Můžeme si dovolit miminko? Nemáme dost peněz

petua
9. kvě 2008

Ahoj slečny a paní 😝 , prostě holky...

Nemam tolik "projetýho" koníka, je pro mě teď aktuálnější beremko 😉, ale jedna věc, dotaz se hodí spíš sem...
Zanedlouho chystáme s přítelem svatbu, mně je 24, jemu 28. Oba už tak mluvíme o miminku, ale problém je v tom, že si ho snad ani nemůžeme dovolit... ani jeden z nás nedostal byt, dům "od rodičů" jako spousta našich známých a kamarádů, nemáme našetřeno žádný peníze, protože přítel teprve před rokem a půl dostudoval. Máme spolu pronajatej maličkej byt (1+kk), kde platíme dost velkej nájem (Praha...), kterej si za momentální situace můžeme dovolit. Kdybych ale v tomhle okamžiku otěhotněla, tak už na ten nájem nejspíš mít nebudem, při výšce mateřský... Navíc hned jak otěhotnim, tak půjdu na neschopenku, protože mam takovou práci, kde těhotná pracovat nemůžu.
Plánujeme si vzít na hypotéku nějakej větší byt, chceme ho začít hledat po svatbě... Když by to bylo mimo Prahu (což bude, na pražskou hypotéku opravdu mít nebudeme), tak máme spočítáno, že bysme platili zhruba tak to, co platíme teď za nájem - možná ještě tak o cca. 2-3 tisíce víc.
Z toho všeho mně ale logicky vyyplývá, že by to znamenalo rozhodnout se, jestli hypotéku nebo dítě!!?
Řešila jste některá podobnou situaci? Mluvíme o tom od rána do večera a mě už nenapadá nic...

s.arik
10. kvě 2008

no, poslední co děcko doopravdy potřebuje, jsou prachy a bydlení v osobním vlastnictví 😒 😉
my s manželem bydlíme už pět let v podnájmu....a dítko určitě netrpí a trpět nebude. manžel má mzdu nižší než celostátní průměr, já studuju a pobírám rodičák.
je to jen o prioritách, mě osobně nevadí mít trička za 200 a nemít žádné "super" za tisícovku....kočár mám do dvou tisíc jetý, ale jako nový, žádnou nádheru za dvacet litrů...atd atd. nikdo si o nás nemyslí, že jsme socky jen proto, že si nepořizujeme nic nóbl 🙂
malé miminko nepotřebuje pomalu nic, vzhledem k výši rodičáku je kojenec dokonce výdělečný tvor 😀 horší asi pak se školákem, co "nutně potřebuje" tenisky Nike, jinak by se s ním nikdo nebavil 😝
ale to už je jiná věc a na tyhle problémy máme šest sedm let času... 🙂

jestli dítě chcete, nepočítejte korunky...

barbarkaaa
11. kvě 2008

Já to vidím tak, že pokud je šance na trochu zlepsení, rok ti neublíží ve tvém věku, mě bylo 29 a už jsem chtela mooc práve proto kdyby to náhodou nešlo. Pak jsem byla v tom, v 5 nebo sestém měsíci jsem prisla na to, že tomu mojemu prisla splácet po 10 letech exekuce s hríchu z mládí, do toho mám dbakrát zvedla nájem, platíme za 2plus 1 8000, já mám mateřskou, ten můž zivorní minimum, neb zbytek mu strhávají na splátky, s tím co se platim musí mi zbyde na měsíc 3 500 na vše a musí to jít. Proste si nekoupím nic, skoro nejím, abych mohla Marušce koupit jogurty a vše co potřebuje, ale mám nejvetší štěstí pod sluncem

karot
12. kvě 2008

My jsme se brali,když mi bylo 20 let a měli jsme pro sebe jen jednu místnost,ikdyž byl manžel majitelem domku.Přízemí(obývák,kuchyň,ložnici,koupelnu,WC a sklípek)obývali babička s dědou a setra od manžela.Asi za 4 roky jsme si na vlastní náklady vybudovali pokrovní byt a 3 roky na to se nám narodilo miminko(bylo mi 27).
Jsem ráda,že už máme na krku jen dobudovat jednu podkrovní místnost a nemusím si kvůli nedostatku peněz(taky jich moc nemáme,ale žít se z toho dá,když není člověk náročný 😉 )lítat ještě s kočárkem po nějakých brigádách. 😝
Takže když bych se ve 24.letech měla rozhodnout,tak jsem raději pro tu hypotéku a o miminku bych tak uvažovala za 3 roky,podle situace. 😉

s.arik
12. kvě 2008

tak mě nešlo vůbec o prachy, ale o práci 🙂 chci studovat a pak pracovat, to mám jasné, jsem akční tvor.....no a děti chci taky. nejde vše naráz že, tož co dřív?

plná péče o dítě nejde skloubit s prací (nikdo mi nehlídá), ale se studiem hravě 😉
takže jsem se pro dítě rozhodla (rozhodli) ve 22 letech a nelituju. v klidu si dodělávám školy, plánuju druhé miminko, od plen si odpočinu nad učením a od školy se odreaguju při procházkách s mimčem. za pár let budu mít nějaký ten titul, dvě školkové děti a mohu vylétnout do (kvalitní) pracovní praxe.
nic by mě nenudilo tak, jako sedět po třicítce na mateřské a nemít jinou činnost...i dnes některé víkendy umírám nudou, a to mám dítě draka 😀

tím ale nechci říct, že moje volba je ideální, určitě mnoha lidem vyhovuje obvyklý model: 1. škola, 2. práce, vlastní bydlení, no a dítě až se zázemím kolem třicítky....má to něco do sebe, ale pro mě neee 🙂

kristi
12. kvě 2008

no, tezko rict, kazdy sice rika, ze ditko toho moc nepotrebuje, aspon ne v zacatku, ale ja si to nemyslim. Poterbuje toho dost a je to vcelku narocny, takze ja byt vama, tak asi jeste pockam.
K nam prisla Mia naprosto necekane, v obdobi velkych zmen v nasem zivote, ale tak nejak jsme se s tim vyporadali, nejvic asi diky tomu, ze ma manzel dobrou praci a ze se mu dari, takze to docela slo....
dite je moc narocna zalezitost,at se snazis sebevic, stejne se budes muset uskromnit, ja treba cthela deti 3 a uz jsem z toho slevila a kdybychom zustali jen pri jednom,tak se zlobit nebudu

v zahranici pracovat se uz skroo nevyplati,driv to slo,ale tedka je to o nicem...

elischqa
12. kvě 2008

Otěhotněla jsem v půlce 4tého ročníku na střední. Ondra (manžel) byl v nové práci teprve 2 měsíce. Neměli jsme byt, neměli jsme dvojitý příjem, neměli jsme našetřeno a neměli jsme ani bohaté rodiče. Měli jsme jeden druhého a třetího v bříšku. Šli jsme bydlet do podnájmu 1+1 v lukrativní části města za dost velký nájem. Já odmaturovala, vzali jsme se ale do práce jsme už kvůli zdr. stavu nenastoupila.. až do mateřské (dali mi 7,5) jsme žili pouze z Ondrovo příjmu. Přesto jsme si vybavili byt 1+1 a nakoupili, řekla bych nadstandardní, výbavu pro miminko. Dnes je malému půl roku, máme zrekonstruovaný a nově vybavený byt 3+1, auto, malej má kvalitní stravu, pleny, oblečení.. my dva také nestrádáme a žijeme normálním životem. Takže moje odpověď?! Vždycky to jde.. !!!!!
😉 Proto jsou předsudky pro mě jen úsměvné.. ať už o věku, nebo o penězích.

Poun. : Rozhodně neživoříme 🙂 Ba naopak.. opravdu to lze zvládnout, pokud si člověk stanoví priority

lenkabu
12. kvě 2008

Já bych pár let počkala a můžete se oba poohlídnout po lépe placené práci nebo si přibrat něco navíc.

Nemůžu souhlasit s tím že miminko jde pořídit levně a ženksá na mateřské nemá skoro žádné výdaje....stačí že třeba nebudeš moct kojit a musíš kupovat UM..

jmisa
12. kvě 2008

Campi, ty si mě pobavila s tím kočárem :D :D Do oktávky se Ti vejde i pro dvojčata, co bych pak měla říkat já s naší krátkou fabkou 😀

kristi
12. kvě 2008

ja teda do kratky Fabky narvala kocar jen tak tak, horsi to bylo se psem, ten se nevesel

jmisa
12. kvě 2008

Kristi, naše psice jezdí připoutaná na zadní sedačce. Vejde se tam i se synovcem a neteří.

kristi
12. kvě 2008

to jsi sikovna, my bychom se uz proste nevesli

jmisa
12. kvě 2008

No to bude tím, že je to skorojezevčice a je tak zvyklá jezdit.

kristi
12. kvě 2008

aha, tak malyho pejska taky narves kamkoliv, my meli ohare....

karot
12. kvě 2008

S tím UM je to pravda.Příště bych radši,kdyby mi to kojení vyšlo levněji. 😀
Ale co bych určitě při miminku řešit nechtěla,je bydlení. 😝

kacerka
12. kvě 2008

hm, těžko říct. Záleží na tom, jak se kdo umí přizpůsobit a uskromnit. A jak už tady padlo, pokud nevyjde kojení, tak UM zasahuje těžce do rodinného rozpočtu. Já jsem kojila 2 měsíce a potom jsme kupovali Nutrilon Comfort a vycházel nás téměř na 3 tis. měsíčně 😲 , což mi přišlo dost, ale samozřejmě na dítěti šetřit nechci. Naštěstí máme kde bydlet, platíme hypotéku, ale oproti mnohým dosti směšnou částku. A manžel má dost práce, takže jsme nad tím, jestli si miminko můžeme dovolit, nemuseli ani moc přemýšlet 😉

lukin
12. kvě 2008

Tak já si myslím, že řešíš "zbytečnost". No a myslím si, že dítě si lze pořídit celkem levně. Vezmu náš příklad. Takže kojím (no a kdybys nekojila, tak dáš cca 1500 měsíčně, což jde). Pak používám látkové plenky - pořizovací cena 1 000 a na to zatím jednorázovky, ale jeden balík vydrží dva měsíce. Pak nepoužívám vlhčené ubrousky, ale perlan. Jen za toto ušetřím měsíčně cca 3500. Kočárek máme za necelých 5 000, postýlku za 3, oblečení od příbuzné, zbytek nám dali návštěvy, takže takové ty opravdu nutné věci se dají úplně v pohodě pořídit do 13 000 - porodné, takže jakoby nás to nic nestálo, protože se nám to vrátilo. No a mateřskou mám 7600, takže navíc ještě vydělávám 🙂 Můj manžel nemá ani zdaleka průměrný plat a vyjdeme úplně krásně, a dokonce si občas zajdeme i na večeři atd. Jenže kdo chce třeba kočárek za 20 000, a další značkové věci, tak to fakt nevím. Ale pokud chceš opravdu mimi, tak přece nebudeš kupovat tak drahé věci, ne? Přeju hodně štěstí ve snažení a věř, že miminko nestojí zase tak moc. Navíc, když příbuzní a známí ještě dávají peníze či nějaké dárky pro mimi.

karot
12. kvě 2008

Taky se asi dá dost ušetřit,když se příkrmy vaří doma.Já to ale ještě nepropočítávala,...............dělám to z toho důvodu,protože chci vědět,co mladej jí. 😉
Co se týče UM,tak si myslím,že se vyplatí do něj investovat(pokud se kojení nevydaří)..................ušetří se pak na lécích,když je mimi zdravé. 😵

johanda
12. kvě 2008

Podle mých zkušeností začne dítě lézt do peněz - podotýkám z vlastní iniciativy, ne protože máma chce čančavou holčinu nebo čupr kluka- kolem 5 let. Jednak začíná řešit oblečení (holky), druhák hračky - ty co letí, stojí majlant, bez alespoň jedné příšerné bárbíny je prostě 5 letá holka nešťastná. Děcka začínají navštěvovat kroužky, kurzy, to vše za relativně velký peníz.
Pokud srovnávám - na nemluvněti jsem utratila hlavně za plíny, používála jsem sice látkovky, ale i v nich se dá utopit pár desítek tisích (já utratila asi tak 10.000, z toho se mi část vrátila prodejem některých kusů) a za svou zdravou stravu, páč kojím a občas bio pro děcka .Oblečení moc neřeším, kočár jsem dostali, postýlku zdědili. Předškolačka -školka asi 600 kč za měsíc, 2x ročně školka v přírodě 4 tisíce, kroužky a kursy 6,7 tisíc, hadry nevím, ale boty (cca 4x ročně) 700 - 1000 Kč pár. Hračky, knihy, DVD, hry atd nevedu v evidenci, ale dražší jsou jednoznačně pro větší dítě. Takže - miminko lze vychovávat i ve velmi skromných podmínkách aniž by trpělo, ale je třeba počítát s tím, že později se koruny k děcku pokutálí čím dál rychleji.

kristi
13. kvě 2008

lukin: tak si jako nemyslim,ze by se chtela zamyslet nad tim, ze kvuli setreni bude pouzivat latkovky nebo Perlan, to sice vyhovuje tobe,ale nekomu jinymu treba ne.
Ono je tezky si rict, hele tak si koupim kocarek z bazaru,pac proste na novej nemam, co si pak clovek rekne, az bude ditko potrebovat novou postylku, vybavu na sport atd...je potreba to fakt promyslet

karot
13. kvě 2008

Souhlasím s Johandou a Kristi. 😉
Kojenec fakt stojí nejmíň,ale jakmile začne chodit,jsou potřeba koupit botičky.A když mu člověk nechce zdeformovat nohy,musí kupovat kvalitní a ty stojí cca 800-1000kč.Na oblečení se dá šetřit nakupovaním(např.)v bazarech.Tam já občas vyberu nějaké pěkné kousky jako kalhoty a bundičky.Trička a body,ponožky,punčicháče apd. kupuju nové,protože se perou častěji a dřív se opotřebí. 😉
Co se týče hraček,............momentálně kupuju jen takové,se kterými si bude na 100%hrát.Jako auta na písek apd.Plyšáci ho neberou a má jich hodně po mě.
Ale až začne chodit do školky a zjistí,co které děti dostvají za dárky,bude horší. 😅
Lukin,..............s těmi peněžními dary od příbuzných je to jen někde.My třeba na Ádu nic nedostaneme.Mě to zas tak moc nevadí,................jsem ráda,když můžu být samostatnější. 😵
Ale jsou lidi,kteří jsou na tom zavislí a když pak třeba rodiče onemocní a korunky tolik netečou,tak je to pak problém. 😅

kristi
13. kvě 2008

Karot, i ja mam babicku, od ktery Mia dostala za tech 15 mesicu zivota 2 baliky plen, takze nic jako.
Myslim,ze to bude casem fakt narez, vidim to na 14 letym brachovi, kterej proste musi mit skejtacky hadry, mobil, MP a jiny kraviny....

sisstin
13. kvě 2008

záleží, jaké má kdo priority 😉 někomu stačí mít zděděné oblečky, zděděnou postýlku...nemusí jí mít načinčanou, nemusí mít značkový oblečky, nekupuju UM a příkrmy atd, a jsou spokojený a mimčo taky 😉

někdo zas chce mít pro svoje mimčo nový věci, krásnej kočár, kupuje příkrmy, drahý hračky atd.

takže otázka je dost relativní, jestli si můžeme dovolit mimčo...kdo ho chce fakt hodně, asi klidně ušetří, někdo(já) 😅 si nejprve rozmyslí, jestli opravdu bude mít na všechny ty věci, co pro mimčo chce 😎

karot
13. kvě 2008

Kristi,.................to bude. 😀
Původně jsme chtěli 3 děti,ale teď zjišťuju,že i ty dvě budou přepych. 😅
S těmi prioritami je to fakt.
Ale já vím(vzhledem k naší fin.situaci),že kdybych musela mít všechno nej a značkové,tak děti nikdy nemám. 😢
Takže to šulím,kde se dá,ale ne tak,aby na tom bylo dítko byté.
Musíme ještě uvažovat o tom,že budeme mít nadané děti a školy taky dost stojí.Takže si musíme rozmyslet,jakou mezi nimi uděláme pauzu,abysme nemuseli platit školu oběma najednou. 😀

s.arik
13. kvě 2008

lukin, moje řeč 😉 kdo nechce luxus, tomu stačí rodičák bohatě, ještě na tom vydělá....ovšem jen ty první dva tři roky, pak souhlas s johandou, starší děcko potřebuje víc a víc...

třeba postýlka: já (bez urážky) doopravdy nechápu, jak někdo může koupit nějakou za 5 tisíc 😲 , my máme z ikey hezkou, dřevěnou, funkční za 800Kč 😉 příjde mi v pohodě, a i to byly vyhozené prachy, protože jsem už jako těhu věděla, že děcko bude spát s námi, a taky spí 😵 až ji vykopnem (dříve než ve 2 letech spíše ne, i když nikdy neříkej nikdy), půjde už rovnou do dospělácké normální postele...
kočár: hezký, funkční, nejde vidět že je ojetý, ještě v záruce, 1 600 Kč. nejezdím s ním, mám šátek a Ergo baby carrier 😀
oblečení: z bazárku jako nové kolem 50Kč za kus, nebo od kamarádek jen za čokoládu 😉
atd. atd.
látkové pleny mě stály 4tis., plus nějaké to praní....no rozhodně levnější a zdravější než jednorázovky skoro 16-20tis za dítě, látkové pleny zbydou i na další děti...

takže já osobně si finanční starosti nedělám, nejméně 4 roky rodičáku, pak už budu muset makat, bo manžel ze svého příjmu akorát zaplatí podnájem 🙄

ale děti za to stojííí 😵

jo a poslední výlev: vyrůstala jsem sama s mámou-sockou, nikdy škola v přírodě, když se šlo se školou do kina, já zůstávala doma "nemocná", značkové oblečení nemám dodnes, tehdy moderní hračky jsem neměla, ale nelitovala jsem toho a nelituji, vím že život není o penězích a "chudá" výchova mě naučila šetřit, vyjít z mála, vážit si všeho A....taky si čas od času vyhodit z kopýtka, a při tom mám daleko větší radost, než pracháči v mercedesu co jim z kalhot čouhá mobil za dvacet tisíc 🙂

lukin
13. kvě 2008

Ale uznejte, že jde pořídit výbava pro miminko za porodné. Ale taky je myslím na koníkovi diskuze o tom, kolik stojí výbava, a některé tam psaly částky i okolo 60 tisíc, to teda fakt jako nevím za co.

kristi
13. kvě 2008

je to o tom, na co je clovek zvyklej a co chce predat dal....postylku mame taky po me, jen natrenou... 😀

sisstin
13. kvě 2008

s.arik: záleží na lidech, znám ty, ze kterých chudá výchova udělala závistivé, chamtivé lidi...co všechno závidí, bo oni to nemaj 😉 ...takže je to fakt spíš o povaze... 😉 jak se k tomu kdo postaví...já jsem naopak zastáncem toho, že radši jedno dítě a lepší materiální zajištění, než 5 a nemít nic 😔 neříkám, že lepší je jedno nebo druhý...prostě priority a povaha....mně je těch dětí, co chodí ze školy s pláčem, že se jim děti smějou..je prostě líto...bo jsou to prostě děti a líto jim to je stejně..i když je vychováváš tak, že materiální věci nejsou důležitý..můj názor 😎

sisstin
13. kvě 2008

lukin: jde samozřejmě pořídit za porodné..ale jde pořídit i za 100 tisíc 😎

sisstin
13. kvě 2008

lukin: a jde to velmi lehce: kočár 25tis.+-, postýlka a vybavení 8tis.+-....a takhle můžu pokračovat dále 😎 je to prostě o tom, co je kdo za co ochotnej dát...chápu jednu i druhou stranu 😉 nás to vyšlo určitě min. též na 60tis. a neustále se to zvyšuje, čím je malej větší...taky jsem si nemyslela, že to bude tolik..ale prostě je 😕

kristi
13. kvě 2008

lukin, no tak da se to poridit, ale vyskakovat si nemuzes. Ja kdybch mela treba pokoj pro Miu,tak me to taky bude stat vic, zatim pokojicek nema a v dohledu cca 5 let jeste mit nebude, takze usetrime.

jinak ja to mam stejne jako Sisstin - svagr maji 4 deti v panelakovym 3+1, sice si decka vseho vazej,ale ja davam sestrence obleceni, aby nechodila jak socka, decka prijedou k nam a vypijou celou colu najednou, pac jim ji doma nikdo nekoupi, se 4 detma je treba vylet na koupalko docela nakladna zalezitost atd...kazdy podle sveho