Přidává vám manžel/přítel peníze k mateřské?

zdeeniii
5. únor 2012

U nás je to tak, že manžel platí sám jen nájemné a z větší části i benzín do auta, jídlo platíme tak na půl, a já platím své poplatky za mobil, pojištění...cca 2tis, a vše co se týká dcery a mé jiné měsíční výdaje. Manžel občas malé taky něco koupí, třeba balík plen nebo vlhčené ubrousky...ale to není pravidelně každý měsíc. K mateřské mi jinak peníze nedává, jako aby mi dal na stůl třeba jen 1000 Kč, to nikdy. Tak mě zajímá, jak je to jinde. Podle něj mi těch 7600 Kč musí stačit.

kamino
15. únor 2013

U nas to chodi tak,ze pritel plati bydleni ,hypoteku,auto a opravy na dome,ppr nejake zarizeni a ja jidlo a potreby pro prcka.Na obleceni jsme oba hodne nenarocni,nakupujeme az kdyz opravdu uzname,ze takhle uz to dal nejde 😉😉 prckovi je pul roku,takze vydaje na nej minimalni,tudiz zvladam usetrit i z rodicaku. Oba jsme vychovani k setrnosti,takze nam to vyhovuje. Ale je jasne,pokud mate vyssi potreby,tak by se mel zapojit. Moc se mi libi nazor @berenika39 .

pavlanatlinka
15. únor 2013

no tak my to máme ted tak že já mám sice RD na 2roky. takže s přítelem nájem platíme na půl,jídlo také na půl,telefon,půjčku,pojištění apod.. si platím ze svého a malé plenky apod kupuje on. benzín do auta také platí on já jsem od domova 200Km takže každý víkend jezdíme domů ale tu naftu platí on a zavedly jsme ted obalkovou formu 5000kč na jídlo a davá ještě k tomu 6000kč na stranu na tu naftu to je tak 3000-3500kč měsíčne a zbytek je na plenky,drogerii a nějakou drobnou utratu.

adelka21
15. únor 2013

Nemáme společný účet a netrápí mě to. O svých příjmech víme a platíme podle situace, nemáme s tím problém, jde o komunikaci a domluve, ne o společném účtě. Společný účet mi opravdu nezaručí, že partner nebude chodit za milenkama a utrácet v hospodách. Můj muž není skrblík, na šetření/utrácení máme zhruba stejný názor, takže možná v tomto to je jednodušší.

lenka5731
15. únor 2013

S trochou nadsázky se dá říct, že mi manžel k rodičáku bude "přispívat" 😝 Máme dva účty, každý měsíc mi manžel určitou částku pošle, pokaždé jinou. Každý ze svého účtu platíme to, co před seznámením, tzn. já hypo, inkaso, školku, pojistky a on taky svou hypo, pojistky, technické záležitosti, opravy atd. On má přístup a kartu k "mému" účtu (považuju ho za "společný"), já k jeho účtu přístup nemám, to mě nijak netrápí, moc peněz tam stejně nemá, tam mu ponechávám zdání "volnosti" 🙂 Rezervy na spořících účtech spravuju já, manžel k nim ani nezná heslo, nezajímá ho to. Manžel teď z jeho účtu koupil vysavač a papiňák, na podzim z něj kupoval zimní oblečení a boty pro mě a dceru. Když se nad tím zamyslím, kupuje tak vlastně dost věcí... . Přijde mi to vyvážené a v pohodě.

kikimaruska
15. únor 2013

@adelka21 také si myslím, že je to o domluvě a ne společném účtu. Máme každý svůj, manžel platí hypotéku, veškeré výdaje na bydlení, svoji úrazovku a penzijní a přidá občas i na jídlo. Já platím svoje záležitosti včetně teda provozu auta, které stojí asi nejvíc, školku synkovi a své resty ještě z dob před manželstvím. A mám na starost jídlo, kosmetiku a vše okolo s tím, že až najedeme na rodičák, bude mi přispívat dohodnutou částku. Navíc tedy alimenty na prvního syna chodí mě na účet a z nich platím synovi školku a jiné věci já...ale zas na manžele sem přepsala odpočty na syna a bude mít pak i toho druhého. Navíc si založil manžel spořící účet a spoří synkovi(bude pak oběma)plus na výdaje navíc kdyby něco...u nás ušetří spíš manžel, já poplatím co musím a nezbyde takřka nic...ale když je třeba, tak manžel koupí co je potřeba a na RD bude přispívat víc....a příp.mimořádné výdaje kdyby byly potřeba pak s miminkem...Víme kolik vyděláváme, co každý platíme...a společný účet mít nemusíme a ani nechceme...

lomanta
15. únor 2013

My máme každý svůj účet, ale jedeme tak nějak napůl. Já platím z větší části jídlo, nějaké pojistky, svůj telefon, dárky pro rodinu, apod. Od manžela odcházejí poplatky na bydlení, taky nějaké pojistky, větší výdaje a po odečtení tohoto mu toho už moc nezbude. Pokud mě dojdou peníze, tak on navalí a pokud dojdou jemu, tak navalím já 😀 Myslím, že to máme tak nějak spravedlivě a ani jsme nikdy neřešili, jestli někdo zaplatí o víc než ten druhý. Ale je to o tom, že si vedeme evidenci výdajů a příjmů, takže máme přehled, a ani jeden z nás není takový, že by si něco koupil tajně, o větších výdajích se radíme. Myslím si, že to je hodně o důvěře. Až bude mimčo, tak to bude stejné, pokud mi nestačí peníze, tak mi dá manžel 😉 Ale při tomhle modelu to chce hodně komunikovat, aby se nestalo, že budu počítat, že manžel dá a on už nebude mít 😀

ladenka
15. únor 2013

Sice máme každý svůj účet, ale finance jsou společné, prostě jsme rodina. Z manželova účtu jde hypotéka, elektřina, bytový fond, voda, topení aj., z mého jdou telefony, spoření dceři, pojistky, penzijní připojištění nás obou. Na nákupy jezdíme většinou společně a hradíme je většinou z jeho účtu, benzín se také hradí z jeho účtu, z mého hradím věci pro dceru a snžíme se na něm tak nějak šetřit, takže co na konci měsíce zbyde, přeposílám na spořicí účet. Neustále mám k dispozici obě karty, ve chvíli kdy jeden účet dojde, jede se z druhého. Že by mi měly moje finance stačit, jsem v životě neslyšela a rychle bych s ním vyběhla. Ale zase já jsem šetřílek a fakt nevyhazuju za blbosti a manžel to ví.

amallie
15. únor 2013

@zdeeniii čoveče otázka peněz je podle mě tak zásadní, že se měla vyřešit předem, než jste se vzali, neb jak na tohle nemají dva stejný názor, tak se jenom rafou 😖
my máme každý účet ještě z dob, kdy jsme byli svobodní, ale peníze jsou společné, nikdo neřeší, co kdo platí a co si kupuje, máme stejnou životní filosofii a tou je žít na maximum, takže nesledujeme, nevyčítáme si, ale zároveň známe cenu peněz a práce, nikdo z nás nerozhazuje
logicky ale platby jsou nastavené na manželův účet, neb z mého by se nepokryly, já mám kartu k jeho účtu, když platím jídlo atd, tak s ní platím, když mu koupím dárek, zaplatím to ze svého účtu, když přijde složenka, tak jí zaplatí ten, kdo ji otevře atd...... moji rodiče mají taky peníze společné, oba vydělávají, ale stejně, táta je taky škrt, sobě si koupí, ale mámě věčně nadává ať za jídlo, tak za boty, krknil by každej halíř, vím, jakej je to opruz, ona se už pomalu bojí si něco koupit, aby zase neměl kecy 😖 no, já bych ho s kecama poslala do ř... a kupovala, co uznám za vhodné 😀 a normálně bych si o peníze řekla, pokud ti chybí

iva_kucerova
15. únor 2013

@zdeeniii My teda máme dva účty. Z mého odchází peníze za úvěr, jinak se všechno platí z manželovy výplaty. Prostě vybere určitý obnos,který nám stačí na měsíc a něco si nechá jako "kapesné". Mně taky pár korun na účtě zůstane,takže když něco potřebuju pro sebe,platím to z toho a když na to prostě nemám,řeknu manželovi o další peníze. Podle mého názoru mají být peníze společné. Nám tedy vyhovují ty dva účty,ale máme oba přehled o tom,kolik se za co dá.Zapisujeme to do tabulky v počítači. Jinak jsme taky šetřílci a probíráme spolu,na co by peníze měly jít a co už je zbytečnost, taky se snažíme dávat dost peněz stranou na horší časy,ale rozhodně o tom oba víme a když se něco musí nutně koupit,tak se holt ušetří míň

yumy
19. únor 2013

My zatím dítě nemáme a už teď máme většinu pěnez společných...tj. že každý dáváme v výplaty určitou část na společný účet, ze kterého se platí všecho - od poplatků, přes společné výlety, večeře, věci do domácnosti atd....každý si necháváme na účtě část své výplaty, ze kterých se snažíme co nejvíc šetřit.
Až budu na mateřské, budou peníze na jedné hromadě a neumím si představit, že by to bylo jinak....

yumy
19. únor 2013

@zdeeniii No, moc ti tvou situaci nezávidím, ale zase je lepší, že šetří, než aby utrácel za sebe a tebe nechal se o všechno starat z mateřské...můžu se jen zeptat, bavili jste se o tom na co šetří? Protože pokud je to např. na dovolenou, na bydlení atd, tak možná stojí za to ledacos zkousnout....ale pokud šetří z principu a nehodlá to nikdy za nic utratit...k čemu to je, ty peníze vydělávat?

petrasal
2. bře 2013

@zdeeniii...chápu...také mám doma šetřílka, ale vše je k něčemu dobré...naučila jsem se hospodařit a ted když začeneme stavět domeček, vím že to zvládneme...jinak já mám Roričák 3800kč a ktomu mi manžel dává 6000kč...platím naše 2 dcerky ( školka, a vše co je potřeba ), sebe ( telefon, léky a podobně), jídlo a auto ( používám nejvíc já)....někdy mě to štve, prototže manžel nepřidá když dodjou, ale zase na druhou stranu opravdu hodně dře, aby ty penízky vidělal....penízky vždy rozobálkuju na celý měsíc, abych vyšla...500kč dávám na maso - bereme vždy celé prasátko, 200kč dávám na povinné ručení - platí se jednou za rok, 5500kč dávám na jídlo - snažím se aby se do to vešly i obědy ve školce, 1000kč tankuju, 500kč nechám na paušál...zbyde asi 2000kč na ostatní věci - dárky, oblečení, léky a podobně...je to bída, ale jde to a občas se i ušetří...když chci něco dražšího dětem, nebo i třeba sobě, skládáme se celá rodina třeba k narozeninám...manžel platí nájem, pojistky, spoření, druhé auto, stavbu a mě dává těch 6000kč...snad jsme trochu pomohla.... 🙂

delisaaa
19. říj 2013

S prvnim manzelem jsme meli spolecne penize a ted s pritelem jedem na pul a vyhovuje mi to vic. Ale jeste nevim jak to resit az budu na RD.

ebsian
19. říj 2013

Já zas nechápu, že se tu někdo diví, že mají 2 účty a ne hned vše společný. Proč jako? Vždycky se to dá domluvit, jsme manželé, ne? Takže manžel má teď vyšší příjmy a vždy vlastně měl trochu vyšší výplatu. Od něj odcházela hypotéka a eletrika a prostě poplatky kolem baráku a auta a ode mě vše na malou + nákupy někdy oba, ale více platím já a taky prostě se vždy dohodneme. Spoření malé zatím platím sama, ale řekl mi nedávno, že zavede tr. příkaz a bude platit půlku.
Já mám ráda svůj účet, nakupuji hodně přes net a mám přehled a nemusím teda hlásit každý svůj krok, co udělám, ale ani on nemusí. Někdy i sám malé koupí pleny atd.

leni78
20. říj 2013

Jsem na mateřské a každý máme svůj účet. Vše dělíme spravedlivě napůl.. mam půlku M platu, on ma půlku mateřské. Vše platíme napůl. Úplně vše. Poplatky, veškeré nákupy jídla, oblečení, benzín, volný cas, vše. Kazdy platíme ze své karty. Na konci měsíce si každý vypisem z internetového bankovnictví kolik a za co kdo utracel, sectem si to a ten, kdo zaplatil o vyšší sumu, tak rovnou od toho druhého dostane převodem z účtu danou sumu tak, aby oba měli každý měsíc stejné výdaje a aby kazdy ušetřil stejně. Neznám spravedlivější a průhlednější způsob hospodaření. Tenhle systém nemá díru. Oba chodíme na nákupy, žádné ze žena dostane částku na hospodaření od muže, kterou on ji vymezí a ona chudak neví, jak se do toho vejít a otáčí každou korunu, aby měla decku na puncochace. To, ze on si ulejva stranou a naprosto nic nekupuje, ze pry platí nájem a benzín, tomu se neříká hospodareni, ale život v podvodu a ja bych se takhle nenechala zneužívat ani den.

laurital
20. říj 2013

Celoživotně máme všechny peníze společné.

paklicek
20. říj 2013

My společný účet nemáme, ale manžel mi dává k mé mateřské 10 000,- a já platím nájem, internet, svůj telefon a synovi obědy ve škole. Zbytek mám na jídlo a potřeby pro malého. Ale manžel jednou týdně chodí nakupovat, když někam jdeme, platí on a když je potřeba zaplatit kroužek, tábor nebo něco podobného, taky to platí on, stejně tak auto. Snažím se normálně vyjít z toho, co mám, ale vím, že když bude potřeba cokoliv, tak to bez problémů zaplatí a nebude se ptát, jak to, že už nemám peníze. Je mu jasné, že není možné mít každý měsíc stejný rozpočet při dvou dětech 🙂

lucca23
20. říj 2013

sice nemáme společný účet, ale žádné rozdělování peněz u nás není, prostě všechny peníze co máme, jsou naše společné a z těch se platí co je třeba. Nikdy se mi nestalo, že bych byla upozorněna manželem na to, když koupím nějakou věc jen tak pro radost 🙂 od toho je to přece manžel, že jsme šli do života společně a společné jsou finance i všechno ostatní 😉

kamilamich
20. říj 2013

My manželé nejsme, takže u nás neplatí Co je moje, to je tvoje, ale Co je moje, je moje a co je tvoje, je moje :D máme 2 účty a partner mi posílá celou vejplatu (bez 1000,-Kč, to má kapesné) na můj účet a já platím vše.

kamino
20. říj 2013

Mame kazdy svuj ucet,pritel plati bydleni,stavbu a auto a ja z rodicaku jidlo,drogerii,obleceni,potreby pro prcka...zkratka provoz. Zatim v pohode vychazime,nejsme narocni,ale vim,ze kdybych nahodou nevysla,tak mi penize da,ovsem na veci prakticke,odsouhlasene 😉😉

rdasule
20. říj 2013

můj manžel mi odevzdává celou výplatu)chodí to ke mě na účet) z toho platím vše co je zrovna potřeba nájem,účety,pleny,sunar apod a tak samo zacházím i s mou mateřskou) když něco potřebujeme koupit jako třeba ted zim.boty a kabát kombinézu pro prcka tak se postará o to aby někde vydělal nebo když má tak dá na stůl i 5000 :(
s bývalým jsme to měla tak že dával na půlku nájmu,půlku jídla,složenky platil on a k tomu mi dával 4000/měsíčně pro prcka a to co jsme si dělala s platem,posléze s mateřkou mu bylo úplně fuk :( pokud jste na to 2 a máte spolu dítko je smutné že se neangažuje

mysicka_lb
21. říj 2013

Dítě teprve čekáme. Zatím to u nás funguje tak, že máme tři účty - každý svůj a jeden společný. Na společný účet posíláme převážnou část výplaty, na svých účtech si necháváme jen předem domluvenou částku jako "kapesné" (každý stejnou) a to, co jsme měli naspořené před svatbou. Ze společného účtu se platí nájem, jídlo, drogerie, benzín, léky a další spotřební výdaje. Máme k němu dvě karty a samozřejmě taky každý přístup. Ze svých účtů si platíme jen čistě své věci (oblečení, PC hry, knihy, dárky, kurzy, koníčky). Až budu na mateřské, bude to nejspíše fungovat víceméně podobně - s tím, že se z toho společného účtu budou platit i veškeré výdaje na díě a částka na "kapesné" bude asi poněkud menší. Na rodičovské potom budeme rádi, když to utáhneme se všemi penězi, co za ten měsíc dostaneme, tam pak asi budeme fungovat defakto jen s jedním účtem. To samé, kdyby někdo z nás přišel o práci nebo jsme se dostali do nějakých finančních problémů. Tento model byl takový kompromis mezi mojí představou (všechny finance společné) a manželovou představou (dva účty a oddělené finance). Výdaje na dítě a domácnost ale měly být společné i podle jeho představy, to je snad samozřejmé. O tom, jak to budeme s financemi jednou řešit, jsme jednali hodně dlouho, neměli jsme na to stejný názor a bylo důležité se nějak dohodnout ještě před svatbou. Také to nebyly vždy jednoduché debaty, ale radši se dvacetkrát pohádám ještě před svatbou a vyjasním si to, než abych teprve po svatbě a s dítětem zjišťovala, jak to tedy vlastně bude.

asineda
5. lis 2013

my to máme tak, že já pošlu manželovi 4000 ( to je na inkaso) a zbytek je můj v podstatě pro vlastní potřebu - manžel platí jídlo, tankování apod. vyhovuje nám to.Když je potřeba koupit třeba dárek nebo jdem do kina tak platím někdy já a někdy manžel.prostě jak nám to vyjde..a teď s mrňousem - třeba v pátek přijel a přivezl dva balíky plínek jen tak pač je měli v akci..🙂

laurital
5. lis 2013

@asineda Já nechci být zlá, ale nechápu to nadšení a obdiv, že "jen tak" koupil plíny.Je to snad i jeho dítě a počítat kdo co koupil je snad v manželství zbytečné.
Já občas žasnu, co české ženě stačí ke štěstí, jako zde výše zmíněný koment, že manžel začne platit polovinu pojištění dítěte.

asineda
5. lis 2013

@laurital no nevím kde ten obdiv a nadšení čteš? já to jen konstatovala, spousta chlapů fakt neřeší akce na plínky apod. a opravdu neřešíme kdo co koupil 😀 Přečti ještě jednou a dočteš se věty - prostě jak nám to vyjde..

laurital
5. lis 2013

@asineda Tak pokud tě potěšilo, že zaregistroval, že vůbec nějaká akce je, tak to palec hore 🙂 .
Já to spíš pochopila tak, že jsi byla nadšená, že na to ze svého přispěl, viz komenty některých mamin nahoře.

ivajaro
5. lis 2013

Tak u nás se tedy peníze neřeší. Máme společný účet kam chodí můj rodičák a manžela výplata. To co příjde dřív z toho se nakupuje a žije. Manžel teda platí bydlení ale jinak nakupujem společně za peníze a neřešíme zda jsou mé nebo jeho ... 😉

ivajaro
5. lis 2013

@asineda To dělá i můj manžel, taky přiveze pleny když jsou v akci 😀

asineda
5. lis 2013

@laurital ne, právě mě potěšilo že se zajímá a není to tak že mi řekne ty se o tohle starej sama a já se budu starat o ,,svoje" 😀

asineda
5. lis 2013

@ivajaro já mám v okolí právě dost chlapů co ani netuší že nějaký plínky jsou potřeba, což mi přijde hrozný když to mimčo je obou. a pokud mám být uplně upřímná - tak když bylo potřeba kupoval i moje hygienický potřeby a docela byl v obraze 😀