Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

moudivlacek
23. lis 2011

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/jaky-je-...

u nas nez manzel zmenil praci to bylo obdobne, z vyplaty sla hypoteka, energier, pojisteni, doprava pro manzela (vlak litacka v Praze)
z meho rodicaku 7600 slo jidlo drogerie benzin obleceni jakekoli mimoradne vydaje.... bylo to krusne,takze chapu, ted ma manzel vic,ale i tak se snazim to co ma navic dat stranou a setrit,takze si taky moc nevyskakujeme,ale mam ta zadni vratky,kdyby neco...

lucy222
23. lis 2011

@pe.martina zeptám se hloupě - proč platíš malé věci jen Ty? 😕 Píšeš, že máš manžela, tak snad jsou máte společné finance, ne? I kdyby malá byla (třeba) z předchozího partnerství, tak si Tě manžel bral i s ní...a pokud je jeho, tak to už vůbec nechápu 😔

moudivlacek
23. lis 2011

@lucy222 ono to treba ani jinak nejde, u nas jak jsem psala po zaplaceni bydleni a veci kolem manzelovi nezbyla ani koruna....

lucy222
23. lis 2011

@moudivlacek jj, mne to také došlo když jsem si přečetla Tvůj příspěvek... Ale první dojem z textu od zadavatelky byl jiný...Jinak znám i rodinu, kde fakt chlap dává vše stranou a ženská platí vše 😝

pe.martina
autor
23. lis 2011

@lucy222
@moudivlacek ale jde, manžel vydělá dost peněz, ale u všeho slyším jednu odpověď "A není to zbytečný??" Tak mu to neříkám a prostě koupím sama ze "svého". Samo mi peníze dá když si o ně řeknu, ale neobejde se to bez komentářů, jak to, že už ZASE nemám peníze a kolikrát mu to musím 6x připomenout ☹ a to moje beraní povaha dost těžce nese. Společný účet mě taky napadl, ale ještě jsem to nějak neprosazovala a manželovi je to všechno jedno. Jen pak komentuje, když peníze nejsou :-/

gab7
23. lis 2011

@pe.martina ahoj,tuhle otázku si pokládám každý měsíc ☹ .sice už druhý rok chodím do práce,ale lepší to není.máme dvě děti.jedno ve školce,jedno ve škole-a tam každý měsíc mají nějakou akci-někam jezdí,pořád je něco potřeba.s manželem jezdíme každý svým autem do práce ☹ .a jak píšeš za jídlo utratíme nejvíc,pak hypotéka na domek,který doděláváme.a nejhorší bylo teď kupování dětem každému dvoje zimní boty,bundy.A další věci....,další co mi kazí rozpočet je u nás lékárna,moje léky na migrény,a děti když jsou dost často nemocné ☹.měsíčně nechávám průměrně v lékárně tisíc korun a někdy víc ☹ .a to neužívám antiko.z výplaty mi nezůstane nic- jídlo,benzín a splátka za auto jsou největší výdaje ☹ .ale jsem ráda,že mám dobrou práci.
jen se obávám,jak to bude po novém roce při dalším zdražování.snažím se šetřit na jídle.někdy uvařím na dva dny...oblečení kupuju v sekáči...

moudivlacek
23. lis 2011

@pe.martina aha,ale pak je proble nekde jinde,ja z prispevku pochopila, ze mate maly rozpocet a nevychazite, pokud manzel ma a neda,tak to neni moc otazka rozpoctu 😒 ale chapu,tohle byl presne muj tata....

moudivlacek
23. lis 2011

@pe.martina spolecny ucet by byl urcite nejlepsi reseni, pokud to jde, u nas to neslo krz hypoteku a uver,proste jsme ty dva mit museli

pe.martina
autor
23. lis 2011

@gab7 hmm, je to koukám na prd všude ☹ mě už to prošení manžela o peníze nějak leze krkem, když si vezmu tak RP je pro potřeby dítěte, já tím, že ho vychovávám dělám vlastně ZaDARMO, jen stát mi platí zdravotní a sociální, ale plat pro mé "potřeby" žádný ☹

moudivlacek
23. lis 2011

@pe.martina a ten spolecny ucet si uz navrhla?

gab7
23. lis 2011

@pe.martina to tě chápu,my se taky doma dohadujem ☹ manžel taky kolikrát nemá páru,co kolik stojí.je to někdy k vzteku! já mít musím,já ušetřit musím.ale že není z čeho,že musím zaplatit splátku za auto za benzín a mám pryč půlku výplaty,a další půlku dám za jídlu a za stravování dětí ve škole.nechápe ☹ .
Pamatuju,jak jsem musela skoro prosit na MD,o každou korunu,to bylo hrozný ☹ .ať si to zkusej,chtěla bych je vidět,jak by s tím vyšli!

pe.martina
autor
23. lis 2011

@moudivlacek no taky mám překlenovací úvěr, tak nevím jestli by to sloučení účtů vůbec u nás šlo, ráda bych změnila banku už kvůli těm všem poplatkům :-/ jen za to dám měsíčně skoro 200,- :-/ hodně platím přes účet a kartou a pak to naskakuje

Spíš mě zajímá jestli má někdo nějaký tip jak ušetřit, co zkrouhnout, za co tak zbytečně neutrácet ☹ Vrátili mi na daních to co mi nedali na porodném a ta rezerva co je malá na světě je už fuč a koncem měsíce jsem na nule. O vánocích ani nemluvím, to budeme kupovat jen pro malou a jinak se s našima domluvím, že to letos rušíme 🙂 není o darech, ale o tom, že jsme zdraví 🙂

pe.martina
autor
23. lis 2011

@moudivlacek ještě ne,zkusím nejdřív zjistit jak s tím úvěrem a pak to navrhnu 🙂 vezmu to přes ušetření atd. to by mohlo zabrat 😉

moudivlacek
23. lis 2011

@pe.martina zkus se poptat v bance, my si dali nejaky ucet,kde nam uroky pokryjou ty mesicni naklady a jeste par korunek navic, vybery mas v hodne bankach uz zdarma, za zeptani nic nedas 😉
pokud by nesel spolecny,tak se domluvit na castce,kterou ti manzel bude mesicne posilat na tvuj ucet a nebo druhou kartu k jeho uctu, mas vyrazne nizsi prijem a naopak vyssi vydaje kvuli male, u nas nastesti manzel bez problemu, kdyby mel vic,tak me da vse 😵

gab7
23. lis 2011

@pe.martina mě se osvědčilo,že si nakupuju potraviny jen na týden,napíšu si co budu vařit,a podle toho si nakoupím,jen to potřebné,a snažím se co je zrovna třeba i v akci 😉 ,když se povede.Na tom jídle nejvíc utratím.spíš se snažím doma s dětmi něco dobrého upéct,než nakupovat spoustu sladkostí - mám doma mlsouny 😉

pe.martina
autor
23. lis 2011

@moudivlacek 😠 závidím 😠 noaž se mi manža vrátí, tak to zkusím nadhodit a uvidíme .... musím si připravit řeč a jít na něj psychologicky 😀 Už je mi to hloupý, abych pořád prosila o peníze když koupím něco navíc. Přijdu si hloupě ☹

pe.martina
autor
23. lis 2011

@gab7 jj,to bych se měla taky naučit, jídelníček a jet prostě podle toho a nekupovat nikde nic namls nebo jen tak 🙂 já jsem taky děsně mlsná 😀

gab7
23. lis 2011

@pe.martina jj, 😀 to my právě taky.tkž si občas dopřejem,a pak zas se snažím pošetřit 😉 .tohle s tím jídlem se mi opravdu osvědčuje.
a jinak držím pěsti 😉

moudivlacek
23. lis 2011

myslim si,ze se stravujeme pomerne skromne,ale i tak je to raketa za mesic, snazim se taky na dva dny, ja maso moc nemusim, malej me to bojkotuje,takze ho nemame tak casto, ale snazim se hodne ovoce zelenina, to je taky drahe, co neni ze 😅
v lete si rada vezmu od znamych a kamaradek urodu ze zahradky,to se taky usetri
s nakupovanim ani nemluvim, jdu do Penny pro chleba a brambory a dotahnu nakup za 500 😖 jako samy veci v akci, ale stejne no

brisalek
23. lis 2011

@pe.martina tak u nas to bylo podobne a jsou kuli tomu porad nejake rozepre. Vydelavala jsem skoro stejne jako manzel a dost nadstandartne. Takze do konce materske jsem 90% veci na malou kupovala ja ,a bych porad nemusela poslouchat, jestli to a to musi mit a to a to neni zbytecne(podotykam, ze k holici chodim 2x za rok, dceri kupuji veci v HaMku, CaAcku, Wolfa....ne nic extra). Materska(ta nejvyssi mozna) mi skoncila v lednu 2010 a od te doby jsou porad jen problemy. Manzel me premluvil na spolecny ucet , ale ten jsem brzo zase zrusila. Rodicak jsou proste moje penize a jen a jen pro me. Staram se o malou a o domacnost. Takze at si to ty chlapi spocitaji podle ceniku agentur na uklid a zehleni...kolik by je ta moje prace stala a proto je chlap od toho,a by rodinu zivil. Ja jsme od toho, abych se starala o deti a domacnost pokud u toho jeste pracuju,ty penize jsou pro mne a navic. Kdyz on to nezvlada rodinu uzivit tak at jde take jeste do dalsi prace (jako ma zena, ktera se s ditem uci, hraje, chodi do skolky +vari pere zehli a pak jeste chodi do prace). A az nekdo bude argumentovat, ze chlap prece spravuje auto a stara se o byt atd. Tak auto spravuji v servisu(ja si ho tam vozim sama...zarovku jednou za rok vymenit nebo zasroubovat hrebik do policky take tak jednou za rok to opravdu nepovazuji za praci). Pokud by chtel, abych na domacnost prispivala tak on se take podstatne musi zapojit do pece od omacnost a deti nebo zaplatit "sluzku", to at si klidne vybere. Pro me proste ta doba kdy si milospan chodi na 8 hodin do kanclu a ma stejne narocnou a zodpovednou praci jako ja i stejny vydelek a prijde domu a ceka, ze ja budu panovi tvorstva delat maminku, sluzku a prostitutku bez naroku na cokoli skoncila!!! A nechapu z jakeho duvodu bych to mela delat???🙂. Neco jineho je kdyz me manzel bude zivit (tak abych se nemusela o penize prosit a mohla si obcas i zajit k holici, chodit cvicit a koupit si dvakrat za rok neco na sebe) a ja se budu jen starat o sobe a rodinu.

moudivlacek
23. lis 2011

@brisalek dobry nazor 🙂 ale bohuzel ne ve vsech domactnostech je to vzhledem k vysi prijmu mozne,ne ze by se me to nelibilo 😀

imzadi
23. lis 2011

Jak to ctu, diky bohu, ze mame jen spolecny ucet...a pomaha i to, ze manzela posilam na nejake nakupy aby videl co kolik stoji...nastesti je rozumnej a vi, ze nekupuju blbosti ale potrebne veci...ale je to narocne, hypoteka, auto...no zname to vsichni :-P

gab7
23. lis 2011

@moudivlacek přesně tak,souhlasím.klasický nákup.nic moc v tašce a je to za 500 ☹

moudivlacek
23. lis 2011

@imzadi ono se to mnohdy nezda ani me,nez jsem zacla od zacatku materske zapisovat prijmy a vydaje,tak jsem koukali oba bohuzel

sygy
23. lis 2011

Bohužel je to všude stejné, my máme společné peníze, bydlíme v malém bytě, máme tříletou holčičku, a čekáme druhé miminko, a na mesíc nám zbývá 3000-4000 na jidlo a na všechno ostatni, takže poslednich 14 dní před výplatou jsme na nule ☹

pe.martina
autor
23. lis 2011

@moudivlacek tak s úvěrem by problém být neměl,právě jsem tam volala a je jim jedno z jakého účtu se to bude platit, jen to musí navazovat, takže to příští měsíc nechám odejít pak naběhnu do banky a zruším to a taky musím zavolat na pracák kvůli změně účtu a bude to. Ještě musím pohledat banku kde se platí minim.poplatky 😉

pe.martina
autor
23. lis 2011

@imzadi no to asi taky zavedu, manžel žije s cenama někde v čase "komančů" a pak jen kulí oči kolik co stojí, naposledy ho málem v Tescu kleplo, když koukal na sáňky za 1900,- prej si mysel, že víc jak 500,- stát nemůžou 😀

moudivlacek
23. lis 2011

@pe.martina tak drzim palecky 😉
a co zkusit napsat jeden mesic ty vydaje zapisovat, aby mel predstavu,kolik co stoji, on si to clovek opravdu neuvedomi,dokud si nad to nesedne a nesepise... nam se to osvedcilo,par veci se zrusilo,mobily net... jsem snizila na nizsi mesicni platbu,staci zavolat poptat se,za to clovek opravdu nic neda

gab7
23. lis 2011

@brisalek naprosto souhlasím s vaším názorem 😉 ,jsem na tom úplně stejně ☹ . jen s tím rozdílem,že můj manžel pracuje 15hod.denně

andelka
23. lis 2011

Taky si kolikrát říkám, kde ty peníze mizí. dokud jsme měli oddělené účty, tak jsme nějak vycházeli líp, skoro nikdy jsem si nemusela říkat o peníze, chodil mi tam jen rodičák, část jsem vybrala na jídlo, na věci pro sebe a pro malého, část nechala pro případnou platbu přes net nebo kartou a většinou, pokud nebyl větší výdaj (fusak, kočárek..) tak mi ještě 2tis. zbyly. Teď máme pár měsíců jeden účet a pořád se divíme, kam to mizí. Pro mě bylo lepší hospodařit jen se svým a ne myslet dohromady. V podstatě, když se poplatí bydlení + hypo, tak manželovi zbude nějakých 9tisíc, já mám rodičák 7 600, jídlo, nějakou drogerku, oblečení.. kupujeme oba stejně jak je potřeba a kdo má čas. Ale on má ten zbytek pro sebe, já rodičák pro sebe a pro syna, mně vždycky zbude, manželovi skoro nikdy. Nechápu co s tím dělá.
Blbosti nekupuju, vyloženě drahé věci taky ne, auto nemáme, malému kupuju v akcích nebo v sekáči, jídlo se snažím ve slevě v supermarketu, synovi vařím, UM pije málo, plínky používáme většinou látkové, na kosmetiku chodím 1x za měsíc, ke kadeřnici tak jednou za čtvrt roku, časopisy si nekupuju..fakt nevím.