Splácení hypotéky na mateřské. Jak jste na tom?

anysek85
27. črc 2011

Ahoj holky,

zakládám tuhle diskuzi více méně ze zvědavosti a taky bych ráda pobrala nějaké rady od zkušených maminek.
Bydlíme s manželem ve vlastním domě po babičce, který je v dobrém stavu, po rekonstrukci 3+1, ale rádi bychom něco většího a nového a tak budeme stavět. Pozemek již máme splacený, ale na celou stavbu samozřejmě hotovost nemáme a musíme jít do půjčky a to mě trochu děsí.
Chtěla bych se zeptat, jak to máte vy ostatní, které jste na MD a k tomu splácíte bydlení. Jak a na čem šetříte? Jak vycházíte? Jak rostou náklady na mimi, jaký máte rozpočet pro rodinu s jedním či dvěma malými dětmi, atd. S jakou částkou jste schopni měsíčně vyjít? ...

Tak šup sem s radami a zkušenostmi, věřím, že zvládnout se to dá, otázka je, jak to zvládnout co nejlépe 🙂.

mifinka
27. črc 2011

No.. tak my nemáme hypotéku.. ale bydlíme v bytě RPG, kde mám měsíční zálohy včetně nájmu a záloh na plyn, elektřinu plus internet mě celý byt vyjde na 9 tis.. podotýkám 2 plus 1... K tomu jednou za rok popelnice 2 tis a většinou nedoplatky za elektřinu a plyn, za vodu nám většinou vrací... S MD jsem klesla s příjmem o cca 5 tis a jde to znát... na čem šetřit? Zní to blbě ale na jídle .. Taky už si nekupuju tolik oblečení ale ty peníze radši investuju do oblečení malého.. dost jsem poznala když malej začal chodit na nočník a máme pleny jen na noc a taky když přestal pít UM.. Jak je větší, zase je těch peněz víc, jí už to samé co my, takže nevalím peníze do přesnidávek, lipánků a pribináku kterejch měl neuvěřitelnou spotřebu.. na druhou stranu ted kupuju křupky, pomberky, sem tam bonbony.. Manža má sezonní práce, takže přes léto je vždycky lépe než v zimě.. A mám pocit, že aby jste měli tak vysokou hypotéku jako my platíme byt, tak by měla být někde kolem 1,5 mega..
O nějakém stálem rozpočtu těžko mluvit.. na zimu je vždycky dražší oblečení pro malého.. ale většinou vše nakupuju přes net, objednávám nové věcy ale přeci jen, je to levnější než obchod.. na jaro je zas třeba motorka nebo podobná ptákovina, bez které v daný moment nemůžeme žít 😀

Takže pokud neznáš měsíční placení nájemného, chápu tvé obavy .. Ale pokud někdy někdo nájem pravidelně platil, a ví kolik, tak se podle mě hypošky vůbec bát nemusí..

deyana
27. črc 2011

my teda zvažovali hypotéku asi jako vy.. a jsem teď ráda, že ji nemám. Platím za byt kolem 9,5tis měsíčně a to budeme určitě doplácet a zvedat elektřinu, takže možná tak těch 11 bude optimální. Hypotéka by byla asi tak nastejno + spotřeba energie, vody. Takže by ses taky mohla vyšplhat i na 14 tisíc když dobře. Asi kdybych měla 3+1 v OV, neřešila bych to. Z mého pohledu je to dostačující i pro žití s dvěma dětmi, a hlavně jestli neplatíš nájem nebo platíš, nebo hypotéku, je velký rozdíl. My teda máme nějaké dluhy, tak můžu říct, že teď jak žijeme a co všechno splácíme, je jako bychom měli takovou nadstandartní hypotéku, ale máme to na 4 roky a bude klid. Ani nevíš, jak se těším, až to bude zaplacené. Takže z mojí zkušenosti - zůstala bych tam, kde jste a nevymýšlela bych 😉 Radši bych si žila v luxusu a nepočítala 3x každou korunu.. Pokud ale už pozemek máte, tak je to zase škoda nevyužít. Možná bych teda ale počkala, až budeš mít odrodíno a budeš vědět, že půjdeš do práce, a že už na mateřskou asi nepůjdeš.. Takže my teď jak živoříme, tak nekupuju oblečení skoro vůbec, jen na malou a většinou v sekáčích na netu. Jídla vařím denně, když to jde a manža se urve domů na oběd, jí třeba 3 měsíce doma. To hodně ušetří. Nechodíme do divadel, do kina, nechodíme na večeře, do hospod, nekupuju zbytečnosti, ale fakt jen to co potřebujeme. Dělám týdenní jídelníček, podle něj jdu teprve nakoupit. Šetřím kde se dá.. a řeknu to na rovinu, mít nějaký byteček po babičce, jsem vysmátá a nemám občas takové depky, jaké mám. Manžel má taky jen sezonní práci, v zimě je doma a to skoro zadarmo.. a utáhnout to z mateřské je dost těžké, spíš nemožné. Pomáhá nám naštěstí rodina, občas babičky něco přinesou, maso, plínky.. ale to jen občas.

ještě dodám - my potřebujeme na normální chod domácnosti minimálně 25tis. a to teda fakt převracím každou korunu 10x a maso jíme jen slavnostně.

deyana
27. črc 2011

jo a ještě taky - budete dojíždět? do práce, na nákupy, do města? protože nám to ušetří měsíčně kolem 5tisíc. Když jsme bydleli o pár km vedle, hrozně jsme projezdili, auto utrpělo. Zatím ho máme 3/4roku v servisu a nejsou peníze.. takže tam jen tak stojí. Ale obejdeme se bez něj.

veruska007
27. črc 2011

Mame uver na 2 mil., splatky uveru plus naklady na byt jsou cely manzeluv plat. Zijeme jen z me materske-rodicovske-nemocenske-materske.

Prvni materskou jsem mela vysokou, to slo v pohode, jeste jsme usetrili.
Z dvouleteho rodicaku (11 tis.) jsme vychazeli akorat.
Nemocenskou mi spocitali na 6 tis., to byla hruza, ted mi dva mesice nic nedoslo a jsme 40 tis. v minusu, nastesti jsme meli nasporeno. Nicmene vcera volali ze socialky, ze mi to spatne spocitali a poslou mi doplatek. Doufam, ze dohromady to bude vychazet aspon na 10 tis./mes., abychom vysli.

Jinak se vyjit da, bydlime v Brne, naklady jsou tu vysoke. Setrit se da akorat na jidle. No, a s ditetem se moc nikam nedostanes, takze usetris na kulture, na restauracich, ... a tak 😉.

Nicmene si myslim, ze financne to zvladnout urcite jde!

anieanne
27. črc 2011

Máme hypo, úvěr, splátky auta, dohromady ještě s dalšími poplatky jako jsou telefon, internet, pojistky a podobně dáme měsíčně pryč cca dvacet tisíc.. Manžel denně dojíždí skoro 100km do práce. Ale zvládáme to, holt prostě nemám kočárek za patnáct tisíc a neoblékám malého do Nextu. Hodně se dá ušetřit na jídle, například byla jsem zvyklá kupovat jen těstoviny Panzani, no tak teď prostě koupím levnější. Jen se vždy děsím takových těch nečekaných výdajů, jako na jaře doplatek za elektriku, dozbité auto, nutné rekonstrukce na bytě...

fire85
27. črc 2011

tak my ještě dítě nemáme,ale máme úvěr na barák ,splácíme 7000/měsíčně + plus zálohy asi 1000 kč.bydlení je naše.byly jsme v podnájmu za který jsme platily 6500,- a to za 1+1.
tak za rok by jsme chtěli dítě a myslím že vyjdeme v pohodě.přítel má dobrý plat, odpadne dojíždění,bude se vařit doma.

@deyana platíte za byt 9,5 měsíčně,to se mi zdá docela dost na to že je to jen pronájem.za tyto peníze by jste mohli mít vlastní bydlení.ale bydlet ve svém je k nezaplacení.pamatuju si jak nám pronajímatel bytu řekl že do měsíce se musíme odstěhovat.nemáme děti, a naštěstí jsme jiný podnájem sehnali hned,ale co kdyby ne?

je to hrozná nejistota.ale to je můj názor.

my si brali úvěr na 20 let, a to 1 200 000.
takže jak píšeš že i se zálohama by se to mohlo vyhoupnout na 14 000,- tak s tím nesouhlasím.

fire85
27. črc 2011

@anysek85 já jsem pro tu stavbu,navíc když už ten pozemek máte zaplacený.navíc časem se stejně vrátíš do práce, a zase bude víc peněz 😉

deyana
27. črc 2011

@fire85 No víš my jsme v městském bytě, takže jistota to je, a navíc když nám to za pár let odprodají, bude to za směšné peníze, takže i proto jsme tady 😉 a máme velkou 3+1 se třemi balkony a spižírnou..
kdybychom stavěli, tak tady stojí pozemek od 1,5mega výš + stavba a to teda by byla megahypotéka.. takže zase asi jak kde a za jakých podmínek 😉

fire85
27. črc 2011

@deyana aha tak to je potom jiná ,no 😉
jako nemyslela jsem si že máte třeba jednopokoják,to ne ale že máte hned 3 balkony 😀 to je super
a jak říkáš s tím odkoupením to bude třeba za půl milionu což je fajn na tak velkej byt

deyana
27. črc 2011

@fire85 jo snad to někdy dopadne, budeme doufat, a když ne, tak stejně tady být navěky nechceme 😉 nám taky hypo teď nedají, páč poslední 3 roky manža dělá jen v sezoně a pak je na ÚP, což se samozřejmě bankám nezdá, takže i z tohohle důvodu jsme to nedořešili jinak.. oni by mu smlouvu dali na celej rok, ale měl by o to míň peněz, je to takové složité 😀

benjik
27. črc 2011

na modré střeše bys podobné téma určitě našla a tady na kobyle je téma jak ušetřit,tak se můžeš inspirovat i tam,někdy člověk až žasne jak se dá vyjít s málem.

benjik
27. črc 2011

@fire85 9500,- za byt v pronájmu je běžné,většinou to máš 5000,- nájem a zbytek zálohy na poplatky. Spousta lidí dnes příjem nemá tak yvsoký,aby jim hypo dali.

mifinka
27. črc 2011

@benjik chtěla bych vidět nájem 5 tis... To tak max za garsonku ne?

fire85
27. črc 2011

je pravda že tady v Jihlavě se nájem za 3+1 pohybuje okolo 7000+poplatky.takže to tu desítku měsíčně dá.
ale za tuhle cenu se dá pořídit i úvěr myslím 😉 samozřejmě jsme jen krajské město ,Praha a pod. bude v jiné cen.relaci

benjik
27. črc 2011

@mifinka nene to máme my ted za 2+kk a balkon,tady je to běžné, ale je to vážně čistě nájem a k tomu ta 4-4,5 poplatky za energie,fond oprav atd. Ještě upřením současný byt má 42m plus balkon a vyhlédnutý podnájem za ty samé peníze 60m plus balkon

vojtisek2007
27. črc 2011

u nás jsou nájmy taky celkem levný - máme obrovskej 3+1 a platíme 4750- včetně všeho 🙂 a je to soukromý podnájem, ne městský....jinak domek stavíme - hypo je přes 16.000,ale máme jí nakrátkou dobu - jen 10 let, nechtěli jsme až děti povyrostou a půjdou na školy abychom ještě spláceli hypotéku (už máme nějaký 3roky za sebou). Jinak s rozpočtem nám to nějak moc nehlo - já jsem osvč + zaměstnání k tomu - když jsem byla na mateřský tak jsem měla furt stejně jako osvč+mateřská (rodičák) a manžel je taky osvč,takže dobrý, celkem jsme se uskrovňovat nemuseli - ale třeba jsme loni nejeli do zahaničí na dovolenou - ne že by na to nebylo,ale radši to vrazíme do domečku...takže šetření asi takhle...A jinak náklady na děti rostou astronomicky - aspoň teda u nás mi to tak přijde - jen za školku + školu dám cca 3.000,pak benzin (dojížídíme denně 5km jednu cestu),mobil,internet,pojistění,dětem spoření,já jídlo v práci, kapesný nejstrašímu...ale zatím to jde, kdyby nevycházelo netuším kde by se dalo "ubrat" - asi třeba zrušit dětem stavebka a začít zase platit až by se příjmy zvedly.....

benjik
27. črc 2011

jo my máme taky od soukromé osoby

fire85
27. črc 2011

@vojtisek2007 tak to jsou pěkný peníze za nájem a vysoká hypotéka 😒 ale je dobře že to budete mít brzo splacený,závidím 🙂 obdivuju vás,že to se třemi dětmi zvládáte

vojtisek2007
27. črc 2011

@fire85 no víš co, když jsme se rozhodovali při hypo - tak jsme říkali, že radši teď deset let platit víc - když i vidíme tak trochu do budoucnosti a máme nějakou tu jistotu příjmu, než čekat co bude za dvacet,třicet let třeba, obě mladší děti půjdou stejně do školy, na střední nebo i třeba vysokou, což samo něco stojí a do toho ještě třeba splácet hypo - to radši budu teď platit víc a pak budeme vysmátý.....no a závidět není co,stavíme si sami, takže možná budeme mít dřív splaceno, než dostavěno,už to táhneme čtvrtý rok.....a je to nekonečný

mifinka
27. črc 2011

teda... ty ceny pronájmu vám zavidím... my taky nejsme ani krajské, ani okresní město, prostě jen město, a čistej nájem za 2 plus 1 mám 6 500 na 3 osoby.. Až budeme 4 tak 7 tis... plus každoroční zdražování... Plus energie samozřejmě... ty v ceně nejsou... šla bych do hypošky hned.. Ale bohužel. registry jsou nemilosrdné a šikovná účetní umí krásně poopravit daňovku...

benjik
27. črc 2011

@mifinka bydlím na Mělníku,to je krajské město a jako jo najdou se lidi,co by chtěli těch 6500 i za garsonku. Vám se nájem zvedá podle počtu osob? Nám teda jen poplatky.

mifinka
28. črc 2011

@benjik nám se zvedají zálohy na vodu a teplo v nájmu, takže každá další osoba navíc 500 navrch nájem..

benjik
28. črc 2011

@mifinka aha,ale tak v tom případě máte čistý nájem,tím myslím jen platbu za užvání bytu podobně jako my. Když od toho odečteš tu vodu a teplo a jakoby to přidáš až do poplatků.

pavlovasandra
28. črc 2011

@anysek85 My zatím děti nemáme, ale bydlíme 2 roky v domku po skoromanželové tetě, je to starší domek, ale žádná zbořenina. Máme nová okna, dveře, střechu, podlahy, novou vodu (trubky) a ještě nějaké drobnosti. Dole máme kuchyň s jídelnou a obývákem, koupelnu s WC, místnost pro všechno (pračka, kotel, šatna), malou ložničku a garáž, dům je i podsklepený asi z poloviny, v horním patře jsou 2 ložnice, koupelna s WC a malá místnůstka (naše skladiště). Pro nás dva je to značka ideál, až budou děti, budou mít nahoře dva pokojíky a my mini ložničku dole nebo nahoře, je možnost i přistavět nad garáží (místo dosavadní terasy). Bude to asi naknop, ale jsme ve svým a jsme spokojeni. Touhu po větším domku, kde bych měla ložnici jak královna apod. usmrtila nutnost vzít si hypo nebo jiný úvěr, protože ani s pomocí rodin a ani po prodeji našeho domečku bychom na to hotovost neměli. Navíc jsme do našeho domečku investovali už hodně peněz a sil a po 16-ti měsíční rekonstrukci jsem do toho dala tolik (i přítel), že do stavění nového domku by se nám nechtělo ani kdybysme na to měli. Svůj domov už prostě máme.
My osobně, když jsme měli to štěstí a získali svůj vlastní dům téměř zadarmo (darování), jsme za to rádi, jsme rádi, že se nemusíme vázat hypotékou a splácet něco 10, 20 nebo 30 let a celou tu dobu obracet každou korunu, šetřit na sobě, na dětech a modlit se, ať už je konec.
Na druhou stranu chápu, když někdo to bydlení zajištěné prostě nemá, tak jinak to vlastně ani řešit nejde. Píšu o situaci, kdy já i anysek85 vlastní bydlení už máme.
@veruska007 Ty jsi byla s první miminkem na 2leté mateřské a teď plynule přecházíš do druhé a v ní také budeš 2 roky? To je asi fajn mít to na dva roky a brát 11 tisíc, netušila jsem, že existuje i jiná mateřská než ta tříletá.

veruska007
28. črc 2011

Prvni jsem mela dvouletou, ted uvidime podle povahy ditka - pokud bude extrovert jako prvni, tak bych sla na dvouletou. Stejne tak, kdybychom se jeste rozhodli pro treti miminko. Ale jinak uz bych sla nejspis na triletou - ono je to tezky potom ditko nekam "upichnout". I kdyz ja ted objevila soukromou skolku, ktera stoji temer stejne co statni jesle 😉 . Ale zalezi na povaze detatka, ne kazde snese ve dvou letech kolektiv.

Kazdopadne do dvoulete rodicovske jsme sli kvuli penezum 😉, z 11 tis. jeste vyjdeme 0:0, z tech 7 tis. rozhodne ne.

jajina.c
30. črc 2011

Ahoj holky, tak my máme RD z roku 1938, kupovaný z části za hotovost a az části na Hypo, máme to na 25 let, máme jednoho syna a druhé mimi zatím neplánujeme - z toho důvodu, že bychom to poravdu neutáhli, ale jedináčka nechci, tak doufám, že až uděláme střechu a podkroví a ty největší investice budou za náma, už nám nebude nic bránit pořídit synovi sourozence. Rekonstrukci jsme si dělali sami, tedy kromě elektřiny a topení ( tím se ušetří strašně moc, nic jsme neuměli, ale když chceme ušetřit, tak jsme se to museli všechno naučit, takže pro mě nebyl problém štukovat i kopat podlahy 50 cm dolů atd.... ) .Celé přízemí máme nové od podlah, zbývá nám tedy střecha, podkroví, fasáda, plot a zámkovka. Co jsem na mateřské se to nedá a neděláme na RD skoro nic - nevyjdeme s penězma. Šetříme, kde se dá, hlavně na jídle, oblečení ze sekáčů, žádná kultura - prostě na to není... Už se těším, až půjdu do práce na plný úvazek ( chodím na 2 dny za 14 dní do práce ) a trochu si zlepšíme žití a ušetříme i něco na opravy. O novém RD jsme neuvažovali, na Hypo pro nový RD bychom nedosáhli, tak jsme se uvažovali, zda si koupit byt nebo RD, bydlíme ve městečku, kde žije 5000 lidí a cena bytu 3+1 byla stejná jako za podsklepenou vilku se zahradou a garáží, takže jsme se moc nerozmýšleli. Naši zase platili v pronájmu za 2+1 cca 60 m2 čistý nájem kolem 5000,- takže do toho bych taky nešla. Takže na závěr - mateřská provětrá rodinný rozpočet dokonale a alespoň nás to úplně zastavilo v další rekosntrukci RD a mám vždy hrozný stresy, když: se má kupovat uhlí, daň za RD, poplatek za odpady, pojistky, nedoplatky vody a elektřiny atd. Není to lehké, ale někde bydlet musíme 🙂 .
Přeji Vám všem šťastné rozhodování. 🙂 .

fire85
30. črc 2011

@jajina.c je pravda že tyhlety úpravy vyjdou vždy draho.my to teda děláme vše ted,dokud nejsou děti,pak už by to taky nešlo asi.jinak my máme barák taky někdy z 30.let:-)

jen střechu necháváme na příští rok, a podkroví až tak za 3 roky.podle toho kdy budou děti,i když s nima můžu být dole v kuchyni a jednom pokoji,alespon na začátku,nepotřebují vlastní pokoj.
baráček máme teda malej,zatím kuchyn a pokoj,časem by to mělo být do patra,taže asi 4+1,ale časem
platby konkrétně my máme v pohodě,máme vlastní vodu,vrt, vodné ani stočné platit nebudem ,bude čistička odpadů, dřevo zdarma z lesa rodičů, dan za RD je asi 300 kč za rok.
takže zbývá jen elektrika a plyn,popelnice.

jajina.c
30. črc 2011

fire85: je to nejlepší, udělat vše, než jsou děti, zvládá se to finančné lépe, ale my jsme mimi odsouvali dva roky, chtěli jsme mít hotový spodek RD, a právě až se vrátím do práce, chtěli bychom udělat půdní vestavbu a střechu. Vždyť na to máme celý život🙂. My máme dole cca 78 m2, takže si nestěžuji na místo, i když, když si synáček vytahá vše své harampádí, tak se skoro nemůžeme vejít. Máme kuchyň s obývákem, ložnici, koupelnu a chodbu. A malý nám do 8. měsíce hodně moc brečel, tak i kdyby měl vlastní pokoj, stejně by tam nebyl. I teď by bez nás nebyl, takže si myslím, že až tak do dvou let uděláme podkroví, bude to tak akorát. A nahoře chceme jen dvě místnosti a Wc se sprchou, nebudeme dělat pokoj pro host, ty se vyspí vždy v obýváku na gauči. Raději uděláme dva větší pokoje. A daň z Rd máte hezkou, my ji měli taky 300, ale předloni nám to město zvedlo skoro o 250% na 950,-Kč. Což už je docela dost. A topíme v kombinaci dřevo a uhlí - a dřevo máme taky vlastní - naštěstí🙂. Tak ať se daří a stihnete vše, než přibudou mimískové🙂.

fire85
30. črc 2011

@jajina.c díky,tak to máte ale dobrý že máte dole všechno, to je fajn,a myslím že to určitě bude třeba za ty dva roky dostačujicí.
daň z nemovitosti máte teda vážně vysokou.já mám ještě byt v osobním vlastnictví a zvedli mi to ze 150,- na 300,-
a na barák to máme podobně
asi záleží na lokalitě nebo nevím
my to dole máme vážně malý,takže ložnice bude nahoře, koupelna s Wc a dva pokojíky pro děti

maxi.smile
31. črc 2011

@anysek85 tak za naší rodinu: bydlíme v Praze, v městském bytě. Byt máme maličkatý, pidi. Až se vrátím na podzim do Prahy, budu žádat o výměnu, snad to někdy v budoucnu klapne. Pozemek jsme taky koupili, zatím jen na chatičku a až se vrátím do práce (snažíme se o 2. prcka), tak by jsme začli se stavbou domečku..teď řešíme studni, elektriku, plot, apod. Do budoucna to máme vymyšlené, že z mého platu budeme platit složenky, nájem, jídlo, atd. a manželův plat půjde na stavbu domečku..ovšem svépomocí...hypotéce se chceme vyhnout a to proto, že máme zkušenost, když manžel pracoval v super firmě, žádné problémy, nic a ze dne na den ho vyhodili..snižovali stavy..já 1 měsíc těhotná, byl to mazec...takže budeme stavět pomalu..nějakou půjčku si pak vezmeme max. na dodělání baráčku...My šetříme na tom, že máme jeden účet (jedny poplatky za vedení, apod.), splatili jsme půjčky, kontokorenty, apod., které jsme si do vztahu přinesli a tím se nám líp dejchá. Pleny, ubrousky apod. se snažím kupovat v akci, využívám slev, letáků nákupních center, apod. A tak normálně, asi jako každý, nic extra...ale do budoucna jsou plány odvážnější..vlastní zahrádka, zelenina, ovoce, bylinky, vše možné - na mrazák...udělat si domácí marmeládu, apod., toto chceme praktikovat už příští rok na tom pozemku, tak uvidíme, jak to půjde.