Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

rozarka65
24. lis 2011

Loučím se, mažu pro dítko do školky...🙂

germaine
24. lis 2011

@llluckaaa Tak mě čoko nevadí, a putovní dar občas putuje....

kammka
24. lis 2011

@llluckaaa tchýni jsem to zatrhla, kupovala by u vietnamců, že to stačí.. 😠
navíc krom těch tričínek s nějakými oblíbenými postavičkami já oblečení jako dárek pro děti moc neberu... až u těch větších, co si samy vyberou, že po tom touží.. jinak je přece oblečení potřebná věc, kterou mají rodiče zajistit tak jako tak..jasně, že moje princezna už si vymejšlí.. třeba bačkůrky helo kitty by chtěla.. ale ty jsem objevila v deichmanu a byl to takový šunt bez pevné paty a s papírovou podrážkou, že jsem jí to vysvětlila..třeba moje máma má poměrně hodně hluboko do kapsy a oblečení jí kupuje moc ráda a musím říct, že super kvalitu..všechno, včetně punčocháčů.vždycky se trefí, já nevím jak to dělá..
tchýně koupí občas nátělník v českém obchůdku, já tu žádný kloudný nemohla sehnat.. ona jednou koupila a byl fajn, tak to u ní objednávám, že chci přesně to samý... 😉

moudivlacek
24. lis 2011

😀 😀 jo putovni darky znameeeeeeeeee, hl od tchyne... presne my jim nakoupili docela drahy darky a pak dostali nejakou kravinu za par korun od vietnamcu, coz nezapomene podotknout 😖 , vetsinou sla do kose 😅 😀

llluckaaa
24. lis 2011

@germaine To je ještě dobrý. Já u tchýně omylem nechala ležet řasenku a příště jsem se dověděla, že si jí vzala a normálně jí používá, ale že je všechno v pořádku, že mi dá k Vánocům novou. Nebo když tam omylem něco nechám ležet (krém, sprchový gel, víno....), tak to prostě vezme a nechá si to. Teda abych zase nebyla nespravedlivá, u sošek a podobných serepetiček, které já úplně nesnáším, jsem za to dost ráda, že si je nemusím vozit domů.

kammka
24. lis 2011

@germaine prosimtě v čem je praktickej potah na pračku???když do ní denně potřebuješ vlízt???????jako aby se na ni neprášilo?? abys měla další hadr na praní???? 😀 😎 žasnu...

svatule
24. lis 2011

holky, zajímavá debata 🙂 my používáme látkovky částečně-na doma- na noc a na ven, návštěvy atd. dávám papírovku. látkovky jsem kupovala z druhé ruky, klasické čč dostala od tchýně a vyšlo nás to na cca 5tisíc, kolik vyjde praní apod. nemám spočítané, ale za papírovky utratíme ještě cca 150 měsíčně.
jinak na čem šetřím je např voda, nekupuji balenou, malé taky vařím z kohoutkové, malé vařím doma, sklenky výjimečně, zavařuji ovoce na přesnídávky, kompoty a pod. kupujeme hodně věcí v Polsku, je tam levněji a dobrá kvalita a např. malé dopřávám jejich nutrilon, vyjde o víc jak 100 korun levněji...
maso jíme dost, jsme oba masoví, ale hodně masa dostávám od mých rodičů, kuřata kupuji bio od sousedky, tak aspon něco
ale stejně kvalitní jídlo pro malou člověk neošidí, to se snažím nešetřit
jo a taky takřka vše oblečení mám ze sekáče, eventuálně, co jsme dostali, nové takřka nekupuji, je fakt, že malá je malá, jak bude větší bude to horší.
taky si vaříme doma, manžel si bere do práce, jsme tak zvyklí za celou dobu, něco ušetříme a hlavně vím, co jíme...

llluckaaa
24. lis 2011

@kammka Tak já jako dárek dávám jen ty s oblíbenými obrázky, protože vím, že potěší. Tak to bohužel moje tchýně se do vkusu a kvality nikdny netrefí (protože hlavním motivem je, aby to bylo levný), ale tak to moje mamka taky ne, takže už to mají zakázané kupovat. Naposledy se tchýně zase urazila, když jsem jí řekla, aby nekupovala bačkůrky bez zkoušení, že dovezu ty ze školky a koupím mu nové.

kammka
24. lis 2011

no vidím, že mám úžasnou tchýni..my když u nich něco necháme a řeknem jim, když volaj, že to je v poho, že si to vezmem příště, tak jsou z toho skoro v šoku, že nám takhle nezáleží na věcech, že se to má používat a že si máme na věcio dávat pozor, proptože je škoda, když se to pak někde válí a čeká to na nás bez užitku 🙂
holt mám tchýni bez užitku, ona musí mít ke všemu sáhodlouhej monolog..kdyby byla hluchoněmá, tak super.

llluckaaa
24. lis 2011

@svatule To zní rozumně. A taky jsme byli nějaký čas na bebilonu 🙂

kammka
24. lis 2011

@svatule tak my balenou vodu kupovat musíme, máme ve studni dost nekvalitní vodu...musíme převařovat a i tak tam ještě zbydou dusitany ☹

llluckaaa
24. lis 2011

@kammka V něčem si jsou podobný dost. Moje taky vede pořád monology a když náhodou stihnu něco říct, tak jí stejně nezajímá, co říkám, a vede si svou.
Jinak dusitany jsou fakt prevíti a mimču do roka by se měly dost hlídat, takže kupovat kojeneckou.

svatule
24. lis 2011

@kammka jj, my máme v ostravě vodu fakt dobrou, to je jedna z mála výhod 🙂

kammka
24. lis 2011

@llluckaaa malá je už velká a nastěhovali jsme se když jí bylo 15 měsíců.. takže ok, stejně jsem kvůli nestabilitě kvality vody kupovala a kupuju pořád na pití balenou...

llluckaaa
24. lis 2011

@svatule Jenže na malé děti a dospělé jsou dost rozdílné limity - tedy nevím, jak konkrétně to splňujete v Ostravě, abych tady zase moc nestrašila...

nika
24. lis 2011

holky, super diskuze 🙂 všude je to podobné 🙂 i u nás. látkovali jsme, sem tam jednorázovky - tak balík na dva měsíce. hodně jsem ušetřila že si látkovek i hodně ušila, sice nic moc na ukazování, ale funkční 🙂 za cenu 1 origoš 3 samodomo 🙂 a zůstanou doma pro případ dalšího potomka.
bohůžel moc neušetříme na jídle, manžel nemá možnost obědů v práci tak vaříme, a dost, ale snažím se co to jde, maso kupuji naraz, narvu do mražáku a mám klid, vlastní přesnídávky a ostatní , letos jsem zjistila prodej jablíček ze sadu, měli i za 5,- kilo na moštování, tak jsem vzala 60 Kilo nechali jsme to zmoštovat a máme zavařený bio domácí mošt na celou zimu 🙂 takže nekupujem džusy, minerálky a tak 🙂

sipo samo, změna zdr poj jsem udělala už dávno z vzp na ministerstvo vnitra - kdo plánujete máte na to pár dní, všechny zmněny budou od 1.12.2011 dlouhotrvající, čekačka rok ☹ tak šup šup vyřídit.

dárky a vánoce, obdarováváme rodiče - mé a maminku manžela, tatínka zvládáme dobrým vzorkem vitamínu "S" do sbírky, a pak synovce a neteře 🙂 hodně knížky, učelné a naučné hračky, dospělým co jsou ostatní tak buď domácí dobrotu, vyrobenou nebo i třeba krásné přání z fotky, a hlavně návštěvu 🙂 snažíme se Vánoce mít jako svátky mezi lidmi a ne mezi dárky a spotřebou všeho ostatního 🙂

germaine
24. lis 2011

@kammka Je to takovej ten nahoru, čtverec...fakt krásnej 😀 já taky nechápu, teda chápu je úžasně praktickej, prtože stál 80,- Kč v Lidlu... 😉

svatule
24. lis 2011

@llluckaaa jj, mám zjištěné, vodárny denně zvěřejňují obsah látek ve voda pro konkrétní městský obvod, dokonce obsah dusičnanů je tam nižší než v kojenecké vodě...ale je fakt, že je třeba si to hlídat 😉

llluckaaa
24. lis 2011

@svatule To se máte, taky bych to tu chtěla mít, ale bohužel ☹ Takže nejmenšímu prckovi vodu kupuji, ale od půl roku stejně pomalu zavádím převařenou kohoutkovou. My tu máme naštěstí taky dobrou vodu, kamarádka si kdysi nechala dělat rozbor a vyšlo to dobře (ale výsledky neznám, takže jsem radši opatrná).

llluckaaa
24. lis 2011

@nika Já když chci sladké pití, tak mi stačí rozpustit půlku tablety vitamínu C v půllitru vody a jsem spokojená 🙂

svatule
24. lis 2011

@llluckaaa taky to tak dělám -)

anieanne
24. lis 2011

Ad. tchýně a dárky - moje má "úžasnej" vkus - k svátku mi dala krajkovej obrus na kulatý stůl ( když už nic jiného, nemám doma kulatý stůl ! 😠 ), k narozeninám skleněnou broušenou misku s ouškem ala košík... Děsím se vánoc...

llluckaaa
24. lis 2011

@anieanne Ježiš, popisuješ moje noční můry... No snad nikoho nenapadne mi dát cokoliv krajkového (leda tak spodní prádlo od manžela bych si nechala líbit - no vlastně raději ani to ne, mohlo by to dopadnout jako posledně - kalhotky malé a podprda velká) a místo skleněné misky bysme od tchána brali flašku slivovice (on má pálenici 🙂 )

anysek85
24. lis 2011

@anieanne
@llluckaaa

Holky, vy mě bavíte 😀. Moje tchýně je můj pravej opak, oni si libujou, když nakoupěj v Lídlu tuny sekaný levně 😀 a mě mají za blba a biofanatičku a připadaj si děsně chytrý, takže tchýně mi např. dala mejdlo bez obalu - fakt nekecám!!! 😀 a s potutelným úsměvem mi řekla: "to je bio" 😀. No, protože nejsem fanatik, ani namyšlenec, tak jsem si tím umyla ruce, osypala se a hodila to do koše... Jestli zase dostanu něco BIO, tak už jim to tam asi roztřískám 😀.
Přitom nejsem žádnej magor, co by žral zásadně jen to, na čem je nápis BIO - tomu se už ostatně dnes ani nedá věřit, ale snažíme se prostě žít zdravě a ekologicky a tchýně si myslí, jak mě oblbne 😀. AAAACH jo.

anieanne
24. lis 2011

@llluckaaa 😀 Jako já mám praktický dárky ráda, ale co je moc 😀 No a ještě k debatě o finanční stránce dárků - tak já jsem letos vcelku nakrknutá, páč jsme se dohodli, že tchýni napůl se švagrem koupíme robota do kuchyně, a manžel mě pak sjel, že přece to nepojedeme napůl, že zase tolik to není ( no pravda, 800,- za robota není moc, ale na dárek pro tchýni jo ! ), k tomu si tchýně pro babičku vydupala napůl DVDčko ( a jak ji znám, tu půlku nikdy neuvidíme ), no a mě to sejří, protože pro naše a moji babičku máme dárky takříkajíc za pár korun... A nemáme na to kupovat každýmu dárky za litr, obdarováváme docela dost lidí... 😠

anieanne
24. lis 2011

@anysek85 Tak s BIO si nepokecáme, to mě nebere 😀 Ale jinak tchýně taky dobrá, ta moje taky furt jen lidl, lidl, je schopná tam pokaždý nechal přes litr... Předloni jsem na vánoce od ní dostala kabát - docela pěknej, jen kdybych do něj nemusela pozvat půlku ulice 😀 No a ona to okomentovala tám, že až budu mít velký břicho, tak ho unosím - měla jsem termín 2. září 🙄

anysek85
24. lis 2011

@anieanne mně právě BIO taky nebere. Ta známka už dnes zcela ztratila smysl. Spíš koukám na složení - kosmetika bez parabenů, silikonů, solí. Jídlo bez éček, toť vše 🙂.

anieanne
24. lis 2011

@anysek85 Já popravdě ani etikety nestuduju, takže jsi mě teď docela překvapila solí v kosmetice 😲

llluckaaa
24. lis 2011

@anysek85 Ty nás taky 🙂 Ale abych nebyla nespravedlivá, teď tchýni pravidelně pleníme sklep a vozíme si košíky "bio" jablek (které tam tedy musel manžel celý den sbírat a dávat jim do sklepa) a pro malou mi posílá mrkev a dýni.
No ale nedá mi to, abych ještě nepřispěla do sbírky perliček od tchýní - při poslední návštěvě vrazila do pokoje (bavila jsem se zrovna se švagrovou o tom, jak se kečupy dělají/nedají z rajčat) a prohlásila, že máme kupovat jen to, na čem je značka Klasa, že to jediné je zdravé. Tak jsem jí řekla, že Klasa neznamená zdravá potravina a když si chci vybrat něco zdravého, stačí mi přečíst si složení. Tak nám to ještě několikrát zopakovala, přidala největší objev, že Česko je potravinou popelnicí celé Evropy (na to se nemusím dívat na televizi, abych to věděla) a dodala, že za komunistů bylo všechno kvalitnější, levné a dostupné.

llluckaaa
24. lis 2011

@anysek85 No jídlo bez éček, s tím nemůžu moc souhlasit. Éčko je i obyčejný vitamín C... Ale asi jsi to myslela jinak, že... všechna ta umělá barviva, konzervanty a plnidla.