Miminko a domácí rozpočet. Jak jste na tom?

elinka144
14. led 2010

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat, jak řešíte tento problém... Chtěli bychom se začít s přítelem snažit o miminko, ale nemáme žádné větší zásoby financí... Oba máme dobrou práci a vyděláváme celkem slušné penízky, přítel samo víc než já... 🙂 Pořád nás tíží myšlenka, zda-li ještě počkat a šetřit nebo to nějak zvládneme s tím, co máme... Vůbec jaksi nemám představu o tom, kolik takové pořízení miminka bude stát... 🙂 Budu ráda za každý váš názor jak jste to finančně zvládali či zvládáte 🙂

krásný večer všem Elinka

andelka
15. led 2010

eli: Beze strachu jde všechno líp. Já jsem se na snažení taky těšila, nakonec jsem si ho moc neužila, ale taky dobře. Všechno má svoje pro a proti. Když se to povede hned, tak je člověk zaskočený, když se déle nedaří tak zklamaný...když začnete už teď, tak si pak aspoň nebudete vyčítat, že jste to měli zkusit dřív. A když budete v pohodě a nebudete mít obavy jak to zvládnete, tak si vás miminko časem najde 😉

elinka144
autor
15. led 2010

jj člověk se pak omezí na tolik, jen aby miminko mělo vše co potřebuje 🙂

kijonkova.k
15. led 2010

elinko144,pokud máte oba dobrou práci,tak nevidím problém a šla bych do toho 😉

Nakupovat věci můžeš postupně,ať to nestojí tolik najednou.Nejdražší je asi kočárek a postýlka,záleží,kolik budete investovat.Dneska hodně lidí kupuje jen cestovní postýlku a do toho klasickou matraci,což je praktické.

Já si na drahé věci nepotrpím,podle mě je to jen ždímání peněz a některé výrobky mě vytáčejí jen tím,jakou mají značku.(Např.podle mě Tesco pleny jsou totožné s Pampers)

andelka
15. led 2010

Ono toho zase tolik nepotřebuje. Vždyť za našich maminek toho tolik nebylo, a jaká jsme byly spokojená miminka 🙂 Tak bez obav - s chutí do toho 🙂

kijonkova.k
15. led 2010

Taky si myslím,že toho prcek tolik nepotřebuje,pár měsíců to bude jen jídlo,teplo a maminka s tátou.Nic víc.

Já jsem měla štěstí a kojila jsem 16m,doufám,že až bude někdy druké mimi,taky budu kojit,to je veliká úspora 😉

elinka144
autor
15. led 2010

S tím kojením mám trošku strach, taky bych ráda kojila a u nás je to nějaký blbý zvyk že to většinou nejde ☹ Moje mamka mě kojila asi tak 2 měsíce to stejní s mou segrou a sestřenka tomu kojení taky moc nedala ta kojila myslím 3 měsíce, prostě není mlíko 🙂 tak doufám že to prolomím 🙂

helcenka
15. led 2010

Elinko, jestli máte slušné platy, jak píšeš, tak bych si vůbec nedělala starosti. My jsme dali za základní výbavičku pro mimčo cca 15000,-, a to jsme museli koupit všechno nové (včetně kočárku, přebalováku, postýlky, matrace, povlečení, oblečky....). Jediné, co jsme si půjčili od kamarádky, byla autosedačka. Pak jsme postupně věci dokupovali, jak mimčo rostlo. A to naše platy nemůžu nazvat "velmi slušnými".
Manžel měl taky strach, že finnančně to nebude nic moc a miminku chtěl pořídit pěknou výbavičku, tak si ještě pro jistotu, když jsem byla těhotná, našel na dva měsíce brigádu, z čehož jsme tu výbavu pokryli. A navíc dostaneš porodné, sice až po narození prcka, ale z toho můžeš mimču dokoupit další věci, ale v tvém případě bych to takhle složitě neřešila.
Tak s chutí do toho. 😉

elinka144
autor
15. led 2010

Pořád si říkám že všichni to nějak zvládnuli tak že já musím taky 🙂

kocule
15. led 2010

Pokud vás netíží hypotéka nebo podobné věci, tak je to jiná. My museli třeba všechno koupit, protože není po kom dědit, mimča jsou na zimu a zimní věci taky nejsou levné. 😒 Na druhou stranu, používáme látkové plenky, ta spotřeba papírovek je strašná. 😝 My je máme jen na noc, protože by se malej budil, ale i tak. A to kupuju v akci a vůbec ne drahé, ale je to znát.

Spíš mě štve to, že když nebudu chtít s malýma sedět na zadku doma a někam vyrazit, tak se prohneme. Chci, aby měli pěkné dětství a na co vzpomínat, což není o značkových hadrách, ale o výletech, zoo apod. A to bohužel v dnešní době leze do peněz. 😠

kijonkova.k
15. led 2010

kocule,moje řeč,taky si myslím,že drahé a značkové věci jsou u dětí na prd,jediné,do čeho investujeme jsou boty pro malou,ale to je asi jasné.My s manžou si taky kupujeme kvalitní boty,s oblečením už to tak neřeším.

Ale dneska jet na celý den do Zoo je celkem drahá záležitost 😠 A co třeba nějaké cvičení pro děti,bazén,aquapark...to se prachy jen sypou 😝

terjar
15. led 2010

nás hypo sice tíží, ale i tak to určitě zvládneme. Jsou na tom lidi mnohem hůř.
eli: fakt se nebojte, zvládnou jiní, zvládnete taky. tak si to říkám já. Nikdo to dneska nemá lehký, pokud teda není ze zazobané rodiny. Prostě taková je doba a musíme to tak brát. Kdybychom chtěli, tak si vždycky něco najdeme, proč zrovna teď mít nemůžeme mít miminko. Ale hypo máme na 25 let a pak už by to asi jaksi nešlo 😀
Nám se to povedlo hned první měsíc, kdy jsme se nechránili. Byla jsem docela v šoku, protože stres z vyřizování papírů na byt, převod bytu, dlouhá rekonstrukce, stěhování. No samé nervy a mimísek to tak prostě chtěl. zvládl se mnou stěhování, kdy jsem s manžou tahala postel, kuchyňskou linku a další a další věci. Prostě to tak má být a já jsem teď vděčná, že čekáme zdravého chlapečka a už teď ho strašně moc miluju a jak začínám cítit pohyby, tak pořád víc a víc a za nic na světě bych neměnila. 🙂

kocule
15. led 2010

Souhlas, botečky, to bude fakt jediné, co budu řešit, protože je to pro děti důležité mít kvalitní obuv. Už teď se toho děsím, jak jim rychle porostou nožičky. 😅

A s těmi kroužky a výlety, to je děs. My třeba ani všude nemůžeme, páč jen jedna dospělá osoba dvě děti nezvládne a někde je to vyžadováno, doprovod pro každé dítě. A ta cena. 😠 😠 V létě na bazéně na celý den, to bude fakt nářez. 😅 Já tady nebrečím, mizerně na tom nejsme, spíš jen konstatuju a štve mě to, kolik co dneska stojí. 😠

andelka
15. led 2010

My máme taky hypo, na 27 let, ale zas jak říká manžel - platy porostou, tak to bude časem menší zatížení rozpočtu a více zas bude dítě, tak se to srovná a vždycky to nějak půjde. A že jsme zařizovali bydlení až v těhu? No a co - mrně stejně všechno poblinká, počurá, potom pokreslí...rekonstrukce se bude dělat až později. Hlavně aby bylo mimčo spokojené. A mně nebude tolik mrzet, že pomazalo sedačku za 30 tisíc 😅
Když už člověk to mrně čeká, tak vidí a vnímá spoustu věcí jinak - prostě má přednost.

Jinak taky doufám, že budu kojit.

Ty aktivity pro děti si myslím, že jsou ve větší míře až tak od těch 3 let a to už jsou většinou zase finance větší. Za nás akvaparky ani cvičení pro děti nebyly a nejsme nijak zaostalí 😉 Já jako malá jsem chodila krmit kačenky, dost času jsme trávili na zahrádce, nebo mě hlídala nějaká teta, kde to zas bylo jiné prostředí, takže podnětů jsem měla myslím dost.

helcah
15. led 2010

Elinka144: souhlasím ve všem s holkama, jen bych doplnila to, že se bojíš, že nebudeš moct kojit: Taky mám pár kamarádek, které nemohli kojit, ale bylo to jen nedostatkem informací, dnes se nemusíš bát, když budeš chtít, tak existuje spousta laktačních poradkyň, které zabrání tomu, aby bojkot nebo laktační krize ukončili kojení, takže toho bych se zas tak moc nebála.

kijonkova.k
15. led 2010

Taky máme hypo na 21 let a mluvíme o druhém dítěti pořád častěji,ale zase je pravda,že druhé už tolik stát nebude,jelikož bude mít vše poděděné 😉

kijonkova.k
15. led 2010

holky,já měla tolik mlíka,že bych v klisu nakrmila ještě další dvě děti,fakt.Vylívala jsem to do záchodu.Snad to tak bude i u dalšího

sylvka
15. led 2010

Ahoj elinko,tak já ti sečtu kolik nás měsíčně stojí náš chlapeček:plíny(ale pemprsky,já na ně nedám dopustit...jsou ovšem nejdražší) 1000kč,sunar(pije jen v oci,ale i tři lahve!!!což bych řekla že je nedprůměr 😀 )800,skleničkové příkrmy(některá mamka vaří,martínkovi ale skleničky vyhovují,takže většinou k obědu dám...)500-600,ovoce zelenina asi 400-500,kaše před spaním 400,jogurty,pamaz.máslo,ochucený rajec,hyg.potřeby 800-nic víc mě nenapadá.takže sečteno 4100 a to jsem uvedla u všeho maximální ceny 😉 není do toho započítáno oblečení,ale my si na značkové nepotrpíme,protože je malej neustále papající a špinavý,takže větnamci to jistěj a to zas taková darda není.co je poměrně drahé jsou aktivity s dětmi,plavaní...ale to už není až tak nutné,že? 😀 😀 😀

zuzik24
15. led 2010

holky, s tím oblečením mi mluvíte z duše 😀 Malá má taky pár krásných kousků, které byly dražší, ale jinak dědíme, kupuju na MMB a stačí to. Stejně si to všechno zamaže příkrmama a až bude chodit, tak si to zamaže ještě víc 😀 Ellinko, budu vám držet palečky, ať máte miminko co nejdříve 😀 😀

aleachim
15. led 2010

Ale i s těma aktivitama to není tak děsné. Vždyť třeba plavání se platí jednou za půl roku, a s cvičením to bude podobné. Já jsem vycepovaná z Prahy a teď, co jsme se přestěhovali se vždycky divím, jak je to levné. Ale kdybychom ty peníze neměli, tak hold budu muset vymyslet aktivity, které se nemusí platit. Dneska má skoro každý přístup na net a vše si zadarmo stáhne. Např. cvičit pak mohou maminy doma a nemusí za cvičení nic platit.

kacka.va
15. led 2010

já teda na pampersky taky nedám dopustit, nevyhovovala nám akorát velikost dvě 🙂. A pampersky mi teda ani drahé nepřijdou, kupujeme je vždycky v akci, sice jsme používali i Tesco pleny, ale pak se po nich malá oprudila a jak začala běhat, tak se mi líbí, že Pampersky jsou hodně slabé a tím pádem jí tolik nepřekáží v pohybu.
Jinak co se týče kočárku, tak máme trojkombinaci, takže když si to člověk ve finále spočítá - hluboký kočár, sporťák a autosedačka, tak se na ty peníze dostane, i když by to koupil každé zvlášť.
JInak jsme spíš s kamarádama, aktivity žádné placené neabsolvujeme, dávat přes 3 tísíce za plavání se mi teda z principu nechce, takže raději půjdu kdy budu chtít na hodku, která mě bude stát mnohem méně, než skoro 300 za půl hoďky lekce.

lollia
15. led 2010

Ahoj holky, přesně toto teď řešíme doma. Manželovi je skoro 30, mně 28. Miminko bychom sice chtěli, ale staví se nám na klíč barák, minimálně do září nemůžeme z výplaty počítat ani s korunou, protože mimo hypotéku řešíme cash veškeré nadstandardy k domu.
Hypotéka a pojistky s tím spojené nás přijdou na 16.000,- měsíčně, což je poměrně hodně. Budu moci jít maximálně na dvouletou mateřskou, pokud to ještě bůhví kdy půjde, abychom to slušně zvládli a pořád ve mně hlodá červíček pochybností...
Pokud by nad člověkem nevisela hypo, neváhala bych ...

kacka.va
15. led 2010

no jo,hypotéku má dneska většina mladých 🙂
lollia: to máte ještě docela v pohodě

lollia
15. led 2010

Kacka.va: mně to přijde poměrně hodně.....v okolí máme nejvyšší hypo ze všech známých, možná, kdybych se srovnala jinde, tak bych přišla na to, že je to ok 🙂 .

zuzik_p
15. led 2010

Elinko, s kojenim se nestresuj, ma mamka me kojila jen 6 tydnu, pak nebylo a ja malou az do roka uplne v pohode. Kojila bych byvala dale, ale stop ze zdravotnich duvodu. Nekdo tu psal, ze tesco pliny jsou stejne jako pampersky. me take vyhovuji, ale ted jsem napr.koupila pampersky za 299 kc 82 ks, takze vyrazne levneji nez tesco. Dnes jsou porad nekde na neco akce.

luthien.k
15. led 2010

lollia, tak to opravdu ještě není tak moc ta hypotéka 😉 Jinak náklady na pořízení výbavičky se opravdu můžou hooodně lišit, já chtěla mít vše nové, aby to vydrželo i na sourozence a podle toho ta investice taky vypadala 🙄

nunacek
15. led 2010

Myslím, že dobře vychovat dítě se dá i bez našetřených financí 😉 Ale na druhou stranu člověk si musí spočítat, aby s prašulkama ta rodina vyšla, aby bylo aspoň na to základní bez čeho se člověk prostě neobejde. Co se týče výbavičky na mimi, tak souhlasím, že záleží na náročnosti a vkusu rodičů. Myslim, že na základní výbavičku je vždycky, ale horší mi pak přijde to okolo až dítko povyroste - výlety, dovolené, koníčky, školka, škola...to pak leze do peněz daleko víc než potřeby pro malé mimi...
Nám je 26 a 25 a s mimi chceme ještě tak rok a půl počkat právě i kvůli financím (ale nejen kvůli nim).

aleachim
15. led 2010

nunacek, v zásadě s tebou souhlasím. Nicméně pak už jsou zase dva platy, takže je to mnohem víc v pohodě.

nunacek
15. led 2010

aleachim: To máš pravdu, pak už jsou zas dva platy 😉 Sice najednou to jsou dva platy pro 3 nebo 4 lidi, a to je něco jiného než kdysi 2 platy pro 2 lidi, takže člověk se asi uskromnit bude muset, ale to tak prostě bylo, je a asi bude 😀

andelka
15. led 2010

My jsme dva platy ani nikdy neměli, takže pro nás to pak bude hotový luxus 😅 Hypotéku jsme si vzali tak, abychom nemuseli mít noční můru z toho, že to dělá celou jednu výplatu, nebo že bych já musela jít brzo do práce. Každý si to musí nastavit podle svých priorit. 😉 A požadavků. Když chce mít někdo všechno nové a nejnovější vymoženosti, tak si na to holt musí nejdřív našetřit a s mimčem počkat. Kdo takové požadavky nemá, ten si pořídí dítě i do méně ideálních podmínek. Každý svého štěstí strůjcem 🙂

sylvka
15. led 2010

no jo,ty pemprsky jsou furt někde v akci 😉 a ta dvojka mi taky nevyhovovalampořád byl pročůrane(jééé to už je dávno)ale abych neodbíhala od tématu,tak to dítko zas tolik nestojí,podle mě 😎