Odečet daně na manželku

sluneccnicee
18. led 2017

Dobrý den je tady nějaká učetní ?Potřebovala bych poradit.Za rok 2016 jsem pobírala RD a poslední 3 m v roce i chodila na částečný - 6,5 h denně do práce. Celkový výdělek nepřesáhl 60 000kč. Kam mám zajít?NaFu? A naše účetní v práci mi má vystavit priznání či jak to funguje.Je lepší že jsem chodila do práce či .. než bych byla doma.Myslím finančně na odečtu daních

jajus92
3. dub 2017

Ahoj holky, mám také dotaz? Náš stav je takový, že já jsem nyní od ledna na nemocenské (rizikové těhotenství) smlouvu mám na dobu určitou do dubna, takže mi teď bude končit na nemocenské budu i nadále a v červenci nastupuji na mateřskou. S přítelem bysme se chtěli vzít ještě než se malý narodí. Nejspíš v květnu nebo červnu. Chci se zeptat, zda za rok můžeme respektive "manžel" může žádat odečet daně na manželku? A zda to bude za celý rok nebo jen od toho 5.,6. měsíce co bysme byli manželé? A dále se chci zeptat , jestli i já si mohu poslat daně aby mi bylo něco vráceno za tu dobu co jsem byla na neschopence? Moc děkuji za odpověď.

fullera
3. dub 2017

@jajus92 Ty si podat daně můžeš vždy a je škoda to nevyužít, zvlášť v případě vratky 😉
Pokud se vdáš, dak si Tě může manžel odečíst od následujícího kalendářního měsíce. Tzn. pokud se vezmete v květnu, manžel si Tě uplatní červen - prosinec 2017 🙂. Tvé daňové přiznání to nijak neovlivní, takže pokud Ti letos třeba proplatí dovolenou a budeš mít z toho nějaký odvod zálohy na daň, tak hurá do toho!

jajus92
3. dub 2017

@fullera děkuji za odpověď. A ještě prosím tě jedna otázka manžel si může uplatnit mne jako manželku a také syna? Teď si nejsem jistá jestli se správně ptám kdyžtak se omlouvám. 🙂

jajus92
3. dub 2017

@fullera a ještě teda jestli jsem to správně pochopila za rok to dělá 24 840,- Kč takže my bysme měli zhruba polovinu nebo jak? 🙂 děkuji

xpila
3. dub 2017

@jajus92 Může si uplatnit tebe i syna. Jen pozor, mateřská a proplacená se počítá do příjmů.
A teda pokud nebudeš mít proplacenou žádnou dovolenou, nebo jen málo (a tudíž ti daň pokryje sleva na dani), je zbytečné daňové přiznání podávat - nebudou ti mít co vrátit. To uvidíš na potvrzení z práce, jestli jsi nějaké daně odvedla.

fullera
3. dub 2017

@jajus92 Syna si může uplatnit už od měsíce, ve kterém se narodí. Je jedno, zda to bude prvního nebo posledního 🙂. Tebe jako manželku až od následujícího měsíce po sňatku.

fullera
3. dub 2017

@jajus92 24.840,- je možnost ročního odpočtu na manželku, pokud splňuje zákonné podmínky - tzn. roční příjem menší než cca 68tis Kč. Jak už tu bylo napsáno, do tohoto příjmu se počítá peněžitá pomoc v mateřství (to je těch půl roku mateřské), pak třeba proplacená dovolená... Rodičovský příspěvek, který navazuje na mateřskou, se do tohoto nepočítá. Také se nepočítá nemocenská a jakékoliv sociální a peněžité dávky...

A ano, pokud splníte tyto zákonné požadavky, tak si manžel uplatní poměrnou část z toho ročního limitu.

xpila
3. dub 2017

@fullera Nemocenská se do limitu počítá.

jajus92
3. dub 2017

Takže se nemocenská počítá nebo nepočítá? 😊 děkuji

xpila
3. dub 2017

@jajus92 Do limitu se počítá.

fullera
3. dub 2017

@xpila Moc se omlouvám, moje bota, opravdu se počítá!!! Jsem už vyblblá ☹

jajus92
3. dub 2017

@xpila Dobře děkuji 😊
@fullera nic se neděje přece!