Můžeme si dovolit miminko? Nemáme dost peněz

petua
9. kvě 2008

Ahoj slečny a paní 😝 , prostě holky...

Nemam tolik "projetýho" koníka, je pro mě teď aktuálnější beremko 😉, ale jedna věc, dotaz se hodí spíš sem...
Zanedlouho chystáme s přítelem svatbu, mně je 24, jemu 28. Oba už tak mluvíme o miminku, ale problém je v tom, že si ho snad ani nemůžeme dovolit... ani jeden z nás nedostal byt, dům "od rodičů" jako spousta našich známých a kamarádů, nemáme našetřeno žádný peníze, protože přítel teprve před rokem a půl dostudoval. Máme spolu pronajatej maličkej byt (1+kk), kde platíme dost velkej nájem (Praha...), kterej si za momentální situace můžeme dovolit. Kdybych ale v tomhle okamžiku otěhotněla, tak už na ten nájem nejspíš mít nebudem, při výšce mateřský... Navíc hned jak otěhotnim, tak půjdu na neschopenku, protože mam takovou práci, kde těhotná pracovat nemůžu.
Plánujeme si vzít na hypotéku nějakej větší byt, chceme ho začít hledat po svatbě... Když by to bylo mimo Prahu (což bude, na pražskou hypotéku opravdu mít nebudeme), tak máme spočítáno, že bysme platili zhruba tak to, co platíme teď za nájem - možná ještě tak o cca. 2-3 tisíce víc.
Z toho všeho mně ale logicky vyyplývá, že by to znamenalo rozhodnout se, jestli hypotéku nebo dítě!!?
Řešila jste některá podobnou situaci? Mluvíme o tom od rána do večera a mě už nenapadá nic...

tlapicka
13. kvě 2008

petuo, my jsme z tech co bydli v zahranici, aby nasetrili na domecek a nasbirali zkusenosti, naucili se jazyk a az se vratime, tak abychom se nemuseli uz tolik drit, kdyz uz na to energie nebude... ale je jasny, ze na to neni kazdej... Naprosto nesouhlasim s gedren, ze se pobyt v zahranici snad uz nevyplati, ale zalezi na podminkach, ze...
vyjeli jsme puvodne na rok maximalne a uz jsme pryc dva roky a navrat zatim neplanujeme... cizina nam naprosto nebrani v tom mit dite, naopak... je tu vsecko na deti levnejsi az na boty, ty kupujem v cr. a to zazemi.... vsude nadherny hriste, ... premyslime dokonce do dalsim miminku, protoze je to tady s detma proste POHODA....
Nam toto zivotni tempo vyhovuje vic nez se hnat za strechou nad hlavou a vse ostatni jako bonus... takhle mame v klidku vse co potrebujeme... Zda se mi to jako nejjednodussi cesta, jak mit vse najednou 🙂 Ale nevim, co Tvuj nastavajici dela... asi to neni tak jednoduchy ve vsech odvetvich...

no a k tem plinkam... Kdyz se mala narodila, tak jsem mela presne stejny pohled na vec, jako mas ty.... Ale uz ho davno nemam... nouzove jednorazovky, jinak ji dopravam bambus a bavlnu... nic nezehlim... atd atd... to sem ale nepatri...

tlapicka
13. kvě 2008

Jeste tem nakladum na dite... Jde o to, jestli polozi existencne rodinu, kdyz prijde o penize tehule... kdyz zacne domu misto 30ti nosit sedum, coz ma za nasledek, ze neni mozny splacet hypoteku, pak ano, dite leze do penez... pokud rodinu utahne chlap ze sve vyplaty, tak tech sedum tisic plus porodny je naprosta pohoda... a uskromnovani nemuze byt rec...
nase vybava na mimi byla cestovni postylka, matrace, odsavacka avent, autosedacka a par hadriku ze sekace a kvalitni satek.... at pocitam jak pocitam 6000 kc. od roku pouzivam latkovky ne kvuli tomu, ze jsou levnejsi! Hluboky kocarek jsem si nekouupila, jelikoz jsem si proste nevybrala... ne ze bych na nej nemela... nijak mi nechybel...
Kdyz uz pije eli hypoalergenni mliko, tak to leze do penez, ale veskere naklady na ni pokryje plosna davka 154 euro uplne v pohode, takze ne do nasich 🙂 materskou uz mi nikdo neda... Vy mate porad 7 tisic. do tri let? to je supr, ne?

naprosty souhlas se sarikem! mam dva sourozence... vysokoskolsky vzdelany rodice. O penize jsme nikdy nemeli nouzi. Vzdy a vsude jsme jeli jako prvni, chodili jsme na anglictinu, ale jakmile jsme si cteli neco koupit, dostali jsme vzdy vse jen kdyz to bylo treba... nikdy jsme nedostavali darky za vysvedceni nebo jen tak nedejboze kapesny. Byly jsme zkratka vychovavany ve skromnosti a nejak mi to zustalo... sama jsem nastvana, kdyz se mi neco rozpadne a musim si jit neco na sebe koupit... takze hadry dira na prachy jde uplne mimo me i malou... Manza musi byt vyfesakovany do prace, takze tam je to neco jinyho...

lenkabu
13. kvě 2008

My jsme patřili k těm chudším rodinám..chodila jsem pak na střední kde studovaly prakticky jen bohatý děti podnikatelů a dost jsem to pociťovala a musím říct že mě to občas dost štvalo a teď se snažím dopřát Vandě "bohatší" dětství, i když jen o penězích to samozřejmě není.Ale já jsem byla ve škole jediná kdo viděl v 16 poprvé moře a neuměl lyžovat protože jsem nevlastnila lyže..na žádný kroužek jsem nikdy nechodila,nebyly peníze...pro svoje dítě chci něco jinýho,proto jsem hodně počítala jestli si ho můžu dovolit.

sisstin
13. kvě 2008

lenkabu: já jsem moře neviděla doted(24let) 😅

sisstin
13. kvě 2008

tlapicka: jinak je to fakt o těch prioritách, já si neumim představit, že bych si alespon jednou za 14 dní nekoupila něco na sebe 😅 rok starý oblečení vyřazuju, bo už se mi nelíbí 😅 ale zas bych např. nedala 30 tis. za látkový plínky 🙂

lenkabu
13. kvě 2008

sis: byla bych na tom stejně,ale dělala jsem střední cestovního ruchu a ten zájezd byl povinnej kvůli praxi 😀 😀

sisstin
13. kvě 2008

lenka: jako moře bych si mohla dovolit jen, kdybych celej rok šetřila...takže pro mě tak podstatný neni..to si radši během roku koupim oblečení pro sebe a pro malýho, kosmetiku..jdu ven na oběd atd. 😅 , bo moře k žití nepotřebuju 😅

makak21
13. kvě 2008

Tak jsem to jen tak sběžně proběhla...nevím, od každého bych souhlasila s něčím. Určitě není pořízení dítěte nic levného 😝 Taky jsem si naivně myslela, že jo, ale hle 😅 Realita je jiná a to nejsem na nějaký luxus.

A co se týká pozdější rodiny?? My jsme taky nepatřili k těm bohatým...i když nikdy jsem nepocítila, kdy přišla výplata, mamča byla machr 😉 😵 Na hory jsme nejezdili, k moři taky ne...byla jsem tam až v dospělosti a na horách jsem byla poprvé, když jsem tam pracovala 😅 A co?? Chybělo mi to k životu?? Vůbec ne...ono jde o priority...nikdy jsem se nesetkala s takovým tím záviděním...nikdy jsem závidět nemusela...mamča se nám extra věnovala a spíš ty bohaté kámošky záviděly mě mojí mamču 😅 Chodila se mnou na procházky, věnovala se mi, prokecaly jsme hodiny a to ty "bohaté" holky nezažily, páč se jejich rodiče honili za prachama. 😝

My taky nejsme bohatí, žijeme jak se dá...stačili jsme se zadlužit, ale nestrádáme 😉 Jen si musíme vybrat, co chceme, nemůžu mít všechno hned 😀 Člověk si zvykne. Moje mamča mě od malička učila, že když chci něco dražšího, tak si musím počkat, až bude výplata a tohle chci naučit i svého syna 😀 Vždycky řekla "až budou korunky" a šlo to 😀

Myslím, že dítě není jen pro bohaté, ale být úplně bez prostředků, tak bych si to hodně rozmyslela, i když vždycky to jde 🙂

sisstin
13. kvě 2008

maka: hele..mně ty moře a hory taky nějak nechyběly..akorát když jsme se sešly po prázdninách a holky si vyprávěly, tak já jsem jaksi neměla čím přispět...když jsme jely na školní výlet..tak já jsem dostala třeba stovku 😅 , měly jsme rozchod..a holky šly na oběd v Praze..a já měla smolíka 😅

bihan
13. kvě 2008

Siss, ty si tidít, 30 tisíc na plienky sa snáď ani minúť nedá ani keby boli obšívané zlatom 😝

Ja som bola prvýkrát pri mori, keď som mala 20 a vybrala som sa "do sveta" - pracovala som, cestovala a vždy som to mala z roka na rok lepšie... od 17-tich som makala ako farebná, lebo doma sme peniaze nikdy nemali - keď som chcela nové topánky, musela som si na ne zarobiť sama. Síce to mám v hlave stále zafixované, že za nejaký tovar jednoducho viac než určitú sumu nedám, ale za iný dám.. S manželom si nežijeme zle, všetko utiahne sám, ale dieťa sme si dopriali až keď na to boli vhodné podmienky... Ako raz povedala Kačerka, s dieťaťom dokonca šetríme, lebo minieme menej na kino, reštiku, bowling, cestovanie...
Dieťa sa dá vychovať za málo peňazí - o tom po tom, ale každý si musí položiť otázku, aký postoj má k životu - či jednoducho nepodlieha konzumnému životu, vystačí si s podedeným oblečením, kočíkom z bazáru (aby sme sa vyhli nedorozumeniam, nevidím na tom nič zlé 😉) a dieťa mu veľmi rozpočet nenabúra, alebo si robí radosť novým oblečení (pre seba aj dieťa), chce moderný a pohodlný kočík atď.

tlapicka
13. kvě 2008

sis 🙂 jo jo. kazdej ty "prebytecny prasule narve nekam jinam..." Ja asi musim vypadat venku jako socka, jelikoz vetsina meho satiku jsou hadry, co jsem podedila v roce 2001 v americe... a mam je rada... jsou kvalitni a neznicitelny. na novy bych mela, ale nedokazala bych si je sama nakoupit... je mi lito penez i kdyz se mi neco libi... kdyz mi faaaakt neco padne do oka,,tak to koupim, ale to je tak jednou za rok 😖 do latkovek bych taky nedala 30 000. mozna 5... kdyz si za 40kc usiju stejnou plinu, co stoji 3 kila, ze jo? Ale doma si clovek nasmeckuje jen bavlnu

a taky se ridim radou jedne suprove zname, ktera mi rikala: "my chteli pro nase deti to nejlepsi a az ted vim, ze to bylo to nejhorsi..." Nemuze s detmi vydrzet a je zoufala, ze ma rozmazlene spratky, kteri si niceho nevazi a vsecko berou jako samozrejmost... nemuzu si pomoct, ale myslim, ze je dobry drzet deti v iluzi skromnosti...

a taky si myslim, ze neni dobry mit jen jedno dite... dat mu vsecko a plne ho zabezpecit, protoze pak z nej vyroste tipickej prazskej jedinacek, coz je hrozny... zastavam nazor, ze je lepsi zadny dite nez jedno... ze sourozencu vyrostou plnohodnotnejsi a rozumni lidi, kteri maji predstavu o zivote...

sisstin
13. kvě 2008

bihan: ale dáááá.. 😅 holky utratěj běžně 😎

zuzik03
13. kvě 2008

holky, já myslím, že je to všechno o prioritách - pokud někdo dítě OPRAVDU chce, tak to zvládne s téměř jakýmkoliv rozpočtem, protože se rád uskromní. u nás v rodině se teda šetřilo dost a přitom to ani nebylo podle mě nutné, nicméně zase šly všechny ušetřené peníze na sport a do cestování, takže to mělo svůj význam. Jako mladší dítě jsem skoro nikdy neměla nic nového, ale zato jsem byla každý rok na horách a v létě s našima na dovolené, to rozhodně stálo za to.

u nás bude největší položka za dítě vozíček za kolo, hodně sportujeme, tak budeme kupovat jeden z nejdražších, ale to je o těch prioritách.

petuo a přidávám se k s.arik, že moderní látkové pleny jsou zábavné a tvůrčí, taky látkuju, s jednorázovkama mě přebalování hrozně prudilo, zato teď je z toho zábava 🙂

sisstin
13. kvě 2008

tlapicka: jo...já souhlasim, že v dnešní době je to fakt přehnaný..už prvnáci házej málem litrama 😅 to se mi taky nelíbí...ale třeba pro nás by dvě děti už byly fakt luxus..utáhli bysme to..ale už bych nemohla dělat, co mě baví 😔 je to asi sobecký...ale je to tak..já vim na sto pro, že budu mít jedináčka...též jsem..a není to jen kvůli penězům..ale to je zas na jinou diskuzi 😉

makak21
13. kvě 2008

Siss...tak vyprávění po prázninách mě nikdy netankovalo 😀 Já byla přes léto doma, mamča se mnou chodila odpoledne na koupák a pak jsem spíš poslouchala, jak ostatní někde byli 😉 Mě to nikdy nechybělo, já stejně byla nejraději doma 😅 Měla jsem nej kamarádku, která odjela den po vysvědčení k babičce a vrátila se poslední týden před školou...takhle "uklidit" dítě bych teda nechtěla...proto si ho nedělám 😉

A výlety...taky jsem nikdy nedostala moc, ale to mi nevadilo....koupila jsem si něco dobrého a od nás stejně nikdo nechodil na oběd 😀 Takže tohle by mi nevadilo 😀

sisstin
13. kvě 2008

maka: tak to odklizení k babičce teda znám 🙄 moc dobře...to bylo strašný 😖 pže rodiče chodili celý léto do práce a já byla ještě malá..jsem pak byla vděčná, když jsem asi od 7.třídy mohla bejt doma sama 😅

tlapicka
13. kvě 2008

jeee, ja zadnou babicku nemela, tak jsem jezdila k babickam spoluzacek kamaradek a hrozne me to bavilo... ale je fakt, ze se m docela stridali...a byla jsem tam s tema kamoskama venku, takze super...

makak21
13. kvě 2008

No tak já ještě v první třídě musela do družiny, a odtamtud mě vyzvedávala mamča, ale od druhé už jsem dostala klíče a byla jsem sama, tak jsem pak byla i přes léto 🙂 Mamča jen kontrolovala přes telefon a bylo to 🙂 Spokojenost na všechn frontách 😅 I když taky by asi byla klidnější, kdybych byla někde u babičky, ale tak jsem jela třeba na týden, když se mi chtělo 🙂 Ale jinak jsem byla doma...byl tam ještě brácha, ale ten se probral a zmizel 😀 Jako starší 😀 Nikdy mě naštěstí nemusela hlídat, měla jsem se na starosti sama a když jsem byla ještě malá, tak jsme chodili k mamča do práce na obědy, nebo bráška něco upatlal, ale jinak jsem byla sama a bylo to...prostě samostatnost od malička 🙂

sisstin
13. kvě 2008

maka: máma se o mě strašně bála 🙄 takže pokud byli v práci, tak jsem ve školní rok smrděla v družině..a přes prázdniny u babči, která se o nás též bála, takže jsme byli zavřený na dvoře..a do baráku jsme neměli, abysme neudělali bordel 🤐 😅

kristi
13. kvě 2008

ja byla na prazdniny u babicky na chalupe a bozi...ale nikdy jsem treba nebyla na tabore

lenkabu
13. kvě 2008

Moje babička se taky hrozně bála a nepustila nás nikam..to byl děs..pořád na dohled od chaty..takže asi 3 m životního prostoru 😅

sisstin
13. kvě 2008

kristi: tak tábor by byl pro mě smrt 😔 😅 😅 😅 😅

makak21
13. kvě 2008

Siss 😅 tak to sis užila 😀 Já doufám, že budu aspoň z poloviny jako moje mamča a budu ta nejspokojenější 😵 Ona byla zlatá, i když ne bohatá 😉 (ať jsme zpátky u tématu 😀)

makak21
13. kvě 2008

Kristi, já byla na táboře poprvé v první třídě a super...pak až v 5.třídě a naposledy v 6.třídě...od té doby už se mi nechtělo...to už mě zajímali kluci a ne táborové hry 😀

kristi
13. kvě 2008

moje me poustela s klukama od vedle, ale vzdycky jsem musela cekat,at se oni stavej, pac holky prece na kluky nezvonej 🙂

makak21
13. kvě 2008

To já fakt měla volnost, díky bohu za to 😅 Ale stejně jsme se courali kolem baráku, tak to taky bylo jiné...taková partička a většinou na očích 🙂

lenkabu
13. kvě 2008

Kdyby mně babička pustila s klukama tak ji i mně děda vykopne 😅 Byl trochu radikální v tomhle směru...teta nesměla opustit zahradu a nakonec v 18 otěhotněla 😀 A vzala si tátovýho kámoše páč jinýho kluka nemohla poznat 😀

Na táboře jsem byla a děs..pak jsem jezdila jako vedoucí a super 🙂

sisstin
13. kvě 2008

jo..je to teda mimo téma 😝 ale u tý babičky jsem byla se spoustou sestřenic a bratranců..a já poprvý v 7.třídě dostala MS 😝 a milá babička zařvala přes celou náves na tetu, at mi koupí vložky 😅 jsem myslela, že budu lízt kanálama 😅

makak21
13. kvě 2008

Já když nad tím tak přemýšlím, já byla hodné dítě 😀 Poslouchala jsem, neodmlouvala (moc 😅) a nikdy se mnou nebyli potíže (do 15let 😅 ) pak už byl boj 😀 Tak i proto se mamča asi tak nebála 🙂

aponchie
13. kvě 2008

me to nedalo a zacala sem pocitat kolik nas mala zatim stala..bude toho asi mnohem vic az to sepisu na papir,ale zatim: 😀
kocarek 4300,postylka jedna podedena druha s matraci 1300,povleceni sme dostali asi 4soupravy od lidi,kolotoc a hrazdicka celkem 750,hracky do roku priblizne 1000kc +more darovanych,boty 4ks dostala ,zbytek asi 3000tis ,chicco golfky 4000,obleceni max 3000tis.a opet spousta ,nekecam asi 30ks bananovejch krabic po me po brachovi(15)let,po kamaradce synkovi(ma same drahe kvalitni veci)takze toto neresim,pleny mela do 5mesicu pampersky pak uz jen fialove tesco nebo Dm..co roku a pul pleny na celej den pak uz jen do 2let na noc a od 2let nic,ubrousky vetsinou z Makra nebo Kaufu obcas znackove ,ale spis na cesty nam to moc nevyhovovalo,prasek na prani byl stejnej jak pro nas sensitive,kojeni do roku a pul plus vareni doma,hodne veci si pestuju sama pac me to bavi,stejne malo ji na muj vkus,ale co nadelam akorat denne vypije tak litr mlika a to od narozeni 😀 pak uz co potrebovala se reklo rodine at se na to slozi nez nejake capiny kupovat..kolo vetsi hracky postel a tak..spis je to muj rozmar obcas jit a neco koupit at si nepripadam tak totalne Out..dneska sem ji chtela koupit neco v HM ale pak sem se vzpamatovala..jako 550za saty ji nedam ani nahodou 😀 kamoska vozi z UK hadry a mam same znackove Gap,Esprit Fcuk a vubec me to netankuje,ze za to dam zlomek ceny..moc toho nepotrebuje ted vubec..jo jeste sedacka na kolo za 800kc jinak uz nevim..podle me to prijde s tou skolou ..ve skolce to zatimneresi je mala jeste.. 🙂