Nedokážu vyjít s penězi

mamina2014
24. črc 2014

Dobrý den, prosím o radu. Jsem už úplně hotová, připadám si jako blbec :( Nejsem schopná vyjít s penězi i když jich máme dostatek. I přes všechny snahy a vyzkoušení snad všech metod měsíčního rodinného rozpočtu jsem absolutně neschopná vyjít. Jsme tříčlenná rodina (já, přítel a 4měsíční dcera) a máme měsíčně cca 30tis. Náklady takové běžné + nějaká ta půjčka na bydlení. Nejhorší je, že si nejsem vědoma, že bych nějak utrácela, pro sebe nekoupím nic a pro dceru samozřemě vše potřebné, jídlo se snažím nakupovat v akci a šetřit kde se dá, ale stále to nějak nejde. Můžete mi někdo poradit co, nebo jak mám dělat? Vážně jsem už vyřízená. Děkuji

bledulka84
25. črc 2014

Ještě tu nepadlo, jak máte finance rozdělené s přítelem? Máte společný účet nebo samostatné účty? A kdo platí co? Samozřejmě, pokud začneš sepisovat výdaje, je potřeba, aby se do toho zapojil i přítel. Protože pokud budeš šetřit ty, ale přítel ne, tak se taky nikam nepohnete. Protože třeba pokud přítel zajde párkrát měsíčně na pivo, může tam nechat pár stovek, ale taky i pár tisíc, pokud se rozjede...

alt
25. črc 2014

@kaja23 tak auto na lpg je asi u nás zbytečně předělávat.. pořizovací investice je 20tis, a to nemám, že.. a navíc manžel má firemní, osobní doma použijeme tak 2x týdně , když se tak moc nikam nejezdí tak za benzín dáme za měsíc do 1000kč. no a nad jogurtovačem jsem už taky myslela , ale děcka jsou vybíravý a mám strach že mi to nebudou jíst.. no a ani nevím nějaký dobrý rececp na jogurty. a jaký máte ten jogurtovač,ani nevím jaký mám koupit.. s tou zeleninou to dělám též, s paušálem to doklepu ještě půl roku co jsem vázaná s telefonem a pak ho zruším, postačí nám jen firemní

78marcela
25. črc 2014

@alt nemusíš utrácet za jogurtovac. Můžeš vzít mléko, do něho vmichat čilý jogurt a dat do tepla, přes zimu třeba na topení a máš z toho kolik jogurtu. Koukni na netu, určitě najdeš přesný postup. A když to dětem ochutis nějakou dobrou domácí marmeladou nebo musli.. Tak určitě bude agttmat. Já bílý jogurty nerada ani normální ani domácí, vždy si tam musím něco přidat. A tohle mi chutná. No a ohledně svacin.. Když si koupi deset deka salámu, tak se z toho k 5 rohlíkum nemůže přece najíst. Zkus mu sem tam udělat nějakou pomazanku, když koupíš třeba obyčejný rybičky a udeláš z toho pomazanku, levněji to nevyjde, ale určitě se víc naji. Musis to dost nastavit, tím co máš doma zrovna. Nebo když máš domácí vajíčka, zadarmo, tak vajecna je dobrá, máme rádi. Jo a zkoušela jsi dětem ty domácí pribinaky od Hrušky? Já osobně ne ale kamarádka ano. Prý to bylo moc dobré a bylo toho hodně a levnější mnohem než z obchodu. Na netu určitě taky najdeš recept.

78marcela
25. črc 2014

@alt promiň ty překlepy, píšu z mobilu a nejde mi to tu sledovat co za tvary to napíše. Takže jogurt neměl byt čilý ale bílý a ten druhý patvar mělo byt slovo chutnat.

alt
25. črc 2014

@78marcela díky za tip.. on si na jedem rohlík dá 2 kolečka salámu 🙂 dnes jsem se ho na to ptala.. na hrušku mrknu na netu 🙂 u nás je problém v tom ,že jak to není v origo obalu tak se nad tím ohrnuje nos.. ale já už jsem se zařekla, že prostě normální jogurt když nebude tak nebude a já pro něj nepoletím extra, udělám domácí a pokud mají hlad tak to sní.. no je to tak? 😠

alt
25. črc 2014

@78marcela čilý mě napadlo, že má být aktivní.. jako nějaký lepší.. holandia apod.. ten s více procenty tuku 😀

78marcela
25. črc 2014

@alt
Jasné že to tak je. Musis to podat tak, že jim udeláš domácí jogurt jako specialitu, kterou nikdo jiný nemá 😉
tvuj chlap je dobrý, dat si dvě kolečka na rohlík. Můj chlap si vždycky kupoval 20 deka salámu ke dvěma rohlíkum. To jsem zatrhla. Jednak kolik peněz to stalo a jednak to nebylo zdravé. Tak jsem ho taky naučila dat si trochu másla a pár koleček salámu jenom. Teď si zrovna zamiloval chléb se sadlem. Tak si koupi tu vanicku sádla a bochník chleba a má to na svačinu celý týden.

78marcela
25. črc 2014

@alt
No to tě napadlo správně. Má byt aktivní aby se to s tím mlékem aktivně spojilo🙂 myslím jsem dávala bílou aktivii. Nevím. Koukni na net. Už jsem to dlouho nedělala, mohla bych to zase zkusit. No a udělat občas puding taky přece nevadí. Vždyť je to dobré. My ho máme rádi. A čtyři porce tě vyjdou na dvacku.

alt
25. črc 2014

@78marcela ten mj mi též navrhl a mu namažu sádlo na chleba i s pažitkou, jako děcka jsme to jídávali,on je chudý z ničeho nepřibíra takže si krajíc se sádlem klidně může dovolit.. no ale on na nás i v práci myslí, co nesní tak zbytek salámu donese domů dojí se to třeba na večeři. kyselku vozí domů skoro každý den, a děti jsou nadšené že ji mohou dopít.. jelikož je doma kupujeme velmi velmi vyjímečně, máme sodastream takže jim bublinky dělám doma do obyč sirupu 😉 Někomu kdo to tedkom čte tak se asi bude zdát že jsme doma opravdu sociálky nebo chudáci.. ale to asi nejsme jinak bychom dostávali přídavky na děti,že.. já jen chci ušetřit, abychom si mohli více dovolit výletovat s dětmi, dodělat zateplení fasády a barvu na RD ( u nás to vychází za materiál něco kolem 70tis.)práci nepočítám, tchán a švagr jsou zedníci a našetřit třeba na nějakou malou dovolenou autem do chorvatska.. a pod.. pokud se s výdaji vlezu do 8tis co jsem si stanovila, tak jsem ochotná z dalšího platu ještě tak 5-9 tis měsíčně ušetřit. bohužel se mi to nyní nedaří a proto jsem se tady zapojila abych věděla co a jak děl 🙂 atd, co změnit apod.. je pravda že do teď jsem si nic nepsala za co se utrácí.. takže jdu do sebe a začnu

78marcela
25. črc 2014

@alt když ono to je zafixovane že sádlo je tuk. Jenže máslo má taky 82% tuku. Salámy to je taky podobné a nic bych za to nedala že ještě horší než to sádlo. Pokud se tedy nejedná o kvalitní dušenou šunku. Nemusí to byt každý den, ale chléb se sadlem a pazitkou je dobrota.
Vůbec nemám pocit že byste byli nějaký sociální případy. A o to vůbec přece nejde. Není uměni utrácet peníze. Ale šetřit a myslet na zadní kolečka je naprosto v pořádku a mělo by to tak byt. Nemyslím nic si vůbec nedopřát ale zase utrácet nadmíru je taky špatně. Takže určitě děláme dobře. Já jsem na sebe hrdá že jsem to dokázala, naučit se šetřit. Právě proto jsem si za loňský rok mohla koupit novejsi auto a za tři týdny letíme do Řecka už na druhou letošní dovolenou. První byla na Slovensku. A to je fajn, že se nám to povedlo. A určitě si to zápisuj , možná budeš překvapena. Schovavej si veškeré lístky z obchodu a vše si piš a pak na konci měsíce zhodnotit co bylo nutné, co zbytečne atd

78marcela
25. črc 2014

@alt ještě řeknu jednu věc, moje babička prostě dokáže ušetřit absolutně nejvíc. Nechápu jak to dělá. Na jídlo si dá bokem měsíčně 2400 a víc prostě nevydá. Přitom si koupi vše co potřebuje, a je naprosto spokojena. To nechápu a i kdybych se rozkrajela, tak se na tu částku co ona prostě nedostanu. Tomu říkám umění.

78marcela
25. črc 2014

@bledulka84 to je docela dobrá připomínka o tom jak to mít s přítelem. Já taky nejsem vdaná, mám přítele. Když jsme spolu bydleli, na režii bytu jsme se dělili přesně napůl. On si platil obědy v práci, já taky. Přes víkend jsme šli na větší nákup který platil on a přes týden drobné věci jsem platila já. Společný účet nemáme dodnes. Já změnila pak práci, teď se vidíme jen o víkendech, a každý jede víceméně za svoje. Asi to není teď ideální, možná by to chtělo nějaké řešení.

ivonapop
25. črc 2014

Nevím, jaké máte výdaje na bydlení a na půjčky, ale i tak se mi zdá 30 tisíc dost vysoký příjem

alt
26. črc 2014

@78marcela tak pokud bych tu částku 2400kč brala na jednu osobu tak bych to třeba mohla dokázat, to je vlastně to co právě řeším, u nás momentálně 4členné rodiny by to dělalo 9600kč. a to bych se do jídla mohla vlést, u nás je i problém to že se pořád něco dodělává na rd, (ploty- malta, písek, barvy atd) a to vlastně pořád beru z peněz na jídlo a pak mi to chybí. Už jsem si i říkala že teď bude stop stav se stavbou, a že třeba budem pokračovat až za rok za dva až nebude už hypo (ušetříme tím 8tis).

kamino
26. črc 2014

@alt tak to zavidim..my mame hypo na 30 let,tzn.do 65 let na 12000 ☹ a predcasne splaceni moc nehrozi ☹☹ ale alespon prcek bude bydlet ve vlastnim 😉

alt
26. črc 2014

@kamino ale zase ho máte třeba komplet hotový.. já teď zjišťuji, že kdybychom si vzali o 200tis víc tak jsme mohli mít i fasádu a i zámkovou, ale tak co už , tak došetříme časem.

78marcela
26. črc 2014

@alt ta Hypotéka je vždycky náročná věc. My to teď taky řešíme. Mám už před lety koupený pozemek, a pořád jsem chtěla stavět. Teď jsem prodala byt a hodně přemýšlím jestli koupit větší a byt bez dluhů a nebo opravdu začít stavět a tu hypotéku si pak muset vzít. Vůbec nevím. Právě to teď poslední týden hodně řeším.
No a to jídlo za 2400.. Ono se jinak vaří pro jednoho, jinak pro čtyři. Je tu spousta maminek, co říkají že za jídlo pro čtyřčlennou rodinu daji 7000. Taky se to dá.

78marcela
26. črc 2014

@alt a jak máte velký dům a na kolik vás vyšel?

alt
26. črc 2014

@78marcela máme přízemí a podkroví , deska je 10x15m. pozemek do stavby nepočítám, stavba svépomocí ! cca 2600 000kč. Taky jsme prodali svůj byt před 6ti lety, bydleli dva roky u mých rodičů, 1.2mil, bylo z bytu, 800tis, byla půjčka včetně půjčky od sfrb a zbytek se našetřilo z výplat, s dvěma výplatami se i s jedním dítětem dalo hodně ušetřit. jakmile jsem nastoupila na druhou RD tak bylo po šetření.. ale to už jsme bydleli, ale i tak se dalo něco dodělávat , to co nebylo. tedkom už nám chybí jen to co se musí udělat naráz a mít nato víc peněz.. -fasáda chodníky(kufr kolem baráku a príjezdová cesta už je od loňska vybagrovaná a nachystaná, vysypaná skladbou jak má být..( přišlo to na cca 70tis, včetně bagru a odvozu a dovozu štěrku), před měsícem jsme dodělali poslední nedodělanou místnost doma a to je sprcha, opravdu děláme i z mála.. ale jak říkám, teďkom už fakt neušetřím a nebo musíme přestat dodělávat. a taky mě přijde že se dost zdražilo jídlo.

alt
26. črc 2014

@78marcela sestřenka chtějí dřevostavbu, říkala že je to přijde na 1.500tis.. ale nějak tomu nevěřím,, je to nějak málo, jelikož to dělá firma a nebo to bude je 3+1.. my máme 7+1. a nezdá se mi že bychom to měli extra velké, máme jen 1 garáž, vždycky jsem chtěla tři děti a proto jsme udělali i tři dětské pokoje,

alt
26. črc 2014

@78marcela tak to bych chtěla návod jak dát jen 7tis. i když já mám daný cíl 2000týdně, tj 1500 jídlo a 500 benzín ale nemůžu se právě do toho vejít.. za jídlo dáme víc. za půl roku budu na PPM mám ji dost vysokou takže bych si zní ráda udělala zásobu na horší časy.. 🙂 Ale do té doby se potřebuji naučít šetřit a vyjít z 8mi tisíci, manžel šetřit umí víc jak já.. to on mě brzdí a říká, to nekupuj ,šetři.. apod.. ale kasu vést nechce,že.. 🙂

78marcela
26. črc 2014

@alt tak to je docela dost, ta cena svépomocí. No já chci jenom malý domeček, 3+kk, deska 8x 11 metrů. Byt jsem prodala za 700tisíc. Našetřeno máme málo. Jak jsem psala, předtím jsem dělala za málo peněz, práci jsem změnila před třemi roky. Teď vydělávám více, a z toho co jsem ušetřila, se koupilo novejsi auto a dovolená. Auto bylo potřeba. Živí mě a to staré už prostě dosloužilo. Ve výsledku ale jiné ušetřené peníze nejsou a počítám tedy na dům 1.2 miliónu. Čistě jen dům. K tomu přibude garáž, chtěla bych i bazén, terasa, upravit zahradu, nějaká kůlna na nářadí takže to se ještě pak vyšplhá zase o dost více. Ale to se může dělat i potom, na to bych hypo nebrala. Ale i tak minimálně půl miliónu by se vzít muselo a to ještě pokud ta cena bude fakt stačit. Každý mě straší že nebude. Chceme si vzít dva zedníky kteří by stavěli jen sami na sebe, žádnou firmu na klíč.

suzief
26. črc 2014

jak už se to tu psalo, důsledně si psát opravdu všechno a ideálně několik měsíců, jen pak máte opravdový přehled za co utrácíte, my jsme to tak začli taky dělat a fakt jsem se nestačila divit, jak to skáče nahoru a pozor zapisuji veškeré položky třeba jízdenky, zmrzky i blbé šroubky do 10 Kč.

78marcela
26. črc 2014

@alt já myslím že šetřit asi umíš docela dobře když jste našetřili tolik peněz i když jsi byla na rodičovské. Chceš tedy dat za jídlo 6tisíc měsíčně pro všechny čtyři, to mi přijde málo. Na něčem se určitě ještě ušetřit dá, když budeš doma dělat ty pribinaky, jogurty a pudinky, to něco určitě stáhneš ještě dolů. Ale pod sedm to nevím jestli je možné se dostat. Ale jak jsem pročítala tady ty šetřící diskuze, našla jsem na jedné i rozpis jak jedna maminka vaří. Teď na mobilu to nenajdu, ale jakmile budu v práci, tak se kouknu a zkusím to najít a poslat ti odkaz. Vím že to bylo hodně levné a přitom ale dobré jídla.

alt
26. črc 2014

@78marcela dobří zedníci udělají kus práce, vždycky se v okolí najde někdo kdo si rád přivydělá jako nádeník u míchačky, takto stavěla moje ségra, měli dva pány co byli rádi že dostli flašku slivovice a jídlo na celý den, dělali jim práce kolem domu, ploty, vozily kamení atd.. my využili členy rodiny (tchán a manželův bratr jsou zedníci, manža elektrikář, další brácha je vodo topo, jedině tak člověk ušetří..ta cena u nás je taky čistě za dům . venkovní úpravy se dělají postupně, a třeba domek na nářadí, pergolu s grilováním a pecí na pizu, bazén to vše se teprve bude dělat.. ale až se splatí hypo.. Auto jsme též koupili loni ojeté za 100tis, staré dosloužilo,na vesnici je auto potřeba, kdybychom nekoupili auto už jsme měli fasádu i se zámkovou hotovou.. ale jinak to nešlo. za 1700 000kč si myslím že by se to postavit dalo a i bydlet, třeba bez fasády, ve vnitř bez dveří ,ale bydlíš.. 🙂 pokud začneš stavět tak třeba ještě počkej s dětmi tak dva roky, našetříte ještě víc a pak si to doma užiješ.. proto my máme mezi dětmi takový věkový rozdíl.. první bylo neplánovaně, pak se narychlo koupil byt, za dva roky jsme zjistili že bychom mohli mýt za výhodných podmínek parcelu, tak jsme šli do toho , ale chtěli jsme bydlet ve svém než si pořídíme další.. myslím že nám nic neuteklo, a ten věkový rozdíl není na škodu, pěkně jsem si vychutnala každé dítko zvlášť, a teď jsme si plánovali, že si to třetí pořídíme až za 3roky až budem bez dluhů, ale nečekaně jsem těhu už teď 🙂takže asi tak.. no hold se musím naučit šetřit.. i já jsme pak víc v klidu že máme nějakou fin. rezervu. tedkom pořád řeším jen výplatu a peníze a manžel nadává že jsem zlatokopka, ale už si asi neuvědomuje že utrácíme víc než je příjem.

alt
26. črc 2014

@78marcela jdu do obchodu pro rohlíky na snídani a vezmu tam i ten kvalitní bílý jogurt a dneska prubnu ty jogurty. a mám v plánu udělat máslové croasanty, ještě jsem je nedělala, jinak vůbec jsem nezmínila, že bramburky, kofole a podobné srandy se u nás kupují jen když je oslava pro návštěvy 😀 a bonbony a čokolády dostávají děti u babiček, doma když jim něco koupím tak tak jednou týdně jeden sáček něčeho ,abych teda nebyla zas takový škrt, ale jak si to sní tak prostě není.. a bude až zase za týden.. 😝

78marcela
26. črc 2014

@alt určitě nejsi zlatokopka. Je dobré myslet na zadní kolečka a šetřit. Já na dítě čekat nemuzu už. Zkoušíme už čtyři roky, teď jdeme do pátého pokusu na umělé. Za měsíc mi bude 36. Když to přijde, budu šťastná, ať to přijde kdykoliv. Proto my jenom malý domeček, jeden dětský pokoj a budu šťastná když bude využity. Velkou rodinu mít bohužel nikdy nebudu, proto není třeba velký dům.
Na stavbu mám vyhlednuteho jednoho místního všeumela. On je fakt šikovný, výucený elektrikář ale dělá ve firmě vodo topo a jeho otec je zedník, se kterým už postavil několik domů. Tak toho bych chtěla plus nějakého helfra. Od sestry muž je taky zedník, takže toho bych taky využila. No ještě to musím prostudovat ze všech stran.

78marcela
26. črc 2014

@alt myslím že to děláš dobře. Není třeba učit děcka na kofolu atd. Pak dej vědět jak se ti ty jogurty povedly.

alt
26. črc 2014

@78marcela ve tvém případě bych se přiklonila pro dítě + hypo a mít oboje, hlavně zdravé dítě a s bydlením jak říkám, bez fasády a vevnitř třeba dva roky bez dveří od pokojíků lze žít taky.. mám s tím zkušenost 🙂

alt
26. črc 2014

@78marcela no to dám.. 😀 ale už vidím toho 8miletého jak prská.. 😠