Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

anysek85
24. lis 2011

@llluckaaa Jj, já už mám pomalu většinu těch čísel v hlavě, to je jasné, že nemyslím všechny éčka 😉.

llluckaaa
24. lis 2011

@anysek85 Znáš tuhle stránku? Nedávno jsem ji objevila, je docela dobrá pro toho, kdo se rádá šťourá v obalech 🙂
Taky bych to chtěla znát zpaměti, ale nějak mi to nejde.
www.chemievjidle.cz

handm
24. lis 2011

Ahoj, tak jsem vás přečetla a je fakt, že všude je to tak nějak podobný. My tedy nežijeme od výplaty k výplatě, ale mám to jako někdo tu psal, prostě mi řpijde škoda peněz za značkový hadry, to si radši tu značku koupím v sekáči za pár korun. Když jsme spolu s manželem začínali, byl zvyklej žít na vysoké noze 😀 Tvrdí mi dodnes, že jsem ho naučila šetřit a tudíž konečně něco máme 😀 ale prostě jsem tak byla zvyklá z domova - rodiče učitelé a za komančů (ani dnes) ty platy ve školství prostě nejsou nic moc, spíš nic než moc 😝 Oba jsme s bráchou byli an vysoký a prostě se museli otáčet. Spousta věcí ze zahrádky, o dovolených v cizině jsme si mohli nechat zdát. Byli jsme šťastný na dědovo chatě na Lipně celé léto.
Dnes to máme s manželem podobné. Tedy dokud jsme neměli dům a malého, bylo to procházka rajskou zahradou. Každý rok dovolená u moře, v zimě lyže, kina, divadla, obědy či večeře venku. TeĎ? Jednak nemám potřebu, ani chuť, navíc jsme se přestěhovali za Prahu a máme malého, takže pohoda klídek a tabáček..
Mám ještě byt, co pronajímáme, tudíž nám pokryje část hypotéky na dům. Ten budem splácet ještě léta, ale je náš a jsme tu šťastný. a kdyby bylo nejhůř, byt prodáme. Věci pro malého mám od příbuzných, něco jsem nakoupila nového, něco ne, prostě jak to vyšlo. Z platu a mateřské to bylo v pohodě. Ale nikdy jsem nebyla typ na kadeřnici (tam jsem byla asi dvakrát, z toho jednou před svatbou😉, na kosmetice nikdy 😀 Manžel už nekouří (přestal jak jsme spolu začali), hodně utratíme za auta, ale prostě dvě chceme i potřebujeme, UM kupuju Babylove, malému vařím doma, veškeré maso máme od tchýně (což je fantastická úspora, i když já nejsem moc masová), zeleninu v létě taky..
Někdo tu psal, jestlit o ěnkoho baví, takhle žít - šetřit a šetřit. To mi přijde uplně pošahaná otázka. Prostě někdo/někdy nemá na výběr. Taky občas na konci měsíce koukám jak puk, že mám na účtu skoro nic (máme s manželem každý svůj, ale peníze jsou všechny NAŠE, ne moje a tvoje - i když jsem si na to musela zvyknout, protože jsem prostě od 18 zvyklá se o sebe starat sama a mít svoje peníze), ale ještě hodně investujeme do baráčku, různých dodělávek a taky hodně projezdíme za rodičema (obojí cca 100 km) 🙂 Jen sjem chtěla napsat, že naopak obdivuju ty, co vyžijou s malými platy, protože často mi to přijde jak sci-fi, když koukám, co všechno zdražuje a o kolik...😝

llluckaaa
24. lis 2011

A bude hůř. Aspoň podle pana prezidenta...
http://www.novinky.cz/domaci/251417-ceka-nas-de...

hojda
24. lis 2011

Tak já taky přidám svou dnešní zkušennost. Máme v bytě podnájemníky, kteří mají malé dítě a 4 tisíce je pro ně částka, kterou prostě nejsou schopni dát do kopy. To mi přijde docela děsivé, když vezmu v potaz, že mají malé dítě a nemít rezervu ani 4 tisíce je fakt maso. Chápu, že ne všichni vydělávají mraky peněz, ale zase mi přijde divné, že tohle nemají, ale kabelovou TV s 50 programama si platí ☹ . Jen se děším toho až ten její přítel onemocní nebo přijde o práci.....

kammka
24. lis 2011

@hojda my jsme platili 4tis. za garsonku před 12ti lety.... to fakt nechápu ty lidi...

hojda
24. lis 2011

@kammka To nebylo za nájemné, podařilo se jim zničit pračku, prý jí jejich spolubydlící přetížil, tak jsme jim chtěla poslat do bytu novou, ať jí zaplatí a odečtou si to za 14 dní z nájmu a oni mi brečí, že 4 tisíce nemají! A to to pračku prosím budeme platit my!!!!! Jen jsem chtěla, aby jí zaplatili při převzetí a pak si to odečetli z nájmu.

kammka
24. lis 2011

@hojda no nevím, jejich problém, tobě snad někdo koupil pračku?? to přece není ve výbavě bytu.. tak snad sporák..ale pračka???bych jim řekla, že to byl nadstandart a ať si nějakou koupí, lze už od sedmi tisíc, i za míň..

hojda
24. lis 2011

@kammka My jí právě máme ve vybavení bytu, ale měla jsem se na ně vyprdnout!

jasekd
24. lis 2011

@kammka
@rozarka65 ahoj holky, ja jsem z JBC 🙂
@kammka Ja peru na dve deti plenky cca 1x za 1,5 az dva dny. Po narozeni male to teda bylo denne, ted je to lepsi, a strasi uz celkem nocnikuje, tak nejaka ta plinka zustane sucha (porad ma ale pliny 24/7).

rozarka65
24. lis 2011

@jasekd ahojky,já vím,už jsme se na diskuzi potkaly...🙂 No kdybych dávala Eli čůrat každých pět min,tak bych nemusela tolik prát...🙂 I když mně ty plínky hrozně sm..dí už po jednom dni,tak si neumím představit neprat každý den....stejně tak používám vlňáčky a pulky jen v největší nouzi,taky mi hrozně sm...

jasekd
24. lis 2011

@rozarka65 Ja mluvim o Martinkovi, s Vendy jsem pokusy o BKM vzdala 😀 Nesignalizuje, furt kadi a nemam na ni tolik casu! A jak pisu, i ten Martin tu plinu ma furt...

rozarka65
24. lis 2011

@jasekd Teď jak Eli rostly zoubky,tak kakala taky pořád...takže mi došly i vlňáčky a musela jsem dát jediné pulky,co mám a ty taky hned skončily v prádle,tak než se prořízly,tak jsem spotřebovala balík jednorázovek,co jsme dostali na vítání občánků...a někdy je těžké odhadnout,co potřebuje dřív, jestli čůrat nebo blinkat...ale blinkání říká vždy a nešťastně "ee",to jsem myslela,že spíš spojí s nočníkem..ale to patří do jiné diskuze...🙂 Ty myslím pracuješ...tak to se nedivím,že jsi to vzdala...

jasekd
24. lis 2011

@rozarka65 nee, chodim tam jen obcas a ted co mam dva, uz ani to v podstate ne, ale staci mi ty dve mimina a moc nestiham 😉

rozarka65
24. lis 2011

@jasekd aha...to já si neumím představit ani občas...🙂

handm
24. lis 2011

@hojda Já mám tedy ve smlouvě, že vybavení bytu v momnentě, kdy se zničí (nebo oni zničí) rozhodně nebudu nahrazovat.. ale pračka je vlastně jediná věc, co tam není, tu si museli zařídit po své ose...
ale jinak přesně tedy, nemít žádnou rezervu je prostě děsivé 😲

copa
24. lis 2011

@anieanne díky za info s tím ČEZem, taky si tam cinknu, jestli už teď nemáme nedoplatek, letos jsme dopláceli šílenou dardu 😒 nezvedli jsme si zálohy, když jsme tu začali bydlet 😒 ale my topíme elektrikou, resp. tepelným čerpadlem, takže nejvíc to naskáče teď přes zimu

ještě mě napadlo, že oblíbené časopisy máme předplacené, vyjde to levněji a nemusím ho nikde shánět 😉
k látkovkám - u nás byl počáteční vklad minimální - 30x čtvercovka po cca 25kč, 4x svrchňáky po 150kč 😉 pak jsme teda párkrát svrchňáky přikoupili, jak malá rostla; nepotřebujem vychytávky za 500Kč/1 plína 😀 ale u nás to bylo hlavně z ekopřesvědčení, ne kvůli šetření 😉

jinak jak tu někdo psal, že nechce celý život jen prošetřit - on tom tohle snad není, ne? proč cpát bance poplatky, když jinde je nechtějí? proč chodit na poštu a platit za složenku, kdy to jde přes SIPO levněji atd. a pak mi zbydou peníze na "užívání života" 😉 my rozhodně netlučem bídu s nouzí, zbyde nám i na výlety, zajdem občas na oběd, když jsme na cestách, zajde do divadla, já jsem 1x za 3 měsíce u kadeřnice, jezdila jsem na cvičení, než jsem podruhé otěhotněla... 🙂 nestěžuju si, ale prostě zbytečně necpu svoje peníze tam, kde nemají co dělat 😎 😉

@llluckaaa s úklidem lednice jsem na tom podobně ☹ u nás by se určitě dalo ušetřit na jídle - zbývá nám dost zbytků, co putují po pár dnech do koše ☹ uvařím, zbyde 1 porce, tzn. na další den vařím na novo, protože manžel musí mít sebou do práce, zase něco zbyde... pak už to nikdo nechce 😒

hojda
24. lis 2011

@handm Tak to si tam dáme příště taky🙂. My tam nechávali ledničku a pračku. Taky jsem se na ně měla vyprdnout, dám jim slevu z nájmu a nazdar, perte si jak chcete, to by mě zajímalo, jestli by se pak ty 4 tisíce našly......

llluckaaa
25. lis 2011

@copa Přesně tak, jak píšeš. Pořád plno zbytků, které nikdo nechce a když je nedojedu já, tak jdou do koše nebo do záchoda.

kammka
25. lis 2011

@llluckaaa ..u nás prasatům, aspoň to 😀
nebo pokud je to naprosto ok, tj. pokud ta omáčka není v lůednici víc jak dva tři dny, tak jde do mrazáku..což mi připomíná, že jsem neib¨nstruovala muže kvůli jídlu, jedu na víkend pryč a nic jsem jim nevařila, nějak jsem poslední dobou utahaná a k tomu ta tma a když chlap řekne "nic nám nevař" tak ráda poslechnu...no, zmákla jsem rajskou polívku..akortá v mrazáku je ěnkolik krabek s "tou jednou porcí" např. boloňská omajda na špagety, tý je tam teda dost, pak svíčková, teda bez masa, jsou tam i knedle, zelí s výpečkama a br. knedlikem.. je tam toho mraky...

dreana
25. lis 2011

@brisalek Ahoj,

pomin ale prostě musím reagovat, dle mého je tvuj nazor ohledně toho jak funguje manželství blbost ... Jsi s tvým mužem jen proto že tě uživí? a pokud ne tak ho opustíš? :D Vubec nejsi na prachy :D

Jinak co se týče společného účtu, my to tak máme a je to ok, oba od něj máme kartu, takže nakupujeme oba, oba víme co si mužeme dovolit a co ne, a o nakupech nad ramec se prostě radíme jako rodina. Myslím že je to ideální stav, na všem se dá domluvit, ale asi je to i o povaze chlapa. Když něco fakt chci, tak se manžel snaží na to třeba ušetřit, nebo tak 🙂 Stejně jako když něco chce on. Finance jsou hodně moc o domluvě a komunikaci...

anysek85
25. lis 2011

@dreana Krásné 🙂, tak to má být...
Upřímně docela nechápu, jak můžou lidi fungovat odděleně, co se týče financí... Mám třeba známé, kteří mají přesně rozděleno, co kdo platí a přes to nejede vlak. Muž, který neplatí jídlo, utrácí veliké sumy za opravdové zbytečnosti (whisky jen tak, tuny sladkostí, kaviár, který pak ani nesní), protože to prostě NEJDE Z JEHO PENĚZ 😅 😝. Jeho ženu to dost trápí, ale řeší to tak, že zase naopak absolutně nešetří energiemi, které platí on - takže každej večer plná vana, nezhasíná se, pere se třeba jen jedna kombinézka, atd.

Musím říct, že takovéto chování by pro mě bylo jednoznačný podraz a takového chlapa bych si nemohla vážit (a sama sebe taky ne, pokud bych se takto chovala). My jedeme na jeden jediný běžný společný účet, veškeré moje výdělky i PPM posíláme na stavebko, spořící účty pro děti, atd a žijeme z manželova platu, se kterým ale mohu neomezeně disponovat. Řekli jsme si ale, že bychom se chtěli měsíčně vejít cca do poloviny jeho platu a to se snažíme dodržet. Když to ale přešvihneme, nic se neděje-hlavu si vzájemně neurveme 😀. Dát si takový nějaký rámcový plán a snažit se jej dodržet, je podle mě základ úspěchu.

Ad ty rezervy...ano, určitě jsou lidé, co nemají v ani ty 4 000, kolegyně z práce si ode mě každý měsíc pravidelně ke konci půjčovala 500 Kč, aby měla pro děcka na rohlíky do výplaty 😅. Přitom nevydělávala špatně (18 000 čistého), ale prostě to utratila za koniny, hned jak jí to přišlo na účet a fakt, že je matka samoživitelka ji nechával absolutně v klidu...

arianka
25. lis 2011

@pe.martina : u nás je to obdobné jako u tebe, myšleno s tím, že já mám své příjmy a partner své, nemáme společný účet a ani jej nechci zavádět. Partner tedy neřeší, zda je něco zbytečné koupit a podílí se, nicméně aktivně z něj to samozřejmě nejde, je to chlap.., ale já pořešila situaci tak, že některé pravidelně výdaje automaticky nechávám řešit jeho, to se týče např. i nákupu zásob plen, kosmetiky pro děti, zeleniny, drogerie do domu atd., prostě věci, které se kupují ve velkém množství a pravidelně a stále stejné, zajišťuje on, čímž logicky já ze svých příjmů něco ušetřím a mám finance zase na své výdaje..

aemmi
25. lis 2011

@dreana Hele, ale ono aby nás manžel uživil, to je základní předpoklad k tomu, když si chceš pořídit děti a hodláš s nima být doma. Kdyby vás neuživil, tak jako budete dělat co?

llluckaaa
25. lis 2011

@kammka Tak můj muž jídla z mrazáku nejí. Ikdyž mu dám instrukce, co tam má, radši si udělá vločky s mlíkem. Ale já teda taky nejsem zastánce mrazákových jídel - míň mi chutnají a vadí mi jejich konzistence po rozmražení

svatule
25. lis 2011

ještě mě holky napadlo, že používám menstruační kalíšek, začla jsem spíš kvůli ekologii a pohodlnosti, ale když se to propočítá, tak se na tom ušetří dost...když teda neberu, že teď šetřím tím, že jsem zase těhotná 😀

svatule
25. lis 2011

@aemmi některé ženy holt jdou do práce a manžel je na mateřské...i když to je někdy těžké, jenže v dnešní době není jen tak jisté, že muž vždy uživí rodinu, i když třeba má vzdělání, ale v oboru nelze najít práci, nebo ne tak dobře placenou...já třeba celou dobu vydělávala více než manžel, tak teď chodím na rodičáku na brigády, manžel taky má ještě druhé zaměstnání...pořád hledá, ale prostě více peněz mu nikde nenabídli.
navíc i dobře placenou práci lze ztratit

kammka
25. lis 2011

@dreana máš pravdu, že rodinné finance jsou o komunikaci.. prostě se ti dva musí domluvit, na kom to bude.. já při mateřský pracovala a už to nehodlám opakovat.. chlap mně v tom zpočátku podporoval, že vždy zařídí hlídání, jeho matka byla už v důchodu.. ale pokaždé všechno vysvětlovat, pak ještě občas slyšet od nervního chlapa "ty si jdeš do práce..." já třeba byla zásadně proti tomu, aby volal babi, když jsem pracovala o víkendu..to přece mohl zastat on.. ale babičky u nás byly každou chvíli..z těch nočních jsem nedospalá dodnes.. věčně řešit kdo bude hlídat, jak se do té práce od nás ze zapadákova dostanu, co budou jíst, aby bylo naklizínmo, aby mi tu tchýně nešůrovala, jednou vytírala kouplenu a malá na sebe zvrhla horkej čaj..prostě má-li být doma klid, musím mít jistotu, že je vše zajištěné, musí ji mít oba.. jak on - co se týče domácnosti, tak já - pokud jde o prachy..pak jsou jiné situace, kdy jde o udržení profesní kvality,třeba u lékařky je myslím celkem problém vypadnout z toho na 3-4 roky.. ale abych musela do práce kvůli penězům...radši se uskrovním, ale nějaké minimum ten chlap vydělat musí..ale nesmí to dopadnout tak, abych si za celou mateřskou nekoupila ani spoďáry..

aemmi
25. lis 2011

@svatule Jj, jasně, proč ne, když ženská vydělává víc a i ženská při RD si může přivydělávat, to určitě, ale pak je to zase opačně, rodinu musí uživit žena 😀 teda my bychom si jinak dítě nepořídili...no a pokud někdo namítne, že ten pracující, at už teda chlap, nebo žena, může práci ztratit, tak vím, že můj manžel je takovej, že udělá všechno proto, aby svojí rodinu uživil, kdyby ztratil práci a nenašel nic v oboru, tak klidně půjde k pásu, nebo si koupí pilu a bude makat v lese, prostě cokoliv. A my jsme teda konzervativci, já bych si to s manželem vyměnit nechtěla, jsem ráda, že kojím a užívám si svého miminka 😵

svatule
25. lis 2011

@aemmi určitě, jenže třeba manžel od kolegyně o práci přišel, hledal místo skoro rok, vždy byl někde na chvilku, ale třeba za 10 hrubého...prostě ne všude je práce taková, aby to živilo rodinu, teď konečně už asi 4 měsíce pracuje za relativně slušný plat...
já teda do práce chodím spíš jak píše @kammka protože vypadnout na několik let z oboru, tak rovnou můžu jít dělat k tomu pásu já... ale samozřejmě, že každá koruna navíc se hodí, jediné, co je na tom blbé, že jsme zvyklí a prostě i když se snažíme šetřit, tak nakonec stejně utratíme ten výdělek navíc, prostě dovybavujem byt a malé něco a pro nás... 🙂