Můžeme si dovolit miminko? Nemáme dost peněz

petua
9. kvě 2008

Ahoj slečny a paní 😝 , prostě holky...

Nemam tolik "projetýho" koníka, je pro mě teď aktuálnější beremko 😉, ale jedna věc, dotaz se hodí spíš sem...
Zanedlouho chystáme s přítelem svatbu, mně je 24, jemu 28. Oba už tak mluvíme o miminku, ale problém je v tom, že si ho snad ani nemůžeme dovolit... ani jeden z nás nedostal byt, dům "od rodičů" jako spousta našich známých a kamarádů, nemáme našetřeno žádný peníze, protože přítel teprve před rokem a půl dostudoval. Máme spolu pronajatej maličkej byt (1+kk), kde platíme dost velkej nájem (Praha...), kterej si za momentální situace můžeme dovolit. Kdybych ale v tomhle okamžiku otěhotněla, tak už na ten nájem nejspíš mít nebudem, při výšce mateřský... Navíc hned jak otěhotnim, tak půjdu na neschopenku, protože mam takovou práci, kde těhotná pracovat nemůžu.
Plánujeme si vzít na hypotéku nějakej větší byt, chceme ho začít hledat po svatbě... Když by to bylo mimo Prahu (což bude, na pražskou hypotéku opravdu mít nebudeme), tak máme spočítáno, že bysme platili zhruba tak to, co platíme teď za nájem - možná ještě tak o cca. 2-3 tisíce víc.
Z toho všeho mně ale logicky vyyplývá, že by to znamenalo rozhodnout se, jestli hypotéku nebo dítě!!?
Řešila jste některá podobnou situaci? Mluvíme o tom od rána do večera a mě už nenapadá nic...

s.arik
13. kvě 2008

já koupila všechno pro dítě za 10-11 tisíc celkem 🙂 , a z toho hromadu zbytečností 😝 : kojící polštář, koupací kyblík, postýlku, deky a povlečení do postýlky, dětské mýdlo, vlhčené ubrousky, částečně i kočár, neb vozí jen babička tak jednou týdně...

pro další dítě koupím už jen 2 kalhotky na pleny a nějaké 2-3 bodyčka, co Mirka už dorazila 😀 né fakt, pro další mimi před porodem nekoupím věcí za více než 1 000 Kč, všechno mám po Mirce, takže porodné půjde na stavebko 😎 anebo už Mirka doleze do toho věku, kdy budu platit školku, kroužky, boty a barvičky jako na běžícím pásu 🤐 😕 😔

lukin
13. kvě 2008

sarik: Souhlas, miminko je fakt levná záležitost - teda jde to, záleží od rodičů, ale když má tak dva roky, tak už to leze trochu do peněz, ale stejně jde vyjít úplně v pohodě z rodičáku.
sisstin: Petua se ale ptala, zda si může dovolit miminko, tak já ji jen říkám, že si ho může dovolit. Nemusí přece kupovat výbavu za 100 000. Pokud ho chce DOOPRAVDY, tak ji porodné bohatě stačí.

sisstin
13. kvě 2008

lukin: jj..to souhlasim, já to nečetla od začátku, samozřejmě, že porodné stačí 😉 já jsem se spíš zapojila k tomu konci 😉

lukin
13. kvě 2008

sisstin: Super, tak jsme se konečně dohodly 😀

sisstin
13. kvě 2008

s.arik: ještě k té "chudé výchově" 😅 já taky nepocházím z extra poměrů..jako naši mi koupili, co jsem potřebovala i chtěla..ale nikdy jsem nebyla u moře...neměla jsem drahej mobil a věci jako holky ve třídě..prostě takovej průměr..spíš jsem patřila mezi ty chudší...a mám pocit, že právě to mě nutí ted docela hodně utrácet 😕 ...ale to už jsme jinde 😅

petua
autor
13. kvě 2008

Tak holky, já se nechci pouštět do debat o tom, který plenky se víc vyplatí, protože prcka nemáme, ale pračku používam běžně 😅 - a docela by mě zajímalo, jestli vás vyjdou opravdu o tolik levnějc, když si přičtete ten peníz za energie..
Já rozhodně nejsem z těch, co musí mít ten kočár za 20000,- (jak tady někdo psal), ale jestli tomu prckovi něco dopřeju, tak jsou to teda pleny na jedno použití.. Hlavně jsem si myslela, že už se látkový ani nepoužívají...
Stačí mi slýchat ty historky od mámy, jak byla půlka mateřský jen o praní plen a jak je to dneska úúžasný, že jsou na jedno použití. Já si budu s tim malým radši hrát, než prsknout ho do postýlky a jít žehlit pleny..

kristi
13. kvě 2008

siss, to je jasny, chces Petovi doprat to,co jsi sama nemela

sisstin
13. kvě 2008

kristi: to zas říct nemůžu...že bych jako neměla.. 😅 socka jsem nebyla zas 😅 ale zrovna jsem chodila do třídy, kde měly holky rodiče podnikatele a danové poradce..atd, takže tam jsem fakt byla trošku mimo 😅

sisstin
13. kvě 2008

petua: dnešní látkovky jsou o něčem jiným 😉 navíc holky, co je používaj rozhodně děcka do postýlek nestrkaj, bo často žádný nemaj 😉 o děcka se staraj 24h denně..a často je maj pořád u sebe 😉

kristi
13. kvě 2008

my jsme jeste ta generace, ktera proste ty znackovy hadry nemela, pac jeste nebyly...byl Tuzex a pak prisly trznice, takze pak jsme vsichni chdoili ve stejnym....tedka je vyber, decka si to strasne berou, ze neco nemaji, at chces nebo ne...

sisstin
13. kvě 2008

kristi: no já už jsem generace, kdy na konci základky a pak na SS ty věci byli 😅

kristi
13. kvě 2008

a jo vlastne, ty jsi mladsi nez ja.....tak to promin.

sisstin
13. kvě 2008

kristi: to je fuk neeee 😅

lucianka
13. kvě 2008

Tak já se hlásím, že máme kočár za 20.000 a nelituju. S malým chodím ven každý den, takže ho maximálně využiju... prostě jsem od kočáru něco čekala (lehkost, šířka koleček - kvůli výtahu, aby se lehce skládal do auta, protože mám rodinu v jiném městě, aby šla autosedačka na podvozek atd.) a tenhle to splňoval. Ale zase musím říct, že za těch 20.000 mám opravdu všechno - hlubokej, sporťák, autosedačku, pláštěnku, tašku... líbí se mi lidi, co mi řeknou, že oni si koupí kočár kolem 10.000 a pak si k tomu dokupují všechny tyhle věci a stejně je to vyjde tak na 18.000 a ve finále jim autosedačka nepasuje na podvozek, což já teda velmi ocenila...

Ale co jsem chtěla napsat - mám sice drahý kočár, Luky chodí podle mě hezky oblíkaný, ale já zase ušetřím na oblečení pro mě. Nakupuju jen u vietnamců nebo v akcích. Tady to není jako v Praze, kde si za pár kaček ve výprodeji koupím super hadry... a jak tu někdo psal, že má tričko za 200? I to je pro mě přepych 😀 A nemám pocit, že bych chodila nějak hrozně oblečená.

Prostě radši ušetřím na sobě a Lukáškovi dopřeju.... 🙂

lukin
13. kvě 2008

petua: Tak jak to vidíš teď s tím miminkem?

sisstin
13. kvě 2008

lucianka: takhle jsme to přesně měli my..MP mi pořád nechtěl koupit drahej kočár...takže ve finále ted kupuju třetí, konečně kvalitní..a vyslo nás to skoro na 30tis. 🙄

lucianka
13. kvě 2008

Siss, tak já jsem byla neústupná 😀 Naštěstí mám manžela, kterej uzná, že mám pravdu. 😉 Takže když jsem mu to vysvětlila, tak to bral, že mám pravdu... navíc - s kočárem chodím v 98% já, takže jsem si opravdu vybírala kočár pro sebe a ne pro babičky, který točily oči v sloup, že máme trojkolku 😀 A za těch skoro 8 měsíců s ním byly tak 5x 😀

lukin
13. kvě 2008

lucianka: Tak já mám kočárek za necelých pět tisíc, a v tom mám vše kromě autosedačky 🙂 To je jen odbočka 🙂 A já si myslím, že v dnešní době na tom není skoro nikdo tak špatně, aby si nemohl pořídit miminko.

lucianka
13. kvě 2008

Lukin, tak to jsi koupila dobře. 🙂 ještě podotýkám, že kdybychom na ten kočár neměli, tak si ho samozřejmě nekoupím... 😉 Zase za každou cenu bych ho nepotřebovala. Ale kočár a kvalitní matrace do postýlky pro mě bylo prostě to nejdůležitější 🙂
Myslím, že nikdy to nebylo tak hrozné, aby si nikdo nemohl pořídit miminko... je to opravdu o uskromňování a o prioritách... Ale jde to.

tvarohacek
13. kvě 2008

Tak mě vyhovuje být tak někde uprostřed, koupila jsem kvalitní kočár ve slevě za 9000, který bude mít i druhé mimčo, ale zase jsem pořídila ergo, které není nejlevnější, některé oblečení kupuju na mmb, některé mám nové, mám radost, když jdu na návštěvu a můžu kluka hezky obléknout, dá se říct, že počáteční výbava se bohatě vešla do porodného.

Stejně tak je to u mě..asi by mi vadilo, kluka oblékat draze a na sobě šetřit, myslím, že to máme vyrovnané, ale jak tu všichni píšou, je to na každém, co komu vyhovuje 😉

s.arik
13. kvě 2008

petua,
jen krátce off topic: látkovky jsou levné, zdravé, ekologické, zábavné a moderní 😎 😀
tvá máma možná strávila půl mateřské vyvařováním v prádelních hrncích a žehlením, ale dnešní látkovky perou automatické pračky a nežehlí se vůbec (tedy jak které, ale nemusíš žádné). finančně to vyjde o moc levněji a hlavně nevystavuješ prdelku chemickým svinstvům (zvýšené rizika zánětů močových cest a pohlavních orgánů), přírodu ekologické zátěže....klukům se nepřehřívají kulky 😀 atd. atd.
jestli tě to zajímá, mrkni na http://www.latkovepleny.cz/ - Porovnání alternativ - Náklady - více informací zde 😉
bohužel zrovna tenhle e-obchod neprodává ty super barevné, luxusní nádherné plínuše, kterým když propadneš, můžeš za pleny vyhodit i třicet tisíc 😀 😵 ty najdeš třeba na www.branakdetem.cz

lucianka
13. kvě 2008

Tvarohacek, neříkám, že Lukáška oblékám draze... to zase ne. Nakupuju v Tescu, kde jsou ty věci hezký a nejsou drahý a nebo klidně na MMB. A na sobě šetřím tak, že si prostě nekoupím značkový rifle za 2000, ale u vietnamců za 800 a nikdo nechce věřit, že jsou od vietnamců, protože jsou fakt hezký 😀 A vietnamci mají fakt hezký trička kolem 120... ale je fakt, že mám každý měsíc výdaje, který nejsou zase až tak nutný 😅 Holič, gel. nehty, jednou za čas kosmetika... ale kdyby na to nebylo, tak to prostě mít nebudu. Opravdu je pro mě důležitější spokojený dítě než moje gelový nehty 🙂

kristi
13. kvě 2008

no,tak treba konkretne dziny od cinana si nekoupim, pac bych je musela zkracovat a to se mi nechce. A 800 za rifle od nich se mi zda fakt dost..to uz bych si koupila za 1000 v krame

s.arik
13. kvě 2008

lucianko,
chápu to "kočárek a matrace jsou priorita"....ovšem já jsem nosička a Mirka nošenec, 90% svého života tráví na mém těle a v mé posteli 🙂 tudíž šátek za 1000 ergo za 2500 ale kočár jen za 1600 a postýlka za 800 😀 😀 😀
děkuju osudu za zdraví, mládí, sílu a internet, bo nošení miminka je super 😵

petua
autor
13. kvě 2008

Lucianka:
Za 800,- si koupíš krásný džíny i v CaA 😅 😀 😀
Ad. mimi se vyjádřím příště, musim letět, pá a díky všem za vyjádření 😝 😎

lucianka
13. kvě 2008

Kristi, ale to si můžeš koupit v Praze... tady bohužel ne ☹ to víš, že bych si radši koupila za 1000 v krámě, ale to tady prostě neseženu. ☹

kristi
13. kvě 2008

Luci, to je mi jasny...

lucianka
13. kvě 2008

Holky, ale my tu vážně nemáme CaA 🙂
asi před půlrokem otevřeli nedaleko aspoň New Yorker, tak aspoň něco 😀 Tam se teď chystám vyrazit... já si rifle naposledy (zrovna tyhle za 800) kupovala před 2 rokama 😉

jmisa
13. kvě 2008

K džínám - v Marks & Spencer jsem si na sebe koupila džíny za 469 Kč a nebylo to ve slevě.

johanda
13. kvě 2008

Holky, podle mě je aktuální finanční stránka rodiny a uvažuje o mimču( teda pokud není v akutní nouzi někde na ulici a neživí se z popelnic) druhotná. Žít se dá i z mateřské studentky a žoldu civilkáře (tak jsme začínali 😉 ) Samozřejmě, možnosti spotřeby jsou omezené a u staršího děcka by taková finanční situace byla asi problém. Záleží na vzděláni a vyhlídkách, která rodina má. My s manželem máme VŠ, on lukrativní obor, já poněkud méně (zato zajímavější), ale dá se, takže už v počátcích bylo jasné, že nuzáky na věky nezůstaneme, nicméně dobrovolné uskromňování se nám zůstalo dodnes. Něco jiného se samozřejmě skromnost až nouze z "musu", ta dá zabrat dopělým i jejich děckům. Ale to je na jinou diskuzi.