Platíte nájemné? Vycházíte?

holesov
15. říj 2011

dovbrý den,chtěly by jsme si s manželem a našemi dvěmi dětmi najít pronájem bytu tak 2+1 nebo 3+1,manžel má příjem 20 000kč měsíčně já mám jen RD 3800kč + přídavky na děti 1000kč naše nejmladší dcerka má dětský autismus tak jsem žádala i o prodloužení RD na těch 7 let kde je 7600kč měsíčně,myslíte že by jsme zvládly platit nájemné třeba 9000kč i s inkasem? platíme ještě dětem obědy ve škole a ve školce,jízdé do školky kde jezdím s dcerkou do speciální cca 15km,dále máme dětské pojistky každá cca 500kč měsíčně,internet,manžel paušál cca 500kč měsíčně,dále počítám také jídlo,nějaké to oblečení atd. máme strach zda to nezvládnem ale pořád si říkám že ne všichni mají takové příjmi a musí zvládnout,,,tak že zvládnem i mi,,,

bydlíme u manželové tety kde stavíme s tchýní domeček ale už se to nedá vydržet,takže chceme být sami a plánujem najít si něco svého,a časem si vzít třeba uvěr na nějaký domeček,,,
Je tu někdo kdo bydlí v bytě v pronájmu?? jak vycházíte s příjmi? 😉 😉 děkuji za příspěvky a pomoc při rozhodování...

moudivlacek
15. říj 2011

nez manzel pred 3 mesici zmenil praci,meli jsme prijem na tri lidi 27600,takze presne jak u nas a jen za bydleni (hypo, fond oprav, energie, pojisteni bytu) jsme davali 15 000 a dalo se, ale chce se uskromnit, pises,ze stavite,za jak dlouho bude postaveno? jako hledat si najem na par mesicu podle me nema cenu, i kdyz chapu,ze bydleni s pribuznymi neni vzdy ideal 😉

deyana
15. říj 2011

ahoj, my jelikož jsme si nasekali dluhy, tak vycházíme jen těžko, platíme nájem vč. služeb (které půjdou nahoru) 9 tis., platit budeme 10 tis. měsíčně. Musíme šetřit, jinak se to nedá, ale zatím dluhy splácíme, nájem platíme, pobíráme různé soc. dávky, ale mám teď snad možnost si něco vydělat, takže doufám, že aspoň malinko ulehčím rozpočtu. Jinak je to dost o nervech, když 15. v měsíci mám na účtě pár stovek a do výplaty víc jak daleko.. 😀 Rozhodně ale už jsme zažili i horší časy, když je na internet a telefonní paušál, tak jsme na tom snad ještě celkem dobře 🙂

petruskaaa
15. říj 2011

Ahoj ,my máme po odečtení všech poplatků čistě na jídlo,oblečení a drogerii 7.000,- měsíčně.Ještě před rokem jsme měli 8.000,- a mysleli jsme že hůř už být nemůže 🙂 Vyjít prostě musíme a přes to vlak nejede.Taky jde o to,že každej člověk má nějakou svou životní úrověň a někdo je ochotněj něco obětovat a někdo ne.Naše životní úrověň šla za poslední rok trochu dolů,mě to problém nedělá,jenom manža s tím ze začátku trochu bojoval,ale už jsme si na to všichni tak nějak zvykli.Pořád si říkám,že některý lidi jsou na tom mnohem hůř .

florentina
15. říj 2011

Já myslím, že většina populace platí buď nájem, nebo hypotéku a pokud je žena na mateřské a žije se z jednoho platu, tak je to vždycky těžké, ale zvládnout se to většinou dá. Podle mě by jsi ale v rozhodování měla spíš počítat vaše konkrétní výdaje. Pokud nemáš přehled za minulé měsíce, tak si psát výdaje aspoň 2-3 měsíce teď, každou i tu sebemenší položku. A pak uvidíš a)kolik vám měsíčně zbývá v současné situaci b) na čem by se dalo ušetřit. Pokud pak usoudíš, že jste schopni ušetřit např. na jídle tolik a tolik...doporučuji to zase aspoň 2-3měsíce zkusit. Protže člověk si může představovat jak to půjde, ale realita pak může být jiná (např. zjistím, že ušetřím, ale že takhle to dlouhodobě držet nedokážu). No a když na konci uvidíš kolik máte měsíční rezervu, tak se můžete rozhodnout co s ní dál, např. utratit ji za nájem či ji investovat do např. stavebka a z toho si časem vzít hypotéku atd. Jako to co píšu je sice studie na pár měsíců, ale z vlastní zkušenosti a svého okolí vidím, kolik lidí si neumí své finance spočítat. Netvrdím, že je to tvůj případ, ale myslím, že taková analýza je mnohem účelnější než názory ostatních /i když ty ti samozřejmě mohou dodat odvahu, že zvládnout se to dá/. Já si píšu takto výdaje již několik let a to vždy když se změní situace (jak změna příjmů - nová práce, ztráta práce atd., tak změna výdajů - rozrůstání rodiny, nové situace např. koníček dítěte atd) aspoň po dobu třech měsíců a s tím už se dá pracovat a dělat nějaká rozhodnutí.

bertica.h
15. říj 2011

hm..to je tažké☹hovorím si ako sa máme..a potom si prečítam,že neikomu ostane 7tisíc na mesaic..ako z toho holky možete vyžit?my na domácnost,deti,a všetko máme cca 25tisíc a príde nám málo!!niekedy sa za nás hanbím.my sme inak bývali v nájomoch 5rokov.Medzitým 3stahovania.Až ked sme mali dve deti sme si zobrali hypo na domček.Inak..za nájmy sme platicli cca tolko,ako za vlastné bývanie.Len sme museli čakat kým sa rozhodneme,kde skutočne zakotvíme.Držím moc palce,bude lepšie.

lenya79
15. říj 2011

souhlasím s florentina, určitě je dobrý si spočítat všechny výdaje a pak uvidíš, kolik vám zbyde a jestli byste to zvládli.... my platíme nájem v bytě, kde bydlíme (manželův byt) a ještě musíme splácet úvěr za byt, kde donedávna bydlela kamarádka, ale teď je prázdný a bude chvíli trvat než ho prodáme nebo zase pronajmeme dál, takže jen za bydlení + úvěr je to 15 tis. měsíčně a taky jsem byla vyvalená, jestli to zvládneme platit, když jdu navíc za 14 dnů na mateřskou (když jsou 2 platy, tak se to v pohodě zvládat dá). Tak taky nezbylo nic jinýho, než že jsme s manželem sedli a spočítali příjmy a pak všechny výdaje- a to jsem panečku koukala, když jsme si to sepsali, na jakou cifru se to vyšplahalo 😲 - to si člověk vůbec neuvědomuje, že zaplatí tuhle ono, támhle něco.... Nám by naštěstí po zaplacení všech výdajů mělo zbýt ještě tak 15 tisíc, což si říkám, že jsme na tom ještě dobře, když vím, že někdo řeší každou stovku a obrací každou korunu a čeká na výplatu ☹ Ale i tak bych si pak chtěla něco přivydělávat, kdyby to šlo, ať můžem jet třeba v létě na dovču, v zimě na hory apod.

jop
15. říj 2011

souhlas, všechno se musí konkrétně propočítat. Většina lidí třeba neplatí nájemné, ale zase má hypotéku, takže ty finance vydané za bydlení jsou tak jako tak zhruba stejné. Jenom doporučuju si dobře rozmyslet, jestli stojí za to se stěhovat, pokud chcete v budoucnu pořizovat vlastní bydlení. Ono totiž i to stěhování plus zařizování (cizího!) bytu něco stojí. My se ted stěhujeme z pronajatého bytu, naštěstí do vlastního, takže o tom vím svoje 😒 Navíc peníze, co člověk vrazí do nájmu, může bydlením zadarmo šetřit a pak investovat do svého bydlení. Je to ale těžké, já bych se s některýma příbuznýma taky v domě nesnesla.

anysek85
16. říj 2011

Nešla bych do toho, aniž bych si předem nesepsala výdaje a vedla si domácí účetnictví... Vím, že je třeba těžké se s některými příbuznými snést a že máš pocit, že už to nejde ani hodinu, ale zkus to... Já mám cca 23 000 měsíčně jen na provoz domácnosti, moji PPM šetříme, nájem neplatíme a těch 23 000 mi přijde ok jen na nás 3, ale u nás zase dost sežere auto a sem tam něco dokupujeme do domečku, vždy je nějaký mimořádný výdaj, atd. Já bych si za Tvé současné situace do nájmu jít netroufla... ale na 100% se to zvládnout DÁ. Otázka je, za jakou cenu...

berenika39
17. říj 2011

už to tu padlo, jediný způsob, jak to zjistíš, je úplně přesné sepsání VŠECH výdajů - i s rezervou na nepředvídané výdaje a příjmů. Od příjmů odečteš výdaje a vidíš. Absolutně není důležité, co si kdo na internetové diskusi myslí, ani jak to mají ostatní. Je to jen vaše konkértní finanční situace.
Špatně je rozhodnutí - no moc to nevychází, ale nějak to dopadne. To je cesta do problémů. Pak je třeba se kousnout, zůstat bydlet tam kde jste, nastavit nějaká pravidla soužití a vydržet, dokud nedostavíte nebo se nenaskytne jiné řešení. Rodina je firma jako každá jiná,má svoje příjmy a náklady. Jediný stát to má jinak, ten může do mínusu, nic se neděje, když to nevyjde, mínus se ještě zvětší 😝 😝 😝 , tak z toho si příklad neber 😝 .

hojda
17. říj 2011

Vyzkoušej nějaké domácí účetnictví, aspoň získáš přehled o výdajích.

http://www.google.cz/#hl=cs&sugexp=kjrmc&cp=10&...

nebo tady v excelu
http://www.google.cz/#hl=cs&q=domácí+účetnictví...

Jinak pozor na zdražování v příštím roce, teď jsem naposledy slyšela o vodě, takže s tím bych taky počítala.

marecek4
17. říj 2011

záleží,jestli ve svém okolí takový podnájem seženete a na jak dlouho,jak bude smlouva výhodná a co vše bude zahrnuto v nájemném,kamarádka je v čid-příjem cca 5000,-,rodičovský příspěvek zatím do května,příspěvek pěstouna plus příspěvek na péči,který jí teď schválili na druhý stupeň-jako babička má v péči vnoučka,ale tady zase chtějí dávku ubírat,a bydlí v podnájmu ještě s dcerou která co vím má výplatu asi 9000,- +-.Musím říct,za ně,že občas mají co dělat,protože mají ještě jiné pohledávky jako Ty,ale ustát se to myslím dá,nejlíp bude když se ale zeptáš případně přímo jí-IP

cvachna
17. říj 2011

já si myslím,že se to zvládnout určitě dá..my na 4 lidi máme příjem 30600..jsem na mateřské.
12 000 dáváme za hypotéku+inkaso,,2 000 za nutrilon,protože nekojím ☹ tak 2 500 měsíčně za různá pojištění a 5 000 na jídlo a 600 za telefony...tak na takové ty věci jako oblečení,výbava domácnosti,benzín atd..nám zbývá měsíčně 8 500..
tak jsme si nejprve propočítali výdaje a pak jsme šli do toho,když jsme zjistili,že nám to vyjde.
jinak ze začátku jsme byli v podnájmu 2+1 za 7 000..

dilemma
17. říj 2011

Ahoj ja bydlim v pronajmu jinak to ani na dnesni dobu u nas ted momentalne nejde za najemne platim 7000kc a za sluzby 3000- z toho teplo 1 200kc elektrika 1000kc a voda 800kc a jelikoz topime i ohrivame teplo i varime na plynu tak je pry zaloha na plyn mala a zhruba pry budeme dopalcet 6 000kc za cely rek takze od pristiho mesice musime zvednout zalohu na 2000🙂 coz je o 1000kc mesicene vice malymu platime 500pojisteni, 670internet a kabelovka,1200pritel za autobusy a mesicni nakup je cca 4000kc i z masem do mrazaku na delsi dobu abych nemusela nakupovat pres tyden to dokuoupim treba rohliky chleba a nebo neco co v lednicce namam apotrebuji na nakup, sme tam ej malymu potreba koupit nec na obleceni a ted cekame jeste miminko a to budou dalsi vydaje navic jinak pritel domu donasel 13 000kc +moje materska s pridavkama 8 000kc a ted ma novou praci a vse nam zustava nastejno placeni a dostava jen 11000kc + moje materska a to vubec nevim jak to zvladneme do ted jsme vychazely tak tak zadny veky utraceni a tak no takze je to byda da se to zvladnout ale neni to zadny prepych.... a to jeste k tem vydajum 500kc zhruba kazdy mesic na cigarety muj je kurak...

mifinka
17. říj 2011

Taky bydlíme v nájmu, platíme za 2 plus 1 9000... Nájem včetně záloh na energie.. Je to dost o hubu, kolik máme měsíční příjem je dost těžko říct, manža podniká ve stavebnictví.. Takže přes léto to jde, přes zimu je to bída.. Zvládnout se to musí.. Co já bych za to dala bydlet u někoho z rodiny kde bych nemusela platit nájem ani hypošku.. Bohužel..

hehena
17. říj 2011

tak já myslím, že většina tu bydlí na hypotéku (úvěr) nebo podnájem. co se týká výdajů, je to téměř to samé. asi jen málokdo tu bydlí u rodičů nebo ve zděděným bytě, ale třeba si to jen chci myslet 🙂)). my zatím bydlíme v nájmu a naše nájemné je hodně vysoké. zvládáme to jak kdy. ale musím říct, že kdybych já nepracovala, tak to takhle nezvládáme (pracovala jsem hned po příchodu z porodnice), ovšem moje práce je velká výhoda. pracuju z domu, stačí mi jen moje ruce, hlava a notebook. akorát prcek si holt častěji musí vystačit sám.

ivigirl
17. říj 2011

Ahoj, tak my bydlíme v nájmu-městský byt a platíme 8tisíc komplet, je to zděný byt a pěkný, jen v rušné ulici. Já jdu za chvilku na MD a chlap vydělává míň než ten tvůj, zvládnou se to musí. Máme děti velké a o to víc finančně nákladné, ale musíme to dát dokupy. tak držim palce, ť něco svého najdete, bydlení s tchýní není určo med, já bych to nezvládla 😀 vůbec

helcenka
18. říj 2011

Ahojky, já myslím, že by se to dalo zvládnout dobře. My sice bydlíme ve vlastním bytě, ale splácíme hypotéku, takže za byt i s hypotékou a elektřinou dáme cca 11 000, pak máme další výdaje jako benzín, telefony, pojistky, školku a samozřejmě výdaje na jídlo, domácnost, pleny.... A já jsem taky na rodičáku a můj manžel má menší příjem než ten tvůj. Je fakt, že se snaží čas od času něco přivydělat jinde.
Ale určitě se to zvládnout a nepřipadá mi, že by někdo z nás nějak strádal. S dětma jezdíme na výlety, občas něco koupíme navíc a i měsíčně nějakou kačku ušetřím. 😀

ange_de_la_morte
18. říj 2011

Ahojky,my jsme na jaře udělali zásadní rozhodnutí - vzali sme si hypotéku , náklady na hypotéku a pojistky nám sice vychází stejně jako když jsme platili nájem+inkaso , ale za to se nám zvedly náklady na dopravu , místo 10 km teď oba s manželem dojíždíme skoro denně 50 km a zpět ( někdy jedem společně autem, někdy jezdíme vlakem a někdy se stane že musíme jet každý vlastním autem), po tom jsme opravdu proškrtali vše co není nutné ( jako manželovy cigarety, moje chození na kafe s kamarádkami, odepřela jsem si drahé oblečení a místo toho obcházím second handy - a vlastně obvykle ovjevím hezčí věci než v obchodě) .... teď sme se finančně ustálili natolik že máme penízky na opravy a i jsme počítali, že bychom si mohli dovolit i dítě tak se začínáme snažit. Ale není to jednoduché, manžel má práci, která ho baví a ze které by nechtěl odejít ale nenosí domů žádné slavné peníze, takže si přivydělává jak může, a já si dodělávám vysokou školu takže taky mám práci jen brigádně, ale až budu mít hotovou školu a půjdu pracovat tak by mělo být všechno finančně vpohodě, a když se zadaří s miminkem taky nějak přežijem 🙂 , dokud je na jídlo, splátky, ikasa a další platby a ještě zbývá na občasné výlety, je pořád dobře 🙂

sapfo
29. bře 2012

Ahoj, díky za tuto diskuzi. Takyřešíme podobný problém - chtěli bychom se osamostatnit od rodičů a najít si pronájem bytu v Olomouci. Našla jsem i nějaké inzeráty na http://reality.avizo.cz/byty/pronajem/olomouc/ . Nemáte tip, která lokalita je nejzajímavější? S ohledem na malé děti.

andy80
29. bře 2012

Určitě by se to dalo zvládnout, když u nás se zvládlo 6 měsíců vyžít jen z rodičovské ve čtyřech lidech, manžel přišel o práci, byl půl roku na pracáku, bylo to zrovna v době krize a práce opravdu nebyla. Jeho podpora stačila, tak akorát na poplacení energií a rodičák s přídavkama 4800,-- Kč nám musel stačit na celý měsíc na vše ostatní. Je fakt, že mi hodně pomohla máma, když přijela, navezla maso do mrazáku, což bývá největší položka, ale i tak z toho jsem platila ještě školku cca 600,-- Kč měsíčně a svůj telefon cca 350 měsíčně. Z ostatním jsme museli vyjít a vyšli. Co nám zbývalo. Teď už máme dvě výplaty a je až neuvěřitelné, kolik jsme od září, kdy jsem nastoupila do práce ušetřili peněz. Konečně si můžeme začít kupovat věci, které v domácnosti pomalu odcházejí a zbude i na dovču. Já dělám jen na šest hodin a oba s manželem dojíždíme, takže měsíčně projedeme dohromady cca 4000,-- Kč a můj manžel má menší výplatu než tvůj. Takže podle mě, když se uskromníš, nebudeš vyhazovat za zbytečnosti, budeš si pečlivě plánovat každý nákup, tak není problém z těchto peněz utáhnout pronájem.

eficenka
29. bře 2012

já myslím, že to zvládnete uplně v pohodě... Jsem na neschopence od začátku těhu a tak dohromady i s manželem máme 23 000, z toho platíme 7000nájem, 5000splátku za auto... A 5000 projíme... zbytek šetříme na věci pro mimi....