Miminko a domácí rozpočet. Jak jste na tom?

elinka144
14. led 2010

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat, jak řešíte tento problém... Chtěli bychom se začít s přítelem snažit o miminko, ale nemáme žádné větší zásoby financí... Oba máme dobrou práci a vyděláváme celkem slušné penízky, přítel samo víc než já... 🙂 Pořád nás tíží myšlenka, zda-li ještě počkat a šetřit nebo to nějak zvládneme s tím, co máme... Vůbec jaksi nemám představu o tom, kolik takové pořízení miminka bude stát... 🙂 Budu ráda za každý váš názor jak jste to finančně zvládali či zvládáte 🙂

krásný večer všem Elinka

aleachim
15. led 2010

nunacek, já to myslela tak, že máš 2 platy pro 2 lidi, pak máš 1 plat na 3-4 a nakonec máš opět 2 platy na 3-4lidi, takže když se zvýší nároky dětí jsi na tom lépe než kdybys měla jen ten 1. Ale máš pravdu, když nebudu žít s manželem, ale u rodičů a nebudu mít děti, tak budu mít svůj obstojný plat pro sebe a budu na tom mnohem lépe než, když s manželem platíme hypotéku a další výdaje za dům. Já ale myslela , že diskuze je o tom, zda se dá ufinancovat mimčo a né o tom, co je výhodnější. 😉

kacka.va
16. led 2010

vždycky bývalo, že nejvíc dětí měli ti, co měli málo peněz 😉.
Jinak pro mě hlavním kritériem, kdy už mít mimčo bylo, abychom měli dodělaný baráček a měla jsem s mimčem zázemí domova a už se nikam nestěhovala.
sylvka: jojo přesně, my jsme pořád řešili hovňouse na zádech, jak to nemělo ten elastický pásek.
Podle mě, kdyby člověk pořád na něco čekat, tak by se mohlo stát, že to mimčo nakonec nebude mít vůbec.
JInak já jsem si ani snad nic tak do roku malé nekoupila na sebe, neměla jsem potřebu a ani jsem na to neměla náladu někde chodit po obchodech a zkoušet si věci, takže ono to uskromnění u mě bylo tak nějak přirozené a automatické.

aleachim
16. led 2010

kacka.va, ne nadarmo se říkalo, že sex je zábava chudých 😀 . Prosím, berte to jako vtip.

arietiska
16. led 2010

Zase taková tragédie to není a dělat si finanční zásoby na miminko mně přijde trochu divné ... uvalila jsem za sebe samou v době na matřeské víc peněz teda. Jde o to taky trochu jak a kde žijete. jak jste nároční atd.
1. Když jsem byla sama, za restaurace, zábavu jsem utratila 2x tolik co za malé mimino.
A Jelikož jste s miminem doma, není čas chodit utrácet peníze. V tom bych problém neviděla. Peníze stojí dítě až ve školním věku hlavně a pubertě ... mimino je proti němu absolutní prd.

No a pak opravdu záleží na tom kde žijete a zda máte možnost něco podědit. My osobně na vsi nové věci opravdu nepotřebujeme vč. ničeho a žádné výbavy. Pomalu nás ani není vidět... pár nových kousků na cesty do města. 🙂

Ve městě je to trochu jiný. Ale i tak si nemyslím, že je nutný nakupovat nové oblečení za těžký peníze ... Tak stejně kočáry za 20 táců a pod. Nejedna z nás kočár hluboký využila max. 6. měsíců ... dost síla vypláznout 15-20 tisíc a pak ho přestat používat. My osobně dost rychle přešli na golfáč.

A navíc ... já třeba byla kuřák před těhu. Jen za těhu jsem vydělala 10 táců za život bez cigaret .. hned jsem měla na kočár ... atd. atd. atd ...

Pokud nejste nároční, není třeba ani nijak šetřit ...

arietiska
16. led 2010

Jo ajak píší tady některé holky ... furt je všechno v akci!

arietiska
16. led 2010

Chtěla jsem napsat za sebe samou, že jsem v době bezdětné uvalila daleko víc peněz ... a peněz jsem měla asi ještě míň, po tom co jsem poplatila než na rodičáku ...

sylvka
16. led 2010

ale 😀 😀 😀 přesně 😀 no já v koupi svého oblečení pokulhávám stále.jednak kvůli financím,ale taky že mi zůstalo 10kilo po malém a nákup je pro me stres 😠 😝

aleachim
16. led 2010

sylvka, to je přesné, mám pořád 10kg navíc, tak se mi na mé tlusté tělo nic kupovat neche a raději kupuji na malou. Řekla bych, že je to teď lépe oblékaný člen rodiny.

arietiska
16. led 2010

Já jsem nemyslela ani tak hadry, spíš jedno vyjítí do hospůdky, hned 200,- v čudu a to jsem byla furt někde ... cestování do práce zd práce, na chalupu, pařbičky aj. zlaté dítě ... 😀
No ne jde opravdu o to jak jsme nároční a kde žijeme ... je fakt, že ve městě je to náročnější. Tam přeci jen je blbý chodit mezi super načančanýma dítkama v retro hadrech ... 😀

arietiska
16. led 2010

Ale i tak,když vidím neteř a synovce jaké mají již nároky ... sport, hory, oblečení, počítač, mobil ... Nepředpokládám, že by si někdo dělal rezervy finanční na dítě v pubertě kdy je hlavně bude potřebovat.
Porstě buď děti chci nebo nechi. Našetřit se na ně prostě nedá ... to je hovadina .... a to malé je proti těm velký zanedbatelná částka ....

arietiska
16. led 2010

No a navíc dostanete porodné 17.000,- myslím, což na výbavu docela stačí ... uznávám, že mají velkou výhodu kojící matky, u nekojících je cena za mlíko docela velká to jo, ale i tak ... prostě se to dá ...

kocule
16. led 2010

Ari promiň, ale asi vyděláváte dost na to, abyste vše koupili za jízdy a šetřit proto nepotřebujete. My kdyby jsme neměli, tak jsme v pytli, protože jsme museli koupit opravdu všechno a na to by nám jaksi výplaty nestačily. 😝 😝 Šetřit na dítě není blbost, je to jenom zodpovědné, protože když potřebuju, mám kam šáhnout. Není to o tom, že živíme děti z úspor, ale o tom, že když jsou nenadálé výdaje, tak jsme schopni je bez problému ufinancovat. Spousta rodin si to dovolit nemůže, žije od výplaty k výplatě a mají to daleko složitější, když si pořizují miminko. 😒 Takže bych se na to takhle nedívala a nestavěla to tak, že dítě chci nebo nechci. Znám dost rodin, které by chtěli, ale finančně
by to neutáhli, protože i bez miminka je např. bydlení stojí dost. Miminko si pořídí, ale třeba za rok, až budou mít rezervu a nebudou ve stresu. 😝

arietiska
16. led 2010

kocul: tak to ani omylem ... ale píšu, že je rozdíl žít ve městě a na vsi ... a výlaty na vsi ani do průměru neskočí ... takže dost na to jsme teda ani omylem neměl ...

Myslím si, že se prostě stejně našetřit nedá ... našetřit 20 táců na základní výbavu je dle mého bezpředmětný ... proto jsem to myslela tak, že dítě chci nebo nechci ... uskromnit se musí většinou každej ....

arietiska
16. led 2010

Já chápu, že hypotéky má dnes každý druhý a lehký tonení, pokud jsem ji měla spočítanou na 2 platy, ale tu budou mít dalších 30-40 let ... No pokud se někomu podaří si došetřit k 7600,- to co bral každý měsíc na 3 roky dopředu, pak je borec a super ...

Ale ono nejde až tak o to dítě bych řekla, to prostě takový náklad není ... pokud má někdo spočítanou hypotéku tak, že musí vydělat měsíčně minimálně XX peněz, pak chápu, že je problém najednou brát třeba jen 7600,- a nevycházet ...

kocule
16. led 2010

Průměrnou mzdu má jen cca 1/3 obyvatel ČR, ve Zlíně je průměr cca 16 tis. hrubého. Co to dneska je, když muž živí rodinu a má děti? A někdo nemá ani to. Bohužel. 😝 Někdy je fakt lepší se do toho pustit po hlavě, jenže když dojde na lámání chleba, tak je zle. Člověk si musí najít rozumnou rovnováhu, ale bez finanční rezervy bych do toho určitě nešla. 😉 A na vesnici je taky draho, stejně jako ve městě; podle mě je to vcelku jedno, kde člověk bydlí, protože když chce ropdinu, tak se na to ohlížet nebude. 😉 😉

andelka
16. led 2010

My taky máme něco málo našetřeno, protože postupně z jednoho platu bychom výbavu na mimčo a i pro mě nepořídili, zvlášť ne od ledna, kdy už platíme byt a splátky. Ale zas to nemusí být statisíce a 13 tis. se vrátí z porodného (už to není 17, jak psala arietiska). My to budeme mít vylej nalej. Sice přibudou splátky, ale zase přibude i rodičák, já teď nemám příjem žádný. Na vyskakování to nebude, ale myslím že si s mimčem budeme žít docela normálně.
Já už teď za sebe utrácím mnohem míň, než před těhu, hlavně za oblečení 😅 a taky co jsem ze školy, tak neutratím tolik - to byly furt skripta, kopírování, obědy...Teď jsem doma a utrácím maximálně za normální nákupy.

nunacek
16. led 2010

aleachim: Ano, tato diskuze je o tom, zda se dá ufinancovat mimčo, ale na to je jasná odpověď a nemusí se o ní diskutovat - dá 😉 Otázkou je, jak... Někdo lehce, někdo těžce, ale vždycky to musí jít. Je to jen na těch dvou, jak si to zařídí, jak se rozhodnou, jaké podmínky si uchystají. A jak psala andelka, tak každý je svého štěstí strůjcem 😉

nunacek
16. led 2010

kocule: Souhlasím, že finanční rezerva je rozumná, nicméně pokud ta rezerva z nějakého důvodu není a dva se i tak rozhodnou mít dítě, tak to musí nějak jít i bez ní. Ale je jasné, že musejí počítat třeba s určitými problémy...

kocule
16. led 2010

Nunacek: Taky souhlasím, nicméně nejsem takový dobrodruh, abych se do toho pouštěla. Měla bych nervy, že se něco vyvrbí zrovna, když to člověk nečeká. 😝 😝 A já mám na to kliku. 😀 😀 😀

kocule
16. led 2010

Hlavně mě nekamenujte, mluvím jenom za sebe. 😀 😀 😀

arietiska
16. led 2010

koc: no uznávám, že dvojčata jsou finanční zátěž! To jo ... 😀 Ale i tak se to prostě nějak vždy zvládne ... 😉

kocule
16. led 2010

Jasnačka, že se to zvládne, musí. 😀 Zátěž je to teda hlavně na nervy, ty mám jen jedny. 😀 Peněženky zatím dvě (mou i manžovu). 😀 😀 😀

smilers
16. led 2010

nunacek hezky si to napsala a plne souhlasim, ano da se ufinancovat dite, jen zalezi jak

jinak k tomu setreni nebo rezerve, vzdycky je lepsi mit penize bokem , kdykoliv se muze stat, ze dojde k situaci, kdy budou tyto penize potreba a urcite je to lepsi nez se zadluzovat dalsima pujckama, osobne davam penize bokem pro takove situace a hlavne pro deti, protoze jak uz to nekdo rekl, radime se do skupiny, ktera zije od vyplaty k vyplate, penezenky mame taky dve 😀 do toho amme dalsi vydaje, nepocitam ted deti, takze nekdy je to docela o hubu, ale kdyz se chce i uskromnit se da 😉

aleachim
16. led 2010

kocule, každý to máme jinak, někdo potřebuje jistotu a střádá a někdo to bere tak jako já, že to nějak dopadne. Já si totiž myslím, že ve skutečnosti, i když se nakonec něco vyvrbí, tak se to prostě zvládnout musí a dělat si s tím starosti dobředu, je zbytečně stresující.

smilers
16. led 2010

aleachim, u jednoho ditet budiz, ale u vice deti to brat tak, ze to nejak dopadne moc nejde, aspon ne teda u nas, jasne pokud byse neco vyvbilo, tak by nam urcite rodina pomohla, ale an toto ja spolehat nechci, prece jenom jsem radsi, kdyz mam neco bokem a muzu s tim pak disponovat nez se spolehat na to, ze se to nejak vyvrbi 😉 ale toto je jen muj nazor

lucenek
16. led 2010

já taky čekala až budu víc vydělávat a budu mís aspon slušnou mateřinu na nákup výbavy, já sem koupila kde co.....bohužel ovlivněna reklamou a prostě tou krásou, že TO musím mít, neuvažovala
jsem jak o funkčnosti tak praktičnosti hlavně pro prcka, ale jak se to líbí mě....třeba rifla na fumu vel 56...absolutní pi.ovina...atd....no cca všecko vč. kočáru, hraček, sedačky , postýlky monitor dechu, hadry na 60t 😲 sem si vše psala a pak se nestačila divit, u druhého prcka vím že mít 20 bodynek ve vel 56 opravude není třeba spíše ty větší velikostina ty menší fakt jen pár hlavně k doktorce něco pěkného at v tom prcek neplandá a na ukazování.... Takže ted vím, že bych spoustu věcí nekoupila a tím i ušteřila, i když já radši jsem na ty značkový no.... 😀

murynka
16. led 2010

ahojky už tu vše padlo...

jak tu někdo napsal zvládnout se to musí a nejde jen o začátek o miminko se staráte do té doby než třeba vystuduje 😝 cca 26 let 😅 ...a do té doby se může přihodit cokoliv 😖 takže nejde takto uvažovat...

dneska mladý bez hypošky to nejde a děti až se doplatí hypoška by bylo tak v 50 😀 😀 takže to také není argument....

my tedy našetřeno něco měli základní výbavička nás vyšla asi na 40 tis.s čím že jsme v něčem náročná 😀 třeba máme nedonošenátko takže monitor dechu atd....a navíc moje první miminko takže mám i zbytečnosti 😝

ale nekojím za UM měsíčně 3 tis.pleny tak 800 zatím výdaje nejsou tak hrozné akle bude hůř 😅

vydím to u švagrové studuje medicínu a to je teprve palba 😖

takže na finance nebrat ohledy záleží v jakém prostředí miminko bude a zda bude milováno 😵 😵

ale je fajn mít peníze a koupit vše co je i není potřeba to nepopírám 😎

helcenka
16. led 2010

Holky, my jsme do toho šli s tím, že peněz moc nemáme a ani mít nebudeme. Sociální případ sice nejsme, rozumně jsme to probrali a zvládnout se to rozhodně dá. A to jsme museli, jak už jsem výše psala, všechno koupit. Bydleli jsme v 1+1, a víceméně docela dobře jsme finančně vycházeli. Stěhovali jsme se, když malýmu bylo 15 měsíců, takže už nás půl roku tíží hypotéka, máme ji na 21 let, rodičák... Takže jsme si víceméně dost finančně pohoršili. Přesto to zvládáme dobře, je spousta věcí, kde se dá ušetřit, aniž by jste ošidili dítě o různé aktivity (jasně, že nemůže mít všechny, které se nabízí, ale vybíráme...). Teď plánujeme druhého drobečka a už se toho nebojíme, horší už to nebude. 😉

aleachim
16. led 2010

smilers, ono s tím "nějak to dopadne" je to taky o tom, že já měla velmi dobrou práci a i na rodičovské mám možnost vzít nějakou zakázku a jsem úplně v pohodě. Navíc manžel má taky slušně placenou práci, takže jsem neměla žádnej důvod myslet si, že bychom to neutáhli. Na druhou stranu asi jste trojčata neplánovali, takže když jste do toho šli, neměla jsi připraveno na účte 3 x xxxtisíc a taky se s tím musíte nějak poprat.

smilers
16. led 2010

aleachim, trojcata mame z IVF, takze defakto sance byla, ale toto je na jinou diskuzi, jen jsme doma byla proste ucena, ze si mam delat rezervy, a popravde i kdybch byla jak ty platove na tom dobre, tak bych ty rezervy proste mela, pac uz se mi to kolikrat osvedcilo, a to i na nakup vybavy 😉 A jak pises, hlavni je i s tim malem se umet poprat a vyzit 🙂