Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

anysek85
25. lis 2011

@aemmi Ale ne, promiň, já tě nechtěla nějak poučovat... já jen že ti VŠ bez práce tu práci u pásu prostě bohužel často nedostanou... je to pro nás nevýhodné - utečou a my musíme hledat opět a znovu zaučovat. Tak se omlouvám, jestli jsem se tě nějak dotkla. 😕

aemmi
25. lis 2011

@svatule no jak jsem psala, když muž rodinu neuživí, tak se musí holt snažit i ženská, i kdyby stokrát nechtěla, jen si nemyslím, že jsem na prachy, když předpokládám, že nás manžel uživí 😅

aemmi
25. lis 2011

@anysek85 ne, mě ses nedotkla, já to fakt nevěděla, nebo mě to nenapadlo, ale je to vlastně logický, že 🙂

brisalek
25. lis 2011

@dreana cetla jsme nedavno jeden citat "nikdy nic nevysvetluj. Pratele to nepotrebuji, nepratele nepochopi "🙂🙂. Kdo chce a cte celou diskuzi pochopi , kdo nechce nepochopi jak je to mysleno. Za to, ze penize pro mne znamenaji svobodu a moznost lepe zit se nestydim, ale take je umim vydelat a nemusim cekat na nejakeho chlapa pokud se mu to nelibi🙂🙂.

anysek85
25. lis 2011

@aemmi Tak to jsem moc ráda 🙂.

svatule
25. lis 2011

@aemmi to néé, vůbec, jen prostě já to třeba neberu automaticky, že muž je živitel, ale to má každý nastavené jinak, třeba moje mamča vydělávala už za totality více než taťka, nikdy to nebyl problém, taťka byl schopný se o nás postarat, když byla v práci, takže já to mám už tak nějak od dětství nastavené 🙂

llluckaaa
25. lis 2011

@brisalek @dreana Hm, to by mě fakt zajímalo, jak si představujete, co znamená, že je někdo na prachy... Když si vybíráte partnera, snad berete v úvahu i to, jestli má/nemá dluhy, jestli umí vydělat peníze a jestli byste jako rodina uživili svoje děti. Mně na tom nepřijde nic špatného. Já znám chlapy, kteří si za svobodna nadělali dluhy, a ani nemají tendenci je splácet - přece ty peníze nevyhodí na dluh, když za ně můžou jet na dovolenou, koupit si nové lyže, atd... Něčeho takového bych si já prostě nemohla vážit a mít to ráda.
A že na všem se můžete s manželem domluvit - no nevím, nevím, u nás to tedy tak nefunguje, s některými věcmi mi nezbývá než se smířit a tolerovat je.

brisalek
25. lis 2011

@llluckaaa souhlas🙂. Take si myslim, ze nejde o to kolik tech penez ma, ale jaks s nima zachazi a jestli je umi vydelat. To jak partner zachazi s penezi vuci zene, tak bude take zachazet s penizi vuci svym detem a na tom snad kazde zene zalezi, aspon myslim🙂. Je tezke byt vysokoskolacka , ktera vydelava 3 a vice nasobek prumerneho platu a obdivovat pridavace na stavbe🙂🙂🙂. To neni jen o penezich, ale take o inteligenci a schopnostech muze. Nevidim na tom nic spatneho a nezname to, ze neocenuji a nevsimam si a nejsou pro mne dulezite i jine hodnoty.

llluckaaa
25. lis 2011

@brisalek Přesně tak, jako bys psala moje myšlenky.

brisalek
25. lis 2011

Je to podobne jako s tim, ze merim 181cm a po chlapech , kteri maji mene jak 185 jsem se nikdy nedivala🙂. Ale kdybych v praci nebo pri svem konicku narazila na muze, ktery me "uhani" a ja zjistila, ze je hodny, starostlivy, rozumime si, je v cem ho obdivovat a za co si ho vazit, muzu mu verit, mam v nem oporu a proste jen meri take 180 cm , tak ty ostatni prednosti vyhrajou nad tou vyskou🙂.

llluckaaa
25. lis 2011

@brisalek Mně se taky vždy líbili vysocí, aspoň 190 cm 🙂 Ale pak jsem jednoho takového měla, měřil skoro 2 metry a vážil metrák, a dost mě ta záliba přešla. Je to hrozně nepraktické ☹

dreana
25. lis 2011

@llluckaaa Tak u mě tohle nebylo, s mým manželem jsme spolu od mojích 16 a jeho 17, takže dluhy jsme nestihly, max. společné, takže too u mě padá.

Co se týče komunikace, my spolu prostě mluvíme o všem a všechno je rozhodnutí obou i to kam jít na nakup je to možná extrem, ale nam to tak vyhovuje 🙂

llluckaaa
25. lis 2011

@dreana Možná to dělá, že jste spolu od tak mlada a v podstatě jste spolu dospěli. Jenže my jsme se poznaly až jako samostatné osobnosti a tudíž je mnohem těžší někoho předělat k obrazu svému. Ale neříkám, že to nejde. Mám ve svém okolí jednoho, kterého jeho přítelkyně úplně změnila a je z něj jiný člověk. Ale taky mi to nepřijde úplně správné, na tohle já nejsem, vychovávat ještě další dítě, které už vychovával někdo přede mnou.
Je fakt, že u nás problémy začaly až když jsme si pořídili děti. Do té doby pohoda, tabáček, ve všem rovnoprávnost, žádná domácí práce a peníze jsme řešit nemuseli vůbec.Tak to jste jedni z mála, kteří se umí na všem spolu dohodnout. Osobně nikoho takového ve svém okolí neznám.

handm
25. lis 2011

@hojda Já tam nechávala lednici, MW, sporák, nabízeli jsme TV, ale nechtěli... 😉

hojda
25. lis 2011

@handm No tak MW a sporák vlastně taky, pak nějaký nábytek - sedačka, obýváková stěna, konferenční stolek a jídelní stůl a žídle.

handm
25. lis 2011

@hojda jj, tohla my taky - patro na spaní, gauč rozkládací, křeslo, stolek konferák, pracovní stůl, police, kuchynský stůl, židle...Tak nějak podobně to máme😉 Pronajímáš v Pze a bydlíte v baráku za ní?! stejný scénář😉

llluckaaa
25. lis 2011

@handm @hojda To my měli vybydlený byt pouze s hodně starou ledničkou a sporákem v pátém patře bez výtahu.

hojda
25. lis 2011

@handm No já měla byt a manžel dům🙂, takže tak🙂.

misaskul
25. lis 2011

@pe.martina Nečetla jsem celou diskuzi, takže se vrátím se k původnímu příspěvku zakladatelky. Já zatím pobírám PPM, manžel podniká. Bydlíme v domě, úvěry v součanosti nemáme žádné. Taky dost utratíme za jídlo a běžné nákupy, ale jíst musíme a můj muž hodně vyžaduje, abych vařila, takže cca obden vařím. Když jsme oba pracovali, tak jsme chodili často na obědy v práci, teď vařím víc, tudíž finance na toto narůstají. Naštěstí zatím kojím, tedy i na stravě pro malého ušetřím a používám vesměs jen látkové pleny. Inkaso za dům platíme 4500, ale jsme tam nastěhovaní asi měsíc, takže uvidíme, zda se nám něco vrátí nebo budeme doplácet. Jídlo kupuji já, nechám tam asi 4 tisíce měsíčně, ale je to jen hrubý odhad, nepočítám to. Pojištění domu, auta platí manžel. Já platím jídlo a věci pro malého, velké nákupy potravin dělá manžel s autem. Každý si platíme svůj telefon, když si chci něco koupit pro sebe, tak si to platím sama a stejně tak dělá i manžel. Zatím teda v mínusu nejsme, zatím se daří ušetřit, ale je to hlavně tím, že manžel podniká a daří se a já pobírám celkem pěknou PPM.

llluckaaa
25. lis 2011

@misaskul Už jsem na to myslela, ale zapomněla jsem to sem napsat. Zatím tu nikdo až na tebe (nebo jsem to tu jen neviděla) nezmiňoval to kojení. Na tom se ušetří desetitisíce, pokud tedy pominu ostatní jeho výhody.

jasekd
25. lis 2011

@llluckaaa Kojeni je super, ale spolehat se na to neda. Prvniho jsem kojila plne jen 5 tydnu a pak castecne do konce 4.mesice, vic neslo, ac jsem se snazila, a myslim, ze dopredu planovane nekojeni ma malokdo, ze vetsina kojit chce. Takze s naklady na UM bych radeji pocitala. Vendulku jsem kojila plne 6 mesicu a kojim nadale a manzel si mne ruce, jak setrime 😀

llluckaaa
25. lis 2011

@jasekd 🙂 Souhlasím jen částečně - jsou maminky, které se snaží a jsou i takové, které se snaží ještě víc. Některé to podle mě vzdávají zbytečně brzy. Ale tím nemyslím zrovna tebe. Já jsem se u prvního rozkojovala několik měsíců a u druhého jsem to zabalila mnohem dřív (prostě na to nebyl čas, síla a energie se s tím znovu prát). Ale znám někoho, kdo se rozhodl kojit a navzdory dost nepříznivým podmínkám (měsíční odloučení od dítěte po porodu) opravdu kojí. Ale to je o něčem jiném, chtít kojit kvůli ušetřeným penězům není dostatečná motivace.

jasekd
25. lis 2011

@llluckaaa Ja souhlasim, mit Martinka jako druhe dite, asi se rozkojim jemu navzdory (mel GER, zloutenku, strasne spavej, jidlo jsme nutili, budili... a v tomhle duchu pokracoval par mesicu, i tu UM cucal hodinu, a ne jako novorozenec, treba 3,4 mesicni), proste jine deti rvou hlady a on rval, kdyz mel jist. Kdyz mel 4 mesice, uz jsem byla tehotna a uz se nehodlala trapit. Vendy vriskala i po hodine, hlavne v noci, a tim me rozkojila, mela jsem homeopatika, dite zdravy, psychika dobra, kojila jsem na pozadani i po hodine i min, a presto pribejvala max 400 g mesicne, zadnej hit, ale stacilo to.
To je jedno, jen jsem tim chtela rict, ze kdyz si planuju dite a rzomejslim naklady na nej, radeji bych tam to UM zahrnula, protoze to kojeni neni tak samozrejmy, jak jsem si vetsina pred prvnim deckem myslely, bohuzel 😝

misaskul
25. lis 2011

Já s kojením samozřejmě dopředu nijak nepočítala, i když jsem si přála a nadále si přeji kojit co nejdéle, a to nejen z důvodů finančních, ale i proto, že to šetří čas, je to "praktičtější" - tedy alespoň pro mě.
napsala jsem náš rozpočet tak, jak fakticky teď je. Kdybych neměla manžela, co nás zajistí, nekojila apod, možná bychom na tom tak jak jsme nebyli a bylo by hůř. 😒 Těžko soudit.

llluckaaa
25. lis 2011

@jasekd Tou poslední větou jsi úplně přesně vystihla situaci. U mě to tak zaručeně bylo, o to horší bylo zklamání po porodu, když mi to pořád nešlo.

llluckaaa
25. lis 2011

@misaskul Já zase nepočítala s tím, že bych nekojila. Tedy u toho prvního. U druhého už jsem věděla, jak hodně "přirozené a samozřejmé" to kojení je.

jasekd
25. lis 2011

@misaskul Takovehle rozmysleni situace bych resila, kdyz bysme meli napnuty rozpocet, ja takhle nastesti premyslet nemusela 🙂 To, ze kojeni nejde, me mrzelo, ale financne neruinovalo, ale nekdo ma ten rozpocet tak napjaty, ze by na to myslet mel.

misaskul
25. lis 2011

@llluckaaa Kojení přirozené je, ale samozřejmé to jak pro koho. Někomu to třeba nejde a ztratí mlíko po pár dnech / týdnech.
@jasekd No já nad tím moc nerozmýšlím, ani nevím kolik kojením vlastně ušetřím, protože o ceny UM se zatím nezajímám. Taky se moc nevyznám v cenách plen, protože látkuji, ale možná to časté praní je finančně ještě víc náročnější než papírové plenkování. 🙂 Těžko říct. GHlavně, že jsme spokojení a vycházíme.

llluckaaa
25. lis 2011

@misaskul UM vychází v prvním půl roce asi tisícovku na měsíc, samozřejmě že záleží na tom, co kupuješ, tohle je spočítané na Nutrilon (nevím proč, ale pořád si myslím, že to je nejkvalitnější počáteční UM)

jasekd
25. lis 2011

@misaskul Ja si myslim, ze latkovani o neco levnejsi bude, a hlavne jsem do toho sla, ze je to vic eko. A kojeni je vlastne super eko, tak jsem rada, ze se tentokrat dari 😀