Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

mars3000
23. lis 2011

presne ☹ v dnesni dobe je vsechno tak tezky ☹

majatob
23. lis 2011

@mars3000 a driv to bylo lehci? 😕 ja myslela, ze v dnesni dobe se mame prave dobre 😀

anieanne
23. lis 2011

@ffiinnkkaa Tak u nás jiná možnost nebyla.. U rodičů to nejde, a do nájmu jsme nechtěli, to už je fuk, zda platíme nájem nebo hypotéku, hypotéka alespoň nejsou peníze vyhozený z okna...

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@anieanne Ano to je každého volba

luckar
23. lis 2011

@anieanne fakt jsme postupně od kapsiček upustili a pohoda. Dokonce jsme jednou kupovali granule, taky BritCare a kapsičky a paní v obchodě nám vynadala, že kapsičkama kazíme kočce žaludek (prý jsou dosolované). 23 let závidím my ještě 27 😀

andilek01
23. lis 2011

@mars3000 no to mi povídej.. člověk má furt málo 😀

mars3000
23. lis 2011

@majatob ja ani nevim 😀

anieanne
23. lis 2011

@luckar Když já dokuď mu tu kapsičku nebo konzervu nedám, i když má plnou misku granulí, tak přede mnou panáčkuje a řve jak tygr 😀

mars3000
23. lis 2011

ale dnes to cloveka tahne k hypotekam a k zadluzovani se a pak do toho spadnes, ani nevis jak... (bohuzel muj pripad 😀 )

luckar
23. lis 2011

@anieanne o tom nemusíš mluvit...stálo nás to zhruba 14 dní pevných nervů, ale výsledek je dobrý...hele byla to fakt katastrofa...seděl pod lednicí a řval. Po pár dnech ho to přešlo a už jenom občas zkusil jestli to nezabere.

majatob
23. lis 2011

@mars3000 no jo, ale to uz neni o tom, ze by penez bylo malo, ale o tom cemu vsemu neodolas... jako rozhodne chapu hypoteku nebo nejakou pujcku na bydleni, to je opravdu kolikrat nezbytny, ale zadluzit se kvuli necemu, co vlastne nepotrebuju, ale musim to mit? televize, drahy auta, dovoleny... tohle nechapu... bud na to mam a koupim si to, nebo na to nemam a nekoupim si to, nebo zvolim levnejsi variantu, na kterou mam 😕

mars3000
23. lis 2011

to je pravda, je mi to jasny... ale zatim vsechno zvladam, takze ja si az tak stezovat nemuzu 😨

gab7
23. lis 2011

@brisalek možná trochu bojovně,ale pravdivě.aspoň podle mě 😒 .můj manžel sice hodně pracuje,vydělá,ale placení máme hodně ☹ .ale kdo dneska ne ☹ .sponzoring,jak já tomu říkám,co se týče rodičů z jedné nebo z druhé strany u nás není.tak se opravdu musíme smekat.ale přesvědčit mého manžela,že zvládat zaměstnání,domácnost,dvě děti-z toho jedno ve škole s ADHD,a kroužky,a v týdnu ještě vařím....my opravdu dává zabrat ☹ .on těžko chápe 😠 ,někdy mám pocit,že bych ho zabila 😠 ,takže váš bojovný postoj naprosto chápu.
manželův koníček toleruju....já na své čas nemám...a je pravda,že poslední rok,už ani on na ten svůj čas nemá.ale to už je opravdu mimo téma 😀 takže shrnuli to - souhlasím s vaším názorem 😉

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@majatob taky mi nad nima zůstává rozům stát 🙂 ale je to každého věc - jen kdyby si pak nestěžoval 🙂

anieanne
23. lis 2011

@majatob To je přesný, z manželovo strany někteří příbuzní si rok co rok berou půjčku na vánoce, aby si mohli koupit hromadu dárků... Kravin, samozřejmě... Že to budou další tři roky splácet nevidí... Oni se řídí heslem "Dokuď mám, rozšoupnu se.."

gab7
23. lis 2011

@anieanne tak tady jsem narazila 😀 naše Ája - 6letá kočička,je pěkně rozmlsaná,a byla naučená jedině na whiskas kapsičky.bohužel musela si taky zvyknout,ale knozervované,které jsou levnější vůbec nechtěla...,takže pořád zkoušíme,některé sní,jiné dojídá pes 😀 .S granulemi je to stejné.Ale nedá se nic dělat.I tady se dá ušetřit.A když je naštvaná,a nedostane svoje masíčko,tak mňouká a chodí za námi,pokud zamňouká několikrát a nedostane,tak nás kousne do lýtka 😀 😀 😀 .Holt si o to umí říct 😀

gab7
23. lis 2011

@anieanne to je strašný,s tím bych nemohla fungovat.Tohle opravdu nepochopím,jak můžou být lidi vklidu? koupím to na co mám.

irinka
23. lis 2011

Tak jsem si holky pročítala vaši diskusi, a také přispěji. Miminko sice nemáme (snažíme se 6 let), já jsem cca 2.5 roku bez práce, a co se týče financí - máme nějaké půjčky i hypotéku, takže taky splácíme každej měsíc nějakých cca 5-6 tisíc. Na čem se nám ale podařilo ušetřit bylo topení -měli jsme elektriku a loni jsme koupili krbovky a za elektriku nám letos vrátili 17 tisíc. A pak určitě společný účet. Jinak co se týče jídla - jednou za čas uděláme velký nákup v makru - hlavně maso a pod. a zbytek dokupuji sama. manža je v tomhle ohledu zlato (a nejenom v tomhle 🙂 ) a peníze mi nechává a pokud nevyjdu, nikdy jsem neslyšela a proč a za co jsi peníze utratila...mám kartu k jeho účtu, takže v případě že je třeba ji použiji, ale snažím se vyjít s tím co mám v hotovosti. Jinak já teda dost sportuji (zumba, fitko, plavání..) takže to taky něco stojí, jasně nemáme děti, takže je to jiný, ale už teď vím, že manža mě nenechá nakupovat pro děti někde na tržnicích a budou mít první poslední, ani my na tržnicích nenakupujeme, ale zase se nebráním nákupu oblečení pro prcka tady MK nebo na MMB. A ještě chci dodat, že i když nemáme děti, máme za sebou 3 IVF a 3xKET, což taky není zrovna levná záležitost.

anieanne
23. lis 2011

@gab7 Našemu je značka šumák, ale prostě musí to být 😀

svatule
23. lis 2011

jak to tady čtu, všude je to stejné...my máme hypotéku, úvěr na auto, do toho si každý platíme důchodové připojištění, životní pojistku i malé, stavebko, k tomu ještě platby k bytu-voda, plyn, elektřina. taky benzín a veškeré pojistky na auto, no a samo pojistky k bydlení a pod. Takže měsíčně odchází tak cca 22 tisíc. Já chodím i teď na brigády a manžel ke své práci taky má brigádu. Máme dva kocoury, tak taky něco navíc. Ale je fakt, že jsme zvyklí na výdělek a tak i více utratíme, je to začarovaný kruh 😀
Peníze máme, co jsme spolu, společné, všechny výdaje platíme spolu, větší výdaje řešíme, kdy a za kolik co koupit, nedokážu si představit, že bychom se jedne druhého doprošovali peněz na jídlo apodobně...

anieanne
23. lis 2011

@gab7 Nevím, jak můžou být v klidu, já už bych byla v Bohnicích. Holt co člověk, to povaha. Oni mají dvoreček cca 10m2 trávy, ale pár let zpět si k vánocům koupili dvě sekačky, hifi věž asi za patnáct, a podobně...

kammka
23. lis 2011

@anieanne my topíme hlavně dřevem, které můj muž dělá v lese, platí hajnýmu různě podle toho, jestli je to úklid po těžbě, nebo těžba.. nebo občas koupí od souseda polena, hodně levně.. k tomu nějaké brikety, na noc a aby se rozotpilo.. a pořád tu je dost dřevěnýho bince ze stavby.. takže za otop platíme minimum, myslím, že jsme se zatím každou zimu vešli do 6ti tisíc, přes léto přitápíme v koupelně elektrikou, to je už horší..
za elektriku platíme 2500,- chcem si to trošku zvednout, tak o dvě stovky, jestli budu doma, bude větší spotřeba..
na elektrice vaříme, máme bojler, který naštěstí přes zimu nejede, vodu ohříváme kotlem, pak ještě mrazák, lednice, prostě normální spotřebiče, k tomu čerpadlo ve studni, dmychadlo v čističce...

jop
23. lis 2011

mně přijde, že nejvíc utratíme za jídlo. Na to je dobré chodit do obchodu zásadně se seznamem a nekupovat blbosti navíc. No a jestli si někdo bere půjčky na elektroniku a podobné zbytečnosti, tak je to podle mého názoru opravdu idiot (pardon).
Kdybych se musela manžela doprošovat o peníze, tak bychom asi spolu moc kamarádi nebyli 🙂 Mám kartu k jeho účtu a když mi pochybí, tak si vyberu a nikdo to neřeší. Přece si navzájem věříme, že jsme rozumní a neutrácíme za blbosti.

deyana
23. lis 2011

@anieanne tak tohle nepochopím..
My teda nemáme nic, byt, dům, nic. Bylo to částečně vinou rodiny, ale to nebudu rozmazávat. Jen jsem chtěla podotknout, že každý nemá dluhy jen z nerozvážnosti, ale někdy se to v životě tak semele, že nemáte ani na rohlík, tak si tu půjčku vezmete. My než jsme se brali, tak manža už měl svoji půjčku, a to co mám já, bylo z dob, kdy jsme čekali malou, manža nečekaně bez práce takže už žádný výdělek asi 25tis., a já najednou na rizikovém a bez peněz oba, a v podnájmu, a nebylo opravdu ani na jídlo. Rodina nás vyšplouchla už jednou, takže my hrdinové jsme si vzali půjčku, a budeme ji splácet ještě dlouho, ale nějak bylo, nějak bude, teď práci manža má, já pobírám aspoň ten rodičák, tak jsme na tom líp.. 😉 a jednou, až budou dluhy zaplacené, taky budeme pořizovat vlastní bydlení.. pokud ovšem dostaneme hypo, naše příjmy jsou tak zoufale nízké, že nevím nevím..

andelka
23. lis 2011

My máme taky zatím jen půjčku na bydlení, časem přibude asi další na auto, ale tím končíme. Na dovolené, spotřebiče, elektroniku dárky a podobné věci si půjčovat teda nehodláme.
stavebko máme taky, dáváme tam jednou za rok větší částku (aby byla ta nejvyšší st.podpora), když nám v dubnu přijdou vrácené daně. Manžel má penzijko a životko tuším, to už má dlouho, zařizoval si to sám, tak ani pořádně nevím.
Teď ná odešel externí disk na pc a chceme koupit rádio, ať mám co poslouchat při pečení cukroví 🙂 tak to budou větší výdaje do vánoc, pod stromečkem budou spíš maličkosti. Ale vždycky o tom dlouho přemýšlíme, hledáme na netu, nejlepší poměr kvalita, schopnosti, cena, než se něco dražšího koupí.

pe.martina
autor
23. lis 2011

Teda holky jste se rozjely 😀 jdu si to dočíst, byly jsem u dr. a vařila jsem obídek 🙂

brisalek
23. lis 2011

nevim, ale ja bych na jidle pro deti nikdy nestrila, abych jim porad dokola varila sisky s makem🙂. To bych zase mela radsi to dite 1 a ne 3.

A pokud jde o bydleni tak to ve mestech jako Praha bydli bez hypoteky jen ty, kteri maji byt od "komunistu" , po revoluci si ho koupili za 200 tisic a pak ho za 2,5 mil prodali nebo ho za 12000,- pronajimaji. Takze to dam radsi tech 12tis na hypoteku nez tomu pronajimateli🙂.
Ale souhlasim 100%, ze pujcky na cokoli jineho nez bydleni bych si nikdy nevzala.

deyana
23. lis 2011

@jop doprošovat se o peníze, to bych teda taky nezvládla.. teď to máme taky, že všechny karty a účty spravuji já, a vím jestli si můžeme koupit dvdčko, nebo holce dárek na Vánoce a tak.. chlapi na tohle podle mého názoru nějak nemají talent, ten můj by pořád nakupoval kraviny, kdybych ho nechala.

weri1
23. lis 2011

půjčku na spotřebič....v tom nevidím nic špatného, nebo se dá třeba bez ledničky žít? nebo třeba bez sporáku? a když na to není v hotovosti,tak bohužel ta půjčka je nutná....tak to vidím já.

deyana
23. lis 2011

@weri1 jo to je i náš případ.. právě ta lednička.. nejsme z těch, co by se nám tady válelo 15 papírů jen tak 😀