Nedoplatek na dani z příjmů a sleva na dítě. Jak to je ?

luciik22
10. bře 2022

Ahoj, prosím o radu. V roce 2021 jsem měla příjmy jen leden-brezen, a to čerpání řádné dovolené po mateřské. Na potvrzení o příjmech mám zálohy 553,- a daňový bonus 1267,- tzn. že mi vyšlo v přiznání,že mám nedopalek 714,- Měla jsem za to,že se k nedoplatkům u příjmů pouze ze závislé činnosti nepřihlíží,nebo to tak není?
A druhý dotaz, když jsem měla slevu na první dítě jen tyto tři měsíce,ale v tom potvrzení mám,že "uplatněné děti" 1-12, může si muž dceru uplatnit od dubna do prosince? (Napíšu mu čestné prohlášení?). Děkuji moc.

amantgris
11. bře 2022

Přiznání nedělat - když jsou příjmy jen ze zaměstnání, není třeba. Sleva na dítě neměla být uplatněná. Pokud podáte přiznání, bude třeba to vyřešit. Zaměstnavatel by měl být schopný vyjet potvrzení pro manžela, kde bude vidět, které měsíce jsou uplatněné. Zbytek by mohl uplatnit on. Určitě by nemělo být na potvrzení 1-12, když to tak není.

luciik22
autor
11. bře 2022

@amantgris Mně popravdě se to taky nezdálo, proč mi tu slevu na první dítě dala, když šlo jen o dočerpání dovolené. V pondělí to zkusím s nimi vyřešit. Takže finančák po mě nebude chtít těch 740 Kč? Jiné příjmy jsem neměla, takže přiznání tím pádem podávat nemusím.

lenoulinkaa
11. bře 2022

@luciik22 když si půjdeš podat daňové přiznání a nebudeš mít vydělano za cely rok polovinu minimální mzdy 6x15200, budes vracet bonus.

luciik22
autor
11. bře 2022

@lenoulinkaa Ale povinnost ho podat teda nemám,jak se píše výše?

lenoulinkaa
11. bře 2022

@luciik22 nemáš, já bych nepodávala a děti na zbylé bych nějak pořešila přes manžela. Neuplatnění bys měla doložit potvrzením z práce, které slouží pro potřeby daňového přiznání.

luciik22
autor
11. bře 2022

@lenoulinkaa A to je právě další věc, co musím řešit, protože mi v potvrzení o příjmech v ty kolonce u dítěte napsala, že je uplatněno 1-12, přitom jsem ty příjmy měla jen do března. Druhé dítě tam ještě nahlášené nemám.
Nestačilo by pro muže teda moje čestné prohlášení?

lenoulinkaa
11. bře 2022

@luciik22 ona pokud to má v systemu nastavený, že uplatnujes, tak ji vyjede, že uplatnujes celý rok. A ty jsi měla podepsané prohlášení a uvedené dítě, že ti ho uplatnila? Zpětně už ti do minulého zdanovaciho období nebude dělat zmenu. Zkusit to můžeš přes čestné prohlášení, ale pokud máš zaměstnavatele, nemělo by být potvrzení od něj. V tuhle chvíli pro tebe blbá situace. Ja bych z tebe jako účetní nadšená nebyla.

lenoulinkaa
11. bře 2022

@luciik22 *mělo by být..

luciik22
autor
11. bře 2022

@lenoulinkaa No takhle, my přímo v práci máme jen personální oddělení a mzdova účetní je externí, takže se to všechno řeší zprostředkovaně..a já když se tam byla loni na začátku roku podívat a personální mi dával podepsat ten růžový papír, tak mi v tu chvíli fakt nedošlo,jaký to bude mít důsledky, že tam bude to dítě 😕 A na moji obranu,neměl by tohle trochu předvídat personální a poradit, že to dítě je lepší tam nedat? Ještě když nechtějí, abysme napřímo sami komunikovali s tou mzdovou účetní.

lenoulinkaa
12. bře 2022

@luciik22 personální to je asi jedno. Oni neřeší, kolik si vydelas, a jaké slevy uplatnis. Podstrči ti papir a sbohem.

amantgris
13. bře 2022

Zkusila bych ještě znovu přes tu personální, že potřebujete potvrzení pro manžela, aby mohl uplatnit zbytek roku. Když nic, tak se pak zkusit domluvit se správcem daně, jestli mu bude stačit čestné prohlášení na ty neuplatněné měsíce, že nechtějí v práci vyjít vstříc. Ale většinou chtějí bohužel to potvrzení ze zaměstnání.

luciik22
autor
13. bře 2022

@amantgris Ok,díky za rady, zítra to zkusím vyřešit.