Rozvod - finance. Jak to zvládnout?

marketanovakova14
29. bře 2023

Ahoj holky, jak už jsem tu v některých diskuzích naznačovala, s manželem to jde v našem vztahu výrazně z kopce. Myslím, že jsme oba před manželstvím a dítětem neřešili spoustu zásadních otázek společného fungování. A teď zjišťujeme, že máme úplně diametrálně jiné představy o financích, povolání, co je ve vztahu podstatné atd.
Když pominu psychickou stranu rozvodu…prosím můžete mi poradit, jak to zvládnout finančně? Manžel dceři zaplatí, co je potřeba (jídlo a její výdaje). Ale já dám celou rodičovskou za bydlení a už mi nezbývá na mé jídlo a výdaje. K rodičům jít bydlet nechci, i když v dobrém, ale snažili by se mi ovlivnit život.
Prosím, mohly byste mi poradit nějaký přivýdělek? Snažím se dívat po brigádě, kterou bych mohla dělat přes internet po večerech, kdy dcera spí (např. správu eshopu, vyřizování mailů, tabulky atd.), ale zatím jsem nic, čemu by se dalo věřit nenašla. Všechny nabídky jsou pofiderní prodej atd.
Děkuji za všechny vaše rady a tipy.

lencaa11
30. bře 2023

@marketanovakova14 zašla bych na úřad zjistila zda bys te neměla nárok na příspěvek na dítě ,bydlení ,doplatek na bydlení a hm ...samohrejme jsou tam podmínky splnění ale zas by to nebylo špatne vyzkoušet

niski
30. bře 2023

do dvou let věku dítěte máš nárok i na výživné pro sebe

lencaa11
30. bře 2023

@niski to platí u párů které nejsou manželé u manželů je to výživné na nerozvedenou manželku a dosti dlouho to někdy trvá

levandule_k
30. bře 2023

Máš právníka?
@niski Zrovna jsem chtěla napsat něco podobného, ale byla jsi rychlejší 🙂 Nevím, jak je to přesně, obrať se na právníka.
https://www.ak-vikova.cz/clanek/vyzivne-rozvede...

lencaa11
30. bře 2023

@levandule_k výživné je do 2 let na páry kde nebyli manželé když jsou manželé podávala jsem navrh na děti ,rozvod ,a výživné na nerozvedenou manželku a trvalo to déle než jsem čekala ( soudy ) ptají se na výdaje ohledně ženy - telefon ,najem ,kosmetika ,zábava ,práce ,atd ....byla jsem na rodičáku a dokonce jsem byla osvobozena od poplatku za rozvod ...

vikinkav
30. bře 2023

Zkratit rodicak a jit driv do prace? Praci hledat po znamych, jestli nekdo nepotrebuje to co jsi zminovala, pro takove podminky inzerat nenajdes.

bara88
30. bře 2023

@vikinkav tak pokud chce jít do práce tak vy musela mít zajištěné hlídání.neni to úplně jednoduché ze skolkou v dnešní době

vikinkav
30. bře 2023

@bara88 Tak to je jasne, ale zvysit cerpani ted (a nemuset byt ohladu) a ve 2 letech misto ve 3 jit do prace a dite do soukrome skolky neni zadna utopie, rekla bych spis realita samozivitelek.

bara88
30. bře 2023

@vikinkav aha soukromé školky.ono pokud paní nemá nějaké vyšší vzdělání a nebo dobrou práci tak soukromou školku s platem uklízečky nezaplatí, nebo zaplatí ale už ji nezbude na nic jiného

zmrzlinka
30. bře 2023

@marketanovakova14 a kolik je dítěti?Dej je hlídat o víkendu rodičům a můžeš jít na brigádu do supermarketu nebo restaurace.Nebo nějakej úklid třeba i dcerou....

marketanovakova14
autor
30. bře 2023

@lencaa11 Děkuji. Zkusím zajít na úřad a zjistit co a jak. Dívala jsem se, že městské byty mají lepší nájem a dá se sehnat i 1+1. Manžel vlastní byt, ale kupoval ho ještě před svatbou, takže není ve SJM, tak snad to nebude problém pro získání městského bytu a popř. příspěvků.

marketanovakova14
autor
30. bře 2023

@lencaa11 Děkuji za odpověď. Prosím, napíšeš mi více k celému průběhu? Jak dlouho to trvalo a co bylo potřeba dokládat? Účtenky?
Dceři je rok. Jsem učitelka na prvním stupni, takže částečný úvazek nepřipadá v úvahu. Zatím to vidím tak, že bych ráda byla ještě rok doma a pak by šla dcera do školky a já do práce v jejich 2 letech.

marketanovakova14
autor
30. bře 2023

@niski A jak se prosím vypočítává a dokazuje?
Manžel má vysoký plat, ale oficiální téměř minimální, tak nevím, jestli mi něco vypočtou.

niski
30. bře 2023

@marketanovakova14 to nevím, to je spíš na právníka

lencaa11
30. bře 2023

@marketanovakova14 já jsem podala návrh na rozvod ,pak jsem dala svěřeni dítěte do péče před prozvodem tam jsem napsala že výživné nechávám na soudu jen napsala kolik je dětem a zda nemají zvláštní požadavky ( léky atd ..) výživné na sebe jsem napsala že žádám z důvodu že jsem na RD a moje výdaje - nájem ,telefon atd ...je lepší mít účtenky ,smlouvu na být atd....u nás to vše trvalo cca rok komplet

kitycat
1. dub 2023

@marketanovakova14 ak das cely rodicak na bývanie, tak logicky chod k rodicom, kym nebude nejaka ina moznost.

svackova
1. dub 2023

Když jsem se rozváděla dala jsem k soudu i návrh výživného na mě a děti. Prvně jsme měli soud ohledně mě, nepřišel tak schválili o co jsem žádala. Po měsíci jsme měli soud na děti a za další 3 měsíce rozvod. Celkem to byl rok ale čekalo se až porodim atd. Tak i proto se to zdrželo. Na socialce jsem žádala o příspěvek na dítě a pak i na bydlení. Musela jsem mít potvrzení že spolu nežijeme a že je podaný návrh na rozvod. Příspěvek na bydlení mi schválili po 3 měsících. Měla jsem nízkou rodičovskou a chlap mi řádně neplatil na děti, tak jsem si vyřídila i hmotnou nouzi. Je to už ale víc jak 10 let. Je lepší se na vše informovat. Jak na socialce tak i přes nějakou poradnu skrz rozvod atd.

zelenaesmolda
2. dub 2023

Pockala bych s rozvodem do nastupu do prace

vero987nika
2. dub 2023

@zelenaesmolda přesně to jsem chtěla navrhnout, ale samozřejmě záleží strašně moc na situaci a jak moc je to doma vážné. Pokud to jenom trochu jde, počkala bych

westie
2. dub 2023

Pokud to jen trochu jde, počkala bych s rozvodem a začala se na to finančně připravovat. Případně pokud bys byla rozhodnutá, je možností odpolední doučování nebo hlídání dětí? My měli chůvu, která byla učitelkou v MS na rodičovské a chodila k nám jednou týdně na dopoledne i se svým dítětem a celková měsíční částka by pokryla alespoň polovinu nákladů na jídlo pro jednoho člověka. A naše dcera byla nadšená.

katka051986
4. dub 2023

@marketanovakova14 pokud hledáš brigádu, napiš, nejedná se o montaž prupisek ani nic podobného