Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

llluckaaa
25. lis 2011

@kammka Já tedy při dětech nepracovala, ale jinak jinak to tu chodí, jak píšeš. Když chci konečně mít nějaké volno a domluvím, že jeden den zastane děti manžel, tak mu musím připravit všechno oblečení, jídlo apod. a on stejně jede ke tchánům, kde hlídá tchýně a jemu tam nadělí nějakou práci na baráku nebo pozemku. Jo a jinak šůrování tchýně (ale i kohokoliv jiného kromě manžela, který to zas tak moc nedělá) taky ráda nemám, přeskládá mi to tu, já to pak dlouho hledám, a kromě toho prostě nemám dobrý pocit, když se mi někdo hrabe v osobní věcech jako je postel nebo oblečení. Přijeli naši a máma se tu vyvařovala s obědem o několik chodech a myslela si asi, jak se tím každému zavděčí, jenže výsledek bylo, že tomu věnovala celé dopoledne stála u sporáku, zatímco děckám se nikdo nevěnoval, takže dělaly lumpárky a mladší většinu prořvalo (já jsem ležela v posteli se zánětem průdušek a bylo mi fakt blbě)

aemmi
25. lis 2011

@svatule to jo, my se třeba kvůli práci stěhovali 😉 no a podle mě kdo dělat chce, tak práci najde a když za malý peníz, který mu nestačí, tak at si najde vedlejšák, v našem okolí to tak dost lidí má...práce za 10 hrubého určitě není za 12 hodin denně...
No jo, s tím šetřením, jsme na tom podobně, každý měsíc se něco kupovalo, do bytu, pak pro malou a mám pocit, že tomu nikdy nebude konce 😅

llluckaaa
25. lis 2011

@aemmi A nejhorší je, že ty děti budou stát pořád větší peníz. Věci do školy, dražší oblečení, sportovní vybavení... Prý jedno dítě od narození do 18 vyjde tak na 2 milinony 🙂

kammka
25. lis 2011

@aemmi a ty bys dělala za peníze, ze kterejch by ti po zaplacení dojíždění zbylo pár tisíc, že by to ani na jídlo nestačilo?? a stěhovat se každej nemmůže, to je spojeno s vysokými náklady..leckdo na vsi bydlí ve vlastním domě, nebo s rodiči , prarodiči..platy třeba v dělnických profesích jsou tak mizerné, že se stěhování fakt nevyplatí a každý není taková hvězda aby si udělal VŠ a co si budem povídat, právě vysokoškoláci poslední dobou hledají slušně placenou práci čím dál hůř...

anysek85
25. lis 2011

@aemmi To je všechno svatá pravda, ale má to jeden háček. Můj m. třeba vydělává dost a mohl by ještě víc, ALE to už by malýho neviděl vůbec a vůbec by mi s ničím nepomohl a to je pro mě argument jako prase. Prostě i když vím, že mám chlapa, co by se postaral a šel klidně k tomu pásu a našel si i vedlejšák, protože z 10 000 prostě nevyžijem, tak bych to nechtěla (aby měl rachotu na 8,5h + cesta + další job). Sama píšeš, že jsi ráda, že si můžeš užívat mimuška - já taky a nechtěla bych manžela ochudit o to málo, co s ním zažije...

Kdyby to ale jinak nešlo, tak bychom to na čas zvládli, to je jasné, ale preferovala bych možnost, aby částečně pracovala žena, muž plně a alespoň část dne trávili všichni 3 společně 😵.

llluckaaa
25. lis 2011

Holky, vy se aspoň máte, že bydlíte už teď v tom baráčku. Jenže my jsme v paneláku (idkyž teď s malými děcky mi to celkem vyhovuje, protože máme blízko k doktorovi, na nákup i do školky), ale výhledově chceme do baráku a opravdu nevím, jak si na to máme našetřit, když i ty nemovitosti se pořád zdražují. Navíc příští rok ta vyšší daň - hele všimly jste si, že se začalo zdražovat už od listopadu? Tak nevím úplně přesně, kolik která potravina stojí ve kterém obchodu, ale něco si teda pamatuji. A zrovna dětská výživa (přesnídávky a příkrmy) teď vylezla celkem znatelně. Když jsem viděla sklínku od Hami 125g za 27,90, tak jsem myslela, že mě klepne. Není to tak dlouho, co stála 19,90. Jo a toho zdražení dětské výživy jsem si všimla ve více obchodech. Že by se více jedla v zimě a bylo to "sezónní zboží"? Btw. jestli si někdo chcete koupit zásoby, tak mají teď akci v Bille 🙂

dreana
25. lis 2011

@aemmi no tak kdyby vydělával méně, pujde na mateřskou on 🙂 a je to 🙂 To že na mateřskou musí ženska je přežitek...

kammka
25. lis 2011

@aemmi ale když máš dojíždět denně do párce přes hodinu, tak si těžko vezmeš práci na 12hod denně.. já dělala 12tky v nemocnici a řeknu ti, když jsem vyrážela po čtvrté ráno a vracela se po osmé večer, tak jsem toho po třech šichtách měla plný zuby a doma ještě dítě, který sice obstarala babi, ale nemůžu po ní chtít, aby se k nám nastěhovala, bydlí 100km daleko ..... a nemůžu si z ní udělat služku.. ve volných dnech jsem tak tak stihla ukldit , navařit, vyprat...můj chlap ještě v půl desáté běhá venku kolem zvířat, která bychom sice nemuseli mít, ale zase nekupujem maso a i nějakou korunu to hodí..o víkendech dělá dřevo, seká v létě zahradu, úúpravy a opravy kolem baráku stíhá dost mizerně..

anysek85
25. lis 2011

@llluckaaa Tak to můžu s klidem říct, že když jsem zde četla o tom, jak vy holky panelákovky netopíte, tak jsem lehce zezelenala 😀. My bydlíme na starším domku a tu pálku za energie zde ani nebudu psát. Investovat do rekonstrukce a zateplení a oken ale nechcem, protože se bude co nevidět stavět nový domeček, takže platíme a to fakt desetitisíce a desetitisíce 😅.

aemmi
25. lis 2011

@kammka Dělala, lepší nějaká práce než žádná ne a samozřejmě bych hledala dál a snažila si sehnat třeba vedlejšák...ty bys radši nedělala nic? hele, já jsem z vesnice a na kamarádech a sourozencích vidím, jaký tam je v tomhle potenciál, chce to jen mít nápad a snažit se, ale je mi to fuk, at se každý zařídí podle sebe, jen nemůžu vystát když si pak lidi stěžujou, že mají málo 😅

anieanne
25. lis 2011

@kammka Tak v tom budu malinko oponovat.. Manžel to má do práce hodinu tam, hodinu zpět, a když má 12 hodin, tak si píská, třeba tenhle týden se denně nedostal pod 15 hodin...Vyráží ve tři ráno, vrací se třeba v deset večer... Ale prostě nedá se svítit, předtím dělal sice krásně od sedmi do tří, ale za polovinu peněz... 😒

kammka
25. lis 2011

@dreana to bych nechtěla.. máma je máma a kterej chlap zvládne doma všechno??? já vím o jednom ...bratr mojí kamarádky prej i vaří a šůruje..ale ten má ženu vědkyni, tak mu nic jinýho nezbývá 🙂 prostě ona je takový typ...

kammka
25. lis 2011

@anieanne ale asi vydělá.. hmm, můj je učitel, zástupce ředitele....

kammka
25. lis 2011

@anieanne a kdy jste spolu?? a kdy je s dětma??? to ti doma ani nevymění žárovku... ne, tohle fakt ne..

anieanne
25. lis 2011

@kammka To jo, to vydělá, na druhou stranu to má vykoupené třeba tím, že tenhle týden malého ještě vzhůru neviděl... A školství je průser, ať je dotyčnej uklízečka nebo ředitel... To tak leda ministr 😀

anieanne
25. lis 2011

@kammka Kdy.. Spolu večer, s malým o víkendu. A nemyslí si, že nás to oba nemrzí a nese*e, ale holt abysme měli kde bydlet a co jíst, nemůže dělat někde osm hodin za patnáct...

kammka
25. lis 2011

@aemmi za cenu těch nervů už ne, a jaký nic?? chováme králíky, máme kachny slepice prasata koně.. já teda mám co dělat celej den a ěnjakou kačku to taky hodí.. samozřejmě po mateřské je to jasné, když je kam dát děti, jde se do práce...ale abych při mateřské měla nervy.. to fakt ne..

kammka
25. lis 2011

@anieanne budeš se asi divit, ale dost lidí dělá i za míň a nic jinýho jim nezbude..já to nechápu, jak z toho vyjdou a obdivuju je..

anieanne
25. lis 2011

@kammka To já vím, že jsou rodiny s mnohem menšími příjmy, též je obdivuju. Ale rodina s měsíčním příjmem deset tisíc asi nemá dvakrát takové poplatky..

llluckaaa
25. lis 2011

@anysek85 To ti opravdu věřím. My právě taky chceme stavět nový, abychom věděli, z čeho je, byl pasivní a byly nízké (no jako v paneláku to určitě nikdy nebude...) provozní náklady. Manžel řešil topení a vymýšlel i topit obilím, či co. Že by se to dost vyplatilo. No nevím. Každopádně potřebujeme aspoň 1 milion na pozemek, levněji tu okolo nic neseženeme, spíš dráž.

llluckaaa
25. lis 2011

My bysme asi taky hodně ušetřili, kdybysme se odstěhovali ke tchánům do baráku, ale za ty nervy a rozbroje v rodině to určitě nestojí. Já myslím, že tchýně 10 kilometrů daleko je tak nejbližší vzdálenost, kterou jsem ochotná po svých zkušenostech akceptovat 🙂

aemmi
25. lis 2011

@anysek85 jo, to máš pravdu, já nejsem nijak proti tomu, aby ženský pracovaly, jestli to tu tak vyznělo 😅 ten společně trávený čas je důležitý, momentálně se nám v tomhle moc nedaří.

@kammka nevím, kde bydlíte, ale asi to byla vaše volba, ne? mně by se takhle dojíždět nechtělo, pokud by ta práce za to fakt nestála a asi bych volila bydlení někde jinde, ale to je holt otázka priorit 🙂

aemmi
25. lis 2011

@dreana souhlas, ale jak jsem tu dneska někde psala, pak musí být předpoklad, že to rodinu zajistí ženská, prostě je to jen opačně

aemmi
25. lis 2011

@kammka aha, já to nemyslela konkrétně na tebe, jakože nic neděláš, ale jsou lidi, který si řeknou, že za pár tisíc dělat nebudou a radši jsou na pracáku...a taky jsem tím myslela spíš chlapa, když je ženská na mateřský, nebo opačně

kammka
25. lis 2011

@aemmi pro mně byla priorita vlastní bydlení.. a to bychom si v Praze nepořídili, na to naše obory nestačí..taky jsem si v době, kdy jsme to kupovali nemysleli, že platy v našich oborech budou spíš klesat..že ani učitel a zdravotní sestra nesežene kloudně placenou práci v Benešově u Prahy.. tak holt jezdíme do Prahy.. já jsem jen chtěla říct, že než se během mateřské nervit, tak jak jsem to už zažila, tak se radši hodně omezím a dle hesla nová podlaha počká, teď máme miminko, budu radši doma starat se o rodinný krb, než zatěžovat obě babičky a být permanentně grogy...my tak malé platy zas nemáme, akorát prostě nestíháme dělat na tom baráku.. já psala spíš o jiných..
můj muž maká jak barevnej, orčitě taková polovina pracovníků ve šjkoltsví si to ani představit nedovede.. prázdniny nemá, pořád někde doučuje, organizuje tábory, příměstské tábory, doučuje děti, co žijí s rodiči v cizině a pak přijedou na léto k babi sem, připravuje je k přezkoušení z českého jazyka a td.. maká fakt moooc.

svatule
25. lis 2011

@aemmi jj, odstěhovat se za prací je možnost, bohužel pro nás ne, my bychom museli do Prahy, aby se nám to vyplatilo, manžel by sehnal práci lepší za více peněz, já bych ve svém oboru měla cca o 15 tisíc více, ale zase byty o x% dražší, náklady na mhd, soukromé školky dražší...tak jsem to zavrhli, jinde v republice by nám to vyšlo cca šul nul jako v Ostravě.
Ale já jsem spokojená, jak píšu, jsme na tom ještě relativně dobře, práce nás oba baví a i když je toho hodně, tak se to dá, jen prostě moc neberu argument, že muž musí uživit rodinu, není to pravidlo a někdy i když se snaží, tak to prostě není třeba možné. Spíš pak jde o to, aspoň u mě, aby byl schopný pomoci jinak-s dítětem, v domácnosti, rekonstrukcí a pod...

anysek85
25. lis 2011

@aemmi Nene, vůbec, já jen že když hledám lidi na různé joby do naší firmy, tak některým profesím opravdu mohu nabídnout max 11 000 (za cca 9h tvrdé práce v reálu) čistého a to je pro rodinu málo. Uchazečů (i o tuhle mizérii) je bohužel hromada - doba je těžká. Vysokoškoláka pak na tuto pozici zařadit NESMÍM, ani kdyby byl nej - mimo jiné také proto, že si to vedení nepřeje (uteče brzy za lepším). Už jsem tu měla nešťastný inženýry, táty od dvou děcek a práci jsem jim dát nesměla.

Pak je jistě možné najít si k těm 11 000 přivýdělek, ale nedokáži si představit, jak bychom to třeba my dělali s malým. Už tak mám pocit, že ho manžel skoro nevidí a to vstává o půl paté, dobrovolně jezdí do firmy už na šestou či na sedmou, aby byl v pět doma a o víkendu se od nás nehne a i to mi přijde málo...když vidím, jak na něm malý visí... 😵 a jak ho žere a miluje 😵. Pokud jede vlakem, tak je doma po šesté a malého sotva uvidí ve vaničče 😢. Ale to už je off topic, moc se omlouvám 🙂.

aemmi
25. lis 2011

@kammka tak to je debilní, že ani v Benešově není dobrá práce 😒 já mám stejný názor, jak jsem psala, užívám si mimča a jsem ráda, že ted nikam nemusím a jsme schopný a ochotný se uskromnit, kdyby bylo potřeba, teda ne, že bychom žili nějak na vysoký noze momentálně. Můj manžel odchází v 6 a vrací se oko 18:30 dovolenou letos v létě neměl vůbec, po porodu sice mít měl, ale stejně pořád lítal do práce, tak snad o vánocích se víc užijeme.

aemmi
25. lis 2011

@anysek85 aha, tak to jsme netušila, to už mlčím 😀

llluckaaa
25. lis 2011

@anysek85 To bohužel taky znám, teda to jak mi přijde, že je manžel málo s dětmi. On tedy není zrovna ranní ptáče, takže většinou vstává stejně jako my ostatní (před sedmou, nemám šanci ho předělat, už jsem to zkoušela a fakt to nešlo, za další hádky mi to doma nestojí), dohodu máme, že doma bude do půl šesté (v reálu to vypadá, že před půl šestou doma nebyl snad nikdy, do šesti většinou a v poslední době jezdí kolem sedmé. A když děcka usnou, což bývá kolem osmé, tak pracuje ještě doma tak do půlnoci, nebo třeba do 3 a v pondělí jel dokonce 36 hodin v kuse. Jo a všechny svátky v poslední době taky odpracoval. Sice bere na zdejší poměry dobré peníze, ale něco za něco. Prostě musí kvalitně pracovat a když to nestihne za 8 hodin, tak to musí dodělat, někdy to nepočká. A taky dodatek, že za prací dojíždí, sice ne daleko, ale půlhodinka autem to jedna cesta určitě je.