Miminko a domácí rozpočet. Jak jste na tom?

elinka144
14. led 2010

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat, jak řešíte tento problém... Chtěli bychom se začít s přítelem snažit o miminko, ale nemáme žádné větší zásoby financí... Oba máme dobrou práci a vyděláváme celkem slušné penízky, přítel samo víc než já... 🙂 Pořád nás tíží myšlenka, zda-li ještě počkat a šetřit nebo to nějak zvládneme s tím, co máme... Vůbec jaksi nemám představu o tom, kolik takové pořízení miminka bude stát... 🙂 Budu ráda za každý váš názor jak jste to finančně zvládali či zvládáte 🙂

krásný večer všem Elinka

kacka.va
14. led 2010

elinka: pokud se nenacháš zlákat v obchodech, že nutně potřebuješ naprosto všechno, co se pro děti prodává, tak ta počáteční investice není tak hrozná. 🙂
Já mám postýlku ještě po mě, nekupovali jsme ani přebalovák, ani žádné sterilizátory, ani nic podobného, jediné, do čeho jsem investovala byl v podstatě kočárek a přebalovací podložka (kterou jsem nakonec využila akorát při koupání) a nějaké to oblečení, které jsem koupila v akcích. Když něco zjistíš, že nutně potřebuješ, tak se to dá dneska během dne pořídit, ale myslím, že většina věcí fakt potřeba není.

kocule
14. led 2010

Eli, asi tě moc nepotěším, ale bez úspor by to u nás nešlo. 😝 Tím, že máme dvě, tak tím finančně hůř, ale i jedno miminko stojí dost velké peníze. Musíš počítat alespoň základní výbavičku, ze které ti prďola rychle vyroste, postýlku, kočárek, plenky, případně UM, pokud nebudeš kojit. Jen UM u nás dělá skoro 4. tis měsíčně, což snad neprojíme s manžou ani my dva. Hodně nakupuju na bazárku, ale i tak. Nikdy nevíš, kdy budeš rezervu potřebovat, takže z vlastní zkušenosti radím radši našetřit, než potom šílet, když chybí peníze. 😖 A to mi chodila dost slušná mateřská, měla jsem dvě práce. 😉

beruska2x
14. led 2010

myslim ze zakladni vybyva v rozumne mire (kocarek, oblecky, postylka, kosmetika a blbinky kolem ) je tak 30tisic...a pak mesicne plinky a pripadne jidlo...

ono se to zda ale vetsinou se to zvladne v pohode, clovek kouka jak umel fofrovat a jak umi hospodarit kdyz chce a je to treba 😉

kocule
14. led 2010

Neber jen peníze na počáteční věci typu výbavička apod. Počítej i s plenkami a dalším "provozem". Zvládnout se dá všechno, ale my radši počkali, zabezpečili se v rámci možností a pak si pořídili rodinu. 😎

andelka
14. led 2010

Souhlasím s beruskou, taky máme rozpočet na cca 25 - 30. tisíc (máme levnější kočárek, ale zas tam jsou započítány i věci pro mě) Ono to tak nevypadá, ale nasčítá se to postupně. A to opravdu nemám všechno co se dá pořídit, některé věci máme půjčené a nejsou tam ani vyloženě blbosti pro parádu. Takže bych řekla, že věci pro miminko, které se kupují dopředu vyjdou tak na 30 - 60. tisíc, záleží na náročnosti maminky, kde chce nakupovat, jestli má možnost něco zdědit nebo půjčit, jestli se budou angažovat budoucí prarodiče a pod.

rimmel
14. led 2010

my sme ziadne uspory nemali a dokonca manzel i ja v dobe pocatia bez prace, cestovali sme...vsetko sa da kupit postupne z kazdej vyplaty a su aj veci ktore hned nepotrebujes ako postel, na zaciatok staci kosik atd atd atd.jasne ze sa to da a uplne bez problemov 😉

aurecon
14. led 2010

Tak pokud píšeš, že máte slušné platy, tak si myslím, že to v pohodě zvládnete jako miliony jiných rodičů.

My jsme koupili základní výbavu za 14 000, z toho nám dali na postýlku dva tisíce moji rodiče a pět tisíc na kočárek tchánovci. Takže všeho všudy jsme platili sedm tisíc. Oblečení jsem pár měla svých nových, ale hodně nám dali jako dárek příbuzní a kamarádi a pak jsem měla starší oblečení půjčené. Nepotřebuji mít ze svého dítěte nějakou modelku.

Blbosti jako sterilizátor, ohřívač lahví, přebalovák atd. jsme nekupovali. Koupili jsme si podložku za 400 a je to i mnohem bezpečnější, protože z ní mi dítě spadne max. 10 cm 😀

bara78
14. led 2010

Tak já jsem měla leccos od kamarádek a dohromady jsem utratila za výbavičku asi 15 tisíc. Kupovala jsem nový akorát přebalovací stolek, pár kousků oblečení a dvě skříňky na věci. Jinak jsem měla všechno z internetových aukcí nebo od známých. A leccos jsem i tak zjistila, že ani nepotřebuju...
Co se týče měsíčních nákladů, tak krom plen a základní kosmetiky a opět pár kousků oblečení, zatím žádné výrazné. Nutno říct, že kojím a Tomík nemá žádné zdravotní problémy, takže nic navíc (jídlo, léky) nekupuju. Zůstala jsem s miminkem sama, plánované nebylo a taky jsem to nějak zvládla, i když do budoucna se budu muset asi dost omezit. Mateřskou mám docela velkou, s rodičovským příspěvkem bude hůř, ale něco našetřené mám a taky dělám nějakou drobnou práci externě z domu. Takže je dobré mít nějaké rezervy, ale zas si myslím, že se to dá zvládnout i s málem. Jen nepanikařit. 🙂 Ale chápu, že každý to má jinak a chce mít třeba větší zajištění.

kocule
14. led 2010

Holky, já jsem prostě velkej posera, takže na to jdu moc vědecky. 😀 Souhlasím s Bárou, zvládnout se dá ledacos a záleží na náročnosti maminky. Pokud si teda nepořídíte dvě, jako my. 😀 😀 😀 Nám třeba největší položku udělaly monitory dechu, na kterých jsem trvala, páč malá měla 2 kila a měla jsem veliký strach.

zuzik_p
14. led 2010

ELinko, pokud si miminko prejete, tak se do toho pustte 🙂 Ono se take muze stat, ze nenasetrite nikdy 🙂 Ja mam narok pouze na rodicovsky prispevek, ptz jsem pracovala mimo EU, takze v tomhle jsi na tom mnohem lip nez ja. Jak uz tu nekdo psal, pokud se budouci maminka nenecha zblbnout co vsechno potrebuje, tak ta investice neni vysoka. Oblecky se dnes daji poridit za skvele ceny, vsude jsou prubezne akce. Ja mela postylku po me, kocarek a autosedackou koupil otec, takze jsem kupovala jen povleceni do postylky a prebalovaci podlozku na vanu. Plus oblecky, ale to vazne nebylo moc a dodnes neni - nastesti se umim kontrolovat a posoudim, jestli to mala unosi nebo ne jinak bych vzdy a vsude vykoupila obchody 🙂 I kdyby Vam nikdo nepomohl, tak za porodne koupis kocarek a na postylku urcite usetrite.

aleachim
14. led 2010

Já myslím, že hodně záleží na tom, jak náročná je maminka. Každopádně platí pravidlo, že dítě se úplně nehdí nikdy, takže jestli chcete mimčo, tak neplánujte a jděte do toho. Až příjde, budete se muset přizpůsobit dané situaci. Navíc jestli máte slušné platy, tak až otěhotníš, budete mít cca 8 měsíců na to si postupně vše nakoupit i do zásoby, popř. něco našetřit.

zuzik24
14. led 2010

Elinko, my jsme neměli žádné finanční zásoby, já vydělávala docela málo, přítel o něco málo víc 🙂 Pořizovali jsme postýlku, na kočárek přispěli babičky, přebalovací pult jsem neměla, koupila jsem jen přebalovací podložku. Sterilizátor jsme neměli, dokupovali jsme monitor dechu po jedné nepříjemné příhodě ☹ Oblečení jsme kupovali něco nové, něco jsme dostali. A zvládáme to dobře 🙂 Ono se na úkor miminka hooodně uskromníš, už si ani nepamatuju, kdy jsem si koupila něco na sebe. Ale není to o tom, že na to není, ale že prostě na věci pro sebe nekoukám a koukám na věci pro malou 😀
Jinak já do jiného stavu vlítla a nevěděla o tom tři měsíce 🙂 V tu dobu jsme si zrovna pořídili auto na leasing, takže takové blbé načasování, ale když se chce, všechno jde 🙂 Já právě taky řešila finance, říkala jsem si, že to prostě nemůžeme zvládnout, ale kdybych takhle uvažovala, tak si mimčo nepořídíme asi nikdy, protože pořád bude něco 😀 No a takhle se všechno vyřešilo, přišla jsem do jiného stavu náhodně a nikdy jsem toho ani na okamžik nezalitovala 😅 😵

momin
15. led 2010

elinka144 jak tady uz nekdo psal zalezi hlavne na tom jak je narocna maminka! I bez financnich zasob se to da v pohode zvladnout,ale neni to zadny luxus.... 😅
my sme taky nic nasetreno nemeli,nekdy je to tezke ale da se to zvladnout!
Urcite porizuj veci pro mimi v prubehu celeho tehotenstvi 😉 at se ti to pak nenahromadi vsechno na konec.. to by asi financne zvladnout neslo. 😉

elinka144
autor
15. led 2010

Ahoj holky, teda mockrát vám všem děkuji za reakce, teď jesem rozhodnutá že to zvládneme 🙂 Oba s přítelem máme stavební spoření které si ale chce me držet v záloze kdyby opravdu přišlo to že by třeba přítel přišel o práci nebo tak něco, byt máme vlastní nezatížený hypotékou (dárek od babičky) tak když to tak zhrnu tak když miminko příjde tak není vlastně žádný problém asi jsem si zbytečně vystresovala že bycho m to nezvládli 🙂 a vy jste mě krásně uklidnili...Moooc vám za to děkuji 🙂 Můj bratranec mají roční holčičku další miminko prý budou plánovat tak za 4 roky tak by nebyl problém že bych si mohla všechno půjčit od nich 🙂 tak teď jen aby šlo vše hladce... Strašně jsem se bála ale teď to ze mě celkem spadnulo 🙂

momin
15. led 2010

Pritel byl ted bez prace 3 mesice a to my jeste platime najem a taky se to dalo zvladnout.... 😉 myslim ze ste naprosto pripraveni. 😅 A drzim palce!!

elinka144
autor
15. led 2010

Včera jsem ještě byla rozhodnutá že počkáme do léta a do tý doby něco našetříme ale teď jsem rozhodnutá že příší týden nalepím poslední náplast a pak tomu necháme volný průbeh.... Uvidíme co se bude dít... Každopádně jsem ráda za všchny názory co jsem si tu přečetla, protože teď už vím že to zvládneme 🙂 teda doufám 😀

bara78
15. led 2010

Elinko, neboj, to jste na tom úžasně, máte byt, stavební spoření, dobrou práci, můžeš mít věci i know-how od bratrance, a jste na to s přítelem dva a miminko si přejete oba. Takže žádné obavy.
Já jsem měla práci taky celkem dobrou a něco málo našetřené, byt mám v nájmu a musela jsem si sem vzít kamarádku-spolubydlící (je to 2 + 1, takže máme každá jeden pokoj a celkem to jde), protože jsem na to sama, a do budoucna bych to neutáhla. Tatínek dítěte se s financemi ani s žádnou jinou podporou moc nepřetrhne a těhotenství o samotě jsem si tedy opravdu "užívala", zařizovala a nakupovala vše sama. Ale prostě to jít musí, teď už není cesty zpátky. Tomík je ale zlatíčko a nějak to prostě dopadne.
Nechci si jen stěžovat, spíš tě podpořit, že jsou lidi v daleko horší situaci 🙂 a zvládnout se to dá bez zásadních komplikací.

elinka144
autor
15. led 2010

Baru to mě mrzí že jsi s malým zůstalala sama ale jsi teda statečná a obdivuju tě za to... Teď když si tak štu ten tvůj příspěvek tak si říkám že jsme na tom v rámci možností dobře a jsem ráda že jsem se díky vám všem ujistila že to zvládneme... Už tak měsíc totiž přemýšlime z přítelem jestli to zvládnem nebo ne, báli jsme se že na to nebudeme stačit ale touha mít miminko je v nás stále větší a větší.... Naši by byli učo rádi kdybych otěhotněla a taky by nám pomohli i finančně to se nebojím 🙂 tak snad to nějak dobře dopadne.... Pořád jsem počítala a počítala a tyk jsem si říkala že to nemůže být zas tak drahé si miminko pořídit 🙂 když si prakticky vše krom kočárku můžu půjčit 😅

martimarti
15. led 2010

Bara78 ☹ ☹ někteří chlapi fakt stojí za...ty víš co 😉

Elinka144...podle toho, co píšeš se nemusíš strachovat, největší jsou počáteční investice /kočárek, postýlka a matrací/
vanička se dá sehnat levně a spoustu věcí můžeš pořídit po někom 😉 Největší položkou v prvním roce dítěte jsou pleny, pokud by jsi chtěla používat jednorázovky a pak pokud bys třeba nemohla kojit, což se někdy stává, tak umělá výživa, tam ty náklady bohužel lezou hodně nahoru ☹ ☹
Bydlíte ve svém, bez půjčky a hypotéky..pak to máte bezvadný. U nás je to stejné, bydlíme ve svém, jen spoření a tak a je to pohoda 😉

elinka144
autor
15. led 2010

No právě máme vlastní byt sice malinký je to 1+1 ale s jedním mimenkem se to dá zvládnout myslím tak do dvou let miminka a pak by jsme asi řešili něco většího 🙂 mě odchází měsíčně s platu 4000 na spoření a přítelovi 5000, i tak nám zbývá dost na to aby jsme si mohli koupot co se nám líbí...Tak si prostě říkám že až příjde mimi tak už se budem soustředit jen na to co koupit maličkému a ne na to ce koupit nám 🙂 Byt máme zařízený komplet to se nám podařilo teď do Vánoc z našich úspor tak si říkám že teď už nemusíme kupovat nic do domácnosti tak by jsme to snad mohli nějak zvládnout 🙂

sayast
15. led 2010

myslim si ze to jde zvladnout v pohode 🙂

to prvotni vybaveni co se potrebuje, kdyz nemusi byt vse na co je reklama, tak bez problemu. a ted co je vetsi, nestoji to tolik. manzel byl 4 mesice bez prace,pujcek mame dost 😒 a zvladli jsme v pohode 🙂. plenky se koupi v akci,ja teda obleceni kupuju bud na mmb nebo v sekaci a musim rict ze to vubec neni takovej zasah do penezenek.

byt mame taky 1+1 a uplne v pohode 🙂

jituskak
15. led 2010

tak kdyý jsem začali na miminku pracovat, tak já byla bez práce. manžel je učitel, takže taky to není žádný terno. no, myslím, že jsme to zvládli naprosto v pohodě. a to jsem oblečky nekupovala po bazárkách. prostě každý měsíc něco. ono, na jednu starnu je dobrý počkat a našetřit,a le mám kolem se´be dost párů, kteší čekali, šetřili a teď to miminko mít nemůžou...

andelka
15. led 2010

elinka: Máte malinký byt - ale to je tak jediný "problém" který máte, v podstatě maličkost.
Já jsem přišla do jiného stavu hned po škole, neměli jsme vlastní byt, naspořeno taky moc ne. Zároveň se zjištěním těhu jsme začali shánět byt a vyřizovat úvěry. Zítra dostaneme klíče 🙂 Nějaká velká rekonstrukce se už nestihne, nového nábytku bude málo, než dostanu rodičák, tak vyjdeme jen tak tak...ale nelituju toho, moc se těšíme. Vydání za moje těhu a výbavu se nám z poloviny vrátí na porodném, některé věci budeme mít půjčené nebo zděděné, kočárek máme za 4 tisíce ne za 15tis., nemusím mít to nejdražší, přemýšlím o tom, jestli to chci, protože je to potřebné nebo jen pěkné a jestli to chci pro sebe nebo pro mimčo.
A jak píše jituska, taky znám někoho, kdo pořád čekal na ideální dobu a nakonec ji prošvihl. Tak děkuju bohu, že k nám miminko chtělo teď. Jsme dva, rodinu jsme chtěli, tak to zvládneme 🙂

elinka144
autor
15. led 2010

Holky ani nevíte jsk jsem ráda že jsem se rozhodla založit toto téma, nebo jak jsem psala přemýšlíme nad tímto problémem už dlouho a pořád jsme neměli možnost nějakého srovnání.... A teď mám aspoň ve vás oporu že i s málem se to dá zvládou... A říkám si že když jste to zvládnuli vy tak to přeci musím zvládnout taky je mi 23 přítel má 28 spoustu lidí nám říká že máme ještě na mimčo čas a že jsem moc mladá a ať ještě šetříme ale s přítelem se na to už cítíme tak do toho půjdem a uvidíme, pak děj se vůle boži 🙂

terjar
15. led 2010

eli: já teď taky o tomto dost přemýšlím. splácíme hypo, auto, do toho ty náklady za provoz bytu, auto, jídlo, pojištění. ale ono to nějak půjde. miminko jsme si moc přáli. byt hledali ukrutně dlouho. je nám 26 a myslím, že je ten správný čas. Manžův plat sice padne na hypo a leasing, ale ten za rok skončí a zas to bude veselejší. a navíc si budu chodit přivydělávat, takže to prostě musí jít. a na miminko jsme 2/3 věcí zdědili po malým bratránkovi. když si na diskuzích čtu, jak holky utrácejí na postýlky, kočárky atd. a ty šílený sumy. na jednu stranu mě to mrzí, že pro mimíska máme málo nových věcí, ale na tu druhou jsem za to neskutečně vděčná a jemu to bude určo fuk, že v jeho postýlce někdo spinkal nebo ležel v lehátku.

andelka
15. led 2010

elinka: Nechte tomu volný průběh a uvidíte, šetřit můžete v průběhu. My jsme si řekli, že děti nejsou v dnešní době samozřejmost, tak proč jim nedat šanci, když jsme vždycky věděli že rodinu chceme a pokud možno v mladším věku (mi je 26, manželovi 31). Já nemám praxi,on dělá teprve 2,5 roku, nemáme kompletně zařízený velký byt, nemáme našetřeno, ještě jsme si sami sebe ani moc neužili...no spousta lidí se na to koukala divně...ale my bychom tohle všechno oželeli, ale děti ne. Celý život je na co šetřit, co budovat, ať je to zase lepší vybavení bytu, nebo sen o domě, nebo o cestování,nebo člověka brzdí kariéra, ale děti člověk může mít jen omezenou dobu.
Tak držím palce a přeju hodně štěstí v budoucím snažení 🙂

elinka144
autor
15. led 2010

přesně tak si to taky myslím Teri, myslím si že pro miminko je důležité kolik bude mít nových věcí ale kolik lásky mu budeme chtít dát 🙂 a to je myslím to nejduležitější... Říkám si kolik je teď na světě neštěstí a taky to ti lidé musí zvládat a bez pomoci druhých by se neobešli.... Ve srovnáním s tím co tady řešíme je to vlastně prkotina jestli mimi bude mít dupčky které už na sobě měl někdo jiný nebo bude ležet ne dvacet let staré postýlce... Když je pěkná tak přece se nevyhodí že 🙂 Asi je to vše opřístupu a odhodlání, když se člověk rozhodne mít malýho broučka je to už na celý život, to člově změní a přehodnotí mu to celý život, už si nekoupí začkový botky za 4000 ale na prvním místě přemýšlí co by za ty peníze mohl pořídit prckovi 🙂

iwulik
15. led 2010

Eli-jestli máte pěkné platy jak píšeš,dá se všechno postupně nakupovat z výplat,pořád jsou nějaké akce na oblečení nebo plínky,já to tak vždycky kupovala,nějak mě to neomezilo finančně,páč v těhu jsem zase nekupovala oblečení pro sebe,je fakt,že postýlku jsem dostala a kočárek koupila babička,ale i tak bych se v zákl.výbavě vlezla asi do 20 000.A nebylo nic hezčího než v těhu nakupovat ty miminkovské oblečky 🙂 ,hlavně Tesco mívá super akce na plínky i oblečení.
Hodně jsem taky koupila v sekáči,pak jsem to zase prodala,mimčo to nezničí,tak jsem na tom ani neprodělala.
A nějaké prachy jsem dostala od rodiny,když se narodila malá,tak za to byl koupen monitor a hrazdička,obojí bylo u nás 100%využito.

andelka
15. led 2010

eli: Přesně tak. Ony ty drahé krásné roztomilé věcičky nejsou ani tak pro miminko, ale pro maminku 😅 Miminku je jedno, jestli má postýlku za 600 nebo 3000, jestli má oblečení značkové nebo ze sekáče, nepotřebuje mít plno drahých hraček (u neteří vidím, že mnohdy méně znamená více), ani super kosmetiku nepotřebuje...potřebuje rodiče, kteří ho milují a starají se o něj.
My právě mámě postýlku, kterou dělal ještě manželův děda, textil do ní mi ušije mamka, oblečení mám převážně zděděné nebo ze sekáče, plánuju víceméně látkovat, speciální nábytek pro malého kupovat nebudeme (to až později do dětského pokoje). A jak má člověk miminko, tak myslí více na něj než na sebe. Zjistí, že boty za 4000 nepotřebuje, večeře v restauracích taky odpadnou... 😉

elinka144
autor
15. led 2010

Přesně tak jak píšeš Andelko... Já už se celkem na to snažení těším taky si říkám že to může chvíli trvat než se nám podaří otěhotnět a za tu dobu by jsme ještě snad i mohli něco našetřit... Po tom co tady čtu a píšu už nemám takový strach že to nezvládneme 🙂