Spoříte na mateřské dovolené?

lrg
5. čer 2013

Spoříte na důchod, dětem, na horší časy? Měli jste spoření i na mateřské, nebo jste počkaly až začnete zase pracovat? Mně je 26 a manželovi 30, máme ještě pár let čas na důchodové spoření? Měli bychom raději založit spoření pro malou?

llluckaaa
6. čer 2013

@lenka5731 Hm, je to těžké rozhodování, obzvlášť, když člověk nemá peníze nazbyt ☹

kitinka76
6. čer 2013

@lenka5731 nejde zmrazit??

monivo
6. čer 2013

Určitě spořit, pokud to lze. Nikdo vám nic nedá! Co si nenaspoříte, to nemáte. Celá rodina máme úrazové pojištění. Hlavně manžel má nastavena vysoká plnění - je hlavní živitel rodiny, takže kdyby se mu něco stalo, byli bychom v háji. Důležité je mít dobře nastavené pojistné plnění pro případ trvalých následků a taky denní odškodné. Dcera si nedávno rozsekla hlavu, měla jeden steh na 10dní a dostala 3tisKč, což přeci není na škodu. Dále máme založen spořící účet, kam dávám tak různě pár korun, kdy můžu. To je pro případ náhlých výdajů. Jakmile máte peníze na běžném účtě, nikdy nic neušetříte. Pak máme ještě stavební spoření - spíš tak ze zvyku. Já i manžel máme penzijní připojištění. A před dvěma měsíci jsme si ještě založili akciový fond u Conseq, kam dáváme 500kč měsíčně. To je dlouhodobého horizontu, spíš pak jednou pro děti apod. Když to časem půjde, budeme tam pak dávat více. Hypotéku máme taky, dost vysokou. Manžel teda nevydělává málo. Ale snažím se šetřit kde to jde. Mojí oblíbenou činností je sledovat slevové letáky a hodně věcí kupuji ve slevě - prací prášek, sýry, jogurty, pleny, olej, cukr, mouka atd.atd. Na zahraniční dovolenou taky nejezdíme. Ne že by na to nebylo. Ale jsem na mateřské, máme dvě malé děti, takže je to zbytečný luxus. Až budu chodit taky do práce, tak potom to bude jiné. Myslím, že těch pár let to přežijeme i bez moooooře 😉
Můj otec dělá finančního poradce, takže si myslím, že v tomto ohledu to máme dobře nastaveno.

martiska36
6. čer 2013

@blahova_andrea Proč máš pocit, že každý má titul a prakticky nic neumí ? Ty asi sama vysokou nemáš a nevím, podle čeho usuzuješ co umíme nebo neumíme....

petrasipkova1
6. čer 2013

@martiska36 paní andrea nemluvila o nikom konkrétně a bohužel pracovně musím říst, že je to pravda, spoustu VŠ je jen dávačka, v Praze má VŠ 80 % středoškoláků, a co mi chodí na pohovory do práce, no škoda mluvit, ale rozhodně ne IQ pravého vysokoškoláka. Opravdu když s někým mluvíš, taK to poznáš, že na VŠ byl omylem a nějak štěstím proplul, také jsem měla spoustu takových spolužáků, ale musíš mít větší spektrum lidí pro srovnání.

blahova_andrea
6. čer 2013

@monivo není nad to mít finančního poradce, který myslí na vaše dobro a ne na své provize

martiska36
6. čer 2013

Ale ke spoření - ano, spořili jsme před mateřskou a celou dobu, kdy jsem byla s dcerou na rodičáku - tedy do 2 let dcerky. Všichni stavebko, my s manželem penzijní dle starých pravidel a dceři spoření kombinované s pojistným. Pravda od roku dcery jsem chodila 2 dny v týdnu do práce, tak i příjem byl z práce a nebyl problém všechny spořka udržet.
Opravdu dodržujeme takového nejběžnější a nejzákladnější doporučení odkládat 10% ze svého příjmu a je fuk, kolik ten příjem je.

blahova_andrea
6. čer 2013

@martiska36 nebuď vztahovačná. tebe ani nikoho jinýho neposuzuju. jen mám pocit, že má vysokou školu každý druhý. už jen podle statistik. lidí, kteří umí něco rukama ubývá. nikdo se nechce namáhat, špinit si ruce. lepší je sbírat tituly ze škol, které se pak nedají uplatnit. neříkám, že je to tak u každého. jsou lidé, kteří hodně poctivě studovali, hodně se otáčeli, aby něčeho dosáhli a své peníze a "slávu" si zaslouží. ale není jich tolik jako absolventů vysokých škol, kteří pak s tituly sedí na úp, protože si představovali, že když ukončí vš, tak dostanou nástupní plat 50tisíc a budou jen popíjet kafe. a opět...nevztahuju to na všechny. nikomu neberu jeho školy, tituly ani snahu a mnohým se to vyplatilo. je moje chyba, že jsem blbá a líná a nikam se nepachtím, abych se měla líp.

blahova_andrea
6. čer 2013

@petrasipkova1 děkuji za zastání 😉 přesně tak to bylo myšleno

karotky
6. čer 2013

Kromě nejmladšího syna(tomu ho založím,než nastoupí do MŠ)máme všichni úrazovku se spořením Dynamik,kde si po určité době můžeme vybrat naspořené peníze,aniž bychom čekali na konec spoření.Využíváme to hodně při akutních platbách za nové spotřebiče nebo,když se jednomu z nás opozdí výplata nebo rodičák,abychom si nemuseli půjčovat 😉
Pak máme ještě jedno stavebko a spoření na důchodu necháváme zatím u ledu.Peníze potřebujeme teď,když jsou děti malé a kdo ví,jak to vláda zase za pár let vymyslí 😉

martiska36
6. čer 2013

@blahova_andrea Hmmm, a tom to je. Nejsem ani líná, hloupá jak na co, ale teď můžu se ctí a čistým svědomím zajistit svou rodinu a nepočítat každou korunu a i něco naspořit dceři.

kitinka76
6. čer 2013

@blahova_andrea proto jsem přes ZFP (taky dobrá pyramida) svůj finanční poradce a se svých smluv si část provizí schrábnu 😅

blahova_andrea
6. čer 2013

@martiska36 já ti to rozhodně brát nechci. pokud ti škola k něčemu byla a dobře jsi se uplatnila a dokážeš teď zajistit rodinu, tak je to jen dobře a já ti to přeju. já byla vždy spíš na školu života než vysedávání u knih. bohužel z toho nic nenaspořím. vím.

blahova_andrea
6. čer 2013

@kitinka76 já bych si poradce dělat nemohla. na tyto věci jsem totálně blbá. musí se mi vše vysvětlovat několikrát a různými způsoby, v tu chvíli pochopím, ale za měsíc je to vše pryč a zase se nevyznám. a nikoho, komu bych věřila, jako třeba pisatelka výš - tátu, fakt nemám.

kitinka76
6. čer 2013

@blahova_andrea já mám nad sebou jednoho chytřejšího co tomu rozumí a dělá to na plný úvazek, sama bych v tom taky chodit numěla 😉

monivo
6. čer 2013

Zrovna ZFP akademie jsou jedni z těch finančních poradců, kteří myslí jen na své provize, než na svého klienta. Mám s nimi zkušenosti, můj otec taky dělal dřív pro mě, teď už pracuje jinde. Stejně tak OVB, taky pěkná sebranka!!!

nadja73
6. čer 2013

@lenka5731 nikdo nevi, co bude za 18 let, jak budou deti zodpovedne. Ja dostala v 18. sporeni mladych., co mi nasi sporili. Nebyla to buh vi jak velka castka, ale ulozila jsem si to na ucet, NIC z toho neutratila a pouzila az na svoje prvni bydleni, ktere jsem si koupila v 25. letech. Byl to jen zlomek ceny bytu, ale byla jsem tak vychovana. Jak jsem psala, pokud budeme videt, ze by penize mohly skoncit v "kanale", tak je uschovame u sebe a dame v pravy cas. To, ze chceme detem nasporit vetsi cast penez je nase volba a v zadnem pripade je v tech 18. letech jim je automaticke nedame stylem "delejte si s nima co chcete".

monivo
6. čer 2013

@blahova_andrea naprosto tě chápu, dneska se nedá nikomu věřit. Před pár lety nám poradce ze ZFP dělal hypotéku a překlenovací úvěr. Když to pak vzal do rukou táta a nechal to zkontrolovat i více zkušené nad ním, tak jsme zjistili, jak jsme to nešikovně a nevýhodně měli sjednáno. Já teda tátu doporučuji i kolem svým známým, on dělá i pro svoje známé. Takhle to funguje nejlépe. Víš, že tě ten člověk nebude tahat za nos. A taky se doba mění, je potřeba po pár letech některé pojistky předělat apod.

blahova_andrea
6. čer 2013

@monivo no právě...chce to někoho opravdu solventního, na doporučení a tak nějak na "stálo", že se v tom třeba jednou za čas znovu povrtáme, jestli by to nebylo jinak a jinde lepší. zatím ale nikoho takového neznám. je fakt, že u nás by teda asi nebylo ani moc co řešit. a nebo bych sakra koukala, že jo a jak! 😀

llluckaaa
6. čer 2013

@blahova_andrea Taky ti musím dát za pravdu 😉 Sice si budu kálet do vlastních řad (jsem VŠ), ale něco na tom je. Samotná vš nestačí a ani nevypovídá o dobrých schopnostech nebo inteligenci. Myslím, že zručný pracovitý řemeslník se může uživit znatelně líp než kdejaký vš.
Ale třeba zrovna ty budeš mít doma dítě, které bude snít o tom, že z něj bude neurochirurg, a byla by škoda mu nedopřát, aby toho zkusil dosáhnout 😉

blahova_andrea
6. čer 2013

@llluckaaa já rozhodně svému dítěti nehodlám bránit v rozletu. to, že nejsem věřící, neznamená, že on nemůže být, to, že nemám vš, neznamená, že mu zakážu na ni jít. já si jen myslím, že k tomu ty dispozice asi mít nebude...moc nemá po kom 😀 a taky pokud se pro vš rozhodne, tak nebude moct asi čekat plnou podporu do 30ti let, jak to dneska bývá. někdo na tom nic špatného nevidí, já třeba ano. já jsem třeba víc pro postupné vzdělávání i s praxí. ať si udělá učňák s maturou a když ho to bude bavit a zajímat, ať pokračuje výš a je někým. ale nesnažím lidi, co znají jen papíry a tužky a rozhodují často velmi špatně o tom, co kdo a jak bude dělat rukama, protože sami o tom z praxe vlastně nic nevědí.

llluckaaa
6. čer 2013

@blahova_andrea Já tě chápu, ale proto jsem dala příklad neurochirurga, aby bylo vidět, jak to myslím. Aby se jím mohl stát, tak bude potřebovat podporu rodičů dlouho. Medicína není škola, při které by se člověk mohl živit 😒 Jasně, že mu nebudeš bránit 😉 , ale to v některých případech nestačí ☹ Já to nemyslím konkrétně na tebe, ale uvažuju takto i o svých dětech - můžou mít v něčem vyjímečný talent a aby se mohl rozvinout, tak to může stát ze začátku dost peněz (sportovci, umělci, lékaři, ....). A já budu ráda, když je v tom budu moci finančně podpořit 😉
No hele, nikdy nevíš, v naší rodině žádní vš nejsou - táta nemá ani maturitu, máma jí sotva udělala a my s bráchou vš máme. A můj manžel si dělá srandu ze svých rodičů, že ho museli adoptovat, protože tam jsou na tom se vzděláním ještě hůř (zato můj manžel je někdy chytrý až moc 😀 ). MM si taky udělal vš při práci a nikdo ho nedotoval, ale v jeho oboru je to o něčem jiném 😒

blahova_andrea
6. čer 2013

@llluckaaa tak u nás v rodině není moc častá ani ta maturita, táta je dokonce bez vyučení. ale chápu jak to myslíš. jen mám obavu, že v některých případech bude Míšův talent promrhám, pokud ho bude mít, protože na tu podporu prostě nebudu mít ☹ já si dítě pořídila s tím, že bude snad zdravé a průměrné, abych ho vůbec mohla mít ☹

llluckaaa
6. čer 2013

@blahova_andrea Však peníze nejsou to nejdůležitější, určitě mu dáš všechno ostatní a hlavně mateřskou lásku, která je pro budoucí štěstí rozhodující 😉

blahova_andrea
6. čer 2013

@llluckaaa v tom pevně doufám...díky.

any_nn
22. led 2014

Ahoj,
spořím na důchod, protože mi skončilo stavebko a zrušila jsem penzijko. Našla jsem něco lepšího, tj. výhodnějšího.

mafeska
14. bře 2014

mám životní pojistku, stavební spoření a ještě penzijní (to mám nastavené na minimum). Dcerce jsem založila vlastní účet, kde má své vlastní peníze které dostane, po návratu do práce plánuji posílat měsíčně určitou částku 🙂 .