Rozpočet při plánování miminka. Utáhneme to?

vienav
10. dub 2012

Chtela bych se zeptat, jaky je zhruba rozpocet na klasickou vybavu pro miminko a kolik to pak cca mesicne stoji vse dokupovat. Zkratka kolik prnez bychom meli byt schopni davat napriklad mesicne stranou, abychom v klidu a stastne zili a male melo vse, co potrebuje? Mozna zp zni trapne ale premyslime o miminku a chceme zjistit, jestli bychom zo vubec utahli. Moc dekuji za vsechny odpovedi!

mikulinek
11. dub 2012

Ahoj,tot můj výpočet jelikož chceme s manželem 3 dítko..tudíž počítám tak,že mám veškeré oblečení s tím,že jiné výbavy jsem se dávno zbavila,protože je nejmladšímu dítku 7 let. Počítala jsem,že polovinu koupím po bazarech a aby jsme měli na školu v přírodě atd ...tot peníze dopředu aspon na 3 roky což je uložit měsíčně aspon 6 tisíc a tím,že budu potřebovat aspon 20tisíc na utratu pro miminko. kočár atd. Záleží na tom kolik máte peněz nyní dohromady a počítat s tím,že rodičák je 7600,- po dobu 3 let sečíst vídaje a apak příjmy a zjistit jestli vám něco zbyde a potom jak Vám to vyjde s těmi 7600,- měsíčně

veruska007
11. dub 2012

@vienav Tak mě to nějak finančně náročné s dětmi nepřijde. Prvnímu jsem koupila výbavu novou, ale oblečení dovezla kamarádka z Anglie a na celý první rok mě oblečení stálo necelé 3 tis. Spousta věcí se dá koupit po bazarech, často i nové věci. Já teď koupila skoro nový sporťák za 400,- a oblečení pro děti na dva roky dopředu 😀 , třeba i novou bundu za 30,- a tak. Akorát jsem spočítala, že plínky měsíčně vyjdou na 500,- a jedno jídlo pro dítě na 7 - 10 kč. Mám dvouletý rodičák, manželův plat padne na bydlení a splátku úvěru a vycházíme, ještě něco ušetříme. Na druhé dítě vůbec nakupuju akorát plínky a jídlo, oblečení vesměs podědili... ono se to v tom rozpočtu docela ztratí.

Ono při dětech zase ušetříš - nebudeš si kupovat tolik nového oblečení, nebudete chodit za kulturou, do restaurací, tak často na výlet... to se pak šetří 😉

Jinak si myslím, že tu výbavu v pohodě nakoupíš průběžně za těch 9 měsíců těhotenství 😉, takže my třeba nedávali stranou nic a nakoupili jsme v pohodě. A to bych teď zpětně ještě plno věcí, co jsme měli nové, koupila na bazárku 😉. Třeba šátek na nošení, vaničku, nebesa, ...

ssassi
11. dub 2012

s tím rodičákem už je to trochu jinak.

myslím, že nejde říct, kolik měsíčně dítě stojí. nikdo ti dopředu neřekne, jestli budeš kojit nebo muset kupovat umělý mlíko (který stojí velmi různě dle druhu), s tím také lahvičky, sterilizátor atd. taky nevíš, jakou kosmetiku budeš na mimi používat. nivea za pár kaček nebo nějaký drahý přípravky pro alergika? výbavička - jak moc chceš být in? v čem budeš dítě vozit? trojkombinaci na aukru koupíš jetou za dva tisíce. ale opravdu chceš starý krám nebo raději něco, co vypadá a reprezentuje? šátek? nosítko? pleny - látkové? papírové? bezplenkovka? ( já docela za pleny s bezplenkovým děckem ušetřím) a oblečení - stačí ze sekáče nebo značkové?

já třeba nepodědila vůbec nic. celou výbavu jsem kupovala. a předělávali jsme pokoj. a sto táců v pr... a když už si myslíš, že máš všecko, každý další měsíc objevíš něco, co musíš koupit - jídelní židlička, větší autosedačka, golfáč, ...... a co kroužky? cvičení, plavání, znakování........ a hračky, hračky, hračky 😀

a rozhodně bych ti nepřála nemocné dítě, ale mrkni do lékárny, co stojí blbý nasivin 😒

na druhou stranu - co mám dítě se dost zúžil seznam toho, co si kupuju já. žádný patlátka na xicht, akorát řasenka, aby se neřeklo. stačí mi tenisky, mikina a pár triček :o) kde jsou ty časy, co jsem nosila korále, podpatky a makeup :o)))) žádné drahé večeře a kino...

a přinejhorším prý existují přídavky na dítě:o)

sammaelka
11. dub 2012

Možná jsem divná a klidně mně suďte.
Žádné děti zatím nemáme, ale výbavičku do cca 2let dítěte (možná i víc) už mám téměř kompletní, chybí pár věcí (vanička, větší autosedačka na starší dítě až odroste vajíčku,...) a samozřejmě kosmetika a plenky. Ty budu řešit až to bude aktuální.
Ale jako tip to není dle mně špatné, dostávala jsem různé kousky výbavičky k narozkám, vánocům, něco jsem si koupila sama jen tak. A mám toho fakt hromadu, něco nové, něco po kamarádčiných dětech, něco z mmb.

kamino
11. dub 2012

My jsme zatím v očekávání,vše řeším přes bazar,od kočárku,postylku i oblečení a zatím jsme se vešli do 10 tis. Samozřejmě další náklady budou přibývat,na prcka jsme šetřili cca 2 roky,abychom ten začátek bezbolestně zvládli. Hypo se bohužel neptá,kde na ní vezmeme😖

ladybugie
11. dub 2012

u nás to počítal manžel, dle něj nás prvorozená vyšla v prvním roce na 60tis kč. Kočárek byl z druhé ruky, autosedačka nová, ale v akci. Plíny papírový Pampers nebo Huggies. Do 5,5měsíce kojení, pak speciální Nutrilon AR piksla na tři dny za 200,-. Příkrmy jsem vařila doma, i přesnídávky. Nebo jsme se dostávali od babičky. Oblečení nové, ale kupovala jsem třeba už od 18 let průběžně a nic značkového, plus jsem dostala po švagrové.

evitaa
11. dub 2012

@sammaelka Jé jsem ráda, že nejsem sama maniak na dětské věci. Také nakupuju výbavu a ještě nejsem ani v očekávání. Akorát kupuji jen oblečení. Technologie i móda jde pořád dopředu a já chci být in, takže kočárek koupím aktuální.

sammaelka
14. dub 2012

@evitaa Dobré vědět, že nejsem sama 😀 Ono se to potom bude hodit a budeme si mnout ruce. Myslím, že tím se dá "ušetřit" hoodně korunek, než pak celou výbavičku kupovat a shánět v průběhu těhotenství. To by měla budoucí maminka spíš odpočívat, než lítat po obchodech.
Bývala jsem strašena obvyklou větou, že výbavička nesmí být v domě/bytě před narozením, tsss, kecy. Nedělá mi absolutně žádné problémy se probírat věcičkama, zkoušet různé barevné kombinace apod. Nestresuje mně to, spíš si to užívám. Už mám za sebou sice bohužel několik nepovedených pokusů o mimi, ale výbavička mně nestresuje.

janinka1987
14. dub 2012

@vienav Chválím tě za zodpovědný přístup. To se málokde vidí 🙂 Bohužel ani já ti nejsem schopna vyčíslit výdaje...Ale jelikož nemáme peněz na zbyt, naučila jsem se dost věcí nakupovat z bazaru. Kromě bot pro malého. A pokud jsem kupovala věci na miminko, hlídala jsem si akce. Na plíny, na UM (nakonec jsme zakotvily uBabylove z DM, myslím, že jedno z nejlevnějších a plně vyhovuje). Mám snad v každé drogerii slevové kartičky (teta klub, v DM Babybonus), ono se to fakt vyplatí. Hračky kupujeme minimálně, většinu dostane prcek od rodiny...A oblečení z 90% kupuji buď na Mimibazaru, Aukru nebo ve skupinách na FB, kde maminky prodávají. Ono je totiž rozdíl, dát 600,- za nové kalhoty od nextu, nebo 100,- (můj nedávný kup). Takže asi takhle 😀

kacenka1987
8. zář 2012

AHOJ MAMINKY, nechci zakládat další téma...
můžete mi rozlousknout jak se rozhodnout? Vím, že bych se měla rozhodnout sama a vědět, ale přece jen je někdy dobré slyšet i tu druhou stranu…

Máme již jednu holčičku (19 měsíců) a mám RD do dvou let. Původně jsem chtěla nastoupit po skončení RD na 1–2 roky do práce a pak mít další a poslední dítko. Jenže situace je taková, že vrátit se mám kam, ale jelikož zrušili „pobočku“ budu muset dojíždět na jinou pozici denně 40 km...
Takže se rozhoduji zda tedy navázat a mít druhé miminko…
Ale jsem z toho fakt zoufalá, protože už nyní moc nevycházíme… máme dohromady 25 000 Kč měsíčně a hypotéka+inkaso zblajzne 13500 Kč, takže je to fakt hodně náročné – nebo tedy vím, že jsou rodiny s horším příjmemXvýdaje, ale to víte žádné dovolené, výlety a zábava, jen přepočítávání kolik jetě máme na jídlo atd. Je pravda, že manžel se snaží prodávat svoji sbírku když chybí na nové pneu atd. ale i tak, vůbec nevím zda to „risknout“. Nemáme žádné rezervy.
Hypotéka by nám pak měla klesnout kvůli refinancování – jsou nižší úroky, možná bych šla zase na RD 2 – 2,5 roku… řešili jste někdo něco podobného? mějte hezký večer

ange_de_la_morte
8. zář 2012

Já sem zatím v očekávání ale myslím si že výbavička se dá pořídidt za 15 ale taky za 150 tisíc .... kočár sme podědili ( ale měla sem vyhlídnutou trojkombinaci krásnou po jednom dítěti za 2300Kč, postýlku taky, přebalovák bazarový za 300Kč, prádelník sem vytřdila svoje oblečení co nenosím a zbyl prádelník, skříň si spravuju ze starého příborníku - hrozněse mi libil takže jen pár korun za šmirgl papír a jedno sklo ) .... budeme látkovat ( vychází to mnohem levněji) oříkrmy zavařuju a zbytek budu vařit ... jinak oblečení něco poděděné a zbytek kupuju v sekáči, na bazárcích nebo v dsoprodejích v Tescu ... od cca 3. měsíce těhu si dávám bokem 2000Kč na miminko kdyby bylo v začátcích potřeba ... ale jinak nejsme nijak extra bohatí a nějak to neřeším, všechno se dá sehnat levně a na kvalitní jídlo vždycky bylo a bude a na zábavu s mimionkem taky ( už jento že sem měsíčně projezdila skoro 5000Kč do školy - což teď odpadne)

romcovaklarka
8. zář 2012

Ahoj, zakladatelka nevím, zda to ještě řeší, ale třeba se to bude hodit ještě někomu. Malému je rok a čtvrt, tak zkusím vyčíslit náklady na ty začátky anebo aspoň ten první rok.

My máme kočár z druhé ruky, i první sedačku - vajíčko, i postýlku včetně dvou sad peřinek a několika sad povlečení, přebalovák jsem koupila na Aukru, monitor dechu taky jsem měla po známých. Tyto "velké" věci mě do začátku vyšly celkem asi na 4.000,- Kč. Je pravda, že pokračovací sedačku už jsme koupili novou a ta stála asi 4,5 tisíce sama o sobě 😝

Pak jsem kupovala lékárnu a kosmetiku, takže do zásoby nosní odsávačka, čípky paralen a/nebo nurofen, Prospan sirup na kašel, citrovital kapičky na moučnivku, líh na pupík a tyčinky do uší (na ten pupík, ne do uší). Na zadeček se osvědčila rybilka, pak máme teploměr ohebný digitální do zadečku, buničinové čtverečky do oušek, na tělíčko excipial lipolotio - malej má náběh na atopák, no a teď jak je větší, tak nějaký to mýdlo pro mimča, dříve jsem ho myla jen ve vodě anebo ve vodě s Linolou. Vaničku jsme neměli, ale měli jsme kyblík a pak velkou vanu. Teď už nějaký ten kartáček na zoubky, hrneček na pití, miska, plastové příbory, bryndáčky. Jídelní židličku starou z bazaru dřevěnou (takovou, jako jsem měla ještě já jako dítě). Celkem výše vypsané za první rok života max 2.000,- Kč.

Mokré ubrousky mám jen na cesty, doma myju pod kohoutkem, takže mám dost malou spotřebu, plenky jsme zkoušeli různé, naposledy se šíleně oprudil z Pampers Premium Care a nejvíce mu vyhovují Euroshopper z ALberta, ale to chápu, že mám štěstí, kdyby se prudil v nich, tak budu kupovat drahé pampersky. Zkoušeli jsme 4 měsíce látkovat, ale pak se po tom začal vyhazovat a na ten atopák nám to bylo nedoporučeno. Za ubrousky dám tak max. v přepočtu nevím - dvacku za měsíc? 😀 a ty plenky stojí asi dvě padesát za kus a na den má v průměru třeba sedm osm kousků.

Pak mám na něj nosítko Ergo z druhé ruky asi za 1500,- Kč, to se mi hodně osvědčilo na doma a pak třeba na nákupy, úřady apod.

Oblečení kupuju zásadně na bazárku, i když je pravda, že občas něco nového nakoupí tchýně, která cca 2x do roka jezdí za příbuznými do USA, takže od ní máme takové ty věci "na parádu" a jinak máme spíš takové tahací oblečky 🙂 Jedině teď, co už malej chodí, tak nové kupuju boty, na to jsem ujetá, ale jinak oblečení zásadně ne. Ale i tak se na těch oblečkách taky něco nasčítá, třeba 2-3 tisíce za ten rok? Plus třeba 500 za fusak apod. No a boty tam už to lítá, tak 500-600 minimálně, kdybych šla po těch superfit apod. nejvyhlášenějších, tak i 1200, ale z toho už mám osypky, já se spokojím, že to má žirafku a sedí mu to.

Naštěstí jsem kojila a kojím, takže jsem nemusela kupovat umělé mléko, lahvičky, sterilizátor apod., ale při jedné krizi s kojením jsem koupila elektrickou odsávačku, to byla docela pálka, asi 3,5 tisíce. Ale zase nemusí být ani potřeba.

Dále příkrmy jsem dělala doma, takže skleničky (které se prodraží) jen výjimečně na cesty anebo jako nouzovka, když jsme se odněkud pozdě vrátili a neměli jsme vaříno.

Kurzy a kroužky - chodili jsme asi 2 nebo 3 měsíce na cvičení miminek, co ještě nelezou, hodina stála 80,- Kč. Pak jsme jeden 10hodinový kurz chodili na plavání, to stálo skoro 3.000,- a pak jsme toho nechali, protože malej moc neměl rád, že by měl dělat to, co se zrovna řekne. Ale myslím si, že to přispělo k tomu, že si oblíbil celkem vodu a hlavně jak jsme se učili potápět, tak mu dodnes nevadí voda v obličeji, namočit si uši, hlavu apod., takže už jen z tohoto jediného důvodu to neberu jako vyhozené peníze. Ale s druhým už bych za to asi tolik nedala.

Hračky jsem nějaké nakoupila v prvotním nadšení ještě před porodem a to jsem se zase rozšoupla, včetně hrací deky od Lamaze (jako jo, vyhrál si s ní jakš takš, ale po druhé bych ji asi nekupovala), ale pak už jsem se krotila, kupovala levnější hračky a hodně toho dostával od jiných členů rodiny, ale i tak za hračky za první rok třeba 3.000,- Kč. Ale to rovnou říkám, že to jsem přešvihla v hormonálním poblouznění a není to rozhodně nutné. Pro miminko jsi stejně nejlepší hračka ty, a pak když je větší, tak normální věci v domácnosti a ne hračky 🙂

No, určo jsem něco důležitého vynechala, ale to tak pro představu. Určitě když maminka třeba vůbec nekojí nebo má miminko nedej Bože nějaké zdravotní problémy, tak to hned naskáče. Ale to předem nemůžeš nikdy vědět.

marmazel
7. říj 2012

ahoj holky, jedno už máme, ale taky řešíme druhý a mám strach jak to zvládneme finančně. nejedná se mi o ty větší položky, spíš o to běžný měsíční, pleny, jídlo, ubrousky... je to fakt dilema ☹ má tady někdo druhý dítě? a o kolik to navýšilo váš měsíční rozpočet?

veruska007
8. říj 2012

@marmazel Prvního půl roku asi o 500/měs. za plínky. Kojila jsem, oblečení 100 % po starším, postýlka, kočárek, vanička taky tak. Jo, koupila jsem akorát bazarový babyvak (asi 300,-). Pak jak začaly příkrmy, tak jsem před časem počítala, že jedna porce jídla je cca 7,- (ale dá se nakoupit v akcích, a to je pak levnější). Příkrmy vařím většinou doma, skleničky na cesty, kupuju taky v akci. Mladší má přes rok a finančně jsme to nijak zvlášť nepoznali, akorát se kupuje víc jogurtů a přesnídávek. Oblečení vesměs dědí, co nepodědí, koupím za pár korun na bazaru a botičky teď bude mít druhé. Největší položkou byla velká autosedačka, sehnali jsme v akci za 4,5 tis, bude ji mít až do 10 let, do bazarové bych nešla. A to je opravdu jediná dražší věc. Taky jsme vycházeli tak tak a vycházíme pořád tak tak a nijak se to nezměnilo 😉

blahova_andrea
8. říj 2012

Utáhnout se to dá vždy. Pokud někdo miminko opravdu chce, tak to prostě zvládne. Každý má jiné nároky, jiný standard, někdo se toho svého nechce vzdát ani kvůli miminku. Ale to musí stejně. Nejde jen o peníze, ale i o volný čas, spánek, koníčky...dítě je prostě změna. Já například žiju v podnájmu a mám jen rodičovský příspěvek a zbytek výdajů dotuju ze spořícího účtu a doufám, že mi vydrží úspory než půjdu po mateřské do prác 🙂 Přesnou mimískovu spotřebu ti nepovím, ale to asi ani nikdo jiný. Každý kupuje jiné množství věcí a jiné značky, a to nemluvím jen o nejnutnějším jako jsou bodyčka a plenky, ale také hračky, různé ulehčováky práce, atd. My neměli z moderních vymožeností skoro nic, hračky moc nekupujeme, protože nejoblíbenější je stejně vařečka, balonky všeho druhu, pet lahve apod....a stejně prcek hezky roste, dobře prospívá a nepřijde mi jako nešťastné nebo zanedbané miminko jen proto, že nemám peníze. Dokud je maličký, tak jsou pro něj přednější věci a ty jsou zdarma - pohlazení, úsměv, pocit bezpečí a opory...! Pokud uvažujete o miminku, tak si v klidu sedněte a ujasněte si svou představu o rodičovství a životě s miminkem. Někdo může mít vše a jiný se musí rozhodnout jestli pojede na lyže nebo k moři, jiný jestli pojedou k moři nebo koupí prckovi novou postýlku a hračky. Já třeba musím řešit jestli koupím mimískovi něco navíc nebo sobě základ a taky žijeme. Celý život je o prioritách a ochotě jít za tím, co chceš i za cenu něčeho...Tak se hezky rozhodujte a hlavně v klidu. Spousta věcí se totiž stejně rozhodne a vyřeší sama 😉

ia.
8. říj 2012

@kacenka1987 ahoj no já si myslím, že jsi ještě relativně mladá na druhé dítě a že (pokud je u vás fin.situace taková jaká je) bych v tvém případě s druhým počkala a šla do práce i za cenu dojíždění. Můžeš být třeba 2 roky v práci, vaše fin.situace se zlepší, něco ušetříte a na mateřskou půjdeš v klidu, budeš vědět, že je nějaká "rezerva", kdyby se něco přihodilo...na druhou stranu třeba mám spoustu kamarádek, které po prvním dítěti nastoupily do práce a k druhému už se nikdy nerozhoupaly, vyhovoval jim měsíční příjem, odrostlé dítě, pohoda....držím palce, ať se rozhodneš jakkoliv 😉

zmrz_lina
8. říj 2012

Jo, tak přesně tohle si říkám taky. Miminko bychom chtěli, ale máme ještě nějaké půjčky, které bych ráda, před rozhodnutím, že do toho jdeme, splatila. Navíc furt čekám na to, až v zaměstnání dostanu smlouvu na dobu neurčitou (měnila jsem v dubnu práci, v předchozí jsem ji měla). Manžel by prcka chtěl (po splacení dluhů hned), já si furt říkám, že by to chtělo tu smlouvu, abych se měla kam po rodičáku vrátit...
Já jsem taková opatrnější v tomhle, manžel by do toho šel po hlavě s tím, že nějak bylo - nějak bude. Jeho heslo je tak, že ani se smlouvou nemá člověk nic jistý a jistotu vlastně dneska nemá člověk nikdy a v ničem. Tak uvidíme, jak se dohandrkujeme 🙂)