Přidává vám manžel/přítel peníze k mateřské?

zdeeniii
5. únor 2012

U nás je to tak, že manžel platí sám jen nájemné a z větší části i benzín do auta, jídlo platíme tak na půl, a já platím své poplatky za mobil, pojištění...cca 2tis, a vše co se týká dcery a mé jiné měsíční výdaje. Manžel občas malé taky něco koupí, třeba balík plen nebo vlhčené ubrousky...ale to není pravidelně každý měsíc. K mateřské mi jinak peníze nedává, jako aby mi dal na stůl třeba jen 1000 Kč, to nikdy. Tak mě zajímá, jak je to jinde. Podle něj mi těch 7600 Kč musí stačit.

babulinkab
5. únor 2012

já nevím, ale takovéhle dělení peněz nechápu 😖 😖 , já s manželem a dětma jsme jedna rodina a máme jedny společné peníze, ze kterých se koupí, co je potřeba 😉 😉

mmirunda
5. únor 2012

@babulinkab Tak já sice nemámmažela, ale i tak s přítelem máme společné peníze, přestože děti ještě nemáme a to vydlám víc jak on. To stejné budu čekat já od něj a vím že to tak bude. Až já budu mít míň on bude dávat penízky mě, když mateřská nebude stačit. Jednou jsme partneři a máme prostě vše společné. Solečnou domácnost a společné výdaje 🙂

mmirunda
5. únor 2012

@zdeeniii ta zpráva měla být tobě a ne @babulinkab

zdeeniii
autor
5. únor 2012

@babulinkab to věřím, že to nechápeš 🙂....asi nemáš doma takového šetřila...ten můj si ani pro sebe moc nekoupí, všechno je zbytečnost...jeho účet je prostě jeho a já ani nevím, kolik tam má. Fakt mě to štve, ale nic s tím neudělám, když sem mu řekla, že mi to přijde nefér, že já někdy musím utrácet své naspořené peníze a jemu na účtu přibývají, tak mi řekne, že si můžu něčím přivydělat, že to dělá spousta mamin a nebo nekupovat blbosti (a to já opravdu nijak strašně neutrácím)

petrunka01
5. únor 2012

@zdeeniii
já to teda taky nechápu..jestli mi dává peníze...?Nedává,ale naprosto samozřejmě platíme všechno ze společných peněz,ač máme každý svůj účet.Některé poplatky jdou ode mě a některé od něj z účtu.Ale jsou to oboje naše peníze a na moje a tvoje se u nás nehraje.Výdaje na dceru jsou jako tvoje starost?To fakt nechápu...

edeltraut
5. únor 2012

Manželova výplata i moje chodí na jeden účet, z toho se platí všechno. Pak má nějaké peníze z práce o víkendech - to mu zůstává, šetří si, ale i tak, když jsou nějaké jiné výdaje mi je (sice nerad) vydá 😀.
Přijde mi opravdu nefér, že platíš vše kolem malé - je to přece VAŠE dítě...

mamkamarketa
5. únor 2012

jezis ja tohle fakt nechapu. u nas je jedna karta,jedno konto. kam chodi nase veskere prijmy. na nakupy vetsinou chodime spolu,manza kdyz nekam jde (hrat fotbal,na pivo..) vybere si hotovost. vetsinou mam kartu ja,nakupuju,platim slozenky...
ale tohle deleni penez fakt nechapu

verbalinka
5. únor 2012

@zdeeniii taky nechápu 😅 máme dva účty, ale jen z důvodu vyhodnější hypošky, když bude mít stále svůj bývalý účet. Platíme vše dohromady, já vím o jeho příjmech, on ví o mých... Hned při sestěhování jsem měla tohle jako podmínku právě z důvodu odstrašujících případů z okolí - žena dře bídu s nouzí a chlap si chodí po drahých restauracích, dovolených, platí si milenky. Bohužel dost častý případ ☹
Já jsem v tomhle dost radikální, ale já bych mu prostě řekla, že když jsou to jeho peníze, tak v tom případě, ať si uvaří za svý peníze, myje se svým šamponem, který si koupí apod. Promiň, ale i za služku a chůvu by musel platit 🙄

weri1
5. únor 2012

nechápu dělení peněz....jste snad rodina tak jakýpak "moje tvoje"

berenika39
6. únor 2012

To není problém pěněz, to je problém kominikace. Každý at si to dělá jak chce , nejde říct, co je normální, ale v každém případě to musí vyhovovat oběma z páru. Pokud ne, je to špatně. Znám lidi, kteří to mají oddělené a funguje to v pohodě. Jiná situace je, když má maminak jen RP, a táta vydělává a táhne většinu, jiná situace je , když už oba vydělávají, ale je potřeba se dohodnout.
@zdeeniii Stačí si přece sednout, jasně stručně říct, co se ti na tom nelíbí, ne hned negativně, ale říct, jak by sis to představovala, co by bylo výhodnější, praktičtější, najít nějaký kompromis - o tom vztah je, nemá smysl si nic nalhávat. Navrhni manželovi, jak by to bylo lepší, můžete třeba udělat jeden společný účet, na něj dávat podle svých možností - adekvátně ke svým příjmům a z něj platit nutné výdaje. Ostatní peníze jsou na vaší režii, ty nebudeš manžovi vyčítat, za co si je utratil ani on tobě. Svoboda v tomhle je moc důležitá. Být neprávem závislý je blbý pocit. Tak to zkus, tohle má tendenci se časem prohlubovat, lepší to vyřešit, než bude pozdě a začne to ovlivnovat váš vztah.

zdeeniii
autor
6. únor 2012

@berenika39 jenže to není jednoduché si s ním sednout, nejde to totiž v klidu a okamžitě, jak nadhodím takovéhle téma, tak je naštvanej, protože on na to má prostě jasnej názor a hotovo a mám pocit, že s ním nehnu. U něj je to tak, že nekoupí pořádně ani nic sobě. Mají to v rodině tuhle šílenou šetřivost, ale jeho rodiče účet společný mají. U nás myslím, že by to absolutně neprošlo. Nekupuje si žádnou kosmetiku, protože to co vždy dostane k Vánocům má na další rok. Ale mou kosmetiku co si já koupím (a kterou komentuje, že zase utrácím) to je normální si půjčovat. Říkám si, že zatím nemáme hypotéku a že až budeme kupovat byt nebo stavět dům, tak že když takhle spoří, tak to pak dá do toho.

berenika39
6. únor 2012

napiš mu to na papír - jasně, stručně, pozitivně. ne výhružky, požadavky. připrav si dopředu, co potřebuješ - jak přesně si vaše finanční fungování představuješ, napiš mu tam, kolik reálně spotřebuješ a kolik ti chybí. třeba to pochopí. posílám fajn článek, je tam i té komunikaci, jak na to...třeba pomůže.
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/vztahy/roz...

paola.o1
6. únor 2012

Zdeni, napadlo ma, ze by mozno nebolo zle hodit na papier vsetky vase vydavky, teda za byt, stravu, vsetky telefony, poistky, naklady na dieta, benzin, potreby pre domactnost - teda aj kozmetiku a pod. proste vsetko. no a potom tieto naklady spocitat a percentualne ich vydelit podla vasich prijmov. ty mas mesacne 7600kc k dispozicii a on ma napr. 20000, tekze logicky musi do domacnosti prispievat viac ako ty. a v buducnosti, ked sa vratis do prace a budes mat viac penazi, zase to prepocitate tak, aby prispievanie bolo ferove. Na toto ti nemoze povedat nic, lebo pri takomto prepocte ide o ferovost, takze sa moc setrivostou nemoze ohanat....drzim palce

zdeeniii
autor
6. únor 2012

@berenika39 pěknej článek, trošku se v tom začátku poznávám

berenika39
6. únor 2012

@zdeeniii no však proto jsem ti ho poslala🙂)), ono je tam pak i rozluštění🙂.
tak držím palce, a nenech se ovládat.

glimmer
6. pro 2012

Ahoj, abych řekla pravdu, moc takovéhle dělení nechápu a nerozumím mu. My máme jeden účet a společné peníze, nejdříve zaplatíme co je potřeba (nájem, poplatky, úvěr, ... ) a pak se domluvíme co se zbytkem "uděláme". Vyhovuje nám to oběma a přijde mi to i jako potvrzení důvěry, že jeden před druhým nic neskrýváme. 😉

simonceli
15. únor 2013

@zdeeniii já to měla podobně jako ty. Akorát u nás to bylo tak, že až mi došly peníze, tak jsem prostě řekla a bez problémů jsem dostala a nebyl jakýkoliv problém poslat smsku se seznamem a přítel nakoupil, nebo kupoval takové ty dražší věci na malou jako jsou boty a když pro ni chtěl značkové oblečení tak nakoupil. A i teď jak vydělávám, tak přítel platí byt a vše kolem něj a bez problému nakupuje jídlo, léky pro malou, prostě co řeknu a když někam jedeme na výlet tak platí vše o , já svůj telefon a svoje výdaje a jídlo a školku. A vyhovuje nám to. Nemusím řešit že jsme si koupila něco ze společných peněz, co tomu druhýmu připadá jako zbytečnost a tak.

gabulka10
15. únor 2013

@zdeeniii Tak to máme podobné..hele nežijeme náhodou s tím stejným chlapem 😲 😀

maladama
15. únor 2013

@zdeeniii zvlášť v okamžiku, kdy jste manželé, a tedy všechno, co vydělá jeden, patří automaticky do společného jmění manželů, a navíc ty jsi doma s dětmi, tohle uspořádání opravdu nechápu. Máš ze zákona právo se podílet na stejné životní úrovni - ty i děti, a klidně bys mohla vysoudit "výživné" už za trvání manželství.
Já bych chlapa, co by na mě něco takového zkusil, hnala svinským krokem. Nemusí být hned společný účet, ale v manželství opravdu by každému mělo zůstávat pro osobní spotřebu stejně. A hrát si na nějaké "když jde o výdaje, tak to jsou jen tvoje děti", tak to je fakt sprosťárna největšího kalibru.

Ovšem chápu, že bouchnout do stolu "a odteď je všechno jinak" je poněkud složité až nemožné, ale opravdu to chce postupnou změnu. Zkus na svou stranu přetáhnout každého, koho budeš moct - přeci ani šetřivým rodičům tvého muže se nemůže líbit, že by jejich vnoučata měla vyrůstat v nedostatku? Nedalo by se tohle použít, aby si s ním promluvili? Nebo nějaký jeho kamarád, pozitivní příklady z okolí?
Plus ty dobré rady, které tu už padly, jak vést takovou věcnou debatu o tom, co, proč a jak.

blahova_andrea
15. únor 2013

my máme finance rozdělené, ale tak nějak jedeme na půl. jasně, že já víc do prcka a přítel víc do auta, ale tak to je nějak logické 😀 ono je to taky tím, že teprve nedávno se rozvedl, taky jsme řešili jeho dluhy atd...takže situace krapet jiná než u většiny tady. každopádně chtěl jít na půl a když neměl z čeho, tak se to psalo, jak se říká na futra. i když jsem v podstatě teda platila skoro vše nějak dobu já a držela kasu, tak když jsem chtěla koupit prckovi třeba dražší dárek, boty apod., tak jsem to s ním probrala. my jsme oba docela šetřivý (musíme 😀) a tak si věříme, že kdo má peníze, tak je nevyhodí za blbosti. ale vím, že jsou lidi, který to neřeší a klidně si žena koupí patery lodičky jeden měsíc a neřekne to (nehledě na to, že je to zbytečnost) a muž si koupí nový kolo a neřekne a pak další měsíc řeší, jak zaplatit nájem ☹

eficenka
15. únor 2013

@zdeeniii
@babulinkab
taky máme společné finance - sice každý svůj účet, ale máme přístup oba..
manža platí nájem - inkaso - splátky za auto
a já kupuju jídlo a když je něco potřeba koupit, tak se domluvíme, většinou teda platím ze svého, protože manžovi zvýplat y zbyde pár korun po všem zapolacení....

zdeeniii
autor
15. únor 2013

@gabulka10 😀 A to jsem teď půl roku měla ten nejvyšší rodičák a teď mi začíná druhá mateřská (což je úplně jiný kafe) takže veškeré jídlo je na mě. Ale když mám víc, tak je to ok. Vyšlo to dobře protože má přes zimu míň práce, jen aby si na to nezvykl až zase pak budu na 7tis 🙂

miladka72
15. únor 2013

tak já mám od manžela k dispozici jeho kartu do bankomatu...kde mám přehled o penězích.každý měsíc mi ukáže výplatní pásku.je zlatej.já držím kasu. 🙂

stellamax
15. únor 2013

@zdeeniii u nás je to tak, že většinu platí manžel. Pravidelné výdaje mu odcházejí z účtu, velké nákupy dělá většinou sám, takže taky platí a ty menší platí zrovna ten kdo je dělá nebo dřív vytáhne peněženku. Z účtu mi odchází akorát peníze za mobil a cvičení.

andelka
15. únor 2013

Máme peníze společné. Poplatí se z účtu bydlení, splátky, telefony...zbytek si rozdělíme a něco tam necháme. Já si obvykle vyberu +- svůj RP, protože na to co kupuju mi to stačí. Když by nestačilo, vybrala bych si po domluvě z účtu (aby se nedivil že něco zmizlo a kam), Muž si vybere podobnou částku na svoje výdaje (jídlo v práci, nákupy, osobní potřebu..) Máme jeden účet, dvě karty, účet kontrolujeme elektronicky, takže vím přesně kolik bere i všechny pohyby. Svoje výdaje +- známe, a o tom co je navíc se poradíme, nebo si o tom aspoň řekneme. Vycházíme tak tak, takže nemůžu vybrat o 2tis. víc a neříct mu o tom.Ale peníze jsou společné a hospodaříme s nimi dohromady, po domluvě.

veronikaka
15. únor 2013

@zdeeniii Já tohle taky moc nechápu ... A to čekáte druhý? To se teprve začnou kutálet korunky (neplatí, že to druhé se sklouzne s tím prvním). Trošku mi to připomíná domácnost mojich rodičů - taťka nezná cenu peněz a pořád si stěžuje, že mamka moc utrácí. Možná by si měly zkusit drahé polovičky vézt domácnost ... A co on s těma našetřenejma penězma dělá? To je má pro sebe a nebo pak něco za ně koupí? Třeba lednici, sporák, auto, ...

baris
15. únor 2013

@zdeeniii my teda máme s manželem od začátku našeho vztahu společný účet. žádné moje - tvoje, ale naše.

Být tebou,tak si opravdu sepíši seznam, kolik dáš za jídlo, léky, oblečení ... Když se vám narodí druhé dítě, budou ty částky ještě vyšší. I když může mladší dcera zděti oblečení po starší, tak se asi netrefíš na sezónní oblečení (zima - léto). Žádné "bouchání do stolu", jen ať ti vysvětlí, jak s tím máš vyjít.

ezenduska
15. únor 2013

my mám každý svůj účet, ale jede se z obou nastejno. mě mateřská chodí dřív než výplata, takže ze začátku se jede moje karta, když dojde jede se z jeho karty 🙂

mitote
15. únor 2013

@zdeeniii pridavam se k vetsina, penize mame spolecn, neexistuje zadne moje tvoje, jednou jsme manzele, mame spolu dite, tak co delit? Jak to tu uz kdo si psal, spolecne jmeni manzelu je o tom, ze ho maji dohromady, spolecne a manzela ma narok na stejnou zivotni uroven jako manzel a obracene.

rory_g
15. únor 2013

Ahojky, malý ještě není na světě, tím začnu. Až bude a budu brát 7600 (cca), myslím, že pro potřeby malého by to mohlo stačit (znovu opakuju, že ještě dítko nemám, je to pouze moje obecná představa), ale co Ty? Ty se máš jít podle manžela pást? A on jí za čí peníze? Podle jeho teorie bys neměla platit z toho RP nic, kromě potřeb pro dítě.
Jinak my máme s přítelem také společný účet, ani jeden nejsme nijak rozhazovační, vždycky je to o důvěře...kdyby měl svůj účet bokem, připadala bych si fakt hloupě, že mi nevěří a myslí si o mně, že vše rozházím za kraviny...