsme žádní sociální případi, když to takhle mám nazvat.
A šlo to nějakou dobu zvládnout, pak se situace změnila a manžel měl o něco větší plat, tak to bylo o nějaký peníz lepší. Ale to už jsem psala.
Záleží opravdu na tom, na co jsou lidé zvyklý, jaká je pro ně ještě přijatelná životní úroveň. A také jak umí hospodařit. Postě je to o nich, jak se domluví, to jim asi nikdo neporadí.

orchidis
11. únor 2013

@marcelka287 Marci, je to jednoduché, penízky nám mizí za děti 🙂. Počkej ještě chvilku a pochopíš 😉. Jinak těch 50 000 jsem psala o sestře - oni mají 4 děti. My máme 1, druhé na cestě a stačí nám tak 20-30tis na režii a inkaso. Nájem zvlášť, hypo zatím nemáme. Bohužel si nemyslím, že se to bude zlepšovat, zatím máme oblečky často děděné, neplatíme kroužky, nic. Až budem mít školáky, bude to horší, ale snažíme se na to přípravit a docela velkou částku měsíčně šetříme, tak to snad zvládnem.

marcelka287
11. únor 2013

@orchidis No jsem zvědavá jestli pochopím😀 a doufám že ne, protože to bychom si opravdu druhé dítě pořídit nemohli. Já jsem prostě přesvědčená o tom že to jde levněji.. Samozřejmě jak děti rostou, tak rostou i náklady.. Asi bys mi nevěřila, ale když Ti řeknu, že naši měli dohromady sotva 20 tis. a my s bráchou jsme studovali na střední oba dva mimo naše město. Jen jízdenka nás v průměru každého stála za měsíc 1500 kč.. A to nepočítám obědy, potřeby do školy, zaplacení mých školních týdenních kurzů, které jsem musela absolvovat, jinak bych neodmaturovala, atd... je fakt, že mamka v té době říkala, že ona i taťka si na sebe nekoupili vůbec nic.. Maximálně ze sekáče a že fakt museli šetřit.. A přitom já sem nikdy neměla pocit, že bych strádala nebo že když jsem potřebovala například nové džíny, tak mi je mamča nekoupila.. A přitom vždycky zvládli ušetřit na dovolenou.. Sice jen tady v Čechách, což by třeba někdo nepovažoval za dovolenou.. Takže já si beru příklad od nich, že když se chce, tak to jde🙂

benjik
11. únor 2013

@marcelka287 neboj jde to i s mín penězi

jarkalada
11. únor 2013

@marcelka287 určitě to jde i s mnohem míň jak 20tis. - máme dvojčata, od narození na UM, používáme jednorázovky a vyžijem, i když zatím bez dovolených 😎

orchidis
11. únor 2013

@marcelka287 Určitě a věřím, že jsi šikovná a zvládnete to všechno bez problémů. My máme ekzematika, takže drahá kosmetika, hodně necháváme v lékárně, i když jsem kojila, tak dlouho pila UM a prostě se nám to sešlo 🙂.

jancip
16. únor 2013

@lucisuska1 Viděla jsem tuto diskusi https://www.modrykonik.cz/diskuse/rodinny-rozpo... a vzpomněla si na tuhle.