Rozdělení rodinného domku kvůli koupi bytu?

miiamiia
16. srp 2017

Ahoj. Mám takový dotaz, ráda bych znala Vaše názory, než to budu řešit dál. S přítelem se chceme sestěhovat, momentálně on žije v nájmu se svou mamkou, já žiji se svojí v RD mimo Prahu. S přítelem bychom si rádi pořídili byt v Praze, ale na minimálně čtyřmilionovou hypotéku nejsou peníze. Napadlo mě, že by se prodal RD a z části by se koupil byteček pro mamku a druhá část by byla použita jako základ pro naši hypotéku na byt. Problém je samozřejmě v tom, že mamka je v RD zvyklá, má tu zahrádku, přítele, který bydlí ve stejné obci. Je přijatelné po ní chtít nám pomoci za cenu toho, že by vlastně ztratila domov? Právně asi ano, protože právní polovina RD mi patří, ale přece jen se bojím s takovým nápadem vyrukovat.
Kdyby to někoho napadlo, tak přítele do domu vzít nemůžu, moje máma by nesnesla bydlet s "cizím" člověkem.

miiamiia
autor
17. srp 2017

@blahova_andrea Ano, jednopokojový, úplně v centru, odhadem asi 70m čtverečních, je to velký byt, ale podivná dispozice, asi původně ještě větší byt rozdělený na trochu nelogicky řešené byty, ten jejich je vlastně jedna dlouhá místnost, když se to tak vezme, tak to řeší rozdělením skříněma a tak. Celý život platila nájem ona, všechno kupovala, nábytek, provize, kauce atd., tak jim připadá fér, aby nyní platil on. Něco ona přispívá na jejich babičku v domově, nevím přesně, nechci se rýpat v jejich rozpočtu.

miiamiia
autor
17. srp 2017

Budete se možná divit, ale znám řadu lidí ve svém okolí, jejichž rodiče těžce nesli odchod dětí z domova, nelíbilo se jim, že se stěhují daleko, nelíbil se jim partner atd.

journals
17. srp 2017

@miiamiia Já se na ten kaufland podívala taky. Zvláštní, že každá vidíme něco jiného, že?
Přítel opravdu platí 13 tis. nájem za 1+1? Hm... ne, že bych jeho mamince nepřála luxus novostavby a bytu dobré lokalitě blízko centra města, ale... za 13 tisíc mu nevadí spát s mámou v jedný místnosti? 😲

Musím uznat, že vy jste fakt dvojka. Asi jste pro sebe stvoření, protože vy dva jste se tak dlouho hledali, až jste se našli 😀 👏

hojda
17. srp 2017

@miiamiia To ano, ale přece nechtějí, aby jim dítě zůstalo na krku a nemělo vlastní rodinu. Vaše matka si představuje, že s ní zůstanete sama v domě a nebude chtít vlastní rodinu? To je její představa do budoucnosti? Nebo jakou budoucnost si pro vás představuje?

blahova_andrea
17. srp 2017

@miiamiia jaké provize a kauce? já myslela, že tam bydlí celý život v tom nájmu? dřív to nebylo jako dnes. provize a kauce bych brala, kdyby se stěhovali každých pár let jinam. celý život platila. jako všichni ostatní. já po ukončení školy taky rodičům přispívala než jsem odešla úplně, ale nikoho z nás nenapadlo, že když to dvacet let platili celé oni, tak že bych to pak celé měla platit já. mě přijdou vůbec finanční zvyklosti v obou vašich rodinách podivné 😅 každopádně jestli chceš být dospělou svéprávnou osobou, tak se nenechat vydírat od maminky a prostě se na ty své nohy postav a řeš si věci bez ní. chceš bydlet jinde? tak bydli. zkus zjistit, jak by na tom s příspěvky byla ona. najděte si s přítelem větší byt i s jeho mámou, teda spíš lépe řešený, velký je dost. výdaje o tolik nestoupnou. pokud tedy ona k tomu přesídlení bude svolná. však nemusíte bydlet na václaváku, ne?

blahova_andrea
17. srp 2017

@miiamiia tomu se nikdo nediví. sama vím, jak mě nemá rád otec přítele, jak naši některé mé objevy taky nemuseli. to je normální. nenormální je do toho dětem kecat, citově či jinak je vydírat, zasahovat jim do vztahů a do života. na to si děti musí přijít sami. rodiče za nás životy žít nemůžou. můžou poradit, můžou upozornit, můžou pak být oporou až zjistíme, že měli pravdu a přijde si poplakat...to je vše normální ve zdravé rodině. ne to, co popisuješ ty! upřímně je mi jasné, že pro rodiče málo kdo bude dokonalým partnerem. budu se snažit být dobrá tchýně, ale kdo ví. ale rozhodně vím, že nechci, aby mi dítě ještě ve třiceti viselo na krku, bylo na mě závislé nebo abych se mu na krk manipulativně věšela já

blahova_andrea
17. srp 2017

@journals až se našli, nebo možná až na sebe zbyli 😀

miiamiia
autor
17. srp 2017

@blahova_andrea Nene, oni se tam přestěhovali teprve před pár lety, předtím měli obecní byt, ale ten dům se pak privatizoval a nabídli jim ten byt odkoupit asi za 14 milionů, tak se museli vystěhovat do bytu s tržním nájmem, i když popravdě 13 tisíc se vším všudy je za tolik m2 v takové lokalitě docela málo. V centru Prahy jsem viděla spíš dvojnásobné ceny i za pidipokojík.

blahova_andrea
17. srp 2017

@miiamiia cena za lokalitu a metry mě nepřekvapuje, ta mi přijde fakt dobrá. spíš bych prostě hledala něco dispozičně lépe řešeného. k čemu je 70m, když jej to jeden pokoj, potažmo pro tři lidi. 70m mají lidi jako 3+1. no šetřila bych na kauci a projednávala s jeho matkou možnosti společného stěhování do většího. snad ona tebe má raději než tvá matka přítele 😉

miiamiia
autor
17. srp 2017

@blahova_andrea Ano, to je v plánu až se s přítelem finančně ještě víc stabilizujeme, hlavně já čekám, jakou mi dají smlouvu, jestli vůbec, nebo budu hledat něco jiného. Uvidíme, jestli jemu přidaj, až bude mít nárok a tak. Taky teď oba testujeme, kolik činí naše reálné nejnutnější náklady, co jsme schopní dát stranou. Pak bychom to asi probrali s mojí i jeho mamkou, jeho mamka na současný byt není vázaná a jde jí o to, aby měla z čeho žít a aby jí syn byl pokud možno nablízku.

pincola
17. srp 2017

@hojda Podle mne lidi prostě touží po různých věcech. Toužit se dá i po tom nebýt sama, aby dcera nikdy nevyrostla, nikdy neodešla. nebo se dá toužit po tom, aby máma prodala barák a zajistila mne. Touži mi nepřijde ještě sobecké, toužit a řešit si to s vrstevnicí kamarádkou, nebo ženskýma na koníkovi. Sobecké je to až ve chvíli, kdy do toho toho člověka nutím a to své vytoužené si fakt vynucuji. Kdy nutím matku prodávat dům, naléhám, citově vydírám. Stejně tak naopak. Máma může toužit, aby dcera neodešla, ale sobecké je až , když jí fakt začne házet klacky pod nohy. Až když svou potřebu nadřazuje nad tujejí a realizuje za každou cenu, to co si sama přeje.

mě nepřijde že zakladatelka to takto doma hrotí a mámu k prodeji domu nutí. Ale zakázat dceři, aby si partnera přivedla domu a zkusila si s ním žít v společném domě, to už určité kroky jsou. Stejně jako má máma, když zakazovala bráchovi půjčit klíč od bytu letité přítelkyni, aby jí snad neukradla kompoty ve špajzu....

hojda
17. srp 2017

@pincola Omlouvám, se ale já jsme teď nějak nepochopila, co tím chceš říct?

hojda
17. srp 2017

@miiamiia Zkus si s matkou nejdřív sednout a promluvit s ní. Řekni jí, že sis našla přítele, se kterým bys chtěla bydlet a chceš se s ní domluvit, jak tu situaci vyřešit. A rovnou bych se jí zeptala, co ona navrhuje a uvidíš, co ti řekne. Nech jí, aby ona sama řekla, jak tu situaci vyřešit. Pokud vás v domě chtít nebude, tak nemůže nic namítat, proti tomu, že budeš bydlet s ním a jeho matkou, ne? Do hypotéky, prodeje doma a jiných zásadních rozhodnutí bych se po tak krátké době vztahu rozhodně nepouštěla. Myslím, že bude stačit vyřešit bydlení zatím tím pronájmem.

pincola
17. srp 2017

@hojda Že zakladatelka podle toho, co čtu mámu do ničeho nenutí, jen tu debatuje o tom, co cítí, co by si přála, co ji štve. Furt vidím rozdíl v tom nutit matku do stěhotvání a vymrčovat si svůj byt, což nedělá. A v tom, kdy mluvím s někým třetím o tom , co cítím, co chci. Přijde mi, že ona mámě nijak neubližuje, když si tu s námi píše. zatímco její máma už se k ní trochu sobecky staví, tím, že přítel u ní nemůže bydlet, třeba na chvíli, na zkoušku, na omezenou dobu.

Psalo se tu, že jedna omezuje druhou. Ale zakladatelka domatky nehučí, aby dům prodala, jen sem napsala, že jí to vadí, že máma dům neprodala.

Ale máma jí fakt trochu hází klacky pod nohy. Uplně vyloženě pomoct jí nechce. že by si řekla, že je tam teda halt nechá dočasně bydlet, že dcera v určité fázy vztahu prostě musí poznat koho má vedle sebe, než se začnou dělat nějaké razantní kroky. Odpověděla jsem?

hojda
17. srp 2017

@pincola Aha, ale já nic takového nepsala, já psala právě o její matce , že mi přijde její chování divné. Nepsala jsem, že ona matku k něčemu nutí. Na druhou stranu očekávat, že rodič bude chtít prodat dům, aby zajistil bydlení dítěti po dvou měsíční známosti, je taky zvláštní, ne?

apple_tree
17. srp 2017

Tak ja hlavne chapu mamku od zakladatelky, ze nechce, aby se k nim pritel pristehoval do domu. Pochopila jsem, ze maji 3+1, a ze zakladatelka bydli ve svem detskem pokojicku. Takze ten barak nebude asi buhvijak velky, maminka uz taky nebude nejmladsi a ted by mela zacit na stara kolena sdilet koupelnu a kuchyn s cizim chlapem. To by se mi taky nelibilo.
Komentovat myslenkove pochody zakladatelky, to snad nema ani cenu, nechapu, ze nekdo takovy muze ucit. No i kdyz je fakt, ze nas ucili na VS taky ruzni exoti :D

blahova_andrea
17. srp 2017

@apple_tree já teda nechápu, proč by mělo vadit, že v tom studentském pokojíku nebude dcera sama, ale s mužem. já měla přítele doma nastěhovaného ještě před plnoletostí 😀 nepředpokládám, že by se jí roztahoval po kuchyni, že vařit bude dál maminka nebo dcera. i na koupelnu se dá vymyslet systém, ale musí se chtít, no

apple_tree
17. srp 2017

@blahova_andrea No je to o tom, ze clovek je uz zvykly na nejake sve pohodli a muze se doma chovat opravdu jako doma, aniz by ho cokoliv nejak omezovalo. Co kdyby treba mamka chtela chodit doma nahata (mozna blby priklad, ale my s pritelem bezne chodime doma nahati)... Ja hlavne myslim, ze dcerunka uz by davno mela stat na vlastnich nohach a nespekulovat o tom, ze mamka ji to bydleni dluzi, protoze v jejim okoli je nahodou nekdo, kdo byt od rodicu dostal, takze ona si ho zaslouzi taky.

blahova_andrea
17. srp 2017

@apple_tree ten příklad není blbý. on je dost reálný. já třeba nepotřebuji doma chodit nahá, ale chodívala jsem klidně v tričku a kalhotkách, což po dobu bydlení u přítelových rodičů jaksi nelze, že? 😅 já to chápu, že je to omezení pro obě strany. ale nepřijde mi to jako nic tak hrozného, co by nešlo vyřešit, když je to potřeba. dcerunka měla dávno stát na vlastních nohou, ale pokud ji maminka zpracovává ve stylu, že nemá mít chlapa, nemá mít děti, má tam s ní zůstat a jedině sama...sama dům nezvládne, tak chápu, že nechce, aby odešla, ale tak bránit jí ve vlastním životě? ☹ s tím závěrem naprosto souhlasím. spekulovat s majetkem rodičů a čekat to samé, co dostávají ti ostatní...to fakt nejde!

pincola
17. srp 2017

@hojda Tak to jsme se jen špatně pochopili. No po dvouměsíční známosti, já to pochopila tak, že zakladatelka spíš uvažuje výhledově.

anina32
17. srp 2017

@miiamiia Nevím na jakou pozici si koukala že chtějí dobrou němčinu, předpokládám že se jednalo asi o nějakého oblastního vedoucího nebo něco ještě víš a tam ty platy jsou minimálně jednou takové plus tučné prémie. Nástupní plat minimálně 22 má v Praze obyčejný asistent prodeje, to je člověk, který doplňuje zboží, markuje na pokladně, nebo obsluhuje u pultu s lahůdkama. Tam nejsou potřeba jazyky a pracují tam za ty prachy I lidé jen se základním vzděláním. Neříkám ti aby si tam šla pracovat, pouze se ti snažím nastínit kolik berou I nekvalifikovaní, s vysokou školou přece musíš sehnat lépe placenou práci než člověk co má jen devět tříd základky. http://kariera.kaufland.cz/content/kaufland_arb... nebo kratší úvazek

anina32
17. srp 2017

Nejde mi vložit odkaz správně, po otevření stránky stiskni červené tlačítko zobrazit, pak se načtou volné pozice, opravdu tam jsou 😉

misa357
17. srp 2017

Myslím, ze je to jasný. Zakladatelka je buď troll, nebo blázen. VŠ? Spis pomocná škola.