Můžeme si dovolit miminko? Nemáme dost peněz

petua
9. kvě 2008

Ahoj slečny a paní 😝 , prostě holky...

Nemam tolik "projetýho" koníka, je pro mě teď aktuálnější beremko 😉, ale jedna věc, dotaz se hodí spíš sem...
Zanedlouho chystáme s přítelem svatbu, mně je 24, jemu 28. Oba už tak mluvíme o miminku, ale problém je v tom, že si ho snad ani nemůžeme dovolit... ani jeden z nás nedostal byt, dům "od rodičů" jako spousta našich známých a kamarádů, nemáme našetřeno žádný peníze, protože přítel teprve před rokem a půl dostudoval. Máme spolu pronajatej maličkej byt (1+kk), kde platíme dost velkej nájem (Praha...), kterej si za momentální situace můžeme dovolit. Kdybych ale v tomhle okamžiku otěhotněla, tak už na ten nájem nejspíš mít nebudem, při výšce mateřský... Navíc hned jak otěhotnim, tak půjdu na neschopenku, protože mam takovou práci, kde těhotná pracovat nemůžu.
Plánujeme si vzít na hypotéku nějakej větší byt, chceme ho začít hledat po svatbě... Když by to bylo mimo Prahu (což bude, na pražskou hypotéku opravdu mít nebudeme), tak máme spočítáno, že bysme platili zhruba tak to, co platíme teď za nájem - možná ještě tak o cca. 2-3 tisíce víc.
Z toho všeho mně ale logicky vyyplývá, že by to znamenalo rozhodnout se, jestli hypotéku nebo dítě!!?
Řešila jste některá podobnou situaci? Mluvíme o tom od rána do večera a mě už nenapadá nic...

aponchie
13. kvě 2008

chapu..nas jeste asi neco ceka z minulosti dost se toho bojim,ale MM je v klidu 😠

kristi
13. kvě 2008

ne 😒

sisstin
13. kvě 2008

jen tak mimo..u nás se staví tři luxusní baráky..3+1 stojí víc jak 5 melounů..a už jsou všechny byty prodaný 😝

kristi
13. kvě 2008

jj, kamos si taky koupil byt vedle Visnovky

sisstin
13. kvě 2008

kristi: tohle je u nás v Polabkách před mostem na tom palouku 😉

kristi
13. kvě 2008

jj, vim....

sisstin
13. kvě 2008

jinak jsem si konečně přečetla ten úvodní příspěvek..a z mýho pohledu si petua dítě pořídit nemůže.. 😕

lenkabu
13. kvě 2008

Z mýho taky ne...ale za pár let třeba jo 😉

kristi
13. kvě 2008

no, momentalne asi tezko, pac jsou v 1+kk

sisstin
13. kvě 2008

jako..kdyby nebylo zbytí, tak to asi zvládnou..ale teda za jakých podmínek..a vo vo vo vo tom to je 😅

kristi
13. kvě 2008

no prave, vo tom to je....ale jak je vidno, je to pul na pul, nekdo rika, ze ok a nekdo by pockal

petua
autor
14. kvě 2008

Ahoj holky,
tak už jsem tu a už jsem se všema těma příspěvkama i prokousala 😝 , díky za ně...
Padlo tu hodně názorů, se kterýma souhlasim, ale i těch, se kterýma vůbec 😕 , tak teď babo raď..
Každopádně víc se přiklánim k závěru Sisstin, Kristi...

Je pravda, že si teď nežijeme vůbec nijak špatně - když se mi něco líbí, můžu si to koupit, chodíme do kina, na večeře, jezdíme na výlety, prostě cokoliv chceme, i tu svatbu (za 4 měsíce) si platíme sami, takže jsme schopný i něco málo ušetřit - ale tohle všechno je za předpokladu, že máme oba platy. V momentě, kdy bych otěhotněla, ten můj plat padá, a pak by to bylo mnohem horší..
Spousta holek tu psalo, jak je malý dítě "levný", ale to v našem případě taky neplatí - protože jsme taky z těch, co od nikoho nic nedostanou - ani kočárek po sestřenici, ani oblečení po nevlastním bráškovi apod. 😅
Navíc jsou věci, který možná někdo považuje za "nadstandardní", ale bez kterých já vim, že se neobejdu - jako třeba hlídací podložka do postýlky apod. - zrovna včera jsem byla u kamarádky, která si jí teď pořizovala za 6000,- (včetně chůvičky)...

Takže můj závěr z toho je asi takovej, že se teď vezmeme, vyřešíme to bydlení, budoucího muže 😉 zaženu do nový práce (stůj co stůj) a pak snad brzo to miminko bude možný...
Moc bych ho chtěla, ale jak jste tu taky psaly - nechci ho nikde "šidit", chci mu dopřát, a na to si budu muset ještě trochu počkat, no.. Každopádně se "utěšuju" tim, že mam to štěstí a mam to miminko s kym plánovat... A za těchhle okolností to skutečně ještě vydržim 😝 🙂

smardik
14. kvě 2008

petua: jen k tomu jak holky říkají dítě je "'levný to je, pokud máš od koho co zdědit což náš případ není, vše budem muset kupovat a třeba hlídací podložku do postýlky za nadstandard nepovažuju - co by člověk neuděl pccro zdraví maličkého a svůj klid, ale víš o tom že je půjčujou i v porodnicích (cca 500 kč na půl roku,přesně bych se musela zaptat). Naše malé je plánované ale taky jsme řešili můžem si do dovolit, budu mu jednou moc "něco dopřát", dát dobré vzdělání a nakonec jsme se rozhodli že ano ale víme že se budeme oba muset uskromnit naštěstí máme vlastní bydlení což je plus, jinak bychom do toho nešli. Myslím že je dobře že o tom uvažuješ a hlavní je že ho máš s kým plánovat a na co se těšit, to těšení je někdy nejhezčí ne 🙂

petua
autor
14. kvě 2008

Smardik:
K těm podložkám - vim, ta kámoška jí měla taky půjčenou, dokud jí nesehnaly. Ono i ke koupi jí seženeš levnějc, i za 2000,- - nemam toho prcka, ale jsem sestřička (né dětská), tak se o to docela zajímam, a ty levný nejsou tolik spolehlivý, ty z porodnice na půjčení domů taky příliš ne... A na týhle věci šetřit nebudu rozhodně, to vim 😉. Mam totiž zase jinou kamarádku (taky sestřička), který ta podložka zachránila miminko, dokonce ho musela rozdejchávat, takže za tohle dam klidně maximum..

kristi
14. kvě 2008

ja nevim, myslim,ze pokud je mimi v poradku a zdrave, tak zadna podlozka neni ani potreba

smardik
14. kvě 2008

kristi já myslím že pro můj klid třeba je 🙂 a bohužel se to týká zdravých dětí, večer dáš mimi spinkat a ráno už ho neprobudíš a v dnešní době vím že je to běžné i v porodnicích, prostě pro klid rodičů a bezpečí mi to přijde lepší. Nemám problém koupit sobě věci u tamanů nebo v sekáči, maličkému taky ale jsou věci na kterých šetřit nehodlám - a to je autosedačka (tu chci jedině novou která vyšla kvalitně v testech) a právě ta podložka

petua
autor
14. kvě 2008

A kdy to víš 100%? Nikdy.. A lepší, když jí budeš mít nakonec "zbytečně", než aby sis do smrti vyčítala, že jsi za ní těch pár papírů nedala... Muj názor, ale chápu, že se s nim každej neztotožní, já jsem tou svou prací fakt postižená 😔

smardik
14. kvě 2008

petua: já se ještě o ty podložky co půjčují v porodnicích tak detailně nezájimala, vím jen žeta možnost existuje ale až ji budem kupovat (malý se narodí v říjnu tak máme čas) tak určitě budu zjištovat která je ta nej a dám na kvalitu a doporučení, tohle fakt není věc kde hodlám šetřit a tatínek maličkého ji chce taky, říkal to ještě dřív než já že ji koupíme. Můžu se zeptat jakou bys doporučila?

janeyzelvicka
14. kvě 2008

Ono je relativní pojem, co je "levné" a "nadstandartní". To, co jeden označí jako nadstandartní a nepotřebné, bez toho se jiný neobejde... Záleží na každém, jaký má životní styl a tak... My žijeme z manžova platu (a není to extra velký peníz), já jsem studentka, máme v pronájmu vlastní byt, no a teď přijde mimi (trochu neplánovaně)... Oblečení jsem nakoupila z těch levnějších, zase kočárek máme "nadstandartní", protože jsme měli určité požadavky... Zatím vycházíme v pohodě, a k tomu rodičák bude vítaným příspěvkem. Kdybych se měla kdysi racionálně zamyslet nad tím, jestli si mimi můžem dovolit, taky bych asi došla k názoru, že spíš ne... Ale takhle jsem nad tím nestihla uvažovat a zbylo prostě situaci řešit... Na malou se moc těšíme a mě uklidňuje fakt, že za nějaké roky snad dostuduju a přibude druhý plat 🙂

smardik
14. kvě 2008

no fakt je že kdybych měla uvažovat jestli si to můžu dovolit tak myslím že vždy bude nějaké ale, já to brala tak že dítě chceme a můžeme si ho dovolit a když přijdou problémy budeme je nějak řešit, hlavní je at je maličký zdravý.

janeyzelvicka: taky ještě studuju, letos končím VOŠ a mám ještě přihlášku na VŠ-dálkové studium. Říkala jsem si že když to vyjde maličké půjde do školy tentýž rok kdy já dokončím školu a budu mít VŠ, tak že to nebude taková hrůza

markytkaaa
14. kvě 2008

My tu podložku koupili asi za 2,5 tisíce ... pro sichr 🙂 A jako nadstandart to neberu ... nadstandart je pro mě třeba drahej kočárek jen kvůli tomu, že je to super značka ... máme bazarovej, po jednom dítěti za 3tis 🙂

markytkaaa
14. kvě 2008

Jinak já se taky stále pokouším studovat ... ale VŠ a práce mi nikdy nepřišlo neskloubitelný ... takže jsem jeden čas chodila ze školy do práce a naopak 😉 Teď si už v klidu užívám jen školy a břicha 😀

petua
autor
14. kvě 2008

Smardik:
Tak zas takovej odborník nejsem 😎 ,
určitě Ti v prodejně poradí líp, ale třeba ta kamarádka má Angel care a byla to jedna z nejlepších..

smardik
14. kvě 2008

myslím že VŠ a práce není nezklubitelný, ale nedokážu si dost dobře predstavit VŠ, práci a malého kojence pokud ho teda nechci dávat pořád někde hlídat. Ale fakt je to hodně relativní, někdo má plat 15000 a vyjde s tím v pohodě a někdo může mít 50 000 a nestačí mu to, co člověk potřebuje, co je a není nadstandard je opravdu hodně relativní

markytkaaa
14. kvě 2008

smardik: Tak s kojencem už budeš asi těžko pracovat ... pokud to nebude např. účtařina z domu 😉 ale studovat se u toho dá 😉

kacerka
14. kvě 2008

petu, pokud máš požadavky, jaké máš, tak se vyplatí počkat. Já si také počkala (i když to nebylo kvůli financím, spíš jsme si za ty finance chtěli ještě užít cestování do exotiky apod.) a teď jsem spokojená, že svému dítku můžu dopřát to, co jsem si vždy představovala 😉 Ale samozřejmě chápu maminky, kterým stačí jetý kočárek za pár šupů. Prostě každý máme ten nastavený standard jinde 😉

smardik
14. kvě 2008

markytkaaa: ne účtuřinu fakt nemám a studovat budu, teda pokud mě přijmou 🙂, dítě jsme chtěli dva tak se budem starat oba. Vadí mi chlapi co kolem dítěte neudělají ani ň, jen ho fakt udělají

zanett
14. kvě 2008

teda, priznam se, ze dite neresim, ale velmi me zaujala diskuze a (ne)celou jsem ji taky preceta a musim prispet: Ja jsem mela mizerne detstvi (po materialni strance) a u mne konkretne se to v dospelosti projevuje tak, ze se honim za prachama 😅 neni to sice moc moralni to priznat, ale otevrene a mozna sobecky priznavam, ze nehodlam zbytek zivota stravit tak, jak jsem ho travila jako dite, nebo tak, jak ho travi mi rodice a jejich rodice atd 😝 Nejsem sice ze zadne nuzne rodiny, ale u nas doma se porad na neco setrilo (dodnes nevim na co, pac nasi a vlastne nikdo z rodiny vlastne nic nema...), kdyz uz se musela nutne koupit napr. pracka, tak se o tom sest mesicu dopredu mluvilo a po jejim zakoupeni se o tom mluvilo dalsich 5 mesicu, doma jsme meli stary nabytek (podedeny po nejakych prababkach) - az jsem se casto stydela pozvat kamosky domu na navstevu, v 16 letech jsem mela jedny (!) kalhoty (na narozeniny jsem si vydupala nove), kdyz jsem si poridila neco noveho na sebe, cela skola to vedela (pac jsem porad tocila dokola jedny kalhoty a dve tricka 😔 ), na dovolenou jsme jeli max 3 za zivot (do kempu a jeste jsem cely leto musela poslouchat, jak je to vsechno drahy), dokonce si pamatuju,ze jsem jako decko nosila po nekom podedene boty! (coz by bylo dnes nemyslitelne - dat diteti, kteremu se formuje noha, rozslapanou obuv po sestrenicich... 😝 )...No proste co ja si pamatuju z detstvi bylo to, ze se nasi honili za tou trochou penez, co meli (a na me a na sestru nikdy nemeli cas) a ze jsem porad slysela ;'To ti jeste vydrzi', 'To ti staci' atd...zavidela jsem chudym kamoskam, ktery meli rodice, co s nima travili cas (kdyz uz nemeli penize) a bohatym kamoskam aspon ty penize (kdyz uz nemeli jejich rodice cas)....ja totiz nemela a ni jedno 😒

Po mature jsem si rekla, ze nehodlam zit dal tak, jak doposud a je fakt, ze ted, kdyz na to mam, tak utracim a fest!!! Sice chapu, ze je nutny myslet na zadni kolecka (a taky na ne myslim), ale odmitam chorobne setrit tak, jak to dela cela moje rodina (i kdyz porad nic nasetreno nemaji). Proste kdyz neco chci a mam na to, tak si to poridim, i kdyz bych si mohla rict, ze mi treba neco starsiho jeste 'staci' (tak jak mi to rikavala matka)....Pred dvema tydny jsem s pritelem byla na superdrahe dovolene (mimochodem prvni dovolena od mych 15 let - pred deseti lety) a i kdyz by nam 'stacila' nejaka levnejsi dovolena napr. ve Spanelsku/Italii/Recku atd, tak nevim, proc bych si musela utrhavat od pusy, kdyz nemusim (a tak to delam se vsim, napr utratim horentni sumy za kosmetiku...)

Jednim z duvodu, proc nechci dite, jsou penize. Sice bych si ho mohla dovolit, ale sobecky priznam, ze se nechci muset uskromnovat tak, jak jsem to jako dite/pubertak musela delat. Ja osobne si nemyslim, ze zit 'skromne' je vzdy nejlepsi (rozmazleny fracek, ktery si niceho nevazi je druhy extrem), ale ze mne ta 'chudoba a setreni' udelaly sobce, ktery jede po penezich a materialnich statcich, ktere jsem jako dite nemela.... 🤐

wrtulka
14. kvě 2008

ted povím ti zanett na tobě se rodiče fest podepsali..
to není o penězích to je o jakýmsi nezájmu o člověka.. o tom že si svýho dítěte nevážíš nebo nevím..
já měla v tomhle rodiče úplně jiný vlastně nás lehce rozmazlovali (ségru víc ta neumí udrže korunu poznat co je opravdu nutná záležitost a co je vyhazování) manžel je z daleko skromějších poměrů.. měli hluboko do kapsy ale projevovalo se to spíš tak že si na věci ušetřili a koupili si je, nebo sehnali dobrý někde levněji.. apod. takový je do dnes třeba nábytek do koupelny který by nás stál 15 000 a neměli bysme na něj sehnal nový krásný (nevhodný dárek) za 6000 ..jde o to nad tím přemýšlet..
takže podle mě je to o prioritách a zdravým úsudku..
pokud chci dítě což já třeba jo. tak vím že se musím uskromnit ale rozumně tak abychom se měli dobře všichni..

silrej
14. kvě 2008

Ahojky, zaujala mě tato diskuze, tak se také přidávám...myslím si, že pořídit si dítě není levná záležitost a stejně jako tu už některé z vás napsaly, tak bych ráda svému miminku dala to nejlepší, takže si myslím, že to není jen o tom pořídit si dítě, ale taky vědět, že mu jsem schopná zajistit dobrou budoucnost a dobré bydlení a vše ostatní i když samozřejmě peníze nejsou všechno, ale bohužel v dnešní době jsou důležité pro život, a to dost! 🙂