Nedokážu vyjít s penězi

mamina2014
24. črc 2014

Dobrý den, prosím o radu. Jsem už úplně hotová, připadám si jako blbec :( Nejsem schopná vyjít s penězi i když jich máme dostatek. I přes všechny snahy a vyzkoušení snad všech metod měsíčního rodinného rozpočtu jsem absolutně neschopná vyjít. Jsme tříčlenná rodina (já, přítel a 4měsíční dcera) a máme měsíčně cca 30tis. Náklady takové běžné + nějaká ta půjčka na bydlení. Nejhorší je, že si nejsem vědoma, že bych nějak utrácela, pro sebe nekoupím nic a pro dceru samozřemě vše potřebné, jídlo se snažím nakupovat v akci a šetřit kde se dá, ale stále to nějak nejde. Můžete mi někdo poradit co, nebo jak mám dělat? Vážně jsem už vyřízená. Děkuji

78marcela
26. črc 2014

@alt mě ty jogurty docela chutnaly s marmeladou. Když by to dítě bylo, taky bych šla do domku určitě i s hypo. Aspoň by by la zahrádka atd. Akorát si někdy říkám že když nám to dítě nebude dopřáno, tak na co dům, pro koho..

kamino
26. črc 2014

@alt Holka,ani nahodou...fasadu delame ted sami,jen v materialu jsme za 140 tis...a jeste v tom neni finalka ☹☹ brali jsme si 2 000 000 dalsich 600 jsme uz dali ze sveho a konec v nedohlednu. Prestavujeme dum pritele rodicu a reknu ti,stoji to vic,nez kdyby se udelal dum novy. Vse jsme udelali nove,od moderniho topeni na plyn k tomu krb,okna,kompletni strechu,rozvody vody i elektriky,prakticky novy dum,ale nedodelku je jeste opravdu hodne,balkon nema zabradli,zahrada je staveniste... No tipujeme,ze jeste tak 300 do toho padne..

kacorek85
30. črc 2014

@78marcela Musím říct, že moje babička je to samé. Odloží z důchodu 10 tis. do knížky na běžné výdaje a dědův důchod rozloží do x obálek jako rezervu (uhlí, veranda, dřevo a pod.). Z těch peněz na běžné výdaje zaplatí inkaso, kredit, jídlo, dá dědovi "kapesné", léky pro oba, benzín a ještě ji zbyde na nějaké rozmařilosti typu výlet s důchodci, narozeniny a svátky, mimořádné příspěvky (mi třeba jen tak na nové brýle) nebo na nové botky. A to se v jídle nijak extra neomezují, babi denně vaří a děda je masový.
Ale s tím deníčkem jste mi nasadily brouka do hlavy. Že utrácím za blbosti vím, což je smutné, nicméně je asi fajn si to uvědomit. Ale lépe to vypadá, a více to bije do očí, napsané.

78marcela
30. črc 2014

@kacorek85 přesně tak. Já si právě taky zajdu na zmrzlinu, koupím nějakou blbost, co není nutné. Jenže měsíc je dlouhý a člověk to zapomene hned. Ale když to vidíš napsané a uvědomíš si, kolik je to peněz a že za rok by to byla pěkná dovolená u moře, pak teprve to opravdu cloveku dojde.

luzmaria
24. říj 2014

taky jsem na tom obdobně, vytvořila jsem si v excelu tabulku, kam si píšu příjmy - výplaty, výdaje - ty povinné (hypo, zálohy energie, voda, pojištění a jiné trv.příkazy) a pak si zapisuji každý nákup a průběžně kontroluji se stavem účtu, sejdu se, ale že se ty peníze ztrácí hrozně rychle, je to děs a to pro sebe nic, spíš myslím na ty druhé, hlavně dcera pořád něco do školy.....obědy, výlety, fotky a tak....no a do toho manžel na OSVČ bída děs, platí zálohy na zdravotní, sociální, telefon....a když mu nedorazí výplata tak jsme v háji....už je to ubíjející a stresující, ještě se kvůli tomu začneme hádat, je fakt dusno, když nevím, za co nakoupit a co budeme vlastně jíst.....už abychom se z toho vyhrabali....☹ ale je fakt, že to zapisování mi pomohlo taky, hned je to přehlednější.

hanulkapal
25. říj 2014

@luzmaria Jsme na tom podobně, akorát já momentálně nemůžu porovnávat příjmy a výdaje, protože přítelovi dluží bývalý "zaměstnavatel" 1 a půl výplaty, takže jsme v absolutním mínusu.. Úplně ti rozumím, ty nervy, když člověk nemá nic jisté.. Je to hnus, často kvůli tomu ani nespím.. Přítel dělá brigády, něco má placené na ruku, něco dostane až v dalším měsící všechno k jednomu datu a to je teprve mišmaš, ale jsem ráda aspoň za to něco. Už se nám párkrát stalo, že prostě nebyly vůbec žádné peníze, nebo jsme museli vyjít se dvěma stovkama na čtyři dny. Je fakt, že jsem se naučila hodně hodně přemýšlet, co opravdu nutně potřebujeme a bez čeho se dá obejít (káva došla, další prostě není, tak jsme bez ní, dojde cukr, obejdeme se..). Takže jsem začala plánovat dopředu jídelníčky (podle toho, kolik peněz mám na x dní) a z nákupů si nechávám účtenky, ať mám do budoucna od čeho se odpíchnout a mám přehled, kolik se tak běžně utratí. U nás jelikož má přítel bohužel dluhy z minulosti a platí alimenty, tak to nebude o tom, že bychom ušetřili něco bokem, ale o tom, abychom se naučili vycházet s tím, co máme a hlavně abych jemu ukázala, že to jde.

luzmaria
26. říj 2014

@hanulkapal to tedy jsme na tom podobně...ale koukám, že vás nakonec bude víc, tak držím pěsti, ať to zvládnete.Jsem teď z toho taky hotová, dcera má za měsíc narozeniny, pak jsou vánoce, no nedokážu si to představit....mám z toho nervy na pochodu....odráží se to i na vztahu, ale ukočírujeme to nějak....taky ještě máme velkýho psa a kočku....a vždycky to nějak šlo....a jak píšeš, když něco dojde, tak to prostě není a taky koukám na to, co je důležité a co tak nutně potřebujeme. Snad se zadaří najít příteli práci, uvidíme.

malydelfin
4. lis 2014

Ahojky, ani nevíte, jak jsem strašně ráda, že se netrápím stejným problémem sama. Už jsem z toho dost psychicky vyřízená, protože neustálé hádky s manželem, jak to že nevycházíme, když mám mateřskou a svůj plat (musím pracovat sice jen na částečný úvazek, ale aspoň něco) mě fakt deptaj.
Děkuju Vám všem, za rady, které tu dáváte a asi na tom něco je.
Je tedy pravda, že kupuju věci pouze v akci (a podle toho vařim), oblečení kupuju jenom dětem - z bazaru, sobě nic, kosmetiku nepoužívám. Jediný výdaj, který je za mě je kadeřník jednou za půl roku (a to ještě chodím do učiliště - protože je to o víc jak půlku levnější).
V práci nechodim ani na obědy, a přesto mi to prostě nevychází. Už nevim co dělat víc.
Chytrej telefon nemám, takže zkusim excell a asi sčítat, sčítat a kontrolovat.
Jenomže bohužel nemám přehled o výdajích manžela, který má přístup k mému účtu, takže to asi nebude úplně přesné.
Nemáte ještě nějakou radu? Předem všem moc díky

tomas_he
5. lis 2014

Ahoj, pokud mohu poradit, základem je mít stoprocentně pod kontrolou veškeré rodinné příjmy i výdaje. Je tedy třeba znát i manželovy výdaje, jinak může být výsledek hodně zkreslený a ovlivnit i Vaše plánování.

Doporučuji následující:
1) Rozdělte všechny Vaše výdaje na dvě skupiny: pevné a ostatní.
2) Pevné výdaje máte pravidelně každý měsíc ve stejné výši: hypotéka, nájem, pojistky, atd.
3) Mezi ostatní výdaje patří potraviny, benzín a další pravidelné i nepravidelné výdaje, které mohou být měsíčně v různých částkách.
4) K tomu Vám pomůže měsíční evidence všech výdajů. Bez následující akce je to ovšem skoro k ničemu.
5) Na základě zjištěných výdajů si sestavte měsíční rozpočet. Pevné výdaje máte dané, pro ostatní výdaje si stanovte částku podle vaší zkušenosti. Důležité je, aby vaše příjmy byly stále větší než výdaje.
6) Proveďte další měsíční evidenci a porovnejte skutečné výdaje s rozpočtem, který si podle potřeby upravte. Vyeliminujte pak zbytečné útraty v ostatních výdajích..
7) Vaším cílem by mělo být, aby jste dokázali vytvořit co největší měsíční přebytek a ten uložit na neočekávané výdaje nebo jiné účely.

Doufám, že Vám toto trochu pomůže.

78marcela
22. lis 2014

@malydelfin je docela blbé že se s manželem hádate místo abyste si sedli a zkusili si na rovinu promluvit o veškerých výdajích, které máte, tzn. i o těch jeho, protože to patří do příjmů potažmo výdajů rodiny. Zkus nějak naznačit, jak to máte rozdělené, z tvého rodičaku a platu máš platit co? Jen jídlo? Z manželova třeba hypo? Nebo to máš vše na platit ze svého?
Zkus si opravdu jeden měsíc všechno psát, co vydás za různé věci a pak si promluv s manželem, jakmile budeš mít tato data v ruce. A společně pak hledejte řešení, kdo bude platit co a kolik a kdo šetřit apod.