• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Platit nájem napůl?

7. prosince 2017 
Ahoj, ráda bych se zeptala.. S přítelem od doby, co bydlíme spolu platíme nájem 10 tisíc, já mu vždy po výplatě posílala půlku, tj. 5 tisíc. On mě 3 tisíce na jídlo, které taky platíme zhruba napůl.
Teď ale čekáme miminko, jsem ve 4. měsíci a gynekolog mě nyní až do nástupu na mateřskou (polovina března) poslal na neschopenku, protože se mi spustilo krvácení a vzhledem k náplni mojí práce jsem ji už dál nemohla vykonávat.
No a mě se teď honí hlavou, jak platit nájem teď? Přece jenom nemocenská bude o dost nižší než příjem na který jsem doteď byla zvyklá a moje měsíční pravidelné výdaje, které snížit nejdou, jsou cca 5 tisíc. Nepočítám do toho nájem a jídlo na celý měsíc. V dubnu se to sníží na cca 4 tisíce.
Po narození mimča už to bude muset přítel zvládat platit sám tak jako tak, protože rodičovská bude ještě o dost nižší než nemocenská, kterou budu brát teď.
Měl by prostě přítel teď platit nájem, tv a internet sám? A jídlo dál napůl? Přijde vám to fér?
22. lis v 16:55  •  čeká miminko, termín má v květnu 2018 (20. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
Taky jsem byla na neschopence až do porodu, cca od 6tt. Jsme manželé a spolu pátý rok. Před těhotenstvím jsme platili také vše napůl a během neschopenky jsem se snažila posílat mu co nejvíce, resp. jsem mu posílala téměř vše, co mi přišlo, beztak jsem jen ležela doma a nikam nesměla. Přeci jen jsou to NAŠE výdaje a ne jen jeho. Za měsíc přecházím z mateřské na dvouletý rodičák a kromě výdajů za holiče a nehty (cca 1500,-) mu budu opět posílat vše.
22. lis v 17:04  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
v tomto ti těžko dá někdo ten správný návod. je tu spousta diskusí o tom, jak to u koho funguje, kdo co platí. správně jsou všechny varianty, na kterých se rodina dohodne a které fungují. takže si hlavně musíš sednout s ním a probrat to. snad dojdete k závěru, který bude vyhovovat a přijde logický a reálný oběma :slight_smile:
22. lis v 17:05  • Odpověz  •  To se mi líbí (6)
@kirinka2013 a ty mu pošleš vše a on pak platí i vše kolem dítěte, jídlo, drogerii...?
22. lis v 17:06  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
autor
@kirinka2013 A to manžel teda nakupuje jídlo, drogerii a všechno co je potřeba on sám? To by u nás nefungovalo, jídlo a tak nakupuju já, přítel se vrací většinou pozdě odpoledne, jelikož je OSVČ, tak nemá danou pracovní dobu, že by třeba v půl 3 skončil v práci a jel nakoupit. Navíc jsem zvyklá si nakupovat sama to co potřebuju na vaření a tak, takže to by u nás nešlo a popravdě bych asi ani nechtěla. :slight_smile:
22. lis v 17:15  •  čeká miminko, termín má v květnu 2018 (20. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@blahova_andrea Já vím, on asi už i počítá s tím, že teď bude většina výdajů na něm, ale i tak si o tom chci s nim promluvit, abysme měli jasno. Jen jsem se tu chtěla trochu poradit, jestli třeba někomu nepřijde blbý, aby přítel platil skoro všechno sám, i když v podstatě je to tak trochu jejich “práce”, aby živil rodinu.
22. lis v 17:18  •  čeká miminko, termín má v květnu 2018 (20. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
@miskamysicka tak ono záleží dost na tom, kolik kdo vydělává a jaké má kdo výdaje. já třeba dlouho živila přítele, teď se naopak dost vezu. v průběhu let se naše situace hodně měnila, takže i to rozdělení financí. vesměs jedeme prostě ve všem spolu. každý podle svých možností. důležité je, aby bylo zaplaceno vše, co má být zaplaceno, aby to fungovalo. aby jeden nechodil po hospodách a druhý neměl dítěti na jogurt nebo opačně...aby jeden nedělal 20hodin denně a druhý celý den shoppoval s kamoškama a doma ani neuvařil. chce to rovnováhu, ale tu vidí každý fakt trošku jinde.
22. lis v 17:22  • Odpověz  •  To se mi líbí (8)
@miskamysicka no neni mo to blbe. Ja jsem byla od 7tt na neschopence. Stridave v nemocnici a doma. Kdyz sem byla doma tak sem musela jen lezet takze manzelovi nic jineho nezbylo. Vsechno platil, nakupoval, uklizel a jeste se o me musel starat. Kdyz byl v praci tak se stridala tchyne s mamku protoze jsem mela povoleno jen jit na zachod. A tim ze jsem do toho jeste zvracela a bylo mi strasne tak sem rozhodne nechodila na internet abych manzelovi prevadela penize. Jednou jsme rodina a on se o nas chtel starat. Ke to na tom jak si to dohodnete. My jsme se nijak o tom nebavili jen meanzep rekl ze ja se mam starat o naseho andilka a on ma na starosti se starat o nas. Jal financne tak i ostatni veci.
22. lis v 17:28  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
My jsme platili bydlení plus energie napůl a já kupovala jídlo (velké páteční nákupy). Když jsem otěhotněla, tak jsem sice pracovala až do šesti týdnů před porodem, ale na ty nákupy jsem přestala jezdit někdy ve 4. měsíci - nedělalo mi dobře tahat ten plný vozík, jsem drobná a táhlo mi břicho. Takže to převzal zcela. No a s nástupem na mateřskou jsem mu přestala posílat svou polovinu na bydlení, protože jak píšeš, s rodičákem by mi pak nic nezbylo, tak by to přišlo tak jako tak. Teď mu teda neposílám nic :grimacing:, ale on mi už žádné další peníze taky nedává, takže veškerou svou a dcerky režii si hradím já (vč. plen, drogerie, apod.). přijde mi to adekvátní :wink:
22. lis v 17:36  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
autor
@blahova_andrea Přítel má jednoznačně víc, mají se svým tátou firmu a práce se jim jen hromadí. Oba máme auto na splátky, já mám úvěr a on leasing - jeho splátka je skoro 2x taková, jako ta moje, ale zase má o dost vyšší příjem.
Kdybysme měli auta splacená, bylo by to uplně o něčem jiném, ale z mojí strany to bylo nutné kvůli práci a přítele ta jeho splátka vlastně moc neomezuje (nebo alespoň doteď neomezovala), takže šel do leasingu po hlavě.
Přítel mi i sám řekl, že po mě třeba za internet a tv nic nechce, aby jakoby on platil víc než já. To jsem ale ještě nebyla na neschopence a nájem s jídlem jsme jeli napůl. Teď kdybych mu posílala dál polovinu nájmu, tak mi opravdu nezbyde vůbec nic, což nejde, protože nakupuju pořád výbavičku, dárky na Vánoce a trochu se snažím dávat něco stranou. Teď se obávám, že už ale stranou nic nedám. :unamused:
22. lis v 17:37  •  čeká miminko, termín má v květnu 2018 (20. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Jinak má vždycky uvařeno, vypráno, vyžehleno a uklizeno. “Shoppujeme” převážně spolu, nebo si nakoupím přes internet. Tím nemyslím jídlo, pro to jezdím/chodím sama.
Takže rozhodně by to nebylo tak, že by přítel teď začal všechno platit sám a já si užívala s kamarádkama.
22. lis v 17:41  •  čeká miminko, termín má v květnu 2018 (20. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Teď bych chtěla co půjde ušetřit a po porodu si platit pleny, oblečky, kosmetiku a popř. UM sama s tím, že přítel by platil nájem a téměř všechno jídlo sám.
22. lis v 17:43  •  čeká miminko, termín má v květnu 2018 (20. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
@miskamysicka Ideální by bylo, aby se přítel stal "živitelem" a platil všechno nebo velkou většinu on. Pokud to ale chceš spravedlivě, pak bych na tvým místě sečetla oba vaše příjmy, určila procentuální podíly obou a takto rozdělila podíly placení nájmu a jídla. A samozřejmě s celkovým snížením příjmů byste měli začít i šetřit, pokud nemáte na rozhazování.... takže omezit zbytné výdaje, jako jsou mobily, internet atp.
22. lis v 18:13  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@miskamysicka tak já nevím, ale tv a net je v podstatě směšná částka v rámci výdajů za bydlení a jídlo :grinning: to je hezké, že to po tobě nechce. ale to asi stačit nebude. ty fakt budeš mít příjem o dost menší a on se bude muset starat víc. pokud tedy ty nejsi schopná a ochotná pracovat nějak dál a nemít jen "dávky"
22. lis v 18:27  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@soleilll myslím, že mnohem více se dá ušetřit téměř u každého jinde než je zrovna mobil a net :wink: ale s těmi procenty souhlasím. taky už jsem o tom od někoho slyšela.
@miskamysicka my jsme momentálně na systému, kdy muž je fakt živitelem a platí opravdu téměř vše. hypotéku, pojistky, velké nákupy, věci kolem auta, domu, poplatky...a já řeším sebe a děti. botičky, školka, výlety, lékaři, oblečení, dárky, malé nákupy...teď mi ale přítel dost pomáhá tím, že mi dává stravenky z práce. malou nevzali do školky, takže jsem si musela dost ponížit rodičák a fakt bych nevyšla, kdybych neprodávala věci po dětech a nedostala něco od něj. zas si ale hlídám, abych po něm nechtěla víc jak ty stravenky, protože má toho placení teď mraky, když stavíme dům a to platí do naší budoucnosti a nejsou to malé částky
22. lis v 18:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
@miskamysicka Ty budeš mít ještě náročnější práci, zpočátku 24hodinovou, která ale není nijak ohodnocená... neměj výčitky. Přispívej, ale hlavně se bude muset hodně finančně snažit tatínek. Mně na tomhle ztroskotal jeden vztah, expartner mi řekl, že si neumí představit, že bude vše platit z 80% sám. A to jsem před plánováním rodičovství ze 70% platila všechno já....
22. lis v 18:45  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
platíme napůl výdaje za byt, jídlo, drogerii, výdaje za kočku, společná pojištění, internet apod. Během nemocenské a teď i během blížící se rodičovské jen platí více výdajů na dítě, během mateřské se i to jede napůl. Prostě tím chci říct, že to nemáme tak, že bych mu zaplatila jen něco, zbytek si syslila na účtu nebo zbytečně utrácela za malou či sebe a on by mne živil.
22. lis v 18:48  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mě přijde logické, že vše pak z velké části platí muž. Já platím nákupy oblečení, drobné malé nákupy, občas restauraci, zařizuji a platím dárky a občas drobný nákup dítěti (oblečení apod.). Plus své pevné výdaje - mobil, pojištění apod. Nic dalšího nepřispívám. Vše na dítě platí z velké části muž v rámci nákupů (pleny, kaše...). A ano, šetřím si bokem. Nikdo totiž nikdy neví - muž se může zjančit, za 5 let mě třeba opustí a já budu mít co? On si našetřit i tak může, a já budu mít na účtě co, když beru rodičák, který mu celý dám? Finanční pojistku snad musí mít každá máma, pokud ji nebudu potřebovat, jen dobře a v době, když už budu zase vydělávat si za to můžeme koupit třeba dovču :slight_smile: .
22. lis v 19:07  • Odpověz  •  To se mi líbí (6)
Tak ja som na tom uplne rovnako, s priatelom sme spolu 6 rokov, teraz cakame mimi a ja som od siesteho tyzdna tiez kvoli hematomu PN.. vsetko platime na polovicu ..najom, net co vychadza asi 7500 na jedneho, poistku si plati kazdy sam, auto je uz vyplatene a stravu raz jeden nakupi, raz druhy... ale ide to len preto ze mam dost usetrene a aj PNka my vyjde celkom pekna. Mame dohodu ze ked budem na rodicaku vsetko preberie priatel... zalozi sa spolocny ucet pre mimi a domacnost, kam budem posielat co budem moct, co teda na rodicaku asi vela nebude a zvysok potiahne v tej dobe priatel.
22. lis v 19:17  •  čeká miminko, termín má v květnu 2018 (21. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nemáme společný účet, ale přesto nedělíme peníze. Prostě je tak nějak přelíváme, jak je potřeba. Neumím si představit, že by to bylo jinak. Dům je společný, děti jsou společné, když jsou společné výdaje, jsou společné i příjmy. Nízký příjem na RD je jen přechodná záležitost a k dítěti to prostě patří.
22. lis v 19:26  • Odpověz  •  To se mi líbí (5)
Každý to má jinak. My jsme jeden účet a peníze jsou společné. Kamarádka třeba platí jídlo, manžel ostatní výdaje. Dětem kupuje buď ona nebo se s mužem dohodnou.. vy sami si musíte najít systém, který vyhovuje oboum.
22. lis v 19:31  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
My to driv delali tak,ze najem a sluzby platil on a ja jidlo a ostatni vydaje - vylet,kdyz se neco rozbilo,kdyz jsme si chteli neco koupit.. kdyz byl na neshopence a prislo mu min,tak jsem to dotahla ja... pak jsme se vzali a mame jeden ucet... chodi tam oboum výplata,plati se z toho vsechny slozenky,jidlo i ostatni bezne vydaje... kdyz chceme poridit neco drazsiho,tak se dohodneme jestli jo nebo ne... stejne je vsechno SJM, tak jakypak copak...
22. lis v 19:38  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@miskamysicka no ja nevim, jak to budete delat s ditetem? Taky pojedete napul? Napul plenky, napul obleceni, napul leky? Vsechno si doma budete vecer propocitat a proplacet? (I takove manzelstvi jsem znala) vsak dejte penize dohromady, zaplatte, co je potreba, nakupte jidlo a za zbytek kazdy, co bude aktualne chtit. Stejne jsou ty penize vas obou, ne? Nebo si jeden z vas sysli bokem a druheho by nechal jist suchy chleba?
22. lis v 19:53  • Odpověz  •  To se mi líbí (5)
Rodicak je 7000 Kč,takže to je jak nic, spolkne to oblečení,pleny,umko, leky,hračky pro malou,drobné utraty, taky kroužky pro malou, případně nějaké dárky,plus pár nákupu potravin, vše okolo bydleni platí muž,to je úvěr, benziny do aut, pojistky,opravy aut,nové pneu,např,uhlí dřevo na topení, elektrika, voda,kanalizace, pojistky,telefony,internet,dodělává se dům za zbyle peníze, plus další potřebné jídlo,posílá mi 5000 Kč plus stravenky. Tak nějak se to vykrystalizovalo samo,ale mám tedy zlatého manžela, nějaké napůl u nás nebylo nikdy.
22. lis ve 20:03  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Na tomhle se musite domluvit sami dva :slight_smile: tady ti da x lidi x nazoru a rad.. :slight_smile: ja na zacatku tehu skoncila na pracaku takze jsem pobirala davky ktery se snizovali... Mela sem cca 6tisic..4litry najem a zbyli mi 2tisice na zbytek.. No pritel platil energie, jidlo.. A to co bylo potreba... Co clovek koupi za 2tisice a na jak dlouho ty penizr vydrzej si asi rikat nemusime :/ kdyz proste to takhle je tak se ten chlap musi postarat... :/ :slight_smile:
22. lis ve 20:19  •  1 dítě - čeká miminko, termín má v prosinci 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
To placení "napůl" patří podle mně do vztahů, které jsou nezávazné a bezdětné:wink:ve vztazích, kde je dítě absolutně postrádá logiku a v naprosté většině vede k problémům.
22. lis ve 20:29  • Odpověz  •  To se mi líbí (16)
@miskamysicka My jedem s manželem všechno společně. Každý máme svůj účet, ale mám přehled co je třeba zaplatit a jsem vlastně taková domácí účetní - hlídám pojištění, nájem, tv+internet, aby všechno včas odešlo. Takže mám pod palcem všechny finance, dělám nákupy. Když manžel potřebuje na pivko nebo si něco koupit tak mi to jen oznámí ať vím. Když jsem chodila do práce bylo samozřejmě víc peněz a něco se podařilo našetřit na horší časy. Ted jsem také na neschopence a člověk musí umět prostě hospodařit. Takže ne moje nebo tvoje,ale naše. :wink: S bývalým přítelem to fungovalo úplně stejně jen jsme nebyli manželé a měli daleko méně peněz k dispozici než teď.
22. lis ve 20:34  •  2 děti - čeká miminko, termín má v květnu 2018 (21. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@blahova_andrea Přijde mi rozumnější ušetřit na výdajích za mobil (najít si jiný tarif, omezit hovory nebo data) a za net (v podstatě to samé), protože to považuju za zbytné položky. Narozdíl od nákladů na bydlení, stravu a ošacení, případně dopravu.
Určitě pomůže taky prověřit dodavatele energií - elektřina, plyn, pokud je máte na sebe napsané.
22. lis ve 20:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tady platí přesně "jaký si to uděláš, takový to máš". Pokud ti to nevyhovuje ozvi se...
22. lis ve 20:46  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Sedněte si doma a promluvte si o tom. Třeba u nás úplně od začátku vztahu máme společný účet a z toho se všechno hradí, nikdy se nekoukalo na to, kolik kdo bere, byly to vždy společné peníze. Ze začátku vztahu jsem měla větší výplatu já, jednu chvíli jsem to táhla jen já, pak zase manžel a já měla jen rodičák a teď se ze mě stává "žena v domácnosti" a tak bude táhnou všechno manžel (byla jsem po rodičáku dva měsíce v práci, ale kvůli nemocnosti dětí, jejich stesku - byly ve školce od 6 do 16 a nesnášely to vůbec dobře, jsem tento týden skončila ve zkušebce a zkusím najít něco na zkrácený, ale až na jaře) a já budu zajišťovat domácí pohodu :grinning:.
22. lis ve 20:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kirinka2013 proboha a to proč? Jsi na něm 100% závislá a bez jeho kreditky si nekoupíš ani tampóny? Nebo jak to děláš?:astonished:
22. lis ve 20:48  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Tvůj příspěvek