Samoživitelka bez práce a bydlení

lmka2
24. bře 2018

Hezké ráno.
Momentálně jsem se ocitla bez domova a práce. Práci jsem měla, ale od 1.4 jsem měla nastoupit jinam, takže jsem tuto ukončila. Práce, do které jsem měla nastoupit, je psychicky velmi náročná a i když jsem dlouho bojovala, abych ji dostala, jelikož byl můj sen ji dělat, nemohu tam nastoupit a s budoucím zaměstnavatelem jsem se dohodla, že nenastoupím. Naštěstí měl pochopení.
Před týdnem u nás došlo k ukončení vztahu. Máme dvě děti. Společně jsme postavili dům ( když jsem otěhotněla s prvním dítětem, měli jsme společný účet), ale měla jsem týden na vystěhování. Ani tu být už nechci. Potíž je v tom, že nemám kde pořádně být. Samozřejmě budu zatím u mamky, ale má jen garsonku a je ve městě 50km vzdáleném od školky, takže děti u sebe mít nemohou. Ve městě, kde mamka žije, je i zbytek mé rodiny, takže si tam s dětmi nahlasim trvalý pobyt a budu co nejdříve zařizovat školku.
Otec dětí se do stejného města také plánuje odstěhovat, takže s dětmi může být v částem kontaktu.
K otázkám, mám nárok na nějakou peněžitou pomoc? Tento týden půjdu na pracák, ale mám nárok i na přídavky na děti, popřípadě příspěvek na bydlení?
Obávám se, že když nemám práci, pronájem stejně neseženu. Ale mamka by se za mě zaručila. A práci si chci do měsíce najít. Teď bych ale měla ráda dva týdny klid, abych se z toho psychicky vyhrabala. Je mi hrozně. Už mě i napadá, že kdybych tu nebyla, všem se uleví, protože jim přidělávám starosti.

Děkuji za ochotu a pomoc.

Jen ještě dodám, že jsem nikdy nebyla typ, který nepracuje a vyžívá se ze státu. Kromě rodičáku jsem žádné peníze od státu nechtěla. Nikdy jsem si ani nevzala půjčku, chtěla jsem si na to našetřit. Tak abyste si o mně nemysleli něco jiného.

Ještě jednou děkuji.

mates133
24. bře 2018

Ahoj,nebudu se pátrat po tom,jak tvoje situace vznikla,ale chci rict,nepanikar!Pokud jde o bydlení,myslím že v dnešní době se nikdo nemá právo ptát,co máš za práci,když si pronajimas byt.Důležité je,aby si měla na první nájem a kauci.Pokud máš,nebo ti někdo půjčí,můžeš si byt krásně pronajmout.A pokud nemáš s práci problém,vem nějakou brigádu,než si najdeš stálou práci.Pokud mas mamku,co tě podpoří,tak neboj,můžeš vše postupně vyřešit.

mates133
24. bře 2018

Jo a prispevek na bydleni je az tri mesice po tom,co na dane adrese bydlis,aspon pred dvema lety to tak bylo,ale pak bys narok mela,alespon podle toho co pises.

superkousky
24. bře 2018

@mates133 O PnB je již možné žádat hned po zaplacení prvního nájmu.

snahnah
24. bře 2018

Akorát u těch žádostí se posuzuje příjem za poslední kvartál /rok podle dávky. Takže musíš být nejprv nejlépe úplně bez peněz nebo se vejít do nějakého násobku životního minima, abys mohla něco dostat. Já nemít před pár lety rodinu, jsem v prdeli. Paradoxně jsem příspěvek na bydlení dostala, až když jsem chodila do práce.

jitka0a
24. bře 2018

@lmka2 rozhodně nemysli, že by bez tebe bylo líp, ba naopak všem by bylo hůř a hlavně dětem.Na přídavky na děti se posuzují příjmy obou rodičů, takže pokud máte oba vyšší příjmy, tak na ně asi nedosáhnete. Příspěvek na bydlení by jsi mohla dostat, ale musíš splňovat dvě podmínky a to mít nájemní smlouvu k bytu a mít tam trvalé bydliště, pak můžeš jít žádat hned a vypočítají ti normativní náklady zpětně.

priefi
24. bře 2018

@lmka2 Mas deti, mysli na ne! Zadne cerne myslenky. Kdyby sis neco udelala,.ublizila bys hlavne svym detem, jak by s tim mely zit? Navic by mely i dozivotni cejch...

Vim,.ze sis posledni dobou toho hodne zazila viz jine Tebou zalozene diskuze, je mi lito, ze jste se nakonec a partnerem rozesli.

S partnerem jste se nedomluvili na penezich na deti? Ted bude treba udelat kolecko na UP, tam Ti daji davky (v nezamestnanosti, pokud splnis zakonne podminky, na deti, na bydleni), ale bude to chvili trvat

ivuska1986
24. bře 2018

Ahojky, paklize jsi pracovala budes mit narok na podporu v nezaměstnanosti. Pridavky na deti-paklize spolu nezijete, nutne rozhodnuti soudu o svereni deti do tve pece a stanoveni vyzivneho, navic se pocita debilne prijem za minuly rok-takze narok nevznikne. Na prispevek na bydleni na svou osobu je nutné-platna najemni smlouva, odbydlene a uhrazene kalendarni ctvrtleti, nebo min. dva mesice+trvaly pobyt v bytě

dancamich
24. bře 2018

@ivuska1986 Pridavky na deti se od zari posuzuji kvartalne, takze by pani teoreticky par stovek mohla dostat.

ivuska1986
24. bře 2018

@dancamich aha, tak od srpna jsem na matersky, to mi z praxe uteklo. Diky

dancamich
24. bře 2018

@ivuska1986 Jo je to nove a zasilali to vsem, co minuly rok ten prispevek cerpali. Ja uz jsem o nej nezadala, ale liebesbrief mi prisel stejne :D

luckamarcu
24. bře 2018

@lmka2 máš nárok na alimenty, příspěvek na bydlení v novým bydlišti po třech měsícich(nerikej že si bez práce) stejně chcou většinou tři nájmy dopředu...dal příspěvek na dítě pomoc hmotné nouze popřípadě jednorázovou finanční pomoc.. Otázka v jaké jsi situaci a co máš nebo nemáš pokud nemáš nic, tim líp pro úřady! Tzn. Žádná lednička pračka a atd... Až se vzpamatuje najdeš si práci... Bude líp uvidíš...

2hanah
24. bře 2018

@lmka2 Vůbec takhle neuvažujte! Mým dětem se oběsil táta, měli 3 a 6 let a nepřeju Vám vidět, jak to trápení vypadá po zbytek celého jejich života, když dětem odejde a ještě vlastní rukou rodič a takhle brzo! Je hrozný se na to dívat a neumět jim pomoct s tím smutkem, steskem, neumět jim vysvětlit, proč, minimálně děti Vás budou celý život potřebovat a chtít svou mámu živou a s nimi! Tohle vše přejde! Hlavně máte nárok na výživné od manžela, si myslím já podle okolních případů kamarádek. Bude líp! Tohle je jen to dno, od kterého se odrazíte! Hlavní je, že máte své děti a jste všichni zdraví! Držte se.