Peníze dohromady nebo každý zvlášť?

jasnenka
13. čer 2007

Když jste manželé máte společné peníze s tím že je dáte dohromady,nebo každý má svoje?

sisstin
13. čer 2007

dohromady 😵

1980mat
14. čer 2007

Holky, já mám taky jako většina z Vás tady ráda nezávislost. Jen jsem Vám chtěla sdělit takový malý detail, o kterém moc lidí neví. Když jste manželé, tak veškeré peníze, které během manželství vyděláte, tvoří tzv. společné jmění manželů, takže peníze, které vyděláte Vy, jsou i Vašeho partnera a naopak. Nic na tom nemění fakt, že máte více účtů v bankách a každý vybíráte z jiného. Takže podle občanského práva vzniká v manželství oběma manželům nárok užívat i peníze druhého manžela bez ohledu na to, kolik kdo z manželů vydělává a na jakém účtu je má. Kdyby Váš manžel chtěl peníze z Vašeho účtu (tedy pouze v případě manželství), má na ně ze zákona nárok a naopak. 😉 Jedinou výjimku tvoří peníze, které zdědil jeden z manželů, nebo které byly darovány jen jednomu z manželů. Tyto peníze jsou ve výlučném vlastnictví toho jednoho manžela, který dědil nebo byl obdarován a druhý manžel na ně nemá nárok. 😉

susik77
14. čer 2007

Ahojte, mam taky dotaz: nevietemi poradit s tymto? Totiz, mame hypoteku-spolocnu, a 2 ucty-obidva su na manzela a ja mam dispozicne pravo aj kartu do bankomatu na ucet, na kt. nam chodia vyplaty. Na ten druhy ucet posielame peniaze na hypoteku asi na 3 mesiace dopredu a mame trvaly prikaz na platenie hypoteky.Tento ucet je na manzela.
Teraz neviem, ako by to bolo, keby sa stalo nieco s manzelom - mohla by som disponovat s obidvoma uctami? Obavam sa toho, ci by nahodou nezmrazili tie ucty, tym padom by sa prestala splacat hypoteka a mohli by nam byt zobrat...

anaxamon
14. čer 2007

urcite by si mala mat dispozicne pravo aj k tomu druhemu uctu, inak by to mohol byt problem..aj ked mate hypoteku obaja na seba...Asi by sa to muselo potom riesit nejako cez sud alebo neviem ako...resp. chod a spytaj sa v konkretnej banke, oni ti budu vediet odpovedat najlepsie

susik77
14. čer 2007

ono je to dost blbe s manzelom-ja som sa ho vcera na to pytala, ci by sme prip. nemohli mat ten druhy ucet na mna, keby sa nieco stalo a on sa urazil, ze som len na peniaze a ze sa ho chcem zbavit 😎

hanik
14. čer 2007

susik, my jsme si po svatbe zrusili manzeluv ucet a presli jsme jen na muj ..z duvodu poplatku za vedeni uctu. 😅 ..v bance jsem rekla, ze chci, i kdyz je to psany na me, aby mel manza dispozicni pravo a hlavne kdybych treba umrela, aby ucet nezablokovali, takze to podle toho nastavili. 😉 ..myslim, ze si nemusis nechavat ten ucet na hypoteku napsat na sebe, ale hlavne tam nechat nastavit dispozicni prava s tim, ze se po smrti majitele uctu nezablokuje pro toho druheho. ..myslim, ze se stat muze kdykoliv cokoliv a nikdo to neovlivni. ..takze je dobre myslet v tomhle pripade i dopredu, i kdyz to neni prijemny. 😒

gedren
14. čer 2007

Ja mam prave pocit, ze dispozicni pravo ani nejake "nastaveni v bance" v tomhle pripade nic nezmuze, ten ucet v pripade smrti majitele zablokuji. Ale nejsem banker ani pravnik 🙂, takze jista si tim nejsem.

hanik
14. čer 2007

gedren, ja jsem se na to vylozene ptala, ze nechci jen pravo pro manzu, ze s uctem muze delat co chce, ale hlavne jsem se ptala na to, kdybych umrela ..a rekli mi, ze lze nastavit, aby se ucet nezablokoval. ..jak to ale nakonec bude vypadat, to se nikdy nedozvim, ze? 😝 😀
Jinak jen preci v ramci dedictvi je manzel jedinym dedicem, tak nevidim duvod, zvlast kdyz penize jsou spolecne, aby se blokovaly. 😉

susik77
14. čer 2007

ahojte, tak som si zavolala do banky a povedali mi, ze aby som prisla s manzelom a ze si mozeme zmenit nastavenie uctu-aby som mohla s tymi peniazmi manipulovat keby nieco...ze sa da nastavit, do akej miery by som s nimi mohla manipulovat...

akcul
14. čer 2007

Ahoj holky,
my máme peníze taky společné. Ještě před svatbou jsme zrušili můj účet a nechali jen manželův. Na co platit poplatky 2x, že jo? Už tak nás ty banky dost ždímou.... 😠

susik77
14. čer 2007

akcul-aj my mame z toho isteho dovodu jeden ucet, len teraz, ako sa ma mala narodit a zaciname platit hypoteku som rozmyslala, ze keby sa neco stalo, tak asi zostanem uplne odrezana od penazi-chodi tam aj moja materska-tak by som to chcela mat zabezpecene, aby sme nezostali na ulici...skor kvoli malej...

ladunka
14. čer 2007

susik77 - v současné době je vedení běžného účtu upraveno tak, že okamžikem smrti majitele účet nezaniká. Banka jakmile se hodnověrně dozví o smrti majitele, zastaví pouze ty výplaty a platby z účtu, o nichž majitel stanovil, že v nich banka pro případ jeho smrti nemá pokračovat. Stejně tak nezaniká plná moc k nakládání s prostředky na účtu, pokud z jejího obsahu nevyplývá, že má trvat pouze za života majitele účtu.
Tedy předpokládá se, že majitel by si nepřál, aby se výplaty např. na základě trvalých příkazů po jeho smrti zastavily, stejně jako by si nepřál, aby osoby, které spolu s ním mohou disponovat peněžními prostředky na účtu, po jeho smrti toto právo ztratily.
Musím běžet, kdyžtak to dovysvětlím večer 🙂

susik77
14. čer 2007

ladunka: ja som si volala dnes do banky a povedali mi, ze ucet by sa zablokoval, ale mozeme si nastavit ked tam prideme osobne to, aby som aj potom mohla normalne disponovat peniazmi...
A hladala som aj neco na nete a zistila som, ze vraj by sa ucet odblokoval az pri dedicskom konani-a to moze dost trvat...sice manzel chvalabohu nema firmu, ani ziadne deti ani nebol predtym zenaty, ale aj tak...

berdicek
14. čer 2007

My mame kazdy svuj ucet, kam nam chodi vyplata a platime si kazdy za sebe stavebni sporeni, ruzne pojisteni atd. Jinak ja mam na starost chod domacnosti po strance jidla, takze delam ty bezne nakupy potravin a manzel plati vsechno ostatni (SIPO, benzin a vubec vetsi vydaje). Kdyz jdeme na veceri nebo do kina tak to proste jeden zaplati a vubec neresime, kdo kdy co naposledy platil. Jak uz jsem napsala, sice mame kazdy ucet, ale hospodarime dohromady a kdyz resime, na kterem uctu je kolik penez, tak to bereme jako castku dohromady, ale tak by to melo asi v manzelstvi byt ne🙂

len
14. čer 2007

Peníze máme společné, ale každý na svém účtu, snažíme se udržovat na obou +- stejně peněz a každý máme k tomu druhému samozřejmě dispoziční práva. Ovšem z důvodu minimalizace rizika ztráty karty máme každý jen jednu kartu k tomu "svému" účtu.
1) Kdyby se se se kteroukoli bankou něco stalo, pořád máme v bezpečí polovinu peněz.
2) Mám peníze u Ebanky, kde neplatím žádné poplatky za vedení účtu.
3) Máme každý svou svobodu koupit si něco pro sebe nebo dárek tomu druhému, aniž by o tom ten druhý věděl. To je ovšem podmíněno tím, že oba s pěnězi hospodařit umíme a zbytečně neutrácíme.
4) Ale jinak platíme každý to, co je zrovna třeba, z bankomatu vybíráme +-střídavě a vlastně to ani moc neřešíme, jsme manželé, tak jsou to NAŠE peníze, ať už leží kdekoliv, ale takhle nějak máme pocit, že jsou víc v bezpečí 🙂

matka26
14. čer 2007

ahojte,
my máme tiež s manželom jeden účet, keďže som pred materskou robila v banke a stále som tam zamestnanec mám určité výhody, čo sa týka vedenia účty a veci s tým spojené a keďže máme veľa trvalých príkazov a podobných vecí, bolo by zbytočné živiť dva účty. A keďže ja som teraz na MD, neviem si predstaviť, že by som mala mať svoj účet a žiť z tých 4 tis. SK. S manželom sme nikdy nemali pred sebou tajnosti, keď si chce niečo kúpiť a je mimo proste mi zavolá a naopak. Tiež si myslím, že keď sú ľudia už manželia, nemali by mať pred sebou tajnosti čo sa týka peňazí. 🙂

morusa
14. čer 2007

Každý máme svůj účet a popravdě řečeno mě ani nenapadlo si zakládat společný, přesto peníze jsou společné, veškeré větší výdaje platí většinou přítel, obzvláště ted, co jsem na mateřské a jinak momentálně mám svoje peníze spíš jako kapesné, že nic platit nemusím a nikdo se mě neptá, co s nima dělám plus ještě mám k dispozici doma peníze v hotovosti, z kterých si mohu kdykoliv vzít, kolik potřebuju.

romcatko
14. čer 2007

Tak mi máme každý svůj účet. Platy máme taky skoro stejné, já o něco málo vyšší. Na domácnost jsme spočítali všechny nutné výdaje včetně nějakého spoření (na dovču apod.) a přispíváme oba stejnou částkou. Je fakt, že vedeme "obálkový systém a psaní výdajů - kolik za kulturu, kolik za poraviny, opravy atd." šlo hlavně o to, abychom měli přehled za co a kolik utrácíme. Každý taky platíme z účtu stavební spoření a své pojištění. Stavební spoření bereme jako "naše peníze", stejně jako to společné ve výdajích. Jinka, kolik nám zbyde ne úču považujeme každý za peníze, které můžeme vydat na to, co uznáme za vhodné. Většinu z toho stejně utratíme společně - za dárky, teď třeba každý "přidá" na dovolenou, když si jdeme sednout na večeři, tak platíme různě oba dva. Já si z toho třeba platím oblečení a kosmetiku, kterou nutně nepotřebuji, manžel věci technického rázu. Je taky fakt, že já jsem bydlela sama od svých 18 let a spoustu věcí si pořídila (lyže, kolo, foťák atd) a manžel přišel s 1 kufrem. Nějkteré věci pořizujeme ze spoleného, ale na některé si (po svém vlastním rozhodnutí!!) přispěje.

karla6
14. čer 2007

My máme s manželem každý svůj osobní účet + já mám ještě běžný účet. Ale tak nějak všechny ty účty bereme za společné, různě přeléváme peníze, kam je zrovna potřeba a všechny peníze bereme jako společné, přijde mi to normální.
Asi by nám jeden osobní účet stačil, ale děsí mě ty komplikace při jeho rušení a změnách všech plateb, hlášeních a tak.
Myslím, že je to jedno jestli jeden nebo dva účty, pokud to není na úkor žádného z partnerů.

susik77
14. čer 2007

mna este dost zarazilo, ked som si vybavovala viza do Ameriky a potrebovala som vypis z banky, ze mi ho nechceli poskytnut do ruky,napriek tomu, ze som mala dispozic.prava, len manzelovi, pretoze on je majitel uctu...
Ale inak som s uctom spokojna, tiez mame e-banku takze elektron. bankovnictvo a mame dobry prehlad o vsetkych platbach, stave uctu a pod.

kim
14. čer 2007

My máme každý svůj účet a každý má na starost určité platby okolo domu a domácnosti.Je pravda, že se zbytečně platí 2x poplatky za výpisy atd..ale nějak mám pořád strach z nějakého vybílení účtu a jestli by se to stalo u jediného účtu, který bychom měli, tak to by byl průser, takže raději dva, jistota je jistota 😉

akcul
14. čer 2007

susik77:
To je jasný, člověk musí myslet dopředu. Zvlášť když budete mít miminko, které se musí zabezpečit. Nikdo nikdy neví co se může stát. Možná je to pro manžela nepříjemný bavit se o takových věcech, ale už kvůli děťátku to přece musí pochopit. Budete mít teď za něj zodpovědnost. 😉 Tak ať to vyřizování dobře dopadne. 🙂

1980mat
15. čer 2007

Vlastně jsem nenapsala, jak to máme my. Zatím nejsme manželé, takže máme každý svůj účet, který jsme si zřídili, již před lety. Doma jsme si loni v září zavedli společnou kasu, do které jeden dává 3000 Kč a druhý 2500 Kč a to podle výše platů. Do prosince měl větší plat přítel, tak dával víc on, teď mám větší plat já, tak dávám víc já. Z této společné kasy hradíme nákupy potravin, benzín, daň z nemovitosti, povinné ručení na auto - prostě výdaje, které se týkají nás obou. Zvlášť si každý hradíme jízdenky, jídlo v práci, útraty v hospodách, dárky pro své bližní apod. Po srpnové svatbě jsme plánovali jeden účet, ale když to tu tak čtu, asi bude lepší, když to necháme tak, jak to je. Jistota je jistota. V případě krachu banky, nezůstaneme úplně bez prostředků.

tilly
15. čer 2007

my to máme tak, že manžel nás živí a všetko platí a moje peniaze chodia na môj účet a šetria sa, nevyberáme z toho účtu, ale ak sme náhodou v obchode a nemáme na niečo dosť peňazí, tak sa to platí kartou (k tomu môjmu účtu) alebo som sama v obchode, tak platím kartou a ešte mi odtiaľ idú peniaze na telefón, inak sa s tými peniazmi nehýbe, potom keď príde potreba väčšej sumy (napr. teraz som menila auto, alebo za pár mesiacov bude auto meniť muž), tak sa tie peniaze vyberú a minú, inak sa stále šetria a šetria a šetria 😀

lenko
15. čer 2007

Máme spoločný účet, už pred svadbou sme ho mali, bol manželov a on ho dal prepísať, jemu naň chodí výplata, manžel má aj bank. kartu, ale pin viem. Odchádza z účtu jedna splátka a občas platíme kartou phm. Ostatok sa šetrí. Moja výplata (zarobím viac ako manžel) nám postačí na ostatné poplatky a na stravu. Keď si chceme niečo kúpiť, to drahšie sa dohodneme, čo sa týka sviatku nie je problém ani prekvapenie. Máme aj knižku, aj tá je spoločná. Manžel má na starosti vyplatenie šekov a poplatkov, ja všetko čo sa týka ostatného. 😀 Sú to naše spoločné korunky.

tamy
20. čer 2007

My máme jeden společný účet a vidím v tom jen samé výhody. Nemáme ani problémy s nezávislostí ani s kupováním dárků. Když chci koupit dárek, aby o tom manžel nevěděl, tak ho prostě nezaplatím kartou, ale vyberu hotovost - nekupuju dary za x tisíc, takže manžel těžko pozná, na co jsem vybírala. No a s tou nezávislostí, máme oba kartu, takže omezení v tom opravdu žádné nevidím. Manžela mám naštěstí zlatýho, takže mi nevyčítá když si koupím občas něco na sebe 😀 Pro mě to má tu výhodu, že kdybych měla přispívat na bydlení napůl s manželem, tak bych nejspíš neměla co jíst. 😅

krista
21. čer 2007

Ahojky tak my máme taky společný účet, máme k němu dvě karty a stejná práva, vždycky počkáme až přijdou obě výplaty a pak vybíráme každý dle své libosti.

Jen si vždycky oznámíme kolik kdo vybral nebo se domluvíme že jeden vybere víc a doma se podělíme. Když jdeme nakupovat tak se taky platí z peněženky která je zrovna po ruce. Nikdy jsme se kvůli penězům nehádali. Naprosto nám to vyhovuje, už to tak praktikujeme dlouho 😉

hasleerka
22. čer 2007

My máme spoločný účet, ktorý sme zakladali pri úvere ... karta je na manžela, ale nosím ju v peňaženke ja ... s peniazmi hospodárim ja, manžel zarobí a je spokojný, že máme kde bývať, čo jesť a že mu ostane aj na pivko a cigarety ... darčeky si kupujeme praktické, manželovi, čo potrebuje a ja si kúpim tež čo potrebujem ... už nám to takto klape šesť rokov ... ale máme ešte jeden "môj" účet (manžel o ňom vie, aj pin karty), kde chodí materská a rodinné, ten slúži na nečakané výdavky

prochi
23. čer 2007

Čauves holky, my máme jen jeden společný účet. Vyplynulo to tak nějak ze situace... Začali jsme spolu chodit před deseti lety, on už vydělával, já měla ještě pět let školy před sebou. Hned po škole jsme se nastěhovali do domku, který stále rekonstruujeme (bydlíme, ale pořád je co opravovat, dodělávat, předělávat) a já v tu dobu nastoupila do své první práce. Účet jsem neměla a připadalo nám tak nějak automatický, že budeme mít jeden společný. Už pět let to funguje následovně: kartu mám u sebe já, každý měsíc vyberu částku do "domácí pokladny" a z té žijeme. K tomu manžel o víkendech svým koníčkem přivydělá další penízky. Ty sám dává taky do "domácí pokladny" a něco si nechá jako "kapesný" - na pivko, na cigarety-má teda krabičku na pár dní, nebo když ví, že se blíží výročí, můj svátek nebo narozky, tak si nechává víc. Když manžovi koupim nějaký dáreček nebo jen drobnost, tak je nadšený, protože nákupy ze srdce nesnáší a neřešíme, že je to vlastně i za "jeho" peníze.
Před pár dny jsme o tom zrovna mluvily s kamarádkou, mají každý svůj účet, měsíčně vyberou stejnou částku (nehledě na to, že její manžel vydělává víc), z té zaplatí inkaso a žijou z ní. A ona právě nadávala, že manžel si všechno utratí a ona šetří jak blázen a pak přijdou nečekaný výdaje a ona to MUSÍ zaplatit ZE SVÉHO. Líbí se mi, jak tady vy, co máte každý svůj účet, píšete, že peníze jsou stejně společné. To u týhle kamarádky naprosto nehrozí.

leniciatko
20. srp 2009

a my máme každý svoj,ako sme mali za slobodna. máme podelené,čo kdo zaplatí, a ešte aj ušetríme niečo. MM povedal,že on si chce mať svoje peniaze pod kontrolu! tak nech si ich kontroluje. 🙂