Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

weri1
23. lis 2011

@deyana asi tak nějak

kammka
23. lis 2011

😀 já mám kocoura a kočku..jsou jak koule.. a můj muž má zas dva koně..tak co.. 😎

anieanne
23. lis 2011

@kammka To je super, my jsme taky uvažovali o nějaké samotěžbě, ale není příležitost...El. jsme teď zvedli na 2 400,-, vloni jsme měli zálohy měsíční 1 500,-, většinu zimy jsme topili dřevem, a stejně jsme dopláceli šest tisíc... No a na el. máme jak už jsem psala všechno, komplet kuchyně, bojler, kotel...
@deyana No je půjčka, a půjčka. Já přeci netvrdím, že kdo si vezme půjčku, je blbec, taky jsme si ji museli na auto vzít.. Myslím to tak, že chápu, když odejde lednice, pračka, prostě důležité věci. Ale brát si půjčku na televizi, hifi věž, dovolenou... Přeci když na to nemám, sedím doma na zadku...

jop
23. lis 2011

@weri1 na ledničku a pračku je to bez diskuze, to je opravdu nutnost, já spíš myslela vyloženě elektroniku typu televize apod.

anieanne
23. lis 2011

@kammka Joo, koníčci.. Když budu mít velký štěstí, tak za pár let, až budou dětičky větší a já zase vydělávat, si taky pořídím. Jezdím od sedmi let, teď teda poslední tři roky ne, a hrozně mi to chybí..

deyana
23. lis 2011

@anieanne
@jop Ano, v tom s vámi plně souhlasím.. 😉

Já se jen děsím, kdy nám přijde nedoplatek na elektřinu, to bude pálka holky to se mnou asi flákne.. jednou nám přišlo 13 tisíc... a platili jsme 5250 zálohu každý měsíc.. ještě že už tam na tom místě nebydlíme 😀

anieanne
23. lis 2011

@deyana No ty kráso, a mě na ja ře málem položila ta šestka...

jop
23. lis 2011

nebo nikdy nepochopím půjčky na vánoční dárky. Když nemám peníze, tak nadělím pod stromeček ponožky nebo bonboniéru, jaký má smysl si půjčovat a splácet do dalších Vánoc???

llluckaaa
23. lis 2011

@anieanne Tak tohle přesně dělají manželovi příbuzní. Já jsem z nich vždycky úplně na nervy, když mi vykládají, jakou výhodnou půjčku dostali na nákup mobilu, nové televize atd. Ze začátku tvrdí, že je to jen 2% a když se dýl vyptáváš, tak zjistíš, že je to ročně přes 30%. Tenhle životní styl nechápu.

deyana
23. lis 2011

@anieanne mi nemluv, my jsme si tady v bytě chtěli dát 1000 Kč , ale podle předchozí nájemkyně (jsme v městském) nám dali předpis 450Kč, přece jen pořád jede pračka a trouba, i ta televize.. a bydlíme tu půl roku, tak už se chystám po Vánocích ty zálohy zvýšit aspoň o 1000Kč, protože to co přijde, nebude veselé ☹ Jen ty peníze na to každý měsíc prostě nezbývají ☹

svatule
23. lis 2011

@weri1 přesně, třeba pokud náhle odejde pračka a je třeba to řešit a hotovost není, tak určitě, ale to třeba člověk potřebuje, ale třeba vzít si na úvěr televizi a pod, to bych asi radši byla bez ní
my třeba na mojí mateřské museli řešit auto...nabourali nás, totální škoda, pojišťovna naštěstí vše proplatila, ale byli jsme bez auta a peníze nestačili na další, tak jsme se museli zadlužit, jenže s měsíční dcerou se bez auta žije blbě...i když by to v nejhorším šlo...

andelka
23. lis 2011

@weri1 jasně, některé spotřebiče jsou nutné, jiné ne. Já bych si třeba přála myčku nebo sušičku, ale nemám na to, tak nic.

deyana
23. lis 2011

@svatule no záleží kde, my jsme ve městě, sice v malém, ale přes rok máme auto odhlášené a v servisu, nejsou peníze, dali jsme nějakých 9tis., a zatím nejsou a nebudou, tak bude zase stát.. ☹ jde to i bez auta..

anieanne
23. lis 2011

@llluckaaa No ti manželovo příbuzní už musí k lichvářům, bo v normální bance jim už v životě nikdo nepůjčí. Ale půjčují si vesele dál...
@deyana My jsme dle předchozí majitelky nechali vloni těch 1500,-. Pak po roce nám to oni sami zvedli na 2100,-, a teĎ cca 14 dní zpět jsem volala na ČEZ a nechala si spočítat, zda to pokryje naší spotřebu. A nepokryje, tak jsme to ještě o tři stovky zvedli, a někdy po vánocích budu volat zase... Stovku měsíčně nepoznáme, ale pak několik tisíc naráz ano.

deyana
23. lis 2011

@anieanne aha to jde??? tak to já si tam taky zavolám, aspoň předejdu šoku 😉

andelka
23. lis 2011

Taky bychom si přáli auto, protože s dvěma dětma se MHD cestuje dost blbě, nedostali bychom se ani za rodinou...ale dokud nebude manžel brát víc peněz, tak prostě nic, není to jen auto, ale i pojistka, benzín, pneu, údržba...na auto si půjčku vzít dá, ale ten provoz pak zatíží celkový rozpočet i dál.
Já třeba nechápu lidi, co mají každý rok nový mobil, jen proto, že prostě je na trhu něco zajímavějšího, lepšího...my máme mobily dokud fungují 😅 stejně tak televizi, mikrovlnku a podobné věci.

anieanne
23. lis 2011

@deyana U ČEZu stopro, jinde nevím. Zajdi mrknout na tu blbost, jde se to točí ( ten tempomat od elektriky, nemůžu si vzpomenout na název 😀 ), opiš si stav ( jestli máte nízký a vysoký tarif, tak si opiš oba stavy ), a pak jim tam cinkni. Oni jakoby vystaví fakturu, na jejímž základě ti poví, jestli máš doplatek nebo přeplatek.

kammka
23. lis 2011

jáj, myčka.. můj sen!! při péči o dítko, chození do práce , k tomu péče o zvířátka, ze kterých taky nemáme málo nejen masa (občas prodám nějakou kachnu nebo králíka, vajíčka prodávám kamarádkám běžně) a čas strávený na cestách do práce... si myslím, že nejdražžší je můj čas.. na tu myčku si našetřím, ta se mi stokrát vyplatí!! já docela dost vařím, teda na to, že chodím do práce a vracím se většinu týýdne po páté..když pak mám stát večer u dřezu, pka ještě otírat a uklízet.. pak skládat prádlo, věšet prádlo, poklidit...tak jdu chrnět hezky pozdě.. a kde je nějakej čas na vlastní aktivní odpočinek, péče o sebe a td...

weri1
23. lis 2011

my auto potřebujeme-živí nás a TV chci taky...na dárky bych si taky nepůjčila, i když....nevím no.

anieanne
23. lis 2011

@andelka Jj, auto jako takové je dá se říct ta nejmenší položka ( když si to potom člověk spočítá celkově ). A s obnovou spotřebičů - máme to taky tak, notebook jsme v létě koupili, protože ten starý už se rozpadal, a to doslova, musel být opřený o kytku, aby nepadala obrazovka, nešel zavřít, přes obrazovku čáry, na nabíječce kolíček, aby držela zkroucená v jedný poloze a nabíjela 😀 A teď nás čeká DVD, máme ho pět let a už nepřehrává DVDčka... Tak místo něj koupíme domácí kino, dáme si ho s manželem jako dárek pod stromeček...

svatule
23. lis 2011

@deyana určitě to jde i bez auta, jenže rodiče mají chalupu bez dostupnosti dopravy, já chodím na brigády, kde bývám třeba i do 9 večer, manžel na brigády taky kolikrát jede až večer, kdy se já vrátím a i když žijeme v ostravě, tak prostě mhd nejezdí úplně všude a tak aby cesta netrvala třeba hodinu...
je fakt, že člověk si zvykne na všechno 😉

megy
23. lis 2011

no holky, zajímavé téma k zamyšlení 😔

nevím, jak vy, ale já se po rozvodu ocitla v hodně těžké situaci. Můj ex mi nechal 10tis, starý notebook a toť vše. 3la jsem do podnájmu, kde jsem platila 10 tis. Pracuji jako zdrav. sestra, pracovala jsem potom tolik přesčasů, abych se tahala z mínusu. Neměla jsem na čem spát, neměla jsem z čeho jíst, neměla jsem žádný spotřebič. Nemyslím si, že půjčka na spotřebiče je něco blbého.

Spala jsem na zemi bez tepla, obědvala v práci, abych nemusela nic kupovat. a vždy jsem musela vyjít s částkou 1-1,5tis na měsíc. jsem tvrdohlavá a nejsem schopna si říct o pomoc, ikdyž bije do očí. Cítím se ponížená, když mi nevýjdou penízky a přitom neutrácím. Což je nyní můj hlavní problém.

Když jsem nyní otěhotněla, spadla jsem hned o 5tis dolů na platu kvůli nemožnosti sloužit pohotovosti, když jsem šla na nemocenskou ve třetím měsíci, což jsem ukecávala dr., ať mi to napíše ev. později kvůli financím, tak jsem spadla o dalších 5tis. Jsme s přítelem v podnájmu, mám ještě splatit penízky, co mi mamka tehdy půjčila, ale řekněte upřímně, když máte 9tis, 5platí přítel za byt a já 4, pak spoření, důchod, splátku na počítač a placení tel. Tj další 3 tis. fuč, zůstane vám 2 tis na jídlo a nečekané výdaje na měsíc - protože stát se může cokoliv.

jak si říct o penízky, ať nevypadáte jak neschopný člověk???

Ano jsou lidé, co doopravdy nepřemýšlejí o půjčkách, ale pokud se dostanou do situace, kdy ví, že by mohli splácet třeba 500kč na něco, co nyní potřebují třeba do domácnosti, proč je hned soudit, že si půjčí??? Já v tom nevidím nic špatného.

svatule
23. lis 2011

@megy určitě záleží na situaci, kolegyně splácela dluhy po ex manželovi, nikdy z něj nic nevyrazila, soudy k ničemu... ☹ a k tomu živila 2 děti...kdyby neměla rodiče, nevím, jak by to zvládla...

momis
23. lis 2011

S autem jsme to měli jako @svatule, první jsme si koupili ojeté za hotové a když jsem byla s malým D. v porodnici, tak manžela naboural nějaký maník v dodávce, pojišťovna to taky dala jako totálku a co teď, bydlíme na vesnici, takže auto jsme nutně potřebovali a prachy na nové nebyly, kór s dvěma dětma, takže jsme si ho museli vzít na půjčku, což mě opravdu fakt potěšilo, ale co se dalo dělat.
A souhlasím s půjčkou na ledničku, pračku, co člověk opravdu potřebuje a ne na dovolenou a vánoce, ale je taky fakt, že člověk se někdy dostane do takové situace, že jiná možnost není a sama vím o čem mluvím (rodiče se dostali to takových sraček, že to dopadlo opravdu špatně - barák byl v exekuci a otec zemřel).
A značkové oblečení pro děti mě taky teda neberou, raději koupím kvalitní boty.

aemmi
23. lis 2011

Hm, zajímavá debata, my budeme určitě úvěr na bydlení a asi i na auto, protože v kombinaci s hypo+já na RD na slušnou ojetinu nenašetříme, sice máme nějakou hotovost, ale tu raději vrazíme do bydlení, blbý je, že se auto i domek bude muset řešit najednou 😒 na nic jinýho bychom si úvěr nevzali.
Jinak si myslím, že ušetřit z rodičáku se moc nedá, pokud se s ním ženská podílí na chodu domácnosti.

majatob
23. lis 2011

a uz je to tady 😀
nikdo nikde nepsal, ze chce setrit na jidle pro deti 😅 je prece jasny, ze je pro ne kvalitni strava dulezita, ale tak mi netrvdte, ze obed, za kterej nevyplaznu stovku je spatnej. Zeleninova, porkova, dynova aj. polivka, vyvar s nudlema nebo zavarkou, zapeceny nudle s brokolici, kvetakem atd., bulgur, ryze, jahly, lusteniny...to jsou v podstate korunovy polozky a rozhodne zdravejsi nez maso 7x tydne, ktery pokud chcete trochu kvalitni je proste drahy 😅 my mame treba domaci kraliky a sem tam nejakou divocinu, obcas koupim kureci nebo kruti prsa a pro ryby jezdime pro cerstvy na sadka do rybarstvi, ted pres zimu obcas koupime mrazenyho lososa. Mame domaci ovoce, leto-podzim je super, to se cpem od rana do vecera a na ovoci neutratime ani korunu, v zime jsou jen hrusky a jablka, tak dokupujem.
Nekupujem polotovary, sladky limonady ani balenou vodu, hromady sladkosti, chipsy, tycinky apod., granko, kafe, dochucovadla a spoustu dalsich zbytecnych veci...a na tom se da usetrit hodne penez... 🙂

andelka
23. lis 2011

No, my jsme taky v Ostravě, auto jsme nikdy neměli, ani já jako malá ani s manželem, s jedním prckem to pak šlo, buď jsem jela s někým, nebo jsem jela nízkopodlažkou, na výlety jsme jezdili tam kam to šlo...ale třeba když bylo něco dál, nebo na dýl, tak to nešlo, do MHD nebo vlaku se toho moc nepobere a malej by to nevydržel. Tak bych si k druhému prckovi auto přála, ať se někam dostanem a necouráme furt po těch stejných 2km čtverečních 😅 Jinak manžel jezdí do práce MHD, kolikrát je to rychlejší než autem. A já se všude dostanu pěšky, kam potřebuju nebo pár zastávek MHD.
Taky bychom rádi časem větší byt, nebo domeček,. ale to už fakt nevím z čeho 😀

kammka
23. lis 2011

@momis hmm, tak to je mi líto, u mých rodičů rozdíl v tom, že táta žije a v důchodu si na ten svůj pr..er musí vydělávat ve slévárně, zachránila je ségra, ta si vzala úvěr na jejich barák, který musela od nich koupit, aby táta zaplatil dluh.. a teď ten úvěr samo táta splácí, ale jak dlouho toho bude schopen, ví bůh...a to všechno proto, že si myslel, že bude pan podnikatel a když neměl ma pojištění, tak to neplaitl a pak přišel účet i s penále a táta to kryl půjčkami od všlijakých nebankovních podvodníků.. k tomu občas nějaká půjčka na dárky, kdybych tehdy jenom věděla, za co to táta kupoval!! a když se podělalo auto, tak znova.. až to nabralo takoej spát, že to ségra tátovi asi neodpustí, že si barák, kterej jsme mohly spolu zdědit musela koupit, aby o něj rodina nepřišla.. masakr.. radši budu louskat šváby a na dovolernou si půjdu lehnout na deku na zahradu, než tohle...
to že si ségra teď nemá šanci vzít úvěr na vlastní bydlení a bydlí v pronajatým bytě, protože tátu nevydejchala , to bych asi ani dodávat nemusela..

jop
23. lis 2011

@weri1 TV je zbytečnost, my jsme momentálně bez ní a místo čučení na TV po večerech si buď povídáme nebo čteme nebo jsme na PC 😉 Je to o zvyku.
Auto to je jiná. Dneska snad většina lidí potřebuje dojíždět do práce autem, bohužel je to kolikrát levnější než vlakem či busem (my máme auto na LPG) a hlavně podstaně rychlejší.Taky si nedovedu představit, že např. moje dítě má horečku a já ho v zimě tahám přes celé město k dr. pěšky...

anysek85
23. lis 2011

A hlavně, cpát do děcek to "maso" z "hypersuper" to je prostě pakárna 🙂! Stejně jako tuny levných citrusů. No ale kdo chce mít z děcka olezlýho alergika a ekzematika, tak proč ne, že? Ale omlouvám se za příspěvek off topic. Já mám pocit, že když kupuju opravdu zdravé a kvalitní potraviny, tak platím sice víc, ale ve výsledku ušetřím, protože to pak nemusím zasypat tunou dochucovadel a ještě desetkrát zprocesovat, abych z toho vytvořila něco poživatelného. 😉 Nejsem fanatik, co by děcku nedal mandarinku, ale dá se žít i jinak - zdravě, ekologicky a dokonce i ekonomicky 😉.