Nedokážu vyjít s penězi

mamina2014
24. črc 2014

Dobrý den, prosím o radu. Jsem už úplně hotová, připadám si jako blbec :( Nejsem schopná vyjít s penězi i když jich máme dostatek. I přes všechny snahy a vyzkoušení snad všech metod měsíčního rodinného rozpočtu jsem absolutně neschopná vyjít. Jsme tříčlenná rodina (já, přítel a 4měsíční dcera) a máme měsíčně cca 30tis. Náklady takové běžné + nějaká ta půjčka na bydlení. Nejhorší je, že si nejsem vědoma, že bych nějak utrácela, pro sebe nekoupím nic a pro dceru samozřemě vše potřebné, jídlo se snažím nakupovat v akci a šetřit kde se dá, ale stále to nějak nejde. Můžete mi někdo poradit co, nebo jak mám dělat? Vážně jsem už vyřízená. Děkuji

ev.ka
24. črc 2014

Doporučuji důsledně sepsat cca 1 měsíc výdaje do poslední položky a ono se to ukáže 😉

ann_87
Autor odpověď smazal
Zobraz
mamina2014
autor
24. črc 2014

@ev.ka To je dobrý nápad.

mamina2014
autor
24. črc 2014

@ann_87 To je to nejsmutnější, na začátku měsíce sepíšu co a jak a po zaplacení výdajů by nám mělo zbývat minimálně 15tis a tak si říkám tohle a tohle se koupí a tolik a tolik budeme mít na týden a pfůůů nevyjde to ☹

xpila
24. črc 2014

@mamina2014 Určitě to chce zapisovat více jak jeden měsíc, na jednom měsíci se toho moc nepozná. A opravdu položku po položce, na konci měsíce si udělat mezisoučty - za bydlení, jídlo, drogerii, cestování... A budeš se divit, za co kolikrát utratíš, i když se to nezdá.

ann_87
Autor odpověď smazal
Zobraz
mamina2014
autor
24. črc 2014

@ann_87 já to zkusím, moc děkuji za radu

hanulkapal
24. črc 2014

Tak, jak doporučuje @ev.ka, sepsat si měsíční výdaje (přesné náklady za bydlení, půjčky, jídlo, veškerá kosmetika, drogerie, vstupenky kamkoliv, jízdné, telefony, jestli máte nějaké domácí mazlíčky..) Jinak zbytečnými žrouty jsou drahé mycí prostředky, voňavky do wc, x vrstvý značkový toaleťák a kapesníčky, papírové kuchyňské utěrky, kupované polotovary, různé sladkosti, které si člověk kupuje denně za pár korun a sem tam nějaká bageta a pod, místo doma udělané svačiny. Na jídle se dá dobře ušetřit plánováním jídelníčku, momentálně jsem v dost velké finanční tísni a tak si vařím třeba hutnější zeleninové polévky nebo omáčky, ale to zas není moc zdravé, co si budeme povídat.

lenicka07
24. črc 2014

@mamina2014 Tak si udělej tabulku nutných výdajů (včetně splátek), to co prostě musíš každý měsíc zaplatit, rozpočítej do toho i částky, které platíš třeba jednou ročně. Ze zbylého odečti jídlo a drogerii (já to sledovala několik měsíců, takže v průměru vím kolik projíme), nutné výdaje na dítě a zbyde ti částka se kterou můžeš měsíčně disponovat (oblečení, hračky, kultura, sport atd.) Z té částky nech i nějakou rezervu, počítej s tím že každý měsíc výdaje nemusí být stejné.

pampeklec
24. črc 2014

I měsíc pomůže, i když víc je samozřejmě lepší, ale hlavně je důležitý na nic nezapomenout - typicky takové ty drobné "nákupy" - tuhle zmrzlina, tuhle rychlý oběd, tuhle na pivo žebrákovi... docela se to nasčítá 🙂 I když teda já hospodařím s mnohem menšíma částkama, tak možná budeš mít jiný měřítko. Docela se mi osvědčilo si brát účtenky z každého nákupu, všechny lístky na vlak a podobně, každý večer si sednout a všechno si napsat do excelové tabulky, to si člověk ještě vzpomene. Ale ze začátku je to hodně těžký 🙂

lenicka07
24. črc 2014

A ještě jsem chtěla dodat, že rozpočítávat si kolik můžu utratit za týden, je docela ošemetné, možná i proto ti to nevychází. Máš pak pocit, že v určitém týdnu ti peníze zbyly, utratíš je za věci které nejsou až tak potřeba a další týden můžeš mít víc nutných výdajů a celkově ti to nevychází. Lepší je to fakt měsíčně.

kamino
24. črc 2014

Ja mam aplikaci v mobilu,kam si pisu vydaje. Hodne to pomaha a je to stale pri ruce.

mamina2014
autor
24. črc 2014

@kamino Jak se aplikace jmenuje prosím?

gepe
24. črc 2014

@kamino jakou? 🙂

blauen
24. črc 2014

já měla podobný problém a to ten, že jsem sama za sebe mimo rodinného rozpočtu dokázala utratit i 13 tisíc měsíčně, a to nemáme zatím děti (ještě podotýkám, že žijeme s manželem odděleně, pracovní důvody), neutracím za drahé šminky, značkové oblečení - na konci měsíce když mi přišel výpis z účtu nevěřila jsem svým očím.....od letošního roku jsem si pořídila deníček, kde jsem si začla vše, ale opravdu vše zapisovat, kosmetiku z DMka, nákupy na jídlo, večeře v restauracích a ono se to opravdu začlo vyplácet, nejen jak vše poctivě zapisuji, tak si i víc rozmyslím co vlastně potřebuji a co ne.....(příklad taková blbost, ale já strašně ulítavala na balených vodách slazených, člověk by neřekl kolik toho dokáže vypít v penězích za měsíc, a ted si koupím dva citrony týdně a piju citron s vodou a je to 100% lepší zdravjěší a taky co ušetřím, a to bych mohla dávat příkladu víc )... takže radím poctivě zapisovat a pak až zjistí co člověk někdy potřebuje a co ne.

mamina2014
autor
24. črc 2014

Velice vám všem děkuji za rady a zítra běžím pro notýsek a první položka bude: notýsek

78marcela
24. črc 2014

@mamina2014 mě taky hodně pomohlo vše si důkladně zapisovat. Ještě před třemi lety jsem vydělávala 11tis čistého a na měsíc to prostě muselo stačit i když jsem neušetřila samozřejmě nic. Pak jsem změnila práci, vydělávám třikrát i čtyřikrát více a zjistila jsem, že také skoro nic neusetrim. Tak jsem se naštvala, prošla skoro všechny diskuze tady na téma šetření a přinutila jsem se podle toho řídit. Každý večer jsem si opravdu vše zapsala, vždy v 8.00 mám upomínku v mobilu a 30.dne v měsíci dělám přehled za celý měsíc. Byla jsem v šoku když jsem zjistila že za jídla v restauraci dam třeba 4000 měsíčně, tisícovka za zmrzliny.. Sem tam jsem si koupila knihy, protože strašne ráda čtu. Jenže ročně to bylo skoro 10tis. Takže jsem se zapsala do knihovny, začala si doma vařit, a
nosit obědy do práce.. Teď mi 4000 stačí na celý měsíc. Už nevím co za blbosti jsem ještě kupovala, ale faktem je, že za poslední rok jsem ušetřila na novejsi auto a ještě na dvě dovolené.

kamino
24. črc 2014

@gepe jmenuje se Wallet. najdeš to na google play, je zdarma 🙂

mamina2014
autor
24. črc 2014

@78marcela to je pro mě velice povzbuzující a doufám, že mi to také pomůže

kamino
24. črc 2014

@mamina2014 Pokud máš chytrý telefon, tak opět ušetříš... jak jsem psala výše, najdi si na google play aplikaci wallet a můžeš si zapisovat rovnou do mobilu 🙂

mamina2014
autor
24. črc 2014

@kamino už instaluji

gepe
24. črc 2014

@kamino mam excel kam zapisuji detsky vydaje (jen pro prehled kolik nas stalo zatim dite) jen uz min. pul roku obalkuju ucty :D ostatni neeviduju, protoze vychazime. Diky mrknu na ni, treba vymenim za ten excel 🙂

kamino
24. črc 2014

@gepe já to používám jen po měsících - pak přepisuji stejně do excelu - jde spíš o to, že mám mobil stále po ruce.. nějak se mi nepodařilo přijít na to, jestli to sčítá měsíce..takže každý měsíc sednu ke kompu a píšu shrnutí. já také stíhám vyjít z rodičáku, nejsme nároční, ale pro zajímavost je to dobré vědět.. vím, že se náklady zvýší s věkem prcka, ale zatím to jde..

78marcela
24. črc 2014

@mamina2014 určitě jo. Akorát to fakt chce byt důsledná. S tím jsem zpočátku hodně bojovala, proto ty upomínky v mobilu. Pak jsem si na to zvykla. Fakt jsem byla v šoku, když jsem si první měsíc označila některé nákupy jako zbytečnosti a zjistila že jejich součet dělá skoro pět tisíc měsíčně. Ročně 60tisíc za zbytečnosti mi přišlo šílené. Takže na zmrzlinu si přes léto už nechodím denně (ale je to těžké, mám ji přímo naproti a pravou italskou luxusní, kterou fakt miluju). Ale časem si člověk zvykne, že si jdeme jenom o víkendu.. No a třeba vody balené jsou zbytečné, tady u nás, tak jsem taky přestala kupovat. Pak se začaly konečně peníze nějaké na účtu hromadit, což mě povzbudilo a motivovalo ještě víc se snažit šetřit. A taky je fakt, že když nějaké peníze zbývají a vidím třeba toaletní papír v akci za opravdu levný peníz, koupím ho hodně do zásoby. Dřív jsem vždy koupila co bylo nutné i za draho. Neměla jsem peníze na to dělat zásoby. Teď už je dělám a zase mi to šetří další peníze. Určitě se to naučís jen to chce byt důsledná.

lucenek
24. črc 2014

ještě aplikace v češtině a zdarma Spendee super věc ještě tě to upozorňuje 🙂

nerreidda
24. črc 2014

Já už 3tí rok vše do koruny zapisuju do deníčku akolikrát zpětně zírám,co za kraviny nebo zbytečnosti se koupili. Jinak jsme si vypočítali co se MUSÍ zaplatit z manželova účtu (u nas cca 12000) a pak 6000 na jídlo a neprav poplatky ( poj.auta, internet....),takže se na účtě nechá 18000 a zbytek se vybere a dá " do strožochu ". Ano,asi to není ideální,ale tímto způsobem jsme dokázali hodně našetřit.

78marcela
24. črc 2014

@nerreidda já to mám taky tak. Když jsem měla práci za méně peněz, prostě jsem vyšla taktak a nikdy mi na účtu nic nezbývalo do rezervy. Takže i když jsem pak vydělávala víc, vždy jsem utratila co bylo na účtu. Akorát už pro mě nebyly rozbité boty katastrofou, nad kterou bych se hroutila kde vezmu na nový, ale prostě jsem si v klidu koupila nové. A klidně drahé, protože na účtu přece peníze jsou. Ale pak jsem si je začala schovávat doma do pokladncky s nápisem Na společné neřesti.( začali jsme tak šetřit na pěknou dovolenou) a mě to začalo bavit a líbilo se mi když tam přibývalo a nesáhla bych na ne ani zaboha. Před 14 dny jsem si zřídila spořící účet, tak jsem zvědavá jestli mě to bude taky tak bavit.

78marcela
24. črc 2014

@mamina2014 jo a co mě ještě pomohlo.. Šetřit na jídle, tam se ušetří nejvíc. Předtím jsem vždy kupovala vše v superhypermarketech, ovoce zeleninu přes zimu a tak. Teď jsem se domluvila s našima a od nich z vesnice vždy kupuju třeba dvě bedny jablek, pytel brambor, nebo mi máma zavolá že tam nějaký známý bude mít k prodeji kruty nebo králíky, jestli chci.. Takže samozřejmě beru. Nejenže mám domácího zdravého králíka ale ještě o půlku levnějšího než je v obchodě. A tak je to se vším. Máme rádi jablka, koupíme si jich na celou zimu třeba za 15kč. Než je pak v zimě kupovat za 40kč. Sice pravda nejsou pak ke konci tak hezké, ale za to chutnají pořád dobře. Ale my je většinou sníme ještě než se scvrknou. Otázka je zda to máš kam uskladnit. My si to necháme u našich ve sklepě a po částech pak vozíme třeba na měsíc domů. Jednak se ušetří a jednak je to "bio kvalita"

alt
25. črc 2014

holky též bych ráda věděla jak mám ušetřit, jelikož též se mi nedaří vycházet. koncem měsíce už se čerpá kontokorent. nekouříme, do hospod manžel nechodí, máme společnou kasu, platíme hypo (už jen 3 roky)měsíčně na pravidelné výdaje máme 15tis, zbytek manželova platu bych ráda ušetřila. ze své rd 8tis.bych chtěla utáhnout jídlo, benzín , oblečení, drogerku , no vlastně vše ostatní. Jenže vůbec si nevím rady jak na to jelikož mi přijde že na jídlo a benzín mi týdně 2tis.nestačí, a to počítám jen 4týdenní měsíc. brambory,vejce, zeleninu a ovoce teď sezoně mám od tchánů a mamky, balené vody nekupujem, pijem kohoutkovou se sirupy, doma vařím, manžel jí až doma kupuje si jen svačiny(ale on je hodně spořící, takže to je jen tak kyselka za 8kč, 10dkg salámu a 5rohlíků.dřív jsem mu svačiny dělala, ale zase jsem na to musela kupovat potraviny, tak nevím co je lepší.. aby si kupoval a nebo abych nakupovala potraviny a sváče dělala. dětem kupuji jogurty jen v akci do 9kč,zajímámě co dát dětem místo každodenní jogurtů kteé lezou do peněz.. třeba uvařit puding? poraďte nebo jak to praktikujete vy.. sladké pečivo minimálně, spíš peču doma moučník. večeře bývají rychlovky, někdy teplé nekdy jen chleba.. maso jsem omezila, králíka máme doma, ale toho se časem člověk přejí 2x ročně dostáváme od tchánů krůtu, ale se zase pak jen jí krůta a nekupuje jiné maso, přestali jsme často grilovat, maso je drahé.., na výlety nejezdíme, nebo minimáně, benzín a vstupné dělá minim 1000kč třeba jen do zoo. na dovolené jsem byla naposled než jsme začali stavět, takže mi dejte inspiraci jak mám ještě více ušetřit. oblečení mám dost,manžel i děti taky , dětem kupuji po bazárcích nebo od kamarádek,

kaja23
25. črc 2014

@alt Zkuste auto na lpg a k jogurtům-právě jsem si pořídía jogurtovač.Zeleninu do polévky si mrazím o sezónu,a taky mám spoustu od mamky a babičky-vejce, králíky,zeleninu, nějaké kompoty, med. Chleba si dělám. Pro mléko,smetanu a tvaroh jezdím na farmu. Peču, vařím, manžel má taky do práce vše z domova. Změnili jsme si pojistky,našli výhodnejší paušály a máme účet, kam se posílá "co zbyde" a jde z něj případně hned vybrat, posílám i malé částky,nakupuji v akcích,ale snažím se kvalitně.Vodu taky pijeme z kohoutku se sirupem. Oblečení mají děti taky převážně z bazárku, botky nové.