Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

kammka
24. lis 2011

@rozarka65 chachá. my máme telku starou a jak tu dumám nad tím jestli zrušit pevnou a nechta od O jen tv a net, tak ta telka možná klekne už teď máme třeba půl dne růžovej obraz, pak zas nejde zvuk...

malou ráno do školky vozí můj muž.. je učitel a u nich navíc začínají až v půl deváté,, taky přijde občas pozdě , ale už mu přizpůsobili trošku rozvrh.. a navíc je zástupec, tak učí trošku míň.. ale zas tam dřepí po-čt do večera, pak má aspoň pátek volnej.. ale třeba ve čtvrtek začínáme oba brzo, takže nezbylo nic jiného než využít kamarádku: ráno v šest k ní malou zavezeme , daj si spolu snídani, ona ji dovede do školky a pak pro ni i dojde, chodí pro ni i v pondělí a občas ve středu..vůbec nevím, co bych bez ní dělala..

@llluckaaa tím, že je můj muž učitel, tak dostáváme dost věcí od rodičů ze školy.. hlavně na mimi jsou toho u nás bedny..čeká to na další přírůstek. bundu jsme loni koupili a pak se nám sešly další dvě .. ale stejně hlavně na vsi potřebuje mít dítko těch věcí víc, v zimě se každou chvíli válí po zemi..špinavý to bejt může ale ne mokrý, že..
takže my nedědíme po příbuzných..

llluckaaa
24. lis 2011

@kammka Já chci taký takovou kamarádku! Tak kombinéze jsme taky museli kupovat loni novou, ale vyřešilo se to u Vietnamců. Stála 400, byla teplá a nepromokla, takže svůj účel splnila. A toto taky určitě podědí i druhé dítě, taková frajle to zase není, aby nemohla nosit zelenou kombinézu 🙂 Já se naučila objednávat věci z Anglie, chce to taky trochu cvik, počkat si na nějaký ten výprodej a pak to vyjde cenově vcelku rozumně.

rozarka65
24. lis 2011

@kammka My máme taky starou televizi,dostali jsme ji od P. rodičů...nedávno spadla na zem...de divím,že ještě funguje...🙂
Hm,taky tak pomáhám sousedce...někdy je potřeba odvést nekdy vyzvednout...no jsem na to zvědavá...ve vedlejší vesnici je pečovatelák,tak by to bylo supr...dá se tam jít pěšky...jen bych musela mít asi jiné směny než 12tky a hlavně by tam museli mít volné místo...

rozarka65
24. lis 2011

jinak topíme dřevem v krbovkách...ale zatím jen zatopím ráno,kdy je tu 14st.,vyleze to na 19-20st. a pak až před koupáním...je málo dřeva a bude hůř až začne zima...holky májí holt studený odchov...Máne ještě el.kotel,ale ten jsme měli zapnutý jen týden,když se narodila Aninka a krbovky ještě nebyly v provozu...a už ho asi nikdy nezapneme...je to drahé...

kammka
24. lis 2011

@rozarka65 kde přesně bydlíš?? já jsem od Železného Brodu...

llluckaaa
24. lis 2011

Jo a další tip na ušetření, opět se týká vaření. Suroviny jsme už probrali, tak teď způsob, jak se vaří. Asi to nebude žádný šetřící zázrak, ale ona se ta korunka ke korunce časem nastřádá.
Pokud mám doma papiňák, tak ho používám co nejčastěji, ušetří spousty času a energie. Pokud ho nemám, tak si ho nechám od maminky nebo tchýně naježit k Vánocům 🙂
Pokud peču kuře, nebudu zvlášť na sporáku vařit rýži nebo brambory, ale taky to hodím do trouby.
Nebudu vařit pro mrňata zvlášť, ale svoje jídlo přizpůsobím jim, aspoň budu jíst zdravěji 🙂

rozarka65
24. lis 2011

A ještě k plínkám...používám látkovky,žádné drahé...čč,vv,vázačky koupené přes bazárek...největší investice jsou vlňáčky...pulky mi "nevoní"...ale P. tuhle poznamenal,že jestli je to vůbec ušetření...peru každý den,někdy i 2x...ale máme levnou vodu...minule nám vracely 4tis.,máme zas zvedlé zálohy o dalšího člena,tak si říkám,že budeme max na nule...snad...jinak jednorázovky se mi osvědčlily i v bille...jednou za měsíc mají akci jeden den,balík vyjde na 150 nebo 160Kč.

rozarka65
24. lis 2011

@kammka jéé,to je kousek...v Plavech....

llluckaaa
24. lis 2011

@kammka @rozarka65 Jsem zvědavá, až si u nás budu hledat práci já. U předchozího zaměstnavatele skončím, protože tu žádné místo nemá, a budu hledat něco jiného. Ale tak snad se mi povede dodělat ještě škola, tak snad bude těch možností víc, třeba se vrhnu ještě do něčeho nového. Ale jinak to všechno visí na manželovi. Ostatně to byla taky podmínka při mém stěhování tak daleko, od rodiny a práce - že mě bude živit, a to tak, abych neživořila...

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa Já budu muset taky dát výpověď...dělala jsem odpol. a měla 2 víkendy v měsíci...asi by mi zaměstnavatel vyšel vstříc a měla jsem ranní,jenže to bych musela jezdit v pět ráno vlakem a kdo by odvedl děti do školky a ani bych je asi nestihla vyzvedávat včas...☹ Nebo bych musela najít školku v Lbc,ale to by byly chudáci děti...

llluckaaa
24. lis 2011

@rozarka65 jj, přesně tak, už jsem to tu psala včera, taky nevím, jak moc velké šetření to s těmi látkovkami je, ono se to dost přeceňuje. Teď mi začíná stávkovat pračka, doufám, že jsem ji tím věčným praním už po 3 letech nerozflákala, to by mi manžel pořádně nadal. Pořád mi vyčítal, že ji těmi látkovkami, slizy a octy likviduji...

kammka
24. lis 2011

@rozarka65 takhle často pereš?? to mně děsíš, já plánovala na další látkovky,. ale máme dost nespolehlivou sutdnu..teď třeba už skoro dva měsíce nekáplo a čerpadlo zlobí.. jak je málo vody, tak často spíná, natáhne si štěrk ze dna a pak se vypne.. má totiž ochranu proti poškození.. takže my teď máme čerpadlo vypnuté a zapínáme ho jen na večerní koupání, nádobí umeju vodou dovezenou od kamarádů, šetříme každý litr.. právě i praní je trochu potíž: sice se pračka naoustí, ale než dojde na máchání, tak čerpadlo zas stojí, tak ho tam musím chodit v průběhu programu vypnout a zapnout.. věřím, že je to extrémní situace, že tím šetřením se to zlepší nebo budou nějaké srážky... ale s tím látkováním bude teda asi problém..

rozarka65
24. lis 2011

Jo a taky, nevím, jestli je to ušetření,ale objednávám si přes týden jídlo, vyjde to na 1100 za měsíc, dovezou mi to až domů..sním tak půlku,jsou celkem velké porce,takže si dá ještě náš taťka a i malá se z toho nají...Když jdu do krámu,tak tam nechám třeba 500 a nic nemám...☹

kammka
24. lis 2011

@rozarka65 to taky vyhrožoval můj muž, že bude malou vozit do školky do Prahy,to jsem protestovala.. nakonec se nabídla ta kamarádka, ta nás zachránila..

@llluckaaa octem pračce určitě neublížíš, o tom slizu bych tak přesvědčená nebyla..

rozarka65
24. lis 2011

@kammka Nemusela bych tak často...P. říká,že dost plýtvám oblečením...ale malá je průtokáč...dokáže čůrat i 5x za půl hoďky...a pořád jsem já nebo ona poblinkaná....ale snažíme se najet na bezplenkovku,tak si myslím,že brzo bude méně praní...a okolo vánoc začnou příkrmy,tak třeba nebude tolik blinkat...jinak Aninka měla od roka a půl plínku jen na noc,tak kéž by se to povedlo i u druhého dítka...U prvního dítka jsem používala jednorázovky...právě kvůli velké počáteční investici do látkovek,ale když používáš obyč plínky,tak to tak velká investice není a rychleji to schne...Ale na druhou stranu,kdybychom neměli tak levnou vodu,tak se to asi nevyplatí...ale když tak vzpomínám,tak stejně často jsem první rok prala i u prvního dítka a to jsem nelátkovala...tak nevím...🙂

llluckaaa
24. lis 2011

@rozarka65 U mě bude problém, že tu v oboru žádné místo nebude a budu muset jít hodně "pod svojí úroveň". Zní to trošku blbě, ale prostě já nechci dělat práci u pásu, když jsem kvůli lepšímu zaměstnání s lepším výdělkem trávila několik let šprtáním na výšce.

rozarka65
24. lis 2011

@kammka To je dobře s tou kamarádkou...🙂 Tvůj muž pracuje v Praze?
Nedávno jsme museli koupit novou pračku..teda spíš můj taťka,ještě jsem mu ji nesplatila...a ptala jsem se na ten ocet i sliz,který jsem si chtěla taky vyrábět a ušetřit tak za prášek....a nedoporučili mi ani jedno,že by i ocet mohl poškodit pračku...

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa Hm,tak to já zas budu ráda za jakoukoliv práci...

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa co jsi studovala?

kammka
24. lis 2011

@rozarka65 pracujeme v Praze oba, máme to 40km, u ŽB mám rodiče..

copa
24. lis 2011

ahoj holky,
taky přispěju svojí troškou do mlýna - účet máme s manželem společný - než si mezi sebou přeposílat peníze (z mého účtu šla hypotéka...) se změnou účtu u hypo nebyl problém
co jde platíme přes SIPO - podle mě jediná rozumná služba co Česká počta nabízí 😉 než mít x trvalých příkazů, jde všechno přes SIPO
plínky máme látkový - klasika čtvrcovky, svrchňáky Babylucy a spokojenost největší, času navíc mi to zabere minimálně - naházet do pračky, pověsit, složit 😎
využívám kuponky z DM, kupujem tam i umělku Babylove a naší malý chutná
paušál mám 5přátel - protože všichni okolo jsou u stejného operátora, je to výhoda 🙂 manžel měl nějaký šílený tarif, kde platil pěknou pálku, sice v ní byl vysoký kredit na provolání, ale on to nikdy nezvládl provolat, nastřádal tam už snad ke 3tis., tak jsem mu to změnila a taky šetříme 🙂
dítko má zatím většinu věcí z bazárku, dají se tam sehnat pěkné alevné věci, musím toho využít, dokud neprotestuje a je jí jendo, že už to předtím někdo nosil 😉
chci změnit pojišťovnu - místo VZP půjdem k VOZP - příspěvky na plavání kojenců, cvičení, solné jeskyně, vstup do bazénu atd.; když chodí teď malá plavat a cvičit bez příspěvku, proč si nenechat jinde zaplatit 😎

kabelovku nemáme, tchánovci sice nechápou, jak můžem žít bez 80programů, ale já trávím čas radši jinak, než přepínáním TV 😎
nesouhlasím s půjčkou na dárky a dovolené, na to když nemám, tak to holt nebude

souhlasím s @momis - když si člověk 1 měsíc zapisuje, kde co utratí, hned mu to otevře oči 😉

@kammka bydlíme taky na Benešovsku, fin. poradce mi doporučil brácha, byl u nás minulý týden, zítra přijde s novýma návrhama, pošlu kontakt do IP 😉 nic se mu neplatí, pokud nakonec nic měnit nebudeš, je to tvoje věc 😎

kammka
24. lis 2011

já do Fanynky roka a 4měsíců ani pračku neměla.. muž vozil prádlo do práce do školní pračky. bydleli jsme na chatě a tam byl problém s odpadní vodou, ani tam nebylo tu pračku kam dát.. takže občas jsem vyprala venku ve výřivce.. ale to byl teda nebetyčnej vopruz..
pak jsme se přestěhovali do chalupy a první co jsem pořídila, byla pračka..

llluckaaa
24. lis 2011

@rozarka65 pražskou ekonomku a teď dělám dálkově nutričního terapeuta
ajaj, tak to měl můj manžel pravdu. Sliz jsem brzy vzdala (dala jsem mu za pravdu, protože se po něm děla v pračce takový divný povlak), ale na octu jsme jeli furt.

llluckaaa
24. lis 2011

@copa Já nechápu, na co ti lidé potřebují satelit nebo kabelovku. To nemají co na práci a sedí pořád u televize? Stejně tam nic pořádného nejde a když už, tak to jde pustit z internetu nebo je to tak dávno po premiéře, že to máš už dávno stažené v pc.

rozarka65
24. lis 2011

@kammka aha...🙂
@copa taky mám paušál 5přátel,stejně jinam volám jen výjimečně,takže super...
pojišťovnu mě nenapadlo změnit...

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa ocet nedoporučoval,že by se mohl poškodit mechanizmus,jak je to vše dneska digitální...a satelit máme,protože tu není signál...souhlasím,že tam nic nedávají,ale moje starší ráda kouká na kouzelnou školku a na večerníček...no.ale jestli to nepůjde opravit,tak odhlásíme tv....

kammka
24. lis 2011

@llluckaaa
@rozarka65 ten jsem měla taky, ale ještě z dřívějška, kdy bylo jedno, v jaké jsou síti...pak to změnili, že musí být o stejného operátora a už to pro mně nebylo výhodné, protože třeba i máma i můj muž jsou u Vodafonu.. muž má telefon služební, takže není volba operátora..aby měl dva, to by byl mazec, už teď ho každou chvíli hledá a když ho nehledá, tak ho má na uchu..

llluckaaa
24. lis 2011

@rozarka65 Aha, to jo, já měla na mysli ty lidi, co bydlí ve stejném domě co my nebo ve vedlejších vchodech a mají satelity, navzdoty tomu, že tu jde všechno skvěle. A jakože ty satelity nejsou žádná vyjímka, má je každý druhý byt. Dovedu si představit žít i bez televize - takhle jsem byla asi 10 let a v ničem mi nechyběla.

rozarka65
24. lis 2011

@kammka to je pravda, to mám štěstí,že moji blízcí mají t-mobile....je to pro mne velké ušetření a ještě můžeme "hodiny" telefonovat...🙂

kocicinka
24. lis 2011

@anysek85 mluvíš mi z duše, my žijeme také tak 🙂