Společný účet manželů-kde ho zřídit, za jakých podmínek?

veruska007
18. kvě 2013

Prosím o radu. Uvažuji o zřízení společného účtu manželů. Prosím, kdo s tím máte nějaké zkušenosti, podělte se.
Doposud jsme měli s manželem společný účet, byl psaný na manžela, já mám dispoziční práva. Zjistila jsem však, že kdyby náhodou manžel zemřel (jezdí téměř denně služebně autem... bohužel, může se stát), do vydání soudního rozhodnutí o dědictví účet zablokují a já se nedostanu k penězům (a to může trvat dlouhé měsíce). Vygooglila jsem, že je možnost i společného účtu, kde jsou manželé jako spolumajitelé. Nemáte to někdo?

Dva účty jsou pro nás nereálné, splácíme vysoký měsíční úvěr na bydlení, ani jeden z příjmů nám na to nepostačuje, takže musíme mít společný, aby jeden nešel každý měsíc do mínusu.

evitaa
18. kvě 2013

O společném účtě toho moc nevím, ale každopádně u Poštovní spořitelny je možno dát souhlas s nakládání s prostředky po smrti. Je to jedno z povinných políček při zakládání účtu.

bzubzalka
18. kvě 2013

úplně jsi mě tím zaskočila,musím zjistit jak to máme my - taky máme účet tak jak vy! Ale myslím, že spoelčný účet ti dnes určitě udělají v jaké koliv bance, Možná podívat se na jednotlivé stránky a porovnat jednotlivé parametry, která banka má lepší podmínky atd

jmisa
18. kvě 2013

Vyloženě společný účet, kde oba budou mít stejná práva nebude asi zcela běžný.
Máme účet ve spořce, standardní záležitosti může řešit i manžel, změny smlouvy pouze já jako majitel. Na druhou stranu lze ošetřit, aby se např. příkaz prováděl i po smrti majitele.
Doporučuju vyzkoumat, jak to přesně máš nastavené a eventuálně, co s tím jde udělat.

medvidek
18. kvě 2013

Jsme na tom stejně, jeden účet psaný na manžela a já mám práva k užívání. Kamarádce se to bohužel stalo. Manžel jel z noční směny autem domů a nedojel, usnul za volantem, na místě mrtvý. Tak šla a "vybílila" kompletně účet a potom to nahlásila v bance. A ve firmě, kde manžel pracoval se domluvili, že jeho výplatu pošlou už na její nový účet.

jajulin
18. kvě 2013

Přesně tohle jsme řešili před cca 4 lety - chtěli jsme společný účet, kde oba budeme mít stejná dispoziční práva a oba budeme vedeni jako majitelé. Nevím, jak se situace od té doby změnila, ale v té době ho nabízeli asi tři banky. My jsme si vybrali mBank a účet máme dodnes, jsme spokojeni. Oba jsme majitelé, každý máme svou debetku a i v internetovém bankovnictví je vidět, jestli jsem platbu posílala já nebo manžel. Neplatí se žádné poplatky za vedení účtu atd. Určitě společný účet nenabízí všechny banky, jak tu někdo psal. V dnešní době, kdy jsou rozvody a rozchody na denním pořádu se může při společném účtu vyskytnou nějaký problém, když jeden z partnerů začne dělat naschvály atd.

mmorgana
18. kvě 2013

Bacha na to, je opravdu velký rozdíl, jestli jsi jen disponent účtu nebo spolumajitel (v mém okolí se problémy vyskytly právě při úmrtí majitele). Nejsme s mužem sezdaní, ale žijeme spolu už 8 let a taky jsme chtěli společný účet. Máme společný účet u mBank a jsme spokojeni. Pokud bychom šli k jiné bance, rozhodně jen v případě, že nám banka nabídne účet jako spolumajitelům.
Taky si myslím, že to u nás není samozřejmost a že to moc bank nenabízí.

hofka1
19. kvě 2013

máme, u mBank. Jsme rovnocenní majitelé, každý máme svoji kartu i svůj přístup k internetovému bankovnictví. Jak se to řeší v případě úmrtí jednoho z nás jsem tedy nezjišťovala.

renlu
19. kvě 2013

Veru teď jsem přecházeli ze spořky k FIO bance a to to má také.Dokonce to jde i u nás 😀.Tak se tam poptej.Hlavně vedení účtu je zdarma

irisi
19. kvě 2013

máme už spoustu let u mBanky. Jsme spolumajitelé s úplně stejnými a rovnocennými právy...... je to skvělý.... neplatíme žádný měsíční ani roční poplatky vždy se do podmínek vejdeme v pohodě...... přesně jak píše @hofka1

jo a s tím tvým typem.... myslím, že když se u notáře prokáže, že je to jediný zdroj tvých příjmů, kam ti chodí i plat či rodičovská, tak ti uvolňuje potřebné nezbytné množství peněz na žití......není to úplně zablokované

takaya
19. kvě 2013

Take uz mame nekolik let MBank a bez problemu 🙂