Ošetřovné. Čí je to zásluha?

16. kvě 2020

Dobry den, potrebuji nezaujate nazory, nejak me manzel rozhodil. Pokusim se byt objektivni.
Oba podnikame a ja jsem na materske s 3m synem a doma man bez skolky(az do srpna) i 6letou dcerku moji z minuleho vztahu.
Pozadala jsem o osetrovne manzelovo jmenem, protoze ja vzhledem k materske narok nemam. Chodi na spolecny ucet ze ktereho platime spotrebu rodiny a stavbu domu. Vzhledem k tomu, ze je holka doma a mame miminko chodim do prace (manualni vyroba s vlastni provozovnou) vecne po nocich nebo, kdyz si zajistim hlidani. A nebo tam jdu s detma a prace odvedu tretinu. Rozhodne deti nehlida manzel. Ten budto vykonava svou praci a nebo se cini na stavbe.
Kvuli vyporadani spolecnych financi, to nechci podrobneji probirat je treba urcit, ci jakoze "vyplata" je to osetrovne. Automaticky jsem predpokladala, ze kdyz mam dceru na hrbu celodenne ja a svuj pracovni rezim prizpusobuji nastale situaci pouze ja, je to logicky prijem moji zasluhou. To, ze u toho jeste vydelavame a zazadala, zaridila jsem tyto penize navic je super.
Avsak manzel usoudil, ze jsou to penize napul a to me nakrklo.
Co myslite?

veronikav31
16. kvě 2020

@kometkak jde to. mám to taky zjištěné na ossz. rodičák když se bere na jedno dítě a očr bere chlap na druhé dítě.

veronikav31
16. kvě 2020

@anina32 ale jde to. pokud je ženská na (mateřské)rodičáku na jedno dítě, na druhé dítě může chlap brát očr...to je právě klička kterou teď spoustu rodičů našla. ale jde to a vyplácí se očr na starší dítě i když je ženská doma s mladším.

veronikav31
16. kvě 2020

@anina32 a co vím, tak to takhle dost funguje a očr je propláceno

anina32
16. kvě 2020

@veronikav31 Ale to lze jen u zaměstnanců, u osvč ne. Tady to je jasně napsané.
https://www.podnikatel.cz/clanky/zadost-o-osetr...

anina32
16. kvě 2020

@veronikav31 Cituji: Další podmínkou je, že na ošetřovné mají nárok jen OSVČ, jejichž manžel či manželka nečerpají ošetřovné v klasickém zaměstnaneckém vztahu. Nárok na ošetřovné nemá ani OSVČ, pokud ona nebo jiná osoba žijící ve společné domácnosti pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek.

kometkak
16. kvě 2020

@veronikav31 Podmínkou je, že na ošetřovné mají nárok jen OSVČ, jejichž manžel či manželka nečerpají ošetřovné v klasickém zaměstnaneckém vztahu nebo nepobírají mateřskou či rodičovskou.

kometkak
16. kvě 2020

@anina32 přesně.. tohle by totiž nemělo žádnou logiku..

kometkak
16. kvě 2020

@anina32
Já mám rodičák a zárověň už pracuji na plný uvazek v práci. Manžel OSVČ se staral kvůli zavření skolky o dvě děti doma (tři týdny).. já v práci. A rozhodně ošetřovné nečerpal.. jelikož já mám rodičák.. nemá na to nárok..

veronikav31
16. kvě 2020

@kometkak tak asi kdyby to nebylo povolené, tak by se žádost stopla a nevypláceli by to.

autor
16. kvě 2020

Pokud porovnam zadosti za brezen a za duben, tak v te breznove ta podminka s materskou byla jen, ze ten zadatel nesmi pobirat. V dubnove uz je, ze ani rodinny prislusnik. Takze opravdu, v breznu tam dira byla, za duben uz to vylepsili a soubeh materske a osetrovatelaku pro OSVC nelze. Staci si procist zadost. Jsem zvedava, kolik podnikatelek si toho vsimne, ja, nebyt teto diskuze bych si zmeny nevsimla

angelinie
16. kvě 2020

@kometkak Manžel OCR normálně čerpat muze na dítě, na které neberete rodicak 🙂

marcicek84
16. kvě 2020

anonymní - takže za březen asi cajk a za dubem už nežádejte, ať z toho není průser. Pokud jste nežádali, tak tím asi hon na čarodějnice skončil. Pokud ano, asi bych tu žádost zavčasu stáhla, mohlo by se vám to vymstít aneb kontroly a vysoké pokuty...

snehurka845
16. kvě 2020

podla mna je to hlupost aj u zamestnancov. ak je predsa zena s jedným dietatom na RP, tak nevidim zmysel, aby chlap žiadal OCR na dalšie dieta. Každá normálna matka sa dokáže postarat o všetky svoje deti, ak je doma.

autor
16. kvě 2020

@angelinie Peave, ze nemuze. Ted koukam na zadost a na te 2. dubnove je: v obdobi za ktere zadam o osetrovne nemam narok ja, ani jina osoba ve spol. domacnosti na jine osetrovne, PPM a rodicak. Tak pozor na to

marcicek84
16. kvě 2020

Tak u zamestnancu to jde,to jen nemuzou podnikatele...

angelinie
16. kvě 2020

To je zmatek 😂

jako_mala_holka
17. čer 2020

Ja teda nekdy zasnu, kvuli cemu jsou lidi schopni se hadat...