Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

lucy222
23. lis 2011

@pe.martina aha, poradila bych Ti vyměnit manžela, ale to nejde 😉 muž je na tohle naštěstí zlatý a snesl by malé modré z nebe 😵 s tím šetřením - co jiná značka UM (hodně lidí si chválí Babylove), jiné plenky (látkovat?)...

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@pe.martina kde jsme teď nedávno ušetřili? Právě v rámci bankovního účtu. Máme jeden společný. Jednou jsem si sepisovala bankovní poplatky za měsíc (ono vždy to jsou malé částky, ale jakmile to sečteš je to mazec) dělalo to vždy kolem 500 Kč měsičně..jednou když to vyšplhalo až na 800 Kč nezdá se to, ale dávat někomu 800 jen zdarma? 😠
Zřídilí jsem si nový společný účet přes internetové bankovnictví a zvolili pro nás nejvýhodnější balíček..celkem za poplatky nyní zaplatíme jen 150 Kč měsičně..

moudivlacek
23. lis 2011

@ffiinnkkaa 500 bance na poplatkach 😕 proboha co je to za banku? ja nez jsme si zmenili typ uctu jsem vic jak 80KC neplatila a i to me stvalo 😀

brisalek
23. lis 2011

@moudivlacek
@gab7 jo napsala jsem to trochu bojovne a chapu, ze jsou ruzne varianty(manzel pracuje 15 i vic hodin, mate domecek kde chlap nejakou praci ma a ne jako v panelaku atd. atd.) Ja jsem take pro to, ze az budu pracovat na plny uvazek nebo budeme mit hypoteku na domecek ....budu do spolecneho take prispivat samozrejme , ale urcite ne stejne. Ale jen me proste trochu drazdi, jak si cesky chlapy mysli, ze uz proste nic nemusi a nekteri setrilkove a egoisti(typu znameni lva treba🙂) se chovaji stylem, ze se jich opravdu musite doprosovat a ponizovat se a pri tom za jine veci, ktere pro ne jsou "dulezite" (vybaveni na ryby...) a ne "blbosti" jako obleceni na dite utrati klidne spoustu penez. Klidne budu setrit , ale ne na ukor deti, aby se to dlala za manzeluv konicek....
Ale take si to delame bohuzel samy🙂. Mela jsem dobrou praci, tak co bych to resila a "hospodarila " s manzelem a doprosovala se(ale ono by to naucilo oba to resit vcas a ne az bude dite a ten jeden plat nebude) stejne tak to starani se. Chodime stejny cas do prace vydelavame stejne a jeste se o toho naseho milacka starame , vzdyt mi prece stihneme vse, bylo by nam trapne to nestihnout a kdyz pak prijde nespave uplakane mimi a mi potrebujeme pomoc tak on neni zvykly a proc by to mel delat, ze🙂. Ale asi to je trochu mimo tema🙂

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@moudivlacek jo banka, kterou jsme taktéž nemohli změnit kvůli půjčce..tak jsme čekali než se ta půjčka sníží a našli banku, která to byla schopna převést na sebe..teď je to ok 🙂

anieanne
23. lis 2011

Zrovna včera jsme s manželem řešili, kam se ty peníze kutálí, že to je děs, člověk jede do Tesca pro "jogurty" a nechám tam dvanáct stovek.. Jinak tedy obdivuju ( nebo spíš nechápu ? ) rodiny, kde se jede na moje a tvoje...My s manželem ve chvíli, kdy jsme spolu začali bydlet, dali obě výplaty na jednu hromadu ( ehm, hromádku 😀 ) a z té se bralo.. A máme to tak doteď, všechny příjmy jdou na jeden účet, a z toho se pak zase všechno platí...

momis
23. lis 2011

Ahoj, já mám taky kasu na starosti a kvůli půjčce máme dva účty, ale hospodařím stejně s tím jen já. Manžel má docela slušný plat, já rodičák a taky jsme před výplatou na nule a taky nic extra neutrácím. Oblečení, když je potřeba a to ještě přes bazárek, já ke kadeřnici tak 1x za rok, hodně dáme za jídlo, manžel je vysoký a hodně sní a o klucích ani nemluvím, hypo, půjčka, internet, teď i školka, drogerie, pojistky, auto,nafta - to máme věčné spory, že se hodně jezdí, ale chlap si nedá říct 😖 , že prý by za bus taky utratil.Teď byl u nás fin. poradce a prý by nám mělo měsíčně zbývat asi 4500,-, tak jsem se zasmála a nakonec jsem si přesně začala psát kolik utratí manžel a ejhle, svačinky,posilovna atd. cca 3000 měsíčně, a když jsme se o tom už dávno bavili, tak mi nevěřil, že má takovou útratu, až když jsem mu to přesně vyčíslila, tak si začal dělat i ranní svačinky 😀, tak to vypadá, že možná i nějaká ta korunka zbyde, tak uvidíme. Jako chápu, že by měl mít nějaké kapesné, ale to je docela dost.
Taky ještě máme kontokorenty na obou účtech, co jsme vypotřebovali na rekonstrukci koupelny a s vedením účtu jsou to docela velké poplatky, takže budem dělat konsolidaci půjček a můj účet se otevře u Unicredit b., tam je vedení za 89,- a většina věcí už je v ceně.
Taky furt hledám, kde ušetřit, študuju letáčky atd.
Opravdu je nejlepší zkusit si jeden měsíc vše zapisovat a člověk najednou vidí, za co utrácí.

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@anieanne Přesně, máme to jak vy a to zpočátku manžel vydělával 2x tolik než já..a pak přišlo dítě a já nakupovala na dítě a on to neřešil..věděl, že to nevyhazuju jen tak zbytečně..
My už raději jen pro jogurty do tesca nechodíme 🙂 Chodíme na jeden velký nákup týdně..a musí to prostě vydžet..pokud třeba chybí jedna věc tak si vemu peněženku dám tam tolik peněz kolik na to potřebuju vyhodím kartu a jdu..tím nemůžu nakoupit více 🙂

moudivlacek
23. lis 2011

@ffiinnkkaa jo karta je taky zradna 😀

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@moudivlacek pokud však zrovna máš něco na účtě 🙂

anieanne
23. lis 2011

@brisalek Wow, tak u příspěvku na minulé stránce mi teda málem údivem vypadli oči 😀 A já byla na jiné diskuzi nařčena, že když nenutím v noci manžela vstzávat k malému, tak jsem feministka, co zastává dávno překonaný systím žena-domácnost, muž-lovec 😀 No kdyby si přečetli váš ( tvůj ) příspěvěk 😀
@moudivlacek Já jsem zrovna při našem včerejším rozhovoru s manželem byla lehce nařčena, že díky mojí posedlosti akcema a slevama toho nakoupíme mnohem víc a dráž, než bez nich ( no pardon, když je WC papír zlevněný ze skoro osmdesáti na čtyřicet, je jasný, že vezmu dvě tři balení, ne 😀 )

moudivlacek
23. lis 2011

@anieanne tak to je podobne,jak u nas 😀 to mam od mamy 2+1 zdarma.... ale toaletak je potreba,to je jasny 😉

anieanne
23. lis 2011

@ffiinnkkaa Taky chodíme na velký nákup jednou týdně, já jen sem k nám do jednoty pro pečivo a to nejpodstatnější, co dojde a nutně potřebuji. Jinak se snažím nakupovat v těch akcích, a i jinak levně, třeba UM kupujeme Babylove, plenky oranžové Pampers nebo Tesco Essencial, max. když je hodně dobrá akce, tak zelené Pampers, malému na sebe nového jsem nekoupila nic už hodně dlouho, kupuji hlavně na MMB, sobě jsem si naposledy koupila v létě tričko v Tescu v akciza 75,- Kč 😀 Ale stejně se to někam kutálí jako blázen.. Tak ony už je stálé naše měsíční výdaje jsou brutální, skoro dvacet litrů... ☹

kammka
23. lis 2011

my máme hypotéku, dále ze stavebka úvěr, pak spoříme ještě jedno stavebko..
teď už chodíme oba do práce, při mateřské jsem chodila na pár směn do špitálu už od malé 11ti měsíců..
teď jsem zas těhotná a doufám, že to konečně vyjde. mám ovšem hrůzu, jak vyjdem, sice velké výdaje máme s dojížděním do práce, se stravováním v práci, co si budem povídat, když máte krám u nosu, tak se víc utratí..pokaždé, když tam člověk vlůeze, koupí i něco, co nechtěl.
maso máme vesměs svoje, chováme králíky, prasata, kachny a slepice..
ale co je největší pálka, to jsou naše dvě šunky felicie, na lepší auto nejsou prachy a tak holt živíme automechanika a utratíme dost za benzin..zvažuju, že zruším o2trio, ale nevím, jestli by mi pevná linka na mateřské nechyběla.. net i tv se dá pořídit určitě za levnějc.
pokud jde o přístup chlapů k rodinným financím, tak to je u nás na dlouho.. před lety si můj muž koupil druhého koně, protože ta rpvní herka je straá a jezdit na ní skoro nelze.. za měsíc přišel doplatek na elektriku 10tis, měli jsme blbě nastavený zálohy..a já si musela vzít kontokorent, nedalo se nic jinýho dělat..on už kontokorent má, taky bychom potřebovali to nějak zkonsolidovat, než budu mít jen rodičák, pak se toho nezbavíme..
nemáte nějakého dobrého fin.poradce, který by nám s tím pomohl, bydlíme na okrese Benešov, oba makáme v Praze..

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@anieanne Tak to k těm 20 litrům připočti ještě 8 tis za TP, které musíme určitě zaplatit a jsme na tom stejně 🙂 . My máme sunar a ten nakupuju jen v akci a více..plínky tak jen v akci..jen ty teskovké už nám prostě 5 nestačí a šestky tam nejsou 🙂 A teď budeme mít ještě vyšší budeme zvyšovat zálohu za elektriku atd.. 🙂
Ty peníze prostě mizí někde v maličkostech co v součtu dá maxi částku 🙂

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@anieanne
@kammka jo naše největší pálka je za auto..to kdysi manžel udělal chybu kdy asi v pomatení mysli koupil auto na leasing..kdo mohl tušit, že auta pak do dvou let spadnou cenově tak dolů a že bude dětat v automobilce 🙂

anysek85
23. lis 2011

@anieanne No, asi bych souhlasila s Tvým manželem. Dělám v oblasti HR v jedné firmě a na školeních jsme rvali do obchoďáků stále to samé pravidlo: Čím větší objem zákazník nakoupí, tím rychleji jej spotřebuje 🙂. To je vědecky dokázaný fakt. Sama na sobě to pozoruji, že když mám doma 4 frosche (eko přípravek), tak ho do toho záchodu naliju dvakrát tolik. Naopak, když mi dochází a vím, že jej ještě pár dní mít nebudu, neboť se neprodává v žádné obyčejné drogerce, tak s tím málem efektivně to WC umyji třeba 5x 😉. Takže ono to není tak jednoduché a jednoznačné, lidé si to neuvědomují a naše firma z toho profituje 🙂 (tedy ne moje firma, ale firma, ve které pracuji i při MD). Čili nám (jako firmě) se VŽDY velmi vyplatí slevit a dát balení 3+1 zdarma apod. jelikož to ti lidé okamžitě vyplácají a přijdou znovu. Marže je na chvilku nižsí, ale celkově se to prostě veeeeeeeeeeeelmi vyplatí. 😉

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@anysek85 Ano to je jasné např. u jídla..ale určitě né u sunaru (kdy dávám pořád stejně, jen proto, že je to levnější nervu to do něho násilím) a stejně tak plínky..tak dávám pořád stejně dle jeho potřeby - to neovlivním..
a pak to tak praktikuji s kávou,,tu ale také piji pořád stejně..
u toho jídla je to fakt, ale u toaleťáku 🙂

kammka
23. lis 2011

@anysek85 jojo, pravda...
nedávno měli v lidlu konder vajíčka za úplně směšný peníze, jasně že na to lidi lapli, spousta mamin jich brala po deseti.. já vzala pro malou jedno.. mi je jasný, že by těch deset ze mně vytahala daleko dřív, než bych jí stejný počet po jednom koupila při každým nákupu... 😀

anysek85
23. lis 2011

@ffiinnkkaa ano ano, to rozhodně, myslela jsem to na drogerii, sladkosti a podobné věci 😉

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@anysek85 Tak sladkosit určitě (a to ještě nemám dítě co by je jedlo) a vím, že když se je koupím třeba pro sebe, vždy jich sním spoustu tak je už nekupuji (má to vliv i na linii, že? 🙂 )..ale v drogerii tam taky jen v určitých věcech 🙂
Firmy mají i jinou taktiku..navýší ceny a pak nahodí slevy 🙂

llluckaaa
23. lis 2011

U nás ty peníze taky asi někdo tajně žere ☹ V naší rodině to funguje tak, že máme dva účty, manžel z toho svého platí ty největší položky - auto, byt, SIPO, týdenní nákup a o zbytek se postarám já. Ale jsem držgrešle a nerada vyhazuju peníze za zbytečnosti, takže mi na účtě i zbývá. Byly jsme na látkovkách, jídla pro prcky vařím, sklínky kupuju vyjímečně (a pokud ano, tak v nějaké akci nebo to vezme manžel v DM jednou za čas se slevou), oblečení jsem pro kluka musela kupovat bohužel nové, ale teď pro holčičku už nakupuji použité na bazárku v našem mateřském centru od ostatních maminek. Jo a netrvám na tom, aby moje děti chodily ve značkovém, na tom se ušetří asi nejvíc 🙂 Znám plno maminek, u kterých na konci měsíce není na jídlo, a přitom děcko běhá jen v oblečení od Nextu nebo ještě dražších značek.

ffiinnkkaa
23. lis 2011

Jídlo..je také hrozná výdajová položka u nás po Domčovi a leasingu je třetí největší položka 🙂

anieanne
23. lis 2011

@ffiinnkkaa No já na tu Babylove teď měla ještě slevový kuponky, tak vyšla hypervýhodně 🙂 Zálohu na elektriku jsme taky minulý měsíc zvyšovali, páč už po čtyřech měsících záloh jsme měli šest stovek nedoplatek 😒 Doma máme na el. vše, to je holt průser... Ale plyn tu není, tak co můžeme dělat... A to i máme krbovky napojené na radiátory, tak se snažíme topit dřevem, tou el. jen minimálně...
@anysek85 Tak je pravda, že třeba ohledně toho přípravdu do WC, teď mám doma dva, a čistím ho nějak častěji než obvykle 😀 Ale s UM, toaleťákem a podobně, tak tam je přeci ta spotřeba stejná, ať je v akci nebo ne, ne ? A pak, sice nakupuji v akcích, ale jako babka Lamková z Vratných lahví, které se chce po rajčatech zvracet, ale pár si jich koupí, protože jsou v akci, fakt nejsem 😀

llluckaaa
23. lis 2011

@ffiinnkkaa Souhlasím, auto je taková bezedná kasička a největší žrout peněz.

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@anieanne My také nemáme plyn, topíme uhlím a dřevem (to je taky mazec)!!! 🙂

ffiinnkkaa
23. lis 2011

@llluckaaa jo, jo za chyby se prostě platí..a benzín o tom ani nemluvím.a bude hůř 🙂

kammka
23. lis 2011

holky poraďte, jak máte doma řešený internet a tv?? u nás je prd signál, zatím máme o2trio, ale docela bych to zrušila, platíme měsíčně kolem 1300,- a to telefonujeme minimálně..my si to pořídili kvůli tomu, že je tu blbý signál, ale nakonec nám na pevnou volají stejně jenom prarodiče..a ti mají mobily..

napadlo mně UPC, máte někdo??

llluckaaa
23. lis 2011

@momis To pomáhá výborně, zapisování, za co se nejvíc utrácí. My jsme taky koukali, když jsem to dali dohromady. Tlačím na manžela, aby taky jezdil radši autobusem a ne autom, ale má tunu výmluv. U nás by to byla ušetřená aspoň tisícovka měsícně.

anieanne
23. lis 2011

@ffiinnkkaa My jen tím dřevem, jsme v bytě, takže jen ty krbovky... No ale ono i to dřevo, když se to spočítá, tak je docela pálka, pokuď ho člověk nemá zadarmo nebo hodně levně... My kupujeme metr měkkého za 800,-, jsou to metrový kulatiny. Nemáme to kde řezat a štípat, tak se to objednává ke tchánovcům, kde se to nařeže, naštípe, a postupně si to odvážíme dom... Takže když si člověk vezme tu základní cenu dřeva, do toho ty cesty ke tchánovcům ( bydlí od nás 50 km ), čas nad tím strávenej... Si pak říkám, jestli by elektrika nevyšla levněji...