Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

majatob
23. lis 2011

@llluckaaa vidis, ja mam pocit, ze mam doma neskutecnou pohodu 😀

aemmi
23. lis 2011

@weri1 hele, já bych se vsadila, že většinu lidí to nebaví, šetřit a šetřit, nemoci si dovolit kadeřníka a dovolenou, ale ono dost lidem nic jinýho nezbejvá 😉

llluckaaa
23. lis 2011

@majatob Ty jsi určitě buddhistka 🙂

jasekd
23. lis 2011

@weri1 Tak na jednu stranu se zeptas, zda to tem lidem nevadi, furt setrit, a pak zas rikas, ze clovek nemusi delat nic spatne, aby tak zil 😅 Ja nemam ve svem okoli mezi svymi znamymi vylozene chude lidi, ale dost lidi, co od vyplaty k vyplate zijou, a prave treba plati hafo pojistek ani nevi na co, tisice za telefon, na splatky televizi, bankovni poplatky... Tak jsem to sem napsala.

majatob
23. lis 2011

@llluckaaa neeee, to ani omylem 😀

aemmi
23. lis 2011

@eficenka ahoj, my na tom byli podobně, manžel dostal suprovou nabídku, takže jsme se odstěhovali na druhý konec republiky, ale lehký to nebylo a není, ale v globálu jsem asi ráda, že jsme šli 😉

llluckaaa
23. lis 2011

@jasekd Tak přesně takové lidi mám v okolí taky.

llluckaaa
23. lis 2011

@aemmi My jsme to udělali naopak - z Prahy a jejího materiálního světa do klidu na periferii.

weri1
23. lis 2011

@jasekd je pravda, že jsem příspěvek nenapsala dobře. A radši to ani neuvedu na pravou míru 😝 🙂 ptž psaný slovo vyzní vždy jinak a mě nebaví se pak tady obhajovat 🙂 dobrou noc 😉

aemmi
23. lis 2011

@llluckaaa no tak my teda nešli do Phy, ale z krajskýho města do zapadákova, ale bylo to šílený dilema, daleko od rodiny, přátel, atd...

jasekd
23. lis 2011

@weri1 Ja ten tvuj prispevek i chapu. Tohle neni zivot (bez vyletu, dovolene, drobnych radosti...), kterej bych chtela zit, proto se s muzem snazime, abysme nemuseli, ale kdyby na to doslo, myslim, ze mam moralku na to, to zvladnout, a to je dulezity, vedet, kde ty pripadny rezervy mam 🙂 Dobrou

jasekd
23. lis 2011

@aemmi Treba si tam zvyknes nebo se odtamtud vyhrabete, no nezavidim ti 😝

llluckaaa
23. lis 2011

@aemmi To mi povídej, já mám rodinu a většinu kamarádek 400 km daleko ☹

aemmi
23. lis 2011

@jasekd asi si budu muset zvyknout, aspon už nemám depku 😀

jasekd
23. lis 2011

@aemmi 😀 se bavime na vice frontach 😀

aemmi
23. lis 2011

@jasekd 😀

anysek85
24. lis 2011

@weri1

Podívej, já mám měsíčně k dispozici dost, ale neutratím to. Nemusím pracovat, ale částečně pracuji. Můžu malému nakoupit značkový oblečky, ale nebere mě to. Dostala jsem od rodičů 10 000 k Vánocům, ať si koupím, co chci a dala jsem to na spořící účet s názvem "děcka" 😅. Raději budu mít 4 děti, kterým zaplatím školné, než jednoho rozmazlence. Jsem prostě taková 🙂. Ke kadeřnici chodím každé 2 měsíce a stačí mi to, spoustu oblečení mám po švagrové, která je těžce ve vatě a nakupuje většinou u P.Filipi a vezme si to dvakrát 🙂
Nemám pocit, že bych šetřila, ale žiju podle svého přsvědčení - tzn. skromně, poctivě, ekologicky, zdravě.

Ale rádi si něco dopřejeme. Hory v zimě, moře nebo poznávačka v létě, výlety, restaurace, atd 🙂. Naopak nemáme televizi, ipod ani nic podobného, nepijeme tvrdej alkohol, nechodím moc na kosmetiku, nekupuju zbytečnou drogerii a čistidla z reklamy, nekouříme, neberu HA, látkujeme, nepojíme moc sladkostí, atd, atd, atd 🙂

mpetula
24. lis 2011

@kammka Ahoj, já jsem také z okolí Benešova a internet máme od Wifcomu, a platíme cca300kč. Ale záleží, jestli je ve vašem okolí vysiláč...

kammka
24. lis 2011

@mpetula no tady je všeobecně dost špatný signál, takže to asi ne.. jedině kabelem..

llluckaaa
24. lis 2011

Tak a teď ruku na srdce! Jak jste na tom s úklidem ledničky? Já mám problém v tom, že tam často nechám něco zkazit nebo tomu projde záruční lhůta a vyhazuji to. Kdybych s tím začala nějak líp hospodařit, tak je určitě nějaká ta kačka ušetřená 🙂

llluckaaa
24. lis 2011

Ještě takový dodatek ke značkovým hadrům na miminka. Už tu kolikrát padlo, že se nekupují značkové hadry, ale tak normálně v HM nebo CaA. Ale tak mně tohle zrovna značkové přijde a já tam nakupovat nechodím. Pokud odtamtud už něco mám, tak je to z druhé ruky nebo a nebo z výprodeje zlevněného aspoň o 50%. Za normální cenu bych tam nic nekoupila. A tohle opět není o tom, že na tom nemám, ale protože mi to přijde předražené a peníze za to nedávám z principu.
Chápu, že je asi někde těžké kvalitně a levně nakoupit, ale tak třeba Tesco je skoro všude a výprodeje tam jsou celkem často.

kammka
24. lis 2011

@llluckaaa máš recht.. marně se snažím rodinu naučit (teda muže a mojí mámu), že přednostně se jí, to co má kratší trvanlivost, nebo co je načaté..tj. nebudu si otvírat paštiku, když je v lednici šunka nebo sýr.. nebudu si otvírat cottage, když je tam načaté pomazánkové málso.. to je ale všechno marný.. taky vyhazuju, protože máme občas něčeho přebytky, teď mi třeba šla do háje červená řepa, protože mi jí máma prostě přivezla moc..nestíhám k vařeníještě zpracovávat bedny zeleniny.. bohužel...

kammka
24. lis 2011

@llluckaaa kolik je tvýmu dítku??
já jen že na malé dítko se dobře sežene zachovalé oblečení zadara nebo za minimální peníze, ale třeba na naši holku, které jsou 4 už je to horší.. ta děti nerostou už tak rychle, takže poděděné oblečení už není v tak super stavu.. taky jí všechno nesedí, má dlouhé nohy, co jí je dlouhé, to jí je úzké v pase... nechápu, přitom není rozhodně oplácaná, spíš naopak.. takže občas koupím nové... ale tak do dvou let jsem nekoupila skoro nic...

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa Tak mi toho máme v ledničce tak málo,že se to nestíhá zkazit...🙂
A s tím oblečením s Tebou souhlasím...přijde mi škoda peněz,proto nakupuji po sekáčích,bazárcích...jen když něco sháním a nemůžu sehnat,tak zajdu do "normálního" krámu...

kammka
24. lis 2011

@rozarka65 no já třeba nemám absolutně na chození po bazárcích a sekáčích čas.. ráno vstábván v pět, z práce rovnou na bus, doma jsem 3x týdně po páté, 2x o něco dřív, ale vždy rovnou domů, tedy vyzvednout dítě.. u násnna vsi žádné bazárky nejsou a v okolí zaměstnání taky nic.. ☹

kammka
24. lis 2011

@rozarka65
@llluckaaa jinak jsem zjistila, že mnohé oblečení je v CaA mnohem levnější, než v obyč obchodě.. a třeba punčocháčky, ponožky, nátělníky, spodky kupuju nové, rozhodně ty punčocháčky málokdy zdědíme a když tak nejsou celé..
ale třeba čepici jsem jí loni zašla koupit do obyč českého obchodu: potřebovala jsem s ušima, narychlo, měla jedno píchlý.. a chtěli za tu, co se mi líbila 380,-...naproti v CaA byla skoro stejná za 160,-
já třeba celkem slušně pletu, ale neměla jsem to v ruce ani nepamatuju, snad naposledy , když jsem kojila a malá věčně spala, to bylo času.. a to jsem si tahala z dřevníku dříví, na nákup to byl výlet na půl dne, neměla jsem auto a stejně mi toho času zbylo mnohem víc....jo to byly časy...takže rozhodně se šetřit dá, ale člověk spotřebuje víc času.. ovšem jak začne mamina chodit do práce, tak je to mazec..

rozarka65
24. lis 2011

@majatob Závidím,že z mála dokážete ušetřit a že nemáte dluhy...🙂 A kamarádka teď tv rušila...přijde mi to jako dobrý nápad,stejně tam nic nedávají...ale to se možná vyřeší samo,přestal fungovat satelit...

llluckaaa
24. lis 2011

@kammka Jedno má přes 3 a druhé necelý rok. Právě že na to starší je to horší, po bazárcích už toho tolik pěkného neseženeš, ale tak třeba zimní bundu, trička apod. nakoupím trošku dopředu, ať to pak nemusím shánět za drahý peníz před sezónou. A s tou mladší je to mnohem jednodušší - sice by teda mohla nosit oblečení po bráškovi, uznávám, ale když já si tak strašně přála holčičku, tak jí prostě musím parádit... Ale zase už jsem v tom zkušenější a měníme s kamarádkami, které mají podobně stará děcka jen v opačném pohlaví a nebo si tu nakoupím v bazárku, co pořádá mateřské centrum. A taky tam samozřejmě i plno věcí prodám.
Nerada to sem píšu, ale ty věci, kterými mě podarovali příbuzní, byly většinou tak leda na charitu (a některé kousky putovaly rovnou do koše). Špinavé, potrhané, vytahané gumičky a strašně sežmolkované, že bych se s tím styděla někam jít.

rozarka65
24. lis 2011

@kammka To chápu,že není čas,když chodíš do práce...já mám v sekáči známou,tak jen řeknu,co potřebuji....a hodně kupuji přes bazárek na netu...a ještě od jedné maminky,má o kousek starší děti,takže vždy vyřadí a já si z toho vyberu...
A jak to děláš s dítkem ráno...já až půjdu do práce,tak budu muset asi taky dojíždět,ale neumím si to předstatit,náš tať jezdí vlakem v 5,15 a stejně chodí pozdě....

llluckaaa
24. lis 2011

@kammka Tak to máš naprostou pravdu, ty malé dětské obchůdky jsou taky kolikrát pekelně drahé. Já snáněla nátělník a nakonec jsem koupila za 125 Kč. A to já si dávám limit, že tričko a tepláky nesmí stát přes 100, jinak že to nekoupím... No ale potřebovali jsme ho, bude ho nosit i druhé dítě a vypadala i celkem kvalitně, tak jsem ho koupila.
A s tím časem taky souhlasím, ono je něco za něco. Kdo by taky chtěl trávit svůj volný čas po nákupech, že? To chce najít někdo, kdo má trochu starší dítko, a bude tě zásobovat.