Miminko a domácí rozpočet. Jak jste na tom?

elinka144
14. led 2010

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat, jak řešíte tento problém... Chtěli bychom se začít s přítelem snažit o miminko, ale nemáme žádné větší zásoby financí... Oba máme dobrou práci a vyděláváme celkem slušné penízky, přítel samo víc než já... 🙂 Pořád nás tíží myšlenka, zda-li ještě počkat a šetřit nebo to nějak zvládneme s tím, co máme... Vůbec jaksi nemám představu o tom, kolik takové pořízení miminka bude stát... 🙂 Budu ráda za každý váš názor jak jste to finančně zvládali či zvládáte 🙂

krásný večer všem Elinka

aleachim
16. led 2010

smilers, přeji ti, abyste ty rezervy nepotřebovali a zvládali to bez problémů. Je mi jasné, že s třemi dětmi je to o něčem jiném než s jedním.

smilers
16. led 2010

aleachim 🙂 diky, zatim to zvladame bez vetsich problemu 😉 myslim, ze jsou horsi vecicky na svete a uskromnit se jeste nikoho nezabilo 😎

aleachim
16. led 2010

já zastávám heslo, že člověk potřebuje tolik peněz kolik jich má 😉 . Jeden učitel z gymplu má 4děti a vychoval je v 2+1 a dle mého názoru jsou to skvělé děti, takže o penězích to rozhodně není, ale myslím, že tobě to rozhodně říkat nemusím. Držím pěsti, ať se ti daří.

smilers
16. led 2010

to opravdu nemusis 😉 a diky 😵

sisi.v
16. led 2010

určitě se dá, ale vyžaduje to dobrodružnou povahu 😉 nebo kladný vztah k riziku...a já nemám ani jedno. takže úplně bez jakékoli rezervy a např. bez práce, bych do toho nešla. ale vy máte kde bydlet, i práci, takže to není stejná situace 🙂.

elinka144
autor
17. led 2010

Ahojky holky zdravím a přeji krásný zbytek nedělě, tak koukám že jsem založila celkem plodnou diskuzi 🙂 je to super přečíst si všechny názory a je taky super že se až tak moc neliší, já vím že je asi lepší mít nějaké rezervy, proto jsme se s přítelem dohodli o víkendu že vysadím antikoncepci a děj se vůle boží nakonec jsme to dokonce i spočítali že by jsme byli schopni udělat si menší rezervy už kdybych zjistila že jesem těhotná i stím že budeme muset kupovat nějaké věcičky na pracka a těch moc nebude, myslím že jen kočárek a přebvalovací pultík vše ostatní si půjčíme možná jen pár nějakých drobností a to už nejsou tak velké položky 🙂

andelka
17. led 2010

elinka: Tak to gratuluju k rozhodnutí 🙂 A máš pravdu, když víte, že si můžete dost věcí půjčit, tak to není taková hrůza. I když já jsem si to taky myslela, a nakonec se toho nasbírá docela dost, ale jde to. A stejně první 3-4 měsíce málokdo něco kupuje, je to rizikové období, tak za tu dobu se dá něco našetřit na dobu, kdy už je potřeba začít nakupovat výbavičku 🙂
Tak přeju hodně štěstí 😵

aleachim
17. led 2010

elinka, gratuluji k rozhodnutí a držím pěsti, ať máte štěstí a podaří se vám mimčo i úspory.

kkoudelka
30. srp 2010

Prošla jsem si tu letmo tuto diskusi a trochu ji obnovím. Mohu se vás zeptat na běžné náklady malého dítěte? Nemyslím pořizovací, ale pak ty co přijdou potom. Začínáme o miminku taky uvažovat, ale trochu mě děsí ta představa jednoho platu a rodičovské. Jsme bez hypotéky, nějaké "malé" úspory máme taky, ale mám strach, jak to utahneme. Přítel mi tvrdí, že když to zvládají jiní a to určitě s ještě nižšími příjmy, tak to zvládneme taky... ale já z toho mám trochu obavy.

andelka
31. srp 2010

@kkoudelka No, tak malé mimi zas tolik nestojí. Já si to od začátku srpna píšu, a za srpen jsem utratila 3000kč. Kupovala jsem hlavně oblečení (neměla jsem moc dopředu) pro malého, kapky na bříško, vlhčené ubrousky (ale ty vydrží dlouho), nějaké maličkosti a skleničky s příkrmy (nemuselo být, ale byly v Tescu v akci) a ještě jsem si koupila nějaké knihy o výchově. Pak tam ještě počítám věci pro mě - např. tampony do podprsenky nebo kojící čaje. Takže ty 3 tis. jsou na měsíc strop, příští měsíc už oblečení a knihy kupovat nebudu, skleničky taky ne. Možná se objeví zas něco jiného 😅
Náklady porostou s věkem. Ale zvládnout se to dá - nebudou se kupovat zbytné věci holt.
Taky máme jeden docela průměrný plat a rodičák, a hypotéku k tomu 😉 Člověk zase ušetří jinde - dřív jsme víc jedli venku, chodili jsme do kavárny, platila jsem věci do školy...

kkoudelka
1. zář 2010

andelka - děkuju za odpověď. 🙂

holesov
9. zář 2010

Zdravím vás,chtěla bych se přidat a napsat jak sme natom byli např.mi,,, 🙂
Měla jsem skoro 18 let když jsem otěhotněla a byla jsem na škole takže příjem žádný,manžel ten končil na vojně takže také velice příjem žádny,hnedka si práci samozdřejmě našel tak sme doma měli jen jednu výplatu když se dcerka narodila,kočárek sme kupovali nový,oblečení také,něco málo sme podědily po mé sestřence,jinak sme dokoupily jen to potřebné,přebalovák,lehátko atd.sme ani neměli a ani nám to nějak nechybělo,,, z dcrky je 7 letá holka která tedka nastoupila do školi a je to krásná slečna,,, hlavně zdravá,,, u ní jsem brala jen 2500kč měsíčně + teda sme ještě měli manželuv příjem a dalo se to,,, tedka máme už dvě děti ještě přibyla nikolka tá má už 23 měs.u ní sme kupovali také nový kočárek,lehátko,autosedačku,oblečení sme měli po první dcerce něco málo sme samozdřejmě koupily a nějaké ty drobnosti,plenky,lahvičky,odvlhčené ub.atd... nyní jsem brala RP 7600kč který mi tedka tedy už zkrátily + máme manželuv příjem a de to zvládnout,všechno de když se chce,,, také sme neměli pro začátek nic našetřeno,je pravdou že sme miminko neplánovali tak brzo prostě se stalo tak sme se s tím smířily že ,,, a sme moc rádi že je máme jsou to zlatíčka,,,přidávám i fotky,,, 🙂

neu.sona
9. zář 2010

Holesov: RP Ti zkrátili protože si před tím byla nezaměstnaná a tak musíš být doma 4 roky? Nebo proč?
Jinak máš nádherné holčičky 🙂). Povedli se.

holesov
10. zář 2010

@neu.sona - moc děkuji,,,jsou to naše zlatíčka,,, Ano zkrátily mi to jelikož jsem neměla nárok si vybrat na jak dlouho chci jít tak tomám automaticky na 4 roky a to se ve věku dítěte 21 měs.zkracuje,,,tak tedka právě budu mít jen 3800kč,,, 😉 ještě kdyby se nám povedl ten kluk no,,, ale tedka ještě neplánujem,ikdyž nevím nevím no mám strach,,, - brala jsem antikoncepci a tá mi nedělala dobře,neměla jsem po ní vubec chut na sex,manžel už byl z toho neštěstný,tak jsem tedka HA vysadila a musim říct že jsem včera měla chut nevýdanou 🙂 po dlouhé době krásný večer,,, akorád sme se nijak nechránily no,kondomy manžel nemá rád ale ani sme doma žádný neměli,,,musíme nějaké pořídit asi když tedka neberu HA tak doufám že se po ténoci nic nestane no,,, už dva dny mě strašně bolí v podbříšku a záda a jsem taková slabá,nevím zda mám ovu nebo jestli je to skrz vysazení těch prášku nevím no,,, 🙂 ale i kdyby se přihodilo co už že???

misicka85
23. zář 2010

tak já se taky podělím:

u nás příjmy ani když jsem pracovala nic moc, já cca 9tis,manža kolem těch 15tis čistého měsíčně
výdaje máme hlavně na bydlení (nájem+inkaso) a jídlo
jelikož jsem byla vychovávaná ve stylu "když na něco nemáš tak si to nekupuj", takže nemáme ani žádné hypotéky,splátky,úvěry, tím pádem peníze které nám z výplaty zbyly se prostě ušetřily, takže i kdyby byl teď nějaký náhlý nutný výdaj (odejde pračka,lednička,manža příjde o práci),tak v pohodě výjdeme z rezervy.
teď jsem na mateřské,takže příjmy mírně poklesly ale opravdu jen o fous takže žádná velká změna...

nejvíc peněz jsem utratila za tu prvotní výbavičku, cca 30tis, ale kupované bylo vše od kamarádek,známých,MMB,bazárků a tak,nenapadá mě nic co by dcerka měla úplně nové. je fakt že zásoba oblečení nám vydržela skoro do roku 😝 tím že druhé dítko bylo celkem rychle po prvním,tak jsme nemusela kupovat skoro nic. akorát jsem prodala růžové hadříky a nakoupila místo nich modré 😀
obě děti jsou kojené,takže tam výdaje 0, kosmetiku,plínky,ubrousky atd nakupuju hodně po akcích. Třeba plínky pro kluka jsem nakoupila do zásoby už v těhu,vždycky jak byli v akci tak jsme vzala 1-2 balíky,teď byli malému 4m a já mám furt ještě ty plínky ze zásob 🙂 samozřejmě s věkem některé náklady rostou ale jiné se sníží (příkrmy nahradíš normálním jídlem, až se dítko naučí na nočník tak ti odpadnou peníze za plínky a ubrousky, navíc oblečení taky už vydrží o něco déle,ne jak u miminka kdy vel. 56 vydržela cca měsíc)největší nárůst čekám až začne chodit do školy a v pubertě 😝
Když to zprůměruju tak mě dítko na měsíc výjde cca na 2tis měsíčně. Samozřejm někdy je to míň, jindy zas víc, třeba jsme v jednom měsíci kupovali jídelní židličku,větší autosedačku a golfky,takže cca 5tis v čudu jen to hvízdlo.Takže určitě alespoň pár korunek člověk do zásoby by mít měl,neříkám statisíce,ale žít od výplaty k výplatě a každou kačku obracet 3x taky není ideální...
Teď už si občas udělám radost a dětem koupím i něco nového na oblečení, ujíždím na oblečcích z Nextu a Topolina,ale je to fakt pár kousků a řekla bych že z toho mám vždycky největší radost já,dětem je to úplně jedno co nosí, zatím teda! Dostala mě moje dobrá kamarádka,která ke mě přišla celá zoufalá s tím,že její dcerka nechce chodit do školky protože se jí děti smějou že nosí věci z tržnice a ne značkové.Kamarádka je s dcerkou sama,chlap na malou neplatí,ona maká v práci a po nocích ještě dělá soukromé účetnictví aby nežili vyloženě z ruky do huby a teď ještě tohle no,staršímu dítěti už se dá nějak vysvětlit jak to chodí,ale 3letý capart to chápe docela těžko ☹ Takže jsem zvědavá co jednou čeká nás, rozhodně mít litr na botky z Adidasu aby dítko bylo "in" mít taky nebudu...

hakanka
28. zář 2010

Ahoj, jen k té školce, nevím kam chodí kamarádky holčička, ale u nás učitelky upozorňovaly rodiče, že si ve školce věci zamažou i třeba od barev, že jim nemáme dávat nic drahého. A teda nevšimla jsem si, že by mezi sebou dělali rozdíly podle oblečení. Ale jsou to tříleťáci, třeba to přijde. Kamarádkce nezávidím.