Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

germaine
24. lis 2011

@pe.martina Ahoj, tak já jsem na RP od 1.11. a docela se děsím, jak to u nás bude vypadat, ale myslím, že to bude podobné jako u vás ☹ manža je čím dál větší škrt, jsem od loňského prosince doma napřed nemocenská, pak MD a teď RP) a díky celkem slušným penězům z práce jsem malému zařídila výbavičku a doteď nemusel on kupovat nic, až doteď před 14 dny domluvil s kolegou z práce krosnu, sedačku na kolo a dětské kolo za 2500,- to zaplatil bez řečí, pak jsem si dovolila mu říct o 2000,- na Vánoce na dárky a to už měl kecy, že kupoval Š ty věci...tak jsme se hned chytli a měla jsem toho dost a je mi jasné, že já ho budu považovat celý RP za škrta a lakomce a on mě za rozhazovačnou...musím podotknout, že on platí veškeré poplatky spojené s bytem, telefony atd..na mě je jídlo, drogerie nyní spojené věci se Š apod...ale prosit se ho o každou korunu navíc bude 😒 jo a jinak šetří, sám nerozhazuje.

anysek85
24. lis 2011

Holky, jen čistě pro orientaci... kolik plánujete utratit za ván. dárky? Nebo kolik jste utratily? Dnes jsem si to sepsala a teda nevím nevím... 😅. Máme rozvětvené příbuzenstvo, snažila jsem se vymyslet pro každého něco, co by jej potěšilo, ale bude to asi docela pálka.

kammka
24. lis 2011

@anysek85 my nakoupíme u nás u včelaře med, já upeču vánočky...pro malou jsem zatím utratila asi 1300,- ale tychýně mi dala 500,- , je to pro ni jednodušší, než se obtěžovat do obchodu a použít hlavu a případně se mnou probrat, co by chtěla ona koupit..
ještě utratím tak 2-3tisíce, víc ani náhodou, už tohle je asi dost nadsazený..

germaine
24. lis 2011

@anysek85 Já utratím za všechny tak 3-4 tisíce komplet, ale nás je jak Hujerů, kupujeme už jenom dětem a rodičům, ale stejně to je zhruba 9 dárků (tři rodiče a šest dětí) a pak ještě manželovi a hlavně něco málo malýmu...

rozarka65
24. lis 2011

@anysek85 My si dárky mezi sebou nedáváme...kupujeme jen dětem....utratila jsem něco kolem tisícovky a to jsem to koupila přes bazárek....

germaine
24. lis 2011

@anysek85 Ale zase jak je nás hodně, tak Štěpíno dostane min. 5 dárků od příbuzenstva, takže jsem mu zatím koupila asi dva dárky a tím nejspíš končím 🙂 bude mu 7m, tak z toho ještě takovej rozum mít nebude.

rozarka65
24. lis 2011

@kammka To já vždycky řeknu,co chci...ale teď mi taťka dal penízky,ale rozčiloval se,co jsem si to vymyslela,že by to rád koupil v obchodě a ne přes internet...🙂

llluckaaa
24. lis 2011

@anysek85 Manžel si přeje k Vánocům holicí strojek za 5 tisíc, ach jo. Ale prý že to můžu nakombinovat s narozeninami a nebo že by si nechal přispět od rodičů. Tak možná že to nevyjde tak draze.
Jinak máme 11 neteří a synovců a 4 dospělé na obdarování. Něco jsem nakoupila už v předstihu nějak výhodně (ale nepředstavujte si nějaké šunty, samé pěkné věci), nějaké knížky jsem teď objednala prostřednictvím školky (taky s obrovskou slevou) a naši prckové dostanou každý tak 2 dárky, nic drahého a velkého, i tak se u nás v bytě sotva hnem...

germaine
24. lis 2011

@llluckaaa Manžel není zrovna z levného kraje 😀

llluckaaa
24. lis 2011

@rozarka65 To naši taky. Pořád se ptají, co chci, a když jim to řeknu, tak to stejně neumí koupit. Letos dostanu detektivky A. Christie, už se hrozně těším. Jo a od manžela taky, nic jiného nechci.
Teda od manžela ještě tradičně k Vánocům chci, aby trávil víc času s námi, a taky aby někdy dojel dřív z práce a já si stihla dojít ke kadeřnici nebo zacvičit. Ale tohle jsem ještě nikdy nedostala ☹

llluckaaa
24. lis 2011

@germaine No to mi povídej, skromný zrovna není.

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa 🙂 To já jsem ráda,že jsme se dohodli,že si nebudeme nic dávat...jsem ráda,že jsme spolu,když se přes rok moc nevidíme...A my máme jen jednu neteř a jednoho synovce...ale vídáme se málo...neteř vidíme 1 za měsíc,až dva...a synovce vídám tak jednou za rok...

kammka
24. lis 2011

@rozarka65 ona právě každou chvíli někde trajdá po obchodech, ale je jí zatěžko se zamyslet, co by tak bylo pro malou dobrý..a vymlouvá se na to, aby nekoupila nějakou blbost.. já jí na to řekla, že přece pak stačí zvednout telefon,. že přes den ho mám pořád u sebe..to je furt dokola..hlavně ten dárek musela dostat, a my musíme dojet k nim na Vánoce, aby ona viděla, jak si to malá rozbalí a co na to říká..totéž s dárkem pro nás: řekla, aťs i něco koupíme a že to zaplatí a když jsem jí řekla, že jsem objednala povlečení na netu i s prostěradlama pro nás tři za 1300,- tak byla zděšená, že to nebude ono, že je to podezřele levný...no je jasný, že kdybych chtěla výběr kvalitu, super značku, tak mám těch 1300,- tak na povlečení pro nás dva bez prostěradel..ale já teda fakt nepotřebuju spát v něčem tak drahým, to je mi líto peněz..

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa No vidíš...to je dárek skoro,jak naše pračka...to P.bylo blbý si koupit nový telefon,když se mu starý rozbil a to ho kupoval za peníze,které vydělal na brigádě....

kammka
24. lis 2011

@llluckaaa hmm..kdysi jsem chtěla k narozeninám výlet na Karlštejn..no, kdyby nás tam nepozvali známí, bylo to včetně vyjížďky nahoru kočárem s koňma a následné grilovačky... tak jsem tam dodnes nebyla.. pak jsem to po téhle akci změnila na Konopiště, to máme za rohem.. prej, vždyť jsi tam už byla.. ale ne s tebou.. on tohle nechápe, proč tam musí se mnou jet..proč si tam nezajedu sama.. ☹

kammka
24. lis 2011

@llluckaaa no to je mazec.. třeba naše pračka byla za 7tis i s dopravou 😅

germaine
24. lis 2011

@kammka Tak nám letos tchýně řekla, že máme malýmu něco vybrat za 1000,- Kč - a mě se povedlo koupit v Tescu velkou hrací chobotnici Lamaze za 240,- 😀 a pak jsem mu přikoupila hračky do vody za 200,- tak se jí ani nechtělo věřit, že to je ani ne za pětikilo a druhou pětistovku, že mu má dát do obálky (nejspíš mu za ní koupím něco ve slevách po Vánocích)

kammka
24. lis 2011

@germaine tchýně taky řekla tak za 1000,- tak bude mít malá povlečení s medvídkem Pú , knížku od Hrubína a stavebnici mozaiku

llluckaaa
24. lis 2011

@kammka No s dárky od některých příbuzných je opravdu někdy potíž.... Dovedou mě pěkně vytočit, když malému zabalí třeba tatranku. U nás se snažíme jíst zdravě a něco takového se u nás nenajde a oni mu to tajně podstrčí pod stromek.
Jo a tchýně nám minulý rok dala asi 2 kila pomerančů a mandarinek a nějaký džus. Tak ten džus tam někdo z příbuzných hned samozřejmě vypil a pomeranč jsme si vzali každý jeden s tím, že následující den odjíždíme na týden pryč a nenecháme to doma zkazit, zbytek jsme rozdali ostatním. Tak se urazila, nějak nemohla pobrat, že nebudu ke všemu ještě balit tašky s pomeranči, táhnout se s nimi 400 km, abych je pak dala k našim do plné ledničky...

rozarka65
24. lis 2011

@kammka 🙂 To já to teď budu objednávat,ale nechám to poslat k taťkovi,aby vůbec viděl,co koupil...🙂 Letos bude trávit vánoce u nás...ale i kdyby ne,tak dárky by dovezl...🙂 Ale taťka moc utácí,tak ho musím krotit...nechci moc dárků...pak už by to bylo o něčem jiném,než chci...A s tou blbostí to chápu...matka chtěla koupit zimní fusak,to jsem odmítla,že je to drahé a sehnala jsem za stovku přes bazárek a tak koupila plyšáka,myslela jsem,že mne trefí....ještě jsem jí ani nepoděkovala,byl totiž s cenovkou i paragonem...tak jsem měla nutkání jí napsat,že děkuji a jestli to chce proplatit...

germaine
24. lis 2011

@kammka Jo je nejlepší, když se babičky domluví, co chceme a nekupujou něco samy od sebe 😉

llluckaaa
24. lis 2011

Když už jsme u toho... dáváte dětem jako dárek oblečení? Já jen, že náš malý dostane tričko s Patem a Matem a mašinkou Tomášem (ty on zbožňuje, tak bude určitě nadšený).

anieanne
24. lis 2011

@llluckaaa Teď k vánocům oblečení připravené nemám ( babičky určitě ano 😀 ), ale na narozeniny ho dostal, nějakou mikču, body, pyžámko na spaní...

anieanne
24. lis 2011

@kammka Konopiště za rohem ? Tak to budeš bydlet kousek od mojí tety, taho má relativně taky za rohem 😀 Asi deset km 🙂

moudivlacek
24. lis 2011

@llluckaaa malej si darky nechce rozbalovat,tak dostane tu papirovou tasku, obleceni taky,ale to je tak na okraj,to se musi koupit tak jako tak, moje mamka to docela s darkama prehani,takze my mame jen 3 darky, preci jen pokojicek neni nafukovaci 😀
ohledne financi naprosto netusim,ja kupuju prubezne cely rok,takze krom manzela, mam darky pro vsechny uz pomalu od leta 😀 rozhodne to nejsou tisicove dary, ale veci, ktere vim,ze potesi 😵

germaine
24. lis 2011

@llluckaaa
@rozarka65 Já letos dostala před dvěma měsíci k narozeninám od švagrové bonbošku a ještě takovej skvělej hadrovej potah na pračku s tím, že ona má doma dva a jsou hrozně praktický 😀 nutno podotknout, že jsem si ho už hrozně dloooouho přála 😉 já dárky nesrovnávám a darovanému koni na zuby nekoukám, ale v lednu jsme kupovali pro jejího manžela blue-rae disk za 600,- a já ten potah viděla v Lidlu ve výprodeji za 80,- tohle mám fakt nejradši.

rozarka65
24. lis 2011

@llluckaaa proč ne..🙂 Eli dostane od dědy vlněné botičky a napadlo ho to úplně samo...teda mne taky,ale bylo mi to blbý,protože jsou drahé a bodynka,těch má nedostatek...🙂 A Anince nějaké šatičky....nosí je přes kalhoty jako já,ať má nějaké pěkné do školky...🙂

anysek85
24. lis 2011

@germaine To je jako famílie mýho manžela 😀. Sežrat, vyžrat, odrbat a chechtat se, jak jsou mazaní 😀.

germaine
24. lis 2011

@anysek85 Ještě donedávna taková nebyla...jednou jsme k Vánocům od nich dostali parní hrnec od Tefalu, ale já jsem už loni začla doma prosazovat, že se všem budou dárky kupovat za stejný peníze (myšleno mojí i manželově rodině) dětem dárky do 300,- , dospělejm trošku za víc, ale všem stejně...a né, že budu jim vymýšlet dárek za 1000,- protože od nich můžeme čekat taky lepší, lepší nepotřebuju, co potřebujeme si koupíme sami...a jí se evidentně dotklo, že dostanou od nás jenom ubohýho Ježucha 🙂 no co, potah halt dostane jednou někdo jinej.

llluckaaa
24. lis 2011

@germaine Já taky pořád dostávám nějaké čokoládové bombošky... A taky na ně moc nekoukám, protože já mléčnou čokoládu nejím a v rodině není nikdo, kdo by si to za těch skoro 8 let, co jsme spolu, zapamatoval... Takže to buď sní manžel a nebo se to vyhodí, pokud to nechutná ani jemu.
Apropó, putovní dary taky zrovna nemusím a většinou skončí u nás (a to tím, že se vyhodí).