Peníze dohromady nebo každý zvlášť?

jasnenka
13. čer 2007

Když jste manželé máte společné peníze s tím že je dáte dohromady,nebo každý má svoje?

veja79
13. čer 2007

My máme peniaze spoločné, veríme si a aj pred manželstvom, keď sme spolu žili tak sme mali všetko spolu. Aspoň máme prehľad jeden o druhom. Známi mali svadbu až keď boli obaja samostatní a tak si chceli ponechať každý svoje - rozdelili si len kto sa bude o čo starať a tým to skončilo. Teraz sa im to však vypomstilo, lebo chlap sa dostal do problémov a známa to ani len netušila - sú teraz na tom zle lebo sa nepriznal skôr. Všetko má svoje výhody aj nevýhody

olii
13. čer 2007

My mame zatim spolecny ucet, ale z meho uctu se vydavaji penize na pristavbu rodinneho domecku a z manzelova uctu zijeme 😀, takze vlastne hospodarime z jednoho a az nebudeme stavet, ucty sjednotime... 🙂

kapka
13. čer 2007

my máme peníze společné.Já sem nezaměstananá tak do společných nic nepřispěju.Ale manžel mi nechává všechny peníze k dispozici.

dobromila
13. čer 2007

mali sme kazdy svoj vlastny ucet, ale nemalo vyznam platit poplatky za oba, tak som ten svoj zrusila. Mame jediny spolocny a podla mna v manzelstve by to malo byt bez debaty tak, ze vsetko je spolocne.

julliaa
13. čer 2007

mame spoločné peniaze. na nákupy chodíme spolu, aj vačšie polozky kupujeme po vzájomnej dohode (vysavač, foták, a pod.) no účty máme v podstate dva. ale prístup mame na ne tiez obaja. Pride nám to tak prirodzené. ved sme jedna rodina.

adetka
13. čer 2007

my mame kazdy vlastny ucet... aj moji rodicia mali dva ucty... z otcovho sa platili vsetky naklady na byt, auto, dovolenky... z maminho mesacne naklady na jedlo, oblecenie... nejak som si na takyto styl zvykla... a preto mi vyhovuje ze mam vlastny ucet... mam rada pocit aspon urcitej nezavislosti aj v manzelstve (vydavala som sa ako 30-rocna)...

elliana
13. čer 2007

my mame viac uctov, ale v podstate mam pristup k manzelovmu a on k mojmu. Prehlad o peniazoch mam, kedze drviva vacsina z manzelovho uctu odchadza na HU, stavebne a poplatky za byt...Neviem, mozno by stalo za to porozmyslat, ci niektore nezrusim, ale som leniva nahlasovat zmenu na UP, a menit kadejake TP...Na druhej strane mi to vyhovuje aj v tom, ze mam pocit, ze mam o trosku viac slobody

elliana
13. čer 2007

u nas to vyplyva aj z toho, ze sme byvali spolu uz predtym, ako sme sa vzali a po svadbe sme jednoducho nic nemenili, kedze nam to vyhovovalo

dobromila
13. čer 2007

moji rodicia maju dodnes kazdy svoj ucet, ale od tej doby, co sa za vedenie uctov a za kazdy pohyb na nich plati, tak na tom prerabaju mesacne par desiatok korun...
Ja sa necitim byt zavisla, robime si spolu prehlad vydavkov, ani jeden z nas nemina na zbytocnosti. Mam urcity obnos penazi s nazvom tajny fond, ktory sme zahrnuli do vydavkov pri jeho vytvoreni ako celok a mozem ho pouzit napr. na darceky pre manzela, bez toho, aby vedel, kolko konkretne stali 😉 Ked sa minie, doplnime.

franti
13. čer 2007

ahojte...no my sme mali na zaciatku manzelstva dva ucty, ale to len preto, ze na "moj" sa sporili peniaze na stavbu a z "manzelovho" sme zili. ale mali sme obaja pristup na obidva ucty. teraz uz mame len jeden ucet...ani sme neuvazovali, ze by to malo byt inac... 🙂

jjitulina
13. čer 2007

my jsme ještě nebyli manželé a už jsme měli společný účet 🙂

paja123
13. čer 2007

my mame dva ucty, a prave jsem zvedava jak to jinde chodi. Byla jsem zvykla mit svuj ucet od mych 18 let.Rikam si, zda si zvyknu jen na jeden a ktery vlastne, muj nebo manzeluv 😀 nene delam si legraci, prece by byl nas obou.
My mame zatim dva,ale penize stejne utracime spolecne a z meho uctu jdou poplatky na byt a uver a z manzelova na domacnost a tak dale.Ja si stejne myslim, ze je to vlastne jedno ne? Me to taky dava trosku pocit samostatnosti a nezavislosti.

halka
13. čer 2007

Tak se dívám, že my jsme asi rarita, protože máme dohromady tři. Každý svůj z dřívějška plus jeden společný, založený po svatbě. Nedokážu si představit jen jeden, protože když si chci koupit něco hezkého pro radost, co ale nutně nepotřebuji, tak sahám do svého, protože by mi to přišlo vůči manželovi nefér, že si utrácím za svou parádu ze společného a on nic. A potom si potřebuju zachovat taky pocit samostatnosti a nezávislosti, to je pro mě hodně důležité. I když je pravda, že těch poplatků za tři účty je hodně, to je nevýhoda.

mobina
13. čer 2007

My máme taky každý svůj vlastní a pak jeden společný, který je na platbu poplatků a inkas. Asi bych nezkousla chodit za manželem a dovolovat se mu, zda si můžu koupit to nebo to a naopak. Na půl platíme všechny závazky, ale to co nám každému na účtu zbyde je každého z nás. 😉

paja123
13. čer 2007

🙂 mam podobny nazor.Halka to bude asi to nejrozumnejsi.

kristi
13. čer 2007

¨ja mam svuj ucet, Roba ma taky svuj a jeste mame spolecnou hotovost, kterou Roba nosi domu a prakticky receno vsechno je vsech..

gedren
13. čer 2007

My mame spoustu ruznych uctu 🙂 Z historickych duvodu mame kazdy svuj (zatim jsme studenti, takze poplatky za vedeni nejsou a transakcni by se platily stejne i z jednoho), to dava pocit urcite nezavislosti (muzu si koupit pro sebe kravinu, pro neho darek apod.), no a vetsi penize sypeme na nase stavebni sporeni a sporici ucet, tam uz neresime, ktere penize od koho pochazeji, kazdy proste mame na svem beznem uctu operativnich nekolik desitek tisic a vsechno nad to jde na spolecnou velkou hromadku.

Ja ted dostuduju, tak pak mozna provedeme zredukovani poctu uctu 🙂. Ale jinak i z technickych duvodu doporucuji, aby kazdy z partneru mel aspon nejake penize primo na sebe (jeden treba bezny ucet a druhy sporici?), kdyby se partnerovi neco stalo, tak vam (pokud vim) dispozicni neni nic platne a ty penize na jeho uctu se na docela dlouho zablokuji.

Jinak dost dlouho jsme meli kazdy svoje penize a vsechno jsme platili tvrdosijne napul 🙂, bylo to tim, ze jsme meli hodne malo penez a obema nam bylo blby, aby ten druhej platil vic...takze jsme si furt navzajem cpali i jednotky korun 🙂 Od te doby se ale nas rodinny prijem dost zvedl, tak uz to tak neresime 🙂

noelka
13. čer 2007

My máme také každý svůj účet (jsem na ten svůj zvyklá už od 16ti) - navíc to máme jako takovou pojistku - kdyby se něco stalo s jednou bankou, tak se dostaneme k penězům v té druhé 😉 Samozřejmě máme i společnou hotovost. A když jdeme na nákupy, tak to nedělíme na tvoje, moje - jsou to zkrátka naše peníze 🙂

paja123
13. čer 2007

jojo vse je vsceh tak to ma byt, ale pro ten pocit... mit svuj ucet🙂

melory
13. čer 2007

mame kazdy svoj ucet, ja na svoj dostavam matersku, ked som bola na predlzenej materskej tak mi ju tam posielal manzel. mne to vyhovuje, mat peniaze pre seba ked potrebujem. inak vsetko zabezpecuje manzel, ucty, nakupy.

zdenicka
13. čer 2007

manzelovi chodi penize na ucet,z toho se plati ruzne poplatky a hlavne spori na stavbu a ja dostavala penize na ruku a ted nemocenskou vlastne taky...a to je na domactnost a benzin,vetsinou s tim vyjdu pokud neni neco neobvykleho...ja nikdy ucet nemela a nemam duvod si ho zakladat.stejne to vse utratim za domactnost a vyjde s tim akorat.

sstefi
13. čer 2007

My máme tiež spoločný účet a som veľmi rada. Manžel mi nikdy nič nazakazoval kupovať o všetkom "nakupovanom" viem aj ja aj on. A sprostosti samozrejme nekupujem a ak aj raz za čas áno, tak tiež nemám čo tajiť. A keď raz niečo treba kúpiť, tak to treba kúpiť. 😉
Poznám aj rodiny, kde o sebe ani nevedia, kto koľko zarába, to mi pripadá, ako keby si boli cudzí. 😕

halka
13. čer 2007

když máte společný účet, jak řešíte třeba dárky? To pak nemá ten "rozměr", ne?

atreides
13. čer 2007

taky máme každý svůj účet a máme rozvrhnutý kdo co platí, ale vcelku ty peníze co má každý "svoje" jsou "naše" 😉

sstefi
13. čer 2007

U nás sa nejaké extra veľké "darčekovanie" nerobí a ak už áno, tak to aj tak prediskutujeme s druhou stranou, čo presne chce, príp. akej značky a pod., aby som nekúpila kravinu.
Takže najlepšie je, keď si vyberie každý sám(ak sa už jedná o väčšiu vec).

Ja sa napr. veľmi nerozumiem do PC techniky a podobne, a jeho to baví. tak ako mu mám kúpiť taký darček, keď neviem čo kupujem a čo presne by chcel? Keby som mu povedala, napíš mi na papier, čo konkrétne by si chcel, nevyzerá to blbo? 😅 Vyzerá. 😉

verulka
13. čer 2007

no my mame v podstate 1 ucet a to moj. Moj muz je uplne mimo, ak sa ma starat o vydavky. Takze to riesim ja. Da mi caqst vyplaty na ucet cast donese domov- ta je nam obom k dispozicii. Navzajom si "ohlasime" nejaky vynimocny vydavok. On mi ohlasi, ze nema prachy a ze si bere nejaku sumu z banku 😉 a este jednu cast financii odkladame. My sme sli do manzelstva skoro, takze sme neboli zvyknuti na jeho a moje peniaze (nakolko sme ich mali velmi malo 😉 ). teraz mame zabehnuty takyto system a som spokojna.
darceky- no muz nema predstavu, ci a kolko na neho miniem. Jeho zaujima ibaci sme vsetko poplatili a je doma jedlo, a sme obleceni. Ked usetrim, mozem minut. Teraz uz mam aj ja plat a tym padom muz stratil prehlad uplne. On ked kupuje nieco mne, tak o tom neviem- jednoducho mi da mensiu vyplatu alebo si vezme zo svojej zeleznej rezervy 😀
U nas som teda jasny financny mnger ja 😎

mnauu
13. čer 2007

my mame sice vice uctu, ale vsechny jsou "spolecne", vsechny penize, ktere mame povazuji jak za sve tak za manzelovo, bez ohledu na to, kdo je "prinesl domu" a pokud jde o darky nebo o to, jestli si jeden z nas koupi neco pro radost - priznam se,ze fakt nezkoumam, ze napr. manzel vcera vybral tolik a tolik, platil kartou tam a tam apod. 🙂

paja123
13. čer 2007

ver: u nas jsem 'manazer' z vetsi casti take ja 😀

gedren
13. čer 2007

Ja jsem taky manazer 🙂 - teda hlavne v tech vetsich vecech (sporeni, investovani), vsechno teda najdu, vymyslim, ale pak o tom rozhodujeme spolecne (= zeptam se a on rekne, ze jo 🙂). Veci kolem bytu taky platim ja, ale to je taky z historickych duvodu, protoze je byt muj.

Samozrejme jsou ty vsechny penize nas obou, ale ja mam docela rada prehled o prijmech, vydajich a celkove financni situaci aspon na sve strane. Svyho muze uz dost znam, ze je rozumnej, takze s nim uz bych spolecnej ucet klidne mela 🙂, ale s clovekem, co ma k financim jiny pristup nez ja (znam lidi, co i kdyz vydelaji opravdu hodnne, tak v tom maji takovy bordel, ze v chudsich obdobi roku nemuzou vyjit), bych to nesnesla, proste kazdej by si resil svy prijmy a vydaje a napul by se jely spolecny naklady, lepsi nez se furt hadat. Kamarad je treba takovy dobrak, ze vzdycky kupoval naradi do firny za svy, ze mu to snad nekdy proplatej 🙂, a pak to u nich vzdycky bylo "milacku, nedivej se na ucet" 🙂 Za ty nervy a hadky by mi tech par desitek korun mesicne fakt nestalo. A na druhy strane zase extrem, co resil jiny kamarad "jak ulit mesicne par tisic, aby o tom manzelka nevedela, ona by vsechno strkala do baraku a ja ji chci necim udelat radost." Takovy situace jsou smutny a hlavne zbytecny, ta svoboda a nezavislost, at uz ma jakoukoli formu, je dulezita.

Jinak moji rodice (tatinek uz nezije) to posledni spolecna leta meli taky tak, ze ani nevedeli, kdo kolik bere, tatinek delal nejake pochybne ksefty a nikomu nic nerekl...no ale oni spolu uz moc nekomunikovali ani v jinych oblastech.

franti
13. čer 2007

sstefi...presne ako u nas 😉 😀