Splácení hypotéky na mateřské. Jak jste na tom?

anysek85
27. črc 2011

Ahoj holky,

zakládám tuhle diskuzi více méně ze zvědavosti a taky bych ráda pobrala nějaké rady od zkušených maminek.
Bydlíme s manželem ve vlastním domě po babičce, který je v dobrém stavu, po rekonstrukci 3+1, ale rádi bychom něco většího a nového a tak budeme stavět. Pozemek již máme splacený, ale na celou stavbu samozřejmě hotovost nemáme a musíme jít do půjčky a to mě trochu děsí.
Chtěla bych se zeptat, jak to máte vy ostatní, které jste na MD a k tomu splácíte bydlení. Jak a na čem šetříte? Jak vycházíte? Jak rostou náklady na mimi, jaký máte rozpočet pro rodinu s jedním či dvěma malými dětmi, atd. S jakou částkou jste schopni měsíčně vyjít? ...

Tak šup sem s radami a zkušenostmi, věřím, že zvládnout se to dá, otázka je, jak to zvládnout co nejlépe 🙂.

jajina.c
31. črc 2011

A já ještě dělala malýmu domácí přesnídávky, tím jsme ušetřili taky hodně, skleničky s jídlem jsem nekupovala, pleny taky zásadně v akcích. A společný účet máme také hned od začátku, je to sakra úspora... No a dneska se nám například rozbila pila na dřevo ( 3 roky stará od Narexu - nic levného ), takže další nečekaný výdaj za opravu je tady ☹ . Chce to mít v zásobě aspoň 2 platy, ale nám to nějak nejde. 😅

maxi.smile
31. črc 2011

ještě jsem si vzpomněla, že zavádíme ,,obálkování"..když něco chceme, tak si nadepíšeme obálku např. ,,domácí pekárna" a každý měsíc tam něco málo šoupneme..ono se to nezdá, ale za chvilku je na to našetřeno...navíc obálky, kam se dává stranou na ,,auto - opravy, gumy, apod.", ,,narozeniny a svátky", ,,dovolená" ..ono se to fakt nezdá...ale i ty 200,- Kč každý měsíc na stranu je za pár měsíců sakra znát...

pavlovasandra
2. srp 2011

@maxi.smile Úplně stejně obálkujeme i my, šetříme si tak na dovolenou, na svatbu, na zimní kola, prostě na všechno. Úvěrům, hypotékám, půjčkám a všemu podobnému se vyhýbáme. Chápu, že když někdo možnost nemá a chce bydlet sám a ve vlastním, hypotéce se jen těžko vyhne, protože obálkování pro tento případ asi nemá moc význam. Každopádně jsem ráda za náš maličký domeček, kde jednou až budeme 4 si možná polezeme občas krkem, ale já se sestrou jsem také vyrostla ve společném pokojíku a vztahy máme fajn. .-)

ronyx
2. srp 2011

@anysek85 Ahojky, takže zatím jsem na nemocenské a za pár měsíců nástup na mateřskou. Přítel pracuje a mě zatím chodí ta almužna z nemocenské. Zatím bydlíme v podnájmu. Nedávno jsme kupovali pozemek a máme schválenou hypotéku na 3 300 000. Objednali jsme si firmu,která nám domeček staví tak aby byl v ůnoru obyvatelný.To znamená komplet se vším. Jelikož zatím děti nemám a první příjde v prosinci, tak nemám moc přehled. Dlouho jsme nad tím uvažovali a taky jsme si dopředu všechno spočítali. Nakonec jsme došli k tomu,že to sice nebude žádná velká Hawai,ale žít se takhle dá.Ono taky hodně záleží na příjmech chlapa,který vás bude dá se říct živit po dobu mateřské a taky trochu na tvých příjmech, jaká ti bude chodit prvního půl roku mateřská a taky jeslti se máš po 3 letech kam vrátit a kolik ti tam platí. Každý to má rozdílně a nedá se jen tak odpovědět zda to zvládnete nebo ne. To si musí spočítat každý sám 😉

sametacek1
12. kvě 2016

Ahojik holky, máme hypotéku, dvě auta a vše ostatní dělá 16000Kč co se musí splatit, já brala 16tisíc přítel bere 18tisíc, teď jsem na neschopence přišlo mi jen 7500Kč jako jsem v mínusu asi naka chyba :D čekáme miminko, a mám strašný strach z nakych 7500Kč po dobu 3 let, jako neumim si to predctavit, ale miminko jsme chtěli a věřím že to prostě půjde, konec nakupování dobrých věcí, věci na sebe a nák se to dá, teď tu bude malí sametacek tak pro něj přece vše , rozhodně se toho nebojte, znám holku co žijí s 3800Kč pro tři na měsíc a to mají čerstvé miminko ... a nikdy nezapominejme že tu je i naše a přítele rodina , která vždy pomůže, a kamarádky, dále další tehulky, které si můžeme vyhledat v okolí a vždy jde vše lépe..

didinky
12. kvě 2016

Nečetla jsem celou diskuzi, máme 3 malé děti 1,3 a 5 let, a máme hypotéku na dům měsíčně 9500,- k tomu elektřina, voda, televize, internet za dalších 6tis. jídlo a drogerie je měsíčně tak za 8tis, školka pro nejstaršího je 1100,- každý měsíc je něco navíc - povinné ručení, pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti apod... Já dost ušetřím s látkovými plenkami - sadu mám za 8tis ale používám jí na 3. dítě, praní navíc jsem ve vyúčtování nepoznala, šetřím na drobnostech - dělám domácí jogurt (jeden mě vyjde na 2,-), peču chleba (bochník 1200g za 15,-), vařím doma každý den manželovi do práce, kupuji základní suroviny a většinu věcí si doma dělám sama - nekupuji třeba jížku, používám místo většiny čističů octový roztok, na praní mýdlový sliz (litr za pár korun), místo aviváže ocet, oblečení dětem kupuji na bazárku a zase tam prodávám nepotřebné věci, kupuji v akcích do zásoby, například mouku, rýži, těstoviny, nežijeme si na vysoké noze, ale špatně se podle mě nemáme 😉

epona1
12. črc 2016

Holky, udělala jsem stránky www.nezavislazena.cz právě pro nás, co se snažíme nějak šetřit a vydělávat při mateřské. Je tam zdarma eBook ke stažení - 13 tipů jak efektivně šetřit své finance 🙂
Tak mrkněte, určitě to může být inspirace!
snad vám to trošku pomůže.. díky za názory