Šli byste v dnešní době do hypotéky?

25. bře 2023

Vím, že se musíme rozhodnout sami, takže spíš než poradit se potřebuji vypsat a třeba získat nový pohled na věc 🙂. V diskuzi chci zůstat anonymní, protože vše je zatím ve fázi rozhodování a zatím o tom neví ani nejbližší rodina.
Jde o to, že jsem měla vždycky sen mít vlastní domek se zahrádkou. Manžel to úplně nesdílí, bojí se té práce a starostí okolo, ale staví se k tomu tak, že když si to přeju, podpoří mě. Než jsem podruhé otěhotněla, naspořili jsme si pěknou částku, která by byla ideální na akontaci. Mezitím se ale svět zbláznil, v mé práci kvůli koroně odpadly nějaké projekty a já se po domluvě se šéfem rozhodla zůstat doma tři a ne jen plánované dva roky. Ta situace prostě nebyla ideální, dostala jsem strach, začali se dít věci, které mě nikdy nenapadli, že se dít můžou, vše se zdražilo a zjistili jsme, že se doma poskládáme i s dvěma dětmi, byt jsme si za ty peníze dali do pořádku, lépe ho přeorganizovali, koupili si nové auto. Dalo by se říct, že nám nic nechybí, jsme absolutně bez dluhů, nemusíme přemýšlet nad nákupy, výlety, ale bydlíme v pronajatém bytě a děti mají společný pokojíček. Já se zkusila srovnat s tím, že ani ten malý domek se zahrádkou prostě nebude, ale samozřejmě to na mě někdy padne. I přes to všechno jsme zvládli opět ušetřit pěknou částku, já se mezitím vrátila do práce, takže už se šetří líp, firma krizi během mé rodičovské překonala a snad se zase daří. Ten kousek vlastní zeleně mi ale chybí. Před 3 roky jsem podala žádost o zahrádku v zahrádkářské kolonii u nás ve městě, ale pořadník je dlouhý a děti rostou. Zároveň jsem se koukala po větších bytech na pronájem, ale buď je to velmi špatná lokalita, nebo je to za cenu, kdy si říkáme, jestli nám to za to stojí. Tady ale musím říct, že majitel našeho bytu nám za 10 let nezdvihl nájem ani jednou, takže to máme v dnešní době opravdu za hubičku. Začala jsem tedy sledovat nabídky bytů a domů v okolí - na prodej. A tady ve velkém městě a v okolí jsme bez šance. Nechceme rekonstruovat, chceme už něco, kde se dá hned bydlet (i když samozřejmě s nějakými úpravami počítáme), v rozumné dojezdové vzdálenosti, plus další věci, které by ta nemovitost měla splňovat. Když už něco takového objevíme, tak ta cena... Stěhovat se úplně mimo nechceme, já i manžel jsme v práci spokojení, starší dcera už chodí do školy a ve třídě mají bezvadný kolektiv, což prostě není samozřejmost (znám se s maminkou dítěte z vedlejší třídy a tam např. už od první třídy jede tvrdá šikana, vztahy mezi dětmi tam jsou naprosto příšerné). Vyčítala bych si, kdyby o tohle kvůli mě přišla. Takže namísto této varianty jsem se začala dívat po nějaké chatě, kde mi ta dojezdová vzdálenost do dvou hodin přijde ok, když by to člověk absolvoval vlastně jen o víkendu, dovolené atd. No a našla jsem ji. S hypotékou jako takovou nebude problém, banka by nám půjčila dvojnásobek, než potřebujeme. S manželem máme oba pěknou výplatu. Zároveň investujeme ušetřené peníze. Manžel - ač domek jeho snem nebyl, se do té představy zamiloval , je zde i varianta, že tam můžeme jít bydlet tzv. na důchod, až děti budou samostatné. Já tam o prázdninách můžu pracovat z domova. Teď máme víkend na rozhodnutí a v pondělí kdyžtak podepíšeme rezervační smlouvu. Já jsem si xkrát prošla naše příjmy a výdaje za posledních x měsíců a nepojedeme na doraz, zachováme si náš životní standard a měli bychom být schopní šetřit na mimořádné splátky. A já se i přes to hrozně bojím upsat se bance na tolik let, protože se prostě celosvětově děje tolik špatného, banky padají, lidi nemají peníze a chudnou. Možná to jen víc vnímám než dřív. Manžel už rozhodnutý je a teď to stojí na mě. Na jedné straně mám fakt strach, ale pak si říkám, co vlastně řeším. Takže, co teď? 😀

orchidis
25. bře 2023

V tuto chvíli ne. Pokud se nic nestane, letos v září se zbavíme hypotéky na velkou nemovitost a budeme zcela bez závazků (je mi 36). Pak plánujeme chvíli počkat, peníze nechávat ležet a až bude zase líp, koupíme první byt na investici. Klidně zase část na hypo. Obecně bychom rádi, aby každé naše dítě po VŠ dostalo splacený pidibyt. Co s ním udělají, je jejich věc. Ale za současných okolností bych rozhodně počkala.

aneta15
25. bře 2023

Záleží na tvé povaze. Pro mě i pro manžela je nepřijatelné bydlet v podnájmu a nic nemít. Já bych do toho šla. Je to investice do budoucna. Hypotéku beru tak, že vlastně šetřím. My máme hypotéku na dům, za 5 let ji doplatíme, pak plánujeme pořídit byt a hypotéku splácet nájmem. Ale nás se nijak zdražování nedotklo, žijeme pořád stejně.

eviicka
25. bře 2023

Myslím, že varianta chatky je pro vás ideální řešení. Finanční analýzu vám neposkytnu, ale tak jak to píšeš... doba není ideální, vždycky může být hůř, ale i líp (moznost přeúvěrovat např). Nejsem příznivec dluhů za každou cenu, ale vy podle všeho přemýšlíte a rozvažujete dostatečně.

zanett
25. bře 2023

Ja bych do toho sla. Zijeme jen jednou a nema cenu porad cekat na to, az....az tohle, az tamto. Stale budou nejake krize, nikdy nebude situace absolutne idealni....deti mezitim rostou, cas bezi, roky pribyvaji. Ja osobne bych chtela zit ted a ne az nekdy v budoucnu, az bude splneno XY podminek. Takhle vidim lidi v okoli, hlavne ti starsi, kteri porad na neco cekali, porad se neceho bali a mezitim jim zivot utekl pod rukama.

Kdyz to ted neudelate, tak se treba dalsi prizniva situace naskytne az za 5 let, to uz ale budou i deti o pet let starsi, vy s manzelem budete starsi atd....treba se ti pak uz do toho nebude chtit nebo budes litovat, zes to prece jenom nezkusila. Ja nejsem posera a sla bych do toho, chytla bych situaci poradne za pacesy. Jak se rika; Stesti preje pripravenym a odvaznym.

ondul
25. bře 2023

Pokud finančně vyjdete, tak za mě varianta - malý byt ve městě a zahrada/chalupa mimo, kam jde kdykoli se sbalit a utéct, ideál. Máme to taky tak. Nikdo ti neřekne, jak bude za pět deset dvacet let a myslím, že je blbost trávit čas v módu co by kdyby a nechat si pro strach život utíkat mezi prsty.

levandule_k
25. bře 2023

Jestli je ta chata vhodná k celoročnímu bydlení, má nějakou rozumnou dojezdovou vzdálenost k občanské vybavenosti, šla bych do toho.

Já nejsem chatařský ani zahrádkářský typ, takže já bych si chatu/RD se zahrádkou nekupovala ani kdybych vyhrála ve sportce, ale u tebe mi to přijde jako fajn řešení, protože to vypadá na dobře vybavenou chatu a ne nějakou chatrnou boudu. Navíc tvoje srdce touží po tom mít kousek zeleně. Máme hypotéku v dnešní době a nijak mě to netrápí, takže já bych si klidně nemovitost na hypotéku koupila.

kakba
25. bře 2023

Nooo. Lisi se dost ceny nemovitosti ve vesnici a nebo ve meste ci u mesta. Podle toho bych se rozhodovala. A taky zalezi, jestli dosahnete na hypoteku. Ale beru to, ze ano. Mam to asi nastavene jinak. Ja bych v najmu zit nemohla. V podstate vyhozene penize a za mesicni castku se da splacet hypoteka a jeste zbyde. Nebo bych to vyresila nejakou peknou chatickou v blizke dojezdnosti na vikendy.

barulina
25. bře 2023

Tak my hopoteku chceme, měli jsme jí teď v únoru rozjetou, ale nakonec jsme to odsunuli na řadu Fin. Poradce. Trh se teď hýbe, mělo by být lépe. Tak vyckavame. Jinak jsem pro to mít to své

me_druhe_ja
25. bře 2023

Ve vašem případě bych do toho šla. Je vidět, že všechno máte srovnané, přemýšlíte o financích, vyděláváte dost....Ano, úroky hypoték jsou teď šílené, ale je málo pravděpodobné, že budou stejně nebo víc delší dobu. Naopak to bude časem padat...Takže ve vašem případě bych neváhala. 🙂

biciklissie
25. bře 2023

Takhle, jak to máte vymyšlené a promyšlené, bych do toho šla. Jen mě ještě napadá, co kdyby vám dal časem majitel bytu výpověď z nájmu? Jestli by šlo se natrvalo přesunout na chatu. Nebo ji při spláceni prodat, aby jste měli finance na nový nájemní být, který by zřejmě měl vyšší nájem, případně finance na hypotéku na nové trvale bydlení. Ještě bych zvážila toto a jinak bych do toho šla.

petulkadodo
25. bře 2023

Já bych do toho šla. Ty vysoké úroky co jsou teď, za pár let zase klesnou. Moje první hypotéka byla taky za 4.9 % a po mi klesl úrok na 1.69 %. Ekonomika funguje v cyklech a prostě jednou je líp a jednou hůř a pak zase líp. Navíc nemovitost je investice, která svou cenu neztrácí.

autor
25. bře 2023

Děkuji všem za reakce, zkusím odpovědět hromadně 🙂.
Mám i po termínu s finančním poradcem, kterému jsem dala v podstatě stejnou otázku - jestli není hloupost jít v dnešní době do hypotéky. Na to mi odpověděl, že v našem případě ne, jelikož nejsme žádní spekulanti. Mohli bychom vyčkat, ale na druhou stranu už toto léto můžeme trávit na zahrádce. Nikdo samozřejmě neví, co bude, ale pro nás je přidanou hodnotou i to, že tu nemovitost už můžeme aktivně využívat. To mi celkem pomohlo při rozhodování. Na hypotéku dosáhneme, dosáhli bychom i na vyšší, ale to ani nechceme. Teď spíš řešíme, jak bychom nastavili splátky. Náš známý, který má stavební firmu, se dnešním úrokům jen směje, protože prý v 90. letech nabral hypotéky s dvojciferným úrokem. Doufáme, že tímhle směrem to nepůjde a že se max po skončení fixace budeme těšit z menší splátky. To jsou ale jen spekulace 🙂.
A ano, mám i problém s tím, že bydlíme v nájmu. Je snad relativně jistý, protože majitel tento bytový dům vybudoval, aby měl na přilepšenou k důchodu. Sám bydlí s manželkou v krásném, velkém rodinném domě a mají jen jednu dceru, která vlastní nemovitost má, takže zatím nemá zapotřebí nás nějak vyhánět, ale samozřejmě jistotu nemám. Navíc teď jsme v aktivním věku, ale jako důchodkyně platit nájem rozhodně nechci, s tím vnitřně bojuji hodně. Mít dluh se mi ale samozřejmě taky nelíbí, i když hypotéka je za mě jediný úvěr, do kterého bych byla ochotná jít. Rodiče mě vychovávali v tom, že na co nemám, to si nekoupím, ale u hypotéky bych snad i udělala výjimku. Kdybychom současný byt přece jen měli opustit, bylo by řešením použít naši finanční rezervu, případně mám možnost navýšit svůj úvazek, v současné době pracuji na 70% úvazek, protože jsou děti malé, ale jakmile to půjde, chci beztak zase na stoprocentní, už jen proto, abych měla vůbec nějaký důchod 🙂. Případně kdyby šlo fakt do tuhého, pronajímat náš byt, kam teď jezdíme, když jedeme za rodiči - viz níže.
Ona ta chata je v podstatě nově postavený bungalov, takže moderní, bezbariérový, energeticky nenáročný minidomek, cca 60 metrů čtverečních. Dá se tam tedy být celoročně, na ten důchod pro dva by to bylo ideální. Developer to stavěl s tím účelem, že to bude rekreační objekt. Občanská vybavenost - menší město, asi 10 tisíc obyvatel, takže takový ten základ, zároveň jsou ale všude okolo lesy, takže hodně přírody 🙂. My bychom byli na kraji města. Do nejbližšího většího města asi 20 min vlakem.
@orchidis My jsme na to právě šli opačně, jeden pidibyt už máme. Pracovali jsme nějakou dobu v zahraničí a po návratu do Čech jsme měli v hotovosti přesně na 2+kk. Koupili jsme ho ve městě, odkud pocházíme, ale stejně jsme odešli za prací 500 km daleko a byt jsme si nechali, když navštěvujeme rodinu, jinak bychom se s rodiči museli tlačit v jejich bytech, což nedělá dobrotu, každý máme rádi svůj klid. Tím pádem ho tedy nemůžeme pronajímat, ale hodnota vylítla krásně nahoru, takže toho nějak nelitujeme. Jednou bude dětí. Zároveň je to taková jistota, kdyby cokoliv, nechceme ho do ničeho tahat. Pokud ho ale beru tak, že bude dětí, nemůžu si plánovat tam na důchod bydlet.

Když ti so takhle po sobě čtu, tak asi fakt není co řešit. Ale pomohlo mi to moc srovnat si myšlenky 🙂.

janule0123
25. bře 2023

Rika se ze pokud to nechceš na investici, ale pro sebe … tak nemá význam čekat na lepší dobu… ono taky lepší doba přijít nemusi.. když jsme kupovali dům, úroky sice ok, ale ceny ze prý bublina… ze zachvili splaskne.. bublina se ještě víc nafoukla, teď to trosku začíná klesat, ale úroky včetně cen ostatního vyskočili fest .. takže za me není na co čekat, pokud to vychází .. a vychází i v případě ze by jste museli platit tržní nájem .. za druhé bych to brala jako investici na duchod 😃takže není co řešit za me … kolega takhle má nastaveno… bydlí na menším bytě a na víkendy jezdí na rodinný dům, který je klasika barák.. jen tam nejsou ty možnosti velikyho města ..: z druhé strany by si zas ten dům v blízkosti toho velikyho města dovolit nemohli..: by byli tak na 12M .. a stejně co chceš dělat i víkendu ve velikým městě a malym bytě s detma … a čekat na něco.. možná až na to ze děti vyrostou a budou chtít byt v tom velikým městě celej týden 😎

lennus
25. bře 2023

Řešíme něco podobného a za mě teda o důvod víc, jak zmiňuješ pády bank, investovat ty peníze do něčeho a proč ne do nemovitosti.

dyechampion
Autor odpověď smazal
Zobraz
autor
26. bře 2023

@janule0123 Právě, sice bude lepší doba, ale bude vhodná nemovitost? Já ty inzeráty sleduju už dlouho a asi jsem fakt náročná 🙈. Děti tam s námi taky nebudou chtít jezdit věčně, teď je na to ideální doba v tomhle ohledu...
@lennus Jo taky mi to dává smysl. Jen když to půjde do kytek - budu mít sice investované peníze, ale budu mít z čeho splácet hypotéku? Co když oba přijdeme o práci? Něco pokryje pojistka, ale proč se toho bojím je fakt, že teď je prostě taková divná doba, dějí se věci, které jsem si před pár lety ještě nedovedla představit. Na druhou stranu naše našetřené peníze na investici do nemovitosti prostě nestačí, bez hypo se neobejdeme, pokud to má být něco, co má pro nás smysl i jinak než někam ulít peníze.

brunetka11
26. bře 2023

Přenastav si to v hlavě - koupě nemovitosti = forma spoření.
Kupuješ novou chatu, ne starou vilu k renovaci za desítky miliónů ,-)

lennus
26. bře 2023

Ty obavy jsou přirozené, u nás je opatrnější manžel, ale každá doba má své. V nejhorším to prodat. Určitě je důležitá rezerva, říká se mít naspořeno výdaje na půl roku, že do té doby je pravděpodobné, že si najdeš práci, když o ni přijdeš. Risk je to vždy, ale risk může být i zisk 😉

janule0123
26. bře 2023

Pravé .. pokud hledas něco na investici nejsi na to to tak náročná a stačí ti když to bude zajímavý pro někoho jinyho.. pokud hledas na bydlení.. můžeš hledat několik let a čekat na vhodnou dobu.. nemusíš se dočkat ..: Jinak ano, obavy mas správný, přistupujes k tomu rozumně, jen kdy bude větší jistota? Nikdy… proste je to risk… ale myslím si ze snesitelna míra rizika …Zachvilku do toho přibude stoupající věk.. a ber si hypotéku v 45, 50.. tam se zas budeš bát zdraví a už te po 50 ani nikdo nepojisti 😂na tohle .:: my by jsme měli v te době na vyšší splátky, než jsme si brali, ale z toho důvodu jsme to roztahly na maximum co šlo.. aby byly co nejnižší splátky a ze to pak budem řešit mimořádnými.. kdyby se něco stalo, tak splátku nesnižime…ale zas nepočítáme s tím ze to budem splácet do 68let 😂

brunetka11
26. bře 2023

@janule0123 Asi tak ,-)
První vlna hypoték se pohybovala s úroky kolem 12 %, do toho měli lidé o dost nižší příjmy.
Jako jistě - nemovitosti byly levnější, zato byla několikanásobně vyšší nezaměstnanost.

sahrazad1
26. bře 2023

Šla bych do toho . Zrovna nedávno byl rozhovor s finančním analytikem , a hypo za dva tři roky spadnou . Ne na 2% , to už asi ne , ale kolem 4- 4,5 % ano . K tomu vám oběma časem určitě poroste plat . Mate ten malý byt , to je , kdyby bylo fakt nejhůř, perfektní . Takže se nerozpakujte a hurá do toho .

konidana
26. bře 2023

Taky jsme hypoteku nikdy nechteli,.byli jsme v najmu, celkem spokojeni, uvazovali jsme tedy o vymene za vetsi. Ale ne zas tak moc aktivne, a tech par co jsme videli se nam z ruznych duvodu nelibilo. A najednou konec, ten byt kde bydlite si kupte, nejdele za pul roku pujde prioadne do prodeje nekomu jinemu. Takze jsem si musela vzit hypo na ten nas pidi byt s tim, ze ho budu splacet az do duchodu, a bez sance se prestehovat jinam. Narozdil od vas nemame vubec zadne jine nemovitosti ani nasetrene rezervy. Byt vama nevaham, to co popisujes je proste idealni. A kdyby cokoli, tak to zase kdyztak muzete prodat... teda asi mnohem lepe pronajimat:D

avestsikova
26. bře 2023

V dnešní době bych měla u banky raději dluh než uložené peníze 🙂

autor
26. bře 2023

Děkuji za tolik fajn komentářů 🙂.
@konidana Tak to je teda prekérka. No taky nás to napadlo,v tom případě bychom se stěhování už nevyhnuli ☹. Zatím to prý nehrozí,v tomhle se s majitelem bytu bavíme celkem otevřeně,ale furt ma na to právo se ze dne na den rozhodnout jinak. A co si budeme povídat, jemu bylo 60 a jeho dceru vůbec neznám, jestli na to má do budoucna nervy se starat o podnajemniky a vše okolo...
@janule0123 Ja se přiznám, že jsem to původně chtěla na co nejkratší dobu,ať na konci tolik nepřeplatime,ale nakonec mi taky vychází lépe to mít na dyl ve větší pohodě.

janule0123
26. bře 2023

Tak pokud budeš mít disciplínu a budeš si odkládat to co si chtěla původně splácet ať je to dřív … tak každý rok mimořádná splátka, nepreplatis tolik a bude splaceno dřív .:: my to tak dělali i kvůli pripadnymu rodicaku, ale nakonec se to hodí i v rámci zdrazovani na větší klid.. plus do domu je prostor investovat neustále 😂 ale počítám ze jak budu v praci na hotovku, už nebude v hmg další rodicak, pohnem s tím mimoradnyma splatkama

autor
26. bře 2023

@janule0123 No právě, ten relativní klid mě přesvědčil 🙂. Taky si říkám, kam jinak strkat peníze, my jinak skoro neutrácíme, dvě děti už máme a třetí v plánu není, takže rodičák máme za sebou a časem se i na ten plný úvazek dostanu,takže děti budou větší a budou stát víc peněz,ale to v ideálním případě pokryje mé navýšení úvazku. Jen se nesmí nic po**at.

lennus
26. bře 2023

Kdyby se ti chtělo, můžeš mi napsat zprávu, prosím? Protože mám pocit, jako bych tu životní situaci popisovala já 😁 Díky

dvm
5. dub 2023

Já bych do toho taky rozhodne šla, když finance nejsou problém 🙂 hypotéka se dá kdykoliv refinancovat, když spadne úrok dolů a každé roční výročí můžete splatit 25% pujčené hodnoty zdarma ☺️ myslím si, že je lepší si brát hypotéku dřív než později ☺️ a aspoň budete investovat do něčeho co Vám až do duchodu bude dělat obrovskou radost ☺️

autor
6. dub 2023

@dvm Děkuji, už jsme to rozjeli 🙂 .